O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 14-fevraldagi “O‘zbekiston sportchilarining navbatdagi yozgi va qishki Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida muvaffaqiyatli ishtirok etishi uchun tayyorgarlik ishlarini jadallashtirish to‘g‘risida”gi PQ–127-son qaroriga muvofiq, shuningdek, sport kurashlarini olimpiya sport turlari sifatida ommalashtirish, yoshlar orasidan sportchilarni saralab olish tizimini yaxshilash, milliy terma jamoalarimizning nufuzli sport musobaqalarida yuqori natijalarga erishishini ta’minlash maqsadida:
1. Quyidagilar 2022-2024-yillarda sport kurashlarining olimpiya turlarini (erkin kurash va yunon-rum kurashi) (keyingi o‘rinlarda – sport kurashlari) rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
sport kurashlarini aholi o‘rtasida keng targ‘ib qilish, iqtidorli sportchilarni, shu jumladan, sportchi ayollarni aniqlash, tanlash va saralash (seleksiya) hamda ularni professional sportchilar sifatida tayyorlashning yangi tizimini yo‘lga qo‘yish;
xotin-qizlarning sport kurashlari bilan shug‘ullanishi va professional sportchi bo‘lishi uchun ularni jalb qilish bo‘yicha keng tashkiliy-amaliy va targ‘ibot-tashviqot ishlarini amalga oshirish;
sportchilarni zamonaviy ilmiy-metodik tavsiyalar asosida tayyorlash orqali o‘quv-mashq jarayonini tashkil qilish, ularning nazariy tayyorgarlik va texnik-taktik ko‘nikmalarini takomillashtirish, professional mahoratini shakllantirish, bu borada natijador xorijiy trenerlar, hakamlar va mutaxassislarni taklif qilish;
Birlashgan kurash dunyosi trenerlari va hakamlarini o‘qitish dasturlaridan foydalanish orqali professional trenerlar va hakamlarni tayyorlash hamda ularning malakasini tizimli asosda oshirib borish;
sport kurashlari bo‘yicha mahalliy va xalqaro musobaqalarni tizimli ravishda tashkil qilish, xalqaro musobaqalarda ishtirok etish, shu jumladan, Olimpiya va Osiyo o‘yinlarida qatnashish huquqini beruvchi litsenziyalarni qo‘lga kiritish va har Olimpiya va Osiyo o‘yinlari siklida ularning sonini ko‘paytirib borish;
sportchilarning professional mahoratini va trenerlarning kasbiy malakasini oshirish uchun sport kurashlari bo‘yicha xorijiy maktablar bilan hamkorlikni rivojlantirish va tajriba almashish, sport kurashlarini rivojlangan mamlakatlar bilan raqobat qila oladigan darajaga yetkazish.
2. Sport kurashlarining olimpiya turlarini 2022-2024-yillarda kengroq rivojlantirish dasturi 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Quyidagilar dasturni moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining kalendar rejasida nazarda tutiladigan mablag‘lar;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi respublika byudjeti, viloyatlar viloyat byudjetlari va Toshkent shahri shahar byudjeti mablag‘lari;
sport federatsiya (assotsiatsiya)lari, jamg‘armalar, klublar, shuningdek, jismoniy tarbiya va sport jamiyatlari mablag‘lari;
yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik xayriyalari;
qonunchilik hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar.
3. Belgilab qo‘yilsinki, 2023-yildan boshlab har yili an’anaviy tarzda sport kurashlari bo‘yicha erkaklar va ayollar jamoalari o‘rtasida navbatma-navbat respublikaning barcha hududlarida (olimpiya va xalqaro vazn toifalari bo‘yicha):
yoshlar o‘rtasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun xalqaro sport musobaqalari;
o‘smirlar o‘rtasida “Uzbekistan-Grand Prix” xalqaro sport musobaqalari;
kattalar o‘rtasida “New Uzbekistan” xalqaro sport musobaqalari;
Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi va Favqulodda vaziyatlar vazirligi tizimida “Vazir kubogi”, Davlat xavfsizlik xizmati tizimida “Rais kubogi”, Milliy gvardiya tizimida “Qo‘mondon kubogi”, mahalliy davlat hokimiyati organlari tizimida “Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi kubogi”, “Viloyat hokimi kubogi” va “Toshkent shahri hokimi kubogi” musobaqalari o‘tkaziladi.
