Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida sog‘liqni saqlash sohasida qilingan ishlar va 2025-yilga mo‘ljallangan ustuvor vazifalar ko‘rib chiqildi.
Bu sohadagi sifat o‘zgarishlari shahardan to chekka hududlargacha, bolajonlardan tortib keksalargacha – hammaning hayotida aks etadi. Shu bois unga ajratilayotgan byudjet mablag‘lari har yili ko‘paytirib borilmoqda. Barcha ijtimoiy xizmatlar qatori tibbiyot ham xalqimizga yaqinlashtirilmoqda. Birlamchi bo‘g‘inda 18 mingdan ziyod tibbiy brigada tashkil qilingan.
Kasalliklarni aniqlash va davolash amaliyotiga zamonaviy texnologiyalar joriy etilmoqda. Ixtisoslashgan tibbiy xizmatda diagnostika usullari 500 dan, davolash usullari esa 800 dan oshdi. Xususiy tibbiyot rivojiga keng yo‘l ochilgani tufayli xizmatlar tarmog‘i va tanlash imkoniyati ko‘paydi.
2024-yilda sohaga 36 trillion so‘m ajratilgan edi. Bu o‘tgan yilga nisbatan 25 foiz ko‘pdir.
Birlamchi bo‘g‘inda 6 turdagi skrining tekshiruvi yo‘lga qo‘yildi. Natijada 106 ming odamda qandli diabet, 194 ming nafarida yurak qon-tomir, 2 mingdan ziyod ayolda saraton, mingga yaqin bolalarda onkogematologik kasallik erta bosqichda aniqlandi.
Davolash sifati va samaradorligi alohida e’tibor talab qiladi. Shu maqsadda 2 mingdan ziyod mutaxassis xorijda qayta o‘qitildi. Natijada hududlardagi yuqori texnologik operatsiyalar ulushi 61 foizga yetdi. 43 ta yo‘nalishdagi 191 ta klinik protokol xalqaro andozalar asosida yangilandi.
Ixtisoslashgan markazlar va filiallarda bu yil 100 ming bemor imtiyozli yo‘llanma asosida davolandi. 7 ta ixtisoslashgan markaz sifat nazorati bo‘yicha xalqaro akkreditatsiyadan o‘tdi.
2025-yilda sog‘liqni saqlash sohasiga 41 trillion so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan. Buning hisobidan yangi shifoxonalar tashkil etish va jihozlash, mavjud quvvatlarni kengaytirish, tibbiy ko‘rik qamrovini kengaytirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari bu sohadagi asosiy vazifa – birlamchi bo‘g‘inda tibbiyot sifatini oshirish ekanini ta’kidladi. Buning uchun vazirlik vertikalini hududlarda to‘g‘ri ishlatish, ayniqsa, chekka va og‘ir tumanlarga e’tiborni kuchaytirish vazifasi qo‘yildi.
Bu bo‘yicha turkiyalik ekspertlar 6 ta hududdagi tibbiyot muassasalari faoliyati va ulardagi ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatlar o‘rganildi. O‘rganishlar natijasida aholiga ko‘rsatilayotgan birlamchi tibbiy-sanitariya yordami xizmatlarini tizimli isloh qilish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilmoqda.
Mutasaddilarga bu masalani chuqur tahlil qilib, birlamchi bo‘g‘in transformatsiyasi bo‘yicha qaror loyihasi tayyorlash topshirildi.
Ushbu yo‘nalish xodimlarining malaka oshirish dasturi takomillashtiriladi. Nazariy bilim va ko‘nikmalarni egallashdan kompetensiyalarni rivojlantirishga bosqichma-bosqich o‘tiladi.
Shuningdek, kelgusi yil tibbiyot xodimlarining oylik lavozim maoshlari oshiriladi. Oilaviy shifokorlarning mehnat samaradorligi asosida ustama to‘lash tartibi joriy qilinadi.
Hududlarga bo‘layotgan e’tibor izchil davom ettiriladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Navoiy, Samarqand, Buxoro, Xorazm, Qashqadaryo viloyatlarida davlat tibbiy sug‘urtasi amaliyotlari joriy etiladi. Markazlashgan laboratoriya xizmatlari kengaytiriladi. “Xaridlar markazi” va uning 13 ta hududiy filiali tashkil etilib, tibbiy jihozlardan foydalanish elektron tizim orqali nazorat qilinadi.
