Prezident Shavkat Mirziyoyevga banklar ishtirokida mahallalarda aholi bandligini ta’minlash va daromadli qilish chora-tadbirlari bo‘yicha axborot berildi.
Bu haqda o‘tgan yil 16-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida topshiriq berilgan edi. Shundan kelib chiqib, 2025-yilda jami 5 million 200 ming nafar, jumladan, banklar tomonidan 3 milliondan ziyod aholini band qilish rejalashtirildi.
Shu maqsadda 208 ta tuman va shaharlar hokimlari hamda banklar rahbarlari tomonidan aholi bandligini ta’minlash va daromadini oshirish bo‘yicha hamkorlik shartnomalari imzolandi, bunda tomonlarning aniq huquq va majburiyatlari ko‘rsatib o‘tildi.
Har bir mahalla bo‘yicha maqsadli ko‘rsatkichlar belgilandi. Aholi bandligini ta’minlashga qaratilgan “mahalla loyihasi” dasturi doirasida ajratiladigan 1 milliard dollar kredit resurslari banklar va hududlar kesimida taqsimlandi. Loyiha ishlab chiqish, kredit ajratish, aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha tuman banki rahbariga oyma-oy samaradorlik ko‘rsatkichi qo‘yildi.
Endi Markaziy bank raisi va uning o‘rinbosarlari hududlarga chiqib, joylardagi bank filiallarining mahallalardagi ishini yangicha yondashuv asosida tashkil qiladi. 2025-yil 1-fevralga qadar tuman banklari filiallarida mahallabay ishlash bo‘limlari tashkil etilib, ularga “mahalla bankirlari” tayinlanadi. Shuningdek, har bir mahallada ular bilan birga ishlaydigan “yordamchi-agentlar” tanlab olinadi.
Hududiy banklar hamda tuman hokimlari aholini tayyor biznes loyihalari bilan tanishtirib boradi, ularni amalga oshirish ko‘nikmalari o‘rgatiladi.
“online-mahalla.uz”, “bank-kredit.uz” va “soliq.uz” axborot tizimlari integratsiya qilinib, mas’ullarga yuklatilgan vazifalar ijrosi kunlik tahlil qilib boriladi. Faoliyati qoniqarsiz bo‘lgan rahbarlarga chora ko‘riladi.
2025-yil bandlikni ta’minlash va kambag‘allikni kamaytirishda hal qiluvchi yil bo‘lishi, buning uchun mahalliy hokimliklar va iqtisodiy-moliyaviy tuzilmalarning muvofiqlashgan ishini faollashtirish zarurligi ta’kidlandi.

На программу «Махалла лойихаси» направлен 1 миллиард долларов
Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о мерах по обеспечению занятости населения и повышению доходов в махаллях с участием банков.
Соответствующее поручение было дано на видеоселекторном совещании, состоявшемся 16 декабря прошлого года. Исходя из этого, на 2025 год запланировано трудоустройство в общей сложности 5 миллионов 200 тысяч человек, из которых более 3 миллионов — при содействии банков.
В этой связи хокимами 208 районов и городов и руководителями банков были подписаны соглашения о сотрудничестве по обеспечению занятости и повышению доходов населения, в которых четко определены права и обязанности сторон.
Для каждой махалли установлены конкретные целевые показатели. В рамках программы «Махалла лойихаси», нацеленной на обеспечение занятости населения, между банками и регионами распределен 1 миллиард долларов кредитных ресурсов. Главы районных банков получили ежемесячные целевые показатели эффективности по разработке проектов, выдаче кредитов и обеспечению занятости.
Теперь председатель Центрального банка и его заместители отправятся в регионы, чтобы наладить работу банковских филиалов в махаллях на основе нового подхода. До 1 февраля 2025 года при районных филиалах банков будут созданы специальные отделы по работе с махаллями, куда будут назначены «махаллинские банкиры». Кроме того, в каждой махалле будут отобраны помощники-агенты, которые будут тесно взаимодействовать с этими банкирами.
Банки в регионах совместно с хокимиятами районов будут представлять населению готовые бизнес-проекты и обучать навыкам их реализации.
Для оперативного контроля за выполнением порученных задач информационные системы «online-mahalla.uz», «bank-kredit.uz» и «soliq.uz» будут интегрированы. Ежедневно будет проводиться анализ работы ответственных руководителей, и к неэффективно работающим должностным лицам будут приниматься соответствующие меры.
Отмечено, что 2025 год должен стать решающим в вопросах обеспечения занятости населения и сокращения бедности, в связи с этим дано указание активизировать скоординированную работу хокимиятов и экономико-финансовых структур на местах.