Sportni rivojlantirish vazirligi (Sh.Maxmudov) O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi (O.Qosimov), O‘zbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasi (S.Abduvaliyev), tegishli mas’ul vazirlik va idoralar bilan birgalikda:
uch oy muddatda ushbu bandda ko‘rsatilgan musobaqalarga puxta tayyorgarlik ko‘rish va ularni yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasini tasdiqlasin;
xalqaro sport musobaqalari 2023-yil 1-yanvardan boshlab sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining respublika kalendar rejasiga kiritilishini ta’minlasin;
xalqaro sport musobaqalarida mahalliy kurashchilar bilan birgalikda yuqori reytingga ega bo‘lgan chet ellik kuchli kurashchilar, xalqaro darajadagi trenerlar va hakamlarning ishtirokini ta’minlasin;
yuqoridagi musobaqalarni o‘tkazish jarayonini mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalarida hamda boshqa kommunikatsiya manbalarida keng yoritsin.
Turizm va madaniy meros vazirligi (B.Ibragimov) yuqoridagi musobaqalarni turistik marshrutlar ob’ektlari ro‘yxatiga kiritsin, ularga xorijiy va mahalliy turistlarni jalb etish choralarini ko‘rsin.
4. Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati, Milliy gvardiya, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari:
o‘z tizimlarida faoliyat ko‘rsatayotgan xodimlar o‘rtasida uch bosqichli (tuman/shahar, viloyat va respublika) “Vazir kubogi”, “Rais kubogi”, “Qo‘mondon kubogi”, “Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi kubogi”, “Viloyat hokimi kubogi” va “Toshkent shahri hokimi kubogi” sport musobaqalari o‘tkazilishini ta’minlasin, shuningdek, g‘olib va sovrindorlarni munosib rag‘batlantirish choralarini ko‘rsin;
mazkur qarorga muvofiq O‘zbekistonda o‘tkaziladigan xalqaro sport musobaqalarining yuqori saviyada tashkil etilishida Sportni rivojlantirish vazirligi va O‘zbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasiga har tomonlama yaqindan yordam ko‘rsatsin.
5. Sportni rivojlantirish vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi hamda O‘zbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasining:
o‘rta maxsus, professional hamda oliy ta’lim tashkilotlari o‘quvchi va talabalari o‘rtasida uyushtiriladigan “Barkamol avlod” va “Universiada” sport musobaqalarining dasturlariga sport kurashlarini kiritish;
2023/2024-o‘quv yilidan boshlab O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetida sport kurashlari bo‘yicha o‘qishga qabul qilishning amaldagi davlat buyurtmasi parametrlarini bosqichma-bosqich oshirib borish haqidagi takliflari ma’qullansin.
6. Sportni rivojlantirish vazirligi (Sh.Maxmudov) O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi (O.Qosimov) va O‘zbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasi (S.Abduvaliyev) bilan birgalikda:
a) 2023-yildan boshlab:
sport maktablari, olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazlarida sport kurashlarining kamida bitta turi bo‘yicha, shuningdek, ixtisoslashtirilgan sport maktablarida sport kurashlarining ikkita turi bo‘yicha seksiya va bo‘limlar tashkil etsin. Bunda mazkur seksiya va bo‘limlarni tashkil qilishga sobiq bolalar-o‘smirlar sport maktablari va ularning filiallarini maqbullashtirish va ular xodimlarini qisqartirish natijasida bo‘shab qolgan byudjet mablag‘lari yo‘naltiriladi;
sport kurashlari bo‘yicha O‘zbekiston chempionatlari va kuboklari g‘oliblari va sovrindorlarining (1-3-o‘rinlar), qoida tariqasida, birinchi navbatda xalqaro sport musobaqalari va o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarida ishtirok etishini ta’minlasin;
sport kurashlari bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoalari va ularning zaxira tarkiblarining mahalliy sportchilardan shakllantirilishiga alohida e’tibor qaratsin;
sport kurashlari bo‘yicha O‘zbekiston chempionatlari va kuboklarida ishtirok etadigan sportchilarning natijalari xorijiy malakali hakamlar tomonidan baholanishini yo‘lga qo‘ysin;
b) sport kurashlari bo‘yicha milliy terma jamoalarning bosh trenerlari ishtirokida hududlarda yil davomida iqtidorli yoshlarni aniqlash, tanlash va saralash (seleksiya) hamda ularni professional sportchilar sifatida tayyorlash sifatini yangi bosqichga ko‘tarishga qaratilgan o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini tashkil etsin;
v) zamonaviy ilmiy yutuqlar va innovatsion texnologiyalardan foydalangan holda trener, hakam va boshqa mutaxassislarning kasbiy mahoratini doimiy oshirib borish maqsadida mahalliy va xorijiy mutaxassislar ishtirokida seminarlar, mahorat darslari, o‘quv mashg‘ulotlari tashkil etsin.
7. 2022-2024-yillarda sport kurashlarining olimpiya turlarini rivojlantirishning maqsadli ko‘rsatkichlari 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
8. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari O‘zbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasi va Sportni rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda:
O‘zbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasining hududiy bo‘linmalari to‘laqonli faoliyat yuritishi uchun zarur choralarni ko‘rsin, shu jumladan, ularning moliyaviy va moddiy-texnika bazasini mustahkamlashga ko‘maklashsin;
aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va sport kurashlarini ommalashtirish maqsadida tuman (shahar) va viloyat miqyosida havaskorlar o‘rtasida sport kurashlari bo‘yicha musobaqalarni muntazam tashkil qilsin va ushbu maqsadlar uchun tegishli mahalliy byudjetlarning qo‘shimcha daromadlari hisobidan mablag‘ yo‘naltirsin;
2022-2023-yillarda har bir tuman (shahar)da sport kurashlari bo‘yicha havaskor va professional sportchilardan iborat bo‘lgan klublarni tashkil qilsin;
mahalliy yosh trenerlar va istiqbolli sportchilarning sport kurashlari bo‘yicha xorijiy mamlakatlarda tashkil etiladigan o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlari va sport musobaqalarida ishtirok etishi bilan bog‘liq jarayonlarni tegishli mahalliy byudjetlarning daromadlar rejasidan orttirib bajarilgan qismi hisobidan moliyalashtirsin.
9. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (A.Xadjayev), O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (A.Ko‘chimov):
sport kurashlari bo‘yicha o‘tkaziladigan jahon, qit’a chempionatlari, xalqaro musobaqalarni, shu jumladan, O‘zbekistonda o‘tkaziladigan viloyat va respublika birinchiliklari hamda xalqaro sport musobaqalarini muntazam ravishda yoritish choralarini ko‘rsin;
mazkur qarorning mazmun-mohiyati va amaliy ahamiyatini yoritishga oid tele- va radio dasturlar, sportchilarning professional faoliyati haqida maxsus ko‘rsatuvlar va maqolalar tayyorlasin, o‘tkaziladigan brifing va press-konferensiyalarni yoritib borsin.
10. Milliy antidoping agentligi (A.Sadikov) bir oy muddatda sport kurashlari bo‘yicha quyidagilarni nazarda tutuvchi dasturni tasdiqlasin va amaliyotga joriy qilsin:
sportchilar va trenerlarni “shaffof sport”ga targ‘ib qilish;
sportda farmakologik ta’sirga ega dori preparatlari va boshqa moddalardan to‘g‘ri foydalanish borasida sportchilar, trenerlarning madaniyati va savodxonligini oshirish tadbirlarini o‘tkazish;
sportchilarni antidoping mavzulariga oid tegishli o‘quv-axborot materiallari va turli ko‘rgazmali ma’lumotlar bilan ta’minlash;
sportchilar tomonidan antidoping qoidalariga qat’iy rioya qilinishi ustidan samarali antidoping nazoratini amalga oshirish.
11. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib sportni rivojlantirish vaziri A.I. Ikramov, sportni rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Sh.Sh. Maxmudov hamda O‘zbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasi raisi S.K. Abduvaliyev belgilansin va ularga quyidagi vazifalar yuklansin:
iqtidorli yoshlarni tanlash va saralash (seleksiya) hamda ularni professional sport kurashchilari sifatida tayyorlash ishlarini samarali tashkil qilish va muvofiqlashtirish;
hududlarda sport kurashlari infratuzilmasini barpo etish va kengaytirish bo‘yicha investitsiya va grant mablag‘larini jalb qilish, boshqa zarur chora-tadbirlarni belgilash;
sport kurashlarini ta’lim muassasalari, yoshlar o‘rtasida keng targ‘ib qilish orqali ommalashtirish, aholining ushbu sport turiga qiziqishini oshirish;
sport kurashlari bo‘yicha musobaqalarni o‘tkazish, ushbu yo‘nalishda xalqaro va chet el tashkilotlari, jismoniy va yuridik shaxslarning homiylik xayriyalarini jalb qilish;
2022-2024-yillarda sport kurashlarining olimpiya turlarini rivojlantirishning maqsadli ko‘rsatkichlariga to‘laqonli erishish;
ushbu qarorda belgilangan vazifalar ijrosini har yarim yilda kamida bir marta tanqidiy muhokama qilish, zarur chora-tadbirlarni belgilash.
12. Mazkur qaror ijrosini muhokama qilib borish, mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A. Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему развитию Олимпийских видов спортивной борьбы
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 февраля 2022 года № ПП–127 «Об ускорении подготовительных работ для успешного участия спортсменов Узбекистана в очередных летних и зимних Олимпийских и Паралимпийских играх», а также в целях популяризации спортивной борьбы как олимпийского вида спорта, совершенствования системы отбора спортсменов из числа молодежи, обеспечения достижения национальными сборными командами высоких результатов в престижных спортивных соревнованиях:
1. Определить основными направлениями развития олимпийских видов спортивной борьбы (вольная борьба и греко-римская борьба) (далее – спортивная борьба) в 2022–2024 годах:
широкую пропаганду спортивной борьбы среди населения, внедрение новой системы выявления, выбора и отбора (селекции) талантливых спортсменов, в том числе женщин-спортсменов, и подготовки их как профессиональных спортсменов;
проведение широкой организационно-практической и пропагандистской работы по привлечению женщин к занятиям спортивной борьбой и их становлению профессиональными спортсменами;
организацию учебно-тренировочного процесса по подготовке спортсменов на основе современных научно-методических рекомендаций, совершенствование их теоретической подготовки и технико-тактических навыков, формирование профессионального мастерства, привлечение показавших высокие результаты зарубежных тренеров, судей и специалистов в этой области;
подготовку и повышение квалификации профессиональных тренеров и судей на системной основе с использованием программ обучения тренеров и судей Объединенного мира борьбы;
систематическую организацию местных и международных соревнований по спортивной борьбе, участие в международных соревнованиях, в том числе получение лицензий на участие в Олимпийских и Азиатских играх и увеличение их количества в каждом цикле Олимпийских и Азиатских игр;
развитие сотрудничества и обмен опытом с зарубежными школами спортивной борьбы в целях повышения профессионального мастерства спортсменов и квалификации тренеров, поднятие спортивной борьбы до уровня, способного конкурировать с развитыми странами.
2. Утвердить Программу более широкого развития олимпийских видов спортивной борьбы на 2022–2024 годы согласно приложению № 1.
