Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida sog‘liqni saqlash sohasida qilingan ishlar va 2025-yilga mo‘ljallangan ustuvor vazifalar ko‘rib chiqildi.
Bu sohadagi sifat o‘zgarishlari shahardan to chekka hududlargacha, bolajonlardan tortib keksalargacha – hammaning hayotida aks etadi. Shu bois unga ajratilayotgan byudjet mablag‘lari har yili ko‘paytirib borilmoqda. Barcha ijtimoiy xizmatlar qatori tibbiyot ham xalqimizga yaqinlashtirilmoqda. Birlamchi bo‘g‘inda 18 mingdan ziyod tibbiy brigada tashkil qilingan.
Kasalliklarni aniqlash va davolash amaliyotiga zamonaviy texnologiyalar joriy etilmoqda. Ixtisoslashgan tibbiy xizmatda diagnostika usullari 500 dan, davolash usullari esa 800 dan oshdi. Xususiy tibbiyot rivojiga keng yo‘l ochilgani tufayli xizmatlar tarmog‘i va tanlash imkoniyati ko‘paydi.
2024-yilda sohaga 36 trillion so‘m ajratilgan edi. Bu o‘tgan yilga nisbatan 25 foiz ko‘pdir.
Birlamchi bo‘g‘inda 6 turdagi skrining tekshiruvi yo‘lga qo‘yildi. Natijada 106 ming odamda qandli diabet, 194 ming nafarida yurak qon-tomir, 2 mingdan ziyod ayolda saraton, mingga yaqin bolalarda onkogematologik kasallik erta bosqichda aniqlandi.
Davolash sifati va samaradorligi alohida e’tibor talab qiladi. Shu maqsadda 2 mingdan ziyod mutaxassis xorijda qayta o‘qitildi. Natijada hududlardagi yuqori texnologik operatsiyalar ulushi 61 foizga yetdi. 43 ta yo‘nalishdagi 191 ta klinik protokol xalqaro andozalar asosida yangilandi.
Ixtisoslashgan markazlar va filiallarda bu yil 100 ming bemor imtiyozli yo‘llanma asosida davolandi. 7 ta ixtisoslashgan markaz sifat nazorati bo‘yicha xalqaro akkreditatsiyadan o‘tdi.
2025-yilda sog‘liqni saqlash sohasiga 41 trillion so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan. Buning hisobidan yangi shifoxonalar tashkil etish va jihozlash, mavjud quvvatlarni kengaytirish, tibbiy ko‘rik qamrovini kengaytirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari bu sohadagi asosiy vazifa – birlamchi bo‘g‘inda tibbiyot sifatini oshirish ekanini ta’kidladi. Buning uchun vazirlik vertikalini hududlarda to‘g‘ri ishlatish, ayniqsa, chekka va og‘ir tumanlarga e’tiborni kuchaytirish vazifasi qo‘yildi.
Bu bo‘yicha turkiyalik ekspertlar 6 ta hududdagi tibbiyot muassasalari faoliyati va ulardagi ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatlar o‘rganildi. O‘rganishlar natijasida aholiga ko‘rsatilayotgan birlamchi tibbiy-sanitariya yordami xizmatlarini tizimli isloh qilish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilmoqda.
Mutasaddilarga bu masalani chuqur tahlil qilib, birlamchi bo‘g‘in transformatsiyasi bo‘yicha qaror loyihasi tayyorlash topshirildi.
Ushbu yo‘nalish xodimlarining malaka oshirish dasturi takomillashtiriladi. Nazariy bilim va ko‘nikmalarni egallashdan kompetensiyalarni rivojlantirishga bosqichma-bosqich o‘tiladi.
Shuningdek, kelgusi yil tibbiyot xodimlarining oylik lavozim maoshlari oshiriladi. Oilaviy shifokorlarning mehnat samaradorligi asosida ustama to‘lash tartibi joriy qilinadi.
