Davlatimiz rahbari Yangi Toshkent shahrida transport infratuzilmasi va muhandislik tarmoqlari qurilishi bilan tanishdi.
Ma’lumki, mazur shahar 1 million aholi yashashiga mo‘ljallangan. Infratuzilma shunga mos va uzoq muddatli bo‘lishi kerak. Shu bois hozirgi kunda katta hajmda yer osti muhandislik ishlari bajarilib, ulkan bunyodkorlikka zamin yaratilmoqda.
Shaharda infratuzilma, turmush va ekologiya mutanosib bo‘ladi. Masalan, ekologik transport tizimi tashkil etiladi. Metro va elektrobuslar uyg‘unlikda harakatlanadi. Transportlar qatnovi uchun 14 ta tunnel, 100 ming avtomobilga mo‘ljallangan yer osti turargohlari quriladi. Piyodalar hamda velosipedchilarning to‘siqsiz va xavfsiz harakatlanishi uchun keng qulaylik yaratiladi.
Bugungi kunda bo‘lajak chorrahalardan birida ustunlar poydevorini quyish va gidroizolyatsiya ishlari bajarilmoqda. Prezidentimiz bu jarayonni ko‘zdan kechirdi. Kelajakni inobatga olib, qurilishda yuqori sifatli va tashqi ta’sirlarga chidamli mahsulotlardan foydalanish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Shuningdek, ayni paytda bir va ikki seksiyali muhandislik kollektorlari qurilishi boshlangan. Ular orqali markazlashgan issiqlik va suv quvurlari, elektr energiyasi, telekommunikatsiya kabi barcha muhandislik tarmoqlari yer tagidan o‘tkaziladi.
Shaharda zamonaviy urbanizatsiya talablari asosida “aqlli” texnologiyalar qo‘llaniladi. Yurtimizda ilk bor “uch generatsiya” stansiyasi quriladi. Oqova suvlar ham zamonaviy texnologiyalar asosida qayta ishlanib, sug‘orish va texnik maqsadlar uchun yo‘naltiriladi.
Davlatimiz rahbariga Yangi Toshkentning birinchi bosqichida ko‘zda tutilgan loyihalar haqida ham axborot berildi. Auksion orqali sotuvga chiqarilgan yer uchastkalari g‘oliblari o‘zlarining investitsiyaviy loyihalarini taqdim etishdi.
Shaharga ko‘plab mahalliy va xorijiy investorlar qiziqish bildirmoqda. Xususan, birinchi bosqichda 490 million AQSH dollari qiymatidagi 11 ta ko‘p funksiyali (mix-used) majmua, mehmonxona va restoranlar loyihalari boshlangan. Turar joylar, tijorat joylari va ijtimoiy muassasalar hududni gavjumlashtiradi. Mehmonxona va restoranlar, o‘ziga xos dizayndagi muhtasham binolar tashrif buyuruvchilarga yuqori sifatli xizmat ko‘rsatishi bilan birga shaharni turizm markaziga aylantiradi.
Yanagi yilda shaharning keyingi bosqichlari uchun yer uchastkalari bosqichma-bosqich taklif qilinadi. Har bir bosqichda, yangi investitsion imkoniyatlar va loyihalar taqdim etiladi. Bu, o‘z navbatida, nafaqat shaharni rivojlantirish, balki ko‘plab yangi ish o‘rinlari yaratish, mahalliy biznesni qo‘llab-quvvatlashga ham xizmat qiladi.
Umuman, kelajakda shaharda innovatsion texnologiyaga asoslangan, yuqori daromadli 200 mingta ish o‘rni yaratiladi. Buning uchun yangi texnoparklar, IT-park, ta’lim va tibbiyot klasterlari tashkil etiladi.

Глава государства ознакомился с ходом строительства транспортной инфраструктуры и инженерных коммуникаций в Новом Ташкенте.
Как известно, строящийся город рассчитан на 1 миллион жителей, что требует соответствующей инфраструктуры с прицелом на долгосрочную эксплуатацию. В связи с этим ведутся крупные подземные инженерные работы, закладывающие фундамент для будущих грандиозных строек.
Планируется, что в новом городе инфраструктура, повседневная жизнь и экология будут гармонично сосуществовать. Например, намечено создание экологичной транспортной системы — движение метрополитена и электробусов будет тесно взаимосвязано. Для транспорта построят 14 тоннелей, оборудуют подземные паркинги на 100 тысяч автомобилей. Кроме того, будут созданы все условия для безбарьерного и безопасного передвижения пешеходов и велосипедистов.
На одном из будущих перекрестков уже ведутся заливка фундамента для колонн и гидроизоляционные работы. Президент ознакомился с этими процессами. Даны рекомендации по использованию качественных и устойчивых к внешним воздействиям материалов.
В настоящее время начато строительство односекционных и двухсекционных инженерных коллекторов, через которые под землей пройдут все сети централизованного отопления, водоснабжения, электроснабжения и телекоммуникации.
В городе будут применены «умные» технологии с учетом современных требований урбанизации. Здесь впервые в стране возведут «тригенерационную» станцию. Стоки будут перерабатываться по современным технологиям, полученную водут направят на орошение и технические нужды.
Президенту также представлены проекты, предусмотренные в рамках первого этапа строительства Нового Ташкента. Победители аукционов, на которых выставлялись земельные участки, презентовали свои инвестиционные инициативы.
Новый Ташкент вызывает интерес у многих местных и зарубежных инвесторов. В рамках первого этапа уже начаты 11 многофункциональных (mixed-use) комплексов, а также отелей и ресторанов общей стоимостью 490 миллионов долларов США. Жилые и коммерческие объекты, а также социальные учреждения сделают район оживленным и привлекательным. Между тем гостиницы и рестораны, возведенные в уникальном архитектурном стиле, обеспечат высококлассное обслуживание гостей и превратят город в туристический центр.
В следующем году будут выставлены на торги земельные участки для последующих этапов. На каждом этапе будут представлены новые инвестиционные возможности и проекты. Это не только поспособствует дальнейшему развитию города, но и позволит создать множество новых рабочих мест и поддержать местный бизнес.
В целом в перспективе планируется сформировать в Новом Ташкенте порядка 200 тысяч высокодоходных рабочих мест за счет внедрения инновационных технологий. Для этого будут созданы технопарки, IT-парк, образовательные и медицинские кластеры.