Yana 35 ta yo‘nalishdagi 400 ta milliy klinik protokollar ishlab chiqiladi. 7 ta ixtisoslashgan markaz va 2 ta oliy ta’lim muassasasi xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkaziladi.
Yig‘ilishda kadrlar masalasiga ham e’tibor qaratilib, tibbiy o‘quv yurtlarida ta’lim sifatini oshirish, uni amaliyot bilan hamohangligini mustahkamlash, bitiruvchilarning birlamchi bo‘g‘inda tajriba orttirishini tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.

Улучшение качества первичного звена медицины будет главной задачей
На совещании при Президенте Шавкате Мирзиёеве рассмотрена проделанная работа в сфере здравоохранения и определены приоритетные задачи на 2025 год.
Происходящие качественные изменения в этой сфере напрямую затрагивают всех жителей страны: от городов до самых отдаленных сел, от детей до старшего поколения. Объемы бюджетных средств, направляемых на медицину, ежегодно увеличиваются. Наряду с другими социальными услугами она становится ближе к людям: на первичном уровне действует свыше 18 тысяч медицинских бригад.
Современные технологии активно внедряются в диагностику и лечение. В службах специализированной медицинской помощи освоено более 500 новых методов диагностики и более 800 методов лечения. Поддержка частной медицины расширила выбор и разнообразие медицинских услуг.
В 2024 году на сферу здравоохранения выделено 36 триллионов сумов, что на 25 процентов больше по сравнению с прошлым годом.
В первичном звене внедрены шесть видов скрининговых обследований. В результате достигнуто выявление на ранней стадии сахарного диабета у 106 тысяч пациентов, сердечно-сосудистых заболеваний у 194 тысяч человек, онкологических заболеваний более чем у 2 тысяч женщин, онкогематологических заболеваний почти у тысячи детей.
Особое внимание уделяется качеству и эффективности лечения. С этой целью более 2 тысяч специалистов прошли переобучение за рубежом. Это позволило увеличить долю высокотехнологичных операций в регионах до 61 процента. По 43 направлениям обновлен 191 клинический протокол в соответствии с международными стандартами.
В специализированных центрах и их филиалах в текущем году по льготным направлениям пролечены 100 тысяч пациентов. Семь подобных учреждений успешно прошли международную аккредитацию по контролю качества.
В 2025 году на сферу здравоохранения планируется выделить 41 триллион сумов. На эти средства будут созданы и оснащены новые больницы, расширены имеющиеся мощности и увеличен охват профилактическими осмотрами.
Глава государства подчеркнул, что основная задача — повысить качество медицины на первичном уровне. Министерству здравоохранения поручено выстроить эффективную вертикаль управления в регионах, усилить внимание отдаленным и сложным районам.
Турецкие эксперты провели исследования медицинских учреждений и оказываемых медицинских услуг в шести регионах. В результате вырабатываются предложения по системному реформированию первичного медико-санитарного обслуживания населения.
Ответственным лицам поручено всесторонне проанализировать ситуацию и подготовить постановление по трансформации первичного звена.
Будет усовершенствована программа повышения квалификации медицинских работников первичного уровня. Планируется плавный переход от теоретической подготовки и приобретения навыков к формированию компетенций.
В следующем году также будут повышены размеры должностных окладов медицинских работников. Для семейных врачей будет внедрен порядок выплаты надбавок на основе показателей эффективности.
Усиленное внимание к регионам продолжится. В Республике Каракалпакстан, а также в Навоийской, Самаркандской, Бухарской, Хорезмской и Кашкадарьинской областях будут внедрены пилотные проекты по государственному медицинскому страхованию. Будет расширена сеть централизованных лабораторий. За счет создания «Центра закупок» и его 13 филиалов в регионах контроль за использованием медицинского оборудования будет осуществляться через электронную систему.
По 35 новым направлениям будут пересмотрены 400 клинических протоколов. Кроме того, семь специализированных центров и два вуза пройдут международную аккредитацию.
Отдельное внимание на совещании уделено вопросам подготовки кадров, подчеркнута важность повышения качества практической составляющей образования в медицинских вузах, укрепления взаимосвязи между теорией и практикой, организации повышения опыта выпускников в учреждениях первичного звена.