Davlatimiz rahbariga maktabgacha va maktab ta’limi tizimida 2025-yilda amalga oshiriladigan ustuvor vazifalar bo‘yicha axborot berildi.
Shaxs tarbiyasining poydevori bo‘lgan bu bo‘g‘inlarga davlatimiz tomonidan doimiy e’tibor qaratib kelinmoqda. Hududlarda yangi-yangi ta’lim maskanlari barpo etilib, mutaxassislar salohiyati oshirilmoqda. Darslik va o‘quv qo‘llanmalari zamon talablariga moslab yangilanayapti.
Maktabgacha ta’lim tizimi ilg‘or xorijiy tajribalar asosida yangicha rivojlanish bosqichiga qadam qo‘ydi. So‘nggi yillarda bolalar bog‘chalari soni 8 barobar oshib, 38 mingtaga, qamrov esa 27 foizdan 76 foizga yetdi.
Mamlakatimizda maktab ta’limini rivojlantirish umummilliy harakatga aylandi. Oxirgi yetti yilda 5 mingdan ziyod maktabda, bu yil 608 ta maktabda qurilish va ta’mirlash ishlari bajarildi. Yoshlarga ikkinchi xorijiy til va kasb o‘rgatish kengaytirildi. Ilk bor 530 ta maktabda inklyuziv ta’lim yo‘lga qo‘yildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri navbatdagi rejalar yuzasidan axborot berdi.
Qayd etilganidek, kelgusi o‘quv yilida 100 dan ziyod maktablar tashkil etilib, 257 ming o‘quvchi o‘rni ochiladi. Davlat ta’lim dasturi xalqaro standartlar talablariga muvofiqlashtiriladi.
Ikkinchi xorijiy til o‘qitiladigan maktablar 420 taga, kasb-hunar o‘rgatiladiganlari 400 taga yetkaziladi.
Dunyodagi ilg‘or tajribalar, yangi uslublar amaliyotga kiritilmoqda. Jumladan, bu yil 1 ming 500 ta umumta’lim maktabida yangi baholash tizimi joriy qilindi. Natijalar tahlilidan kelib chiqib, bu tajriba yana kengaytiriladi.
O‘qituvchilarga malaka toifasini berishda ham raqamlashtirilgan tizimga o‘tilgan. Endi toifasini oshirgan pedagoglar rag‘batlantiriladi, ularga to‘plagan baