Avvalo, siz, azizlarni Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston yangi magistral temir yo‘li qurilishi boshlanishi bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Bundan yarim yil oldin mazkur strategik transmintaqaviy loyihani amalga oshirish bo‘yicha birinchi to‘laqonli bitim imzolangan edi. O‘tgan qisqa davrda texnik hujjatlarni tayyorlash ishlari yakunlandi. Bugun esa biz bevosita qurilish ishlariga start bermoqdamiz.
Bu do‘st mamlakatlarimiz salkam 30-yil davomida intilib kelgan tom ma’nodagi tarixiy voqeadir.
Sizlarning ishtirokingizda xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan yangi transport arteriyasi yaratilmoqda. U Markaziy Osiyo mintaqasini Xitoy bilan qisqa yer usti yo‘li orqali bog‘laydi, davlatlarimizning ko‘p qirrali hamkorligini yanada kengaytirish va strategik sherikligini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Yana bir muhim jihat – ushbu loyiha hamkorlikda barqaror rivojlanish va farovonlik yo‘lida ko‘plab mamlakatlarni birlashtirib kelayotgan “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasidagi ezgu maqsadlarga to‘liq mos keladi.
Shu munosabat bilan hurmatli hamkasblarim – Xitoy Xalq Respublikasi raisi Si Szinpin va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Nurg‘ojoyevich Japarov janoblariga loyihani ilgari surish borasidagi shaxsiy hissalari va faol sa’y-harakatlari uchun yana bir bor minnatdorlik izhor etaman.
Hurmatli marosim ishtirokchilari!
Yangi temir yo‘l qurilishi mamlakatlarimiz iqtisodiyoti va bepoyon mintaqamiz uchun katta samara berishini alohida qayd etishni istardim.
Infratuzilma sohasidagi ushbu yirik loyiha ilg‘or muhandislik, innovatsiya va raqamli yechimlar asosidagi keng kooperatsiyani, yuqori ekologik standartlarga amal qilishni nazarda tutadi.
Koshg‘ar – Torugart – Makmal – Jalolobod – Andijon yo‘nalishi bo‘yicha 20 ta stansiya, 42 ta ko‘prik, 25 ta tonnel barpo etiladi. Bundan tashqari, zamonaviy tranzit-logistika infratuzilmasi, omborxona va terminallar quriladi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, ushbu magistral yo‘lning ishga tushirilishi mintaqaviy savdo va investitsiyalar hajmini bir necha barobar ko‘paytirish, transport xarajatlarini sezilarli darajada qisqartirish, Markaziy Osiyoning ulkan tranzit salohiyatini yuzaga chiqarishga xizmat qiladi.
Quyidagi muhim raqamlarga ham e’tiboringizni qaratmoqchiman.
Ushbu yo‘l orqali yiliga 15 million tonna yuk tashiladi. Xitoydan Yevropa mamlakatlariga yuklarni yetkazib berish masofasi va muddati bir necha ming kilometr va deyarli bir haftaga qisqaradi. Yo‘lovchilarni muntazam tashishni yo‘lga qo‘yish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Kelgusida ushbu temir yo‘l liniyasi Transafg‘on yo‘lagi bilan tutashib, Xitoy, Markaziy Osiyo va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi transport-kommunikatsiya tarmoqlarini samarali birlashtirish va kuchaytirishga imkon yaratadi.
Bundan, hech shubhasiz, barcha mamlakatlar iqtisodiy foyda ko‘radi. Yuzlab yangi korxonalar va o‘n minglab ish o‘rinlari yaratiladi.
Albatta, mazkur loyiha Buyuk ipak yo‘lining qayta tiklanishiga, madaniy-gumanitar almashuvlar rivojiga, xalqlarimizning yanada yaqinlashuviga xizmat qiladi.
O‘zbekiston mavjud texnik va intellektual resurslarni to‘liq ishga solgan holda, bugun boshlanayotgan qurilishning barcha bosqichlarida faol ishtirok etishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan.
Ishonchim komil, birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz tufayli ushbu temir yo‘l tarmog‘i bizning mustahkam do‘stligimiz, sheriklik va taraqqiyotimizning yana bir yorqin timsoliga aylanadi.
Fursatdan foydalanib, ushbu strategik loyihani amalga oshirishda ishtirok etayotgan barcha quruvchi va muhandislarni, ishchi va mutaxassislarni kirib kelayotgan yangi – 2025-yil bilan chin dildan tabriklayman. Sizlarga sihat-salomatlik, katta yutuq va omadlar tilayman.
Bugun sizlarning bunyodkor sa’y-harakatlaringiz bilan boshlanayotgan ulkan loyiha mamlakatlarimiz va mintaqamizning umumiy kelajagi va ravnaqi uchun xizmat qilsin!

Address by President Shavkat Mirziyoyev to the participants of the ceremony dedicated to the launch of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railroad construction project
I sincerely welcome you at the inauguration ceremony of construction of the new China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway.
The first-ever full-fledged Agreement on the implementation of this strategic trans-regional project was signed six months ago. The preparation of technical documentation has been completed in a short span of time. And today, we are launching relevant construction works.
This is a truly historic event, which marks the 30 years-long journey of our friendly countries.
A new transportation artery of international significance is being formed.
It will connect the Central Asian region with China through the shortest overland route and further expand multifaceted cooperation and strengthen the strategic partnership among our countries.
The project is also perfectly aligned with the goals of the Belt and Road Initiative, today uniting many countries of the world for the benefit of common sustainable development and prosperity.
In this regard, I would like to once again express my gratitude to my esteemed colleagues – Mr. Xi Jinping, the President of the People's Republic of China, and Mr. Sadyr Japarov, the President of the Kyrgyz Republic, for their personal contribution and active efforts in promoting the project.
Dear participants of the ceremony!
I would like to underscore the great impact that the construction of the new railway will have on the economies of our countries and our vast region.
This major infrastructure project envisages extensive cooperation with cutting-edge engineering, innovative and digital solutions, while complying with high environmental standards.
A total of 20 stations, 42 bridges and 25 tunnels will be built along the Kashgar - Torugart - Makmal - Jalal-Abad - Andijan route.
In addition, state-of-the-art transit and logistics infrastructure, as well as warehouses and terminals will be developed.
It is estimated that the commissioning of this road will have a multiplier effect on regional trade and investment, significantly reduce transport costs and unlock the enormous transit potential of Central Asia.
I would like to point out a few more figures.
The annual freight traffic along the corridor will total 15 million tons.
The distance and delivery time of goods from China to European markets will reduce by several thousand kilometers and almost a week.
There will be an opportunity to organize regular passenger traffic services.
In the long run, interlinking of this railway with the Trans-Afghan corridor will effectively connect and strengthen the transport and communication interconnectivity of China, Central and South Asia.
Obviously, all our countries will feel the economic benefits. Hundreds of new enterprises and tens of thousands of jobs will be created.
And, certainly, this project will facilitate the revival of the Great Silk Road, the development of cultural and humanitarian exchanges, and further bringing of our peoples closer together.
Uzbekistan is committed to active participation in all stages of the construction of the railway, making full use of all available technical and intellectual resources.
I am convinced that with joint efforts this transport corridor will become another symbol of our strong friendship, partnership and progress.
On the eve of the New Year, I wish every success to the engineers, construction workers, and all those involved in the implementation of this strategic project. Today your hands are building the shared future of our countries and our region.