Hududlarga bo‘layotgan e’tibor izchil davom ettiriladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Navoiy, Samarqand, Buxoro, Xorazm, Qashqadaryo viloyatlarida davlat tibbiy sug‘urtasi amaliyotlari joriy etiladi. Markazlashgan laboratoriya xizmatlari kengaytiriladi. “Xaridlar markazi” va uning 13 ta hududiy filiali tashkil etilib, tibbiy jihozlardan foydalanish elektron tizim orqali nazorat qilinadi.
Yana 35 ta yo‘nalishdagi 400 ta milliy klinik protokollar ishlab chiqiladi. 7 ta ixtisoslashgan markaz va 2 ta oliy ta’lim muassasasi xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkaziladi.
Yig‘ilishda kadrlar masalasiga ham e’tibor qaratilib, tibbiy o‘quv yurtlarida ta’lim sifatini oshirish, uni amaliyot bilan hamohangligini mustahkamlash, bitiruvchilarning birlamchi bo‘g‘inda tajriba orttirishini tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.

The meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev reviewed the work accomplished in the field of healthcare and identified priority tasks for 2025.
The ongoing qualitative changes in this sphere directly affect all residents of the country: from cities to the most remote villages, from children to the older generation. The amount of budget funds allocated to medicine is increasing every year. Along with other social services, it is becoming closer to people: more than 18 thousand medical teams operate at the primary level.
Modern technologies are being actively introduced in diagnostics and treatment. More than 500 new diagnostic and more than 800 treatment methods have been mastered in specialized medical care services. Support for private medicine has expanded the choice and variety of medical services.
In 2024, 36 trillion soums have been allocated to the health sector, a 25 percent increase compared to last year.
Six types of screening examinations have been introduced in primary care. As a result, early detection of diabetes in 106 thousand patients, cardiovascular diseases in 194 thousand people, oncological diseases in more than 2 thousand women, oncohematological diseases in almost a thousand children has been ensured.
Special attention is paid to the quality and efficiency of treatment. To this end, more than 2 thousand specialists have completed retraining abroad. This allowed to increase the share of high-tech operations in the regions up to 61 percent. In 43 areas, 191 clinical protocols have been updated in accordance with international standards.
This year, 100 thousand patients were treated in specialized centers and their branches under preferential referrals. Seven such institutions have successfully passed international accreditation for quality control.
In 2025, 41 trillion soums are planned to be allocated to the healthcare sector. These funds will be used to create and equip new hospitals, expand existing capacities and increase the coverage of preventive examinations.
The Head of State emphasized that the main task is to improve the quality of medicine at the primary level. The Ministry of health has been instructed to build an effective management vertical in the regions, strengthen attention to remote and difficult areas.
Turkish experts have conducted research on medical facilities and medical services provided in six regions. As a result, proposals for systemic reform of primary health care services are being developed.
Responsible persons will comprehensively analyze the situation and prepare a decree on the transformation of primary care.
The program of professional development of primary level medical workers will be improved. A smooth transition from theoretical training and skills acquisition to competence building is planned.
The salaries of medical workers will also be increased next year. For family physicians, a procedure for paying bonuses based on performance indicators will be introduced.
Increased attention to the regions will continue. Pilot projects on state medical insurance will be introduced in the Republic of Karakalpakstan, as well as in Navoi, Samarkand, Bukhara, Khorezm and Kashkadarya regions. The network of centralized laboratories will be expanded. Through the establishment of the “Procurement Center” and its 13 branches in the regions, control over the use of medical equipment will be exercised through an electronic system.
In 35 new areas, 400 clinical protocols will be revised. In addition, seven specialized centers and two universities will be subject to international accreditation.
The meeting paid particular attention to the issues of personnel training, stressed the importance of improving the quality of the practical component of education in medical universities, strengthening the relationship between theory and practice, organizing the improvement of experience of graduates in primary care institutions.