Определить источниками финансирования программы:
средства, предусмотренные календарным планом спортивных и физкультурно-массовых мероприятий;
средства спортивных федераций (ассоциаций), фондов, клубов, а также физкультурно-спортивных обществ;
благотворительные пожертвования юридических и физических лиц;
3. Установить, что начиная с 2023 года ежегодно среди мужских и женских команд по спортивной борьбе во всех регионах республики (в олимпийской и международной весовых категориях) поочередно будут проводиться:
международные спортивные соревнования за приз Президента Республики Узбекистан среди молодежи;
международные спортивные соревнования «Uzbekistan-Grand Prix» среди юниоров;
международные спортивные соревнования «New Uzbekistan» среди взрослых;
соревнования «Кубок министра» в системе Министерства обороны, Министерства внутренних дел и Министерства по чрезвычайным ситуациям, «Кубок председателя» в системе Службы государственной безопасности, «Кубок командующего» в системе Национальной гвардии, «Кубок Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан»«Кубок хокима области» и «Кубок хокима города Ташкента» в системе органов государственной власти на местах.
Министерству развития спорта (Махмудов Ш.) совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана (Касымов О.), Ассоциацией спортивной борьбы Узбекистана (Абдувалиев С.), соответствующими ответственными министерствами и ведомствами:
в трехмесячный срок утвердить план мероприятий по тщательной подготовке и проведению на высоком уровне соревнований, указанных в настоящем пункте;
обеспечить включение международных спортивных соревнований в республиканский календарный план спортивных и физкультурно-массовых мероприятий начиная с 1 января 2023 года;
обеспечить участие в международных спортивных соревнованиях наряду с отечественными борцами сильных зарубежных борцов, международных тренеров и судей с высоким рейтингом;
широко освещать процесс проведения вышеуказанных соревнований в отечественных и зарубежных средствах массовой информации и других коммуникационных источниках.
Министерству туризма и культурного наследия (Ибрагимов Б.) включить вышеуказанные соревнования в перечень объектов туристских маршрутов, принять меры по привлечению к ним иностранных и отечественных туристов.
4. Министерству обороны, Министерству внутренних дел, Министерству по чрезвычайным ситуациям, Службе государственной безопасности, Национальной гвардии, Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента:
обеспечить проведение среди сотрудников, работающих в своих системах, трехэтапных (районных/городских, областных и республиканских) спортивных соревнований «Кубок министра», «Кубок председателя», «Кубок командующего», «Кубок Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан», «Кубок хокима области» и «Кубок хокима города Ташкента», а также принять соответствующие меры поощрения их победителей и призеров;
оказать всемерное непосредственное содействие Министерству развития спорта и Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана в организации на высоком уровне международных спортивных соревнований, проводимых в Узбекистане в соответствии с настоящим постановлением.
5. Одобрить предложения Министерства развития спорта, Министерства высшего и среднего специального образования, Национального олимпийского комитета Узбекистана и Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана о:
включении спортивной борьбы в программу спортивных соревнований «Баркамол авлод» и «Универсиада», проводимых среди учащихся и студентов средних специальных, профессиональных и высших образовательных организаций;
поэтапном увеличении начиная с 2023/2024 учебного года действующих параметров государственного заказа по приему на обучение по спортивной борьбе в Узбекском государственном университете физической культуры и спорта.
6. Министерству развития спорта (Махмудов Ш.) совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана (Касымов О.) и Ассоциацией спортивной борьбы Узбекистана (Абдувалиев С.):
а) начиная с 2023 года:
создать секции и отделения не менее чем по одному виду спортивной борьбы в спортивных школах, центрах подготовки к олимпийским и паралимпийским видам спорта, а также по двум видам спортивной борьбы – в специализированных спортивных школах. При этом на создание секций и отделений направляются бюджетные средства, освободившиеся в результате оптимизации бывших детско-юношеских спортивных школ и их филиалов и сокращения их персонала;
обеспечить участие победителей и призеров чемпионатов и кубков Узбекистана по спортивной борьбе (1-3 места), как правило, в первую очередь в международных спортивных соревнованиях и учебно-тренировочных сборах;
уделить особое внимание формированию национальных сборных команд Узбекистана по спортивной борьбе и их резервных составов из отечественных спортсменов;
организовать оценку результатов спортсменов, участвующих в чемпионатах и кубках Узбекистана по спортивной борьбе, зарубежными квалифицированными судьями;
б) организовать в течение года в регионах с участием главных тренеров национальных сборных команд по спортивной борьбе учебно-тренировочные сборы, направленные на выявление, выбор и отбор (селекцию) талантливой молодежи и повышение на новый уровень качества ее подготовки как профессиональных спортсменов;
в) провести семинары, мастер-классы, учебные занятия с участием отечественных и зарубежных специалистов в целях постоянного повышения профессионального мастерства тренеров, судей и других специалистов с использованием современных научных достижений и инновационных технологий.
7. Утвердить Целевые показатели развития олимпийских видов спортивной борьбы в 2022–2024 годах согласно приложению № 2.
8. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Ассоциацией спортивной борьбы Узбекистана и Министерством развития спорта:
принять необходимые меры для полноценной деятельности территориальных подразделений Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана, в том числе оказать содействие в укреплении их финансовой и материально-технической базы;
регулярно организовывать на районном (городском) и областном уровнях соревнования по спортивной борьбе среди любителей в целях пропаганды здорового образа жизни и популяризации спортивной борьбы среди населения и направлять на эти цели средства за счет дополнительных доходов соответствующих местных бюджетов;
создать в 2022–2023 годах в каждом районе (городе) клубы по спортивной борьбе, состоящие из спортсменов-любителей и профессионалов;
осуществлять финансирование процессов, связанных с участием отечественных молодых тренеров и перспективных спортсменов в организуемых в зарубежных странах учебно-тренировочных сборах и спортивных соревнованиях по спортивной борьбе, за счет перевыполнения плана доходов соответствующих местных бюджетов.
9. Национальной телерадиокомпании Узбекистана (Хаджаев А.), Национальному информационному агентству Узбекистана (Кучимов А.):
принять меры по систематическому освещению проводимых чемпионатов мира, континентов, международных соревнований по спортивной борьбе, в том числе областных и республиканских первенств и международных спортивных соревнований, проводимых
в Узбекистане;
подготовить телерадиопередачи по освещению сути и содержания, практического значения настоящего постановления, специальные передачи и статьи о профессиональной деятельности спортсменов, освещать проводимые брифинги и пресс-конференции.
10. Национальному антидопинговому агентству (Садиков A.) в месячный срок утвердить и внедрить в практику программу по спортивной борьбе, предусматривающую:
продвижение спортсменов и тренеров в «прозрачный спорт»;
проведение мероприятий по повышению культуры и грамотности спортсменов, тренеров по правильному использованию в спорте лекарственных препаратов и других веществ, обладающих фармакологическим действием;
обеспечение спортсменов соответствующими учебно-информационными материалами и различной наглядной информацией по антидопинговой тематике;
осуществление эффективного антидопингового контроля за строгим соблюдением спортсменами антидопинговых правил.
11. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И., заместителя министра развития спорта Махмудова Ш.Ш. и председателя Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана Абдувалиева С.K. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления, а также реализацию  следующих задач:
эффективная организация и координация работы по выбору и отбору (селекции) талантливых молодых людей и подготовке их как профессиональных спортивных борцов;
привлечение инвестиционных и грантовых средств, определение других необходимых мер по созданию и расширению инфраструктуры спортивной борьбы в регионах;
популяризация спортивной борьбы через широкую пропаганду в образовательных учреждениях, среди молодежи, повышение интереса населения к этому виду спорта;
проведение соревнований по спортивной борьбе, привлечение спонсорских пожертвований международных и зарубежных организаций, физических и юридических лиц в этом направлении;
полное достижение целевых показателей развития олимпийских видов спортивной борьбы в 2022–2024 годах;
критическое обсуждение не реже одного раза в полгода выполнения задач, определенных настоящим постановлением, определение необходимых мер.
12. Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его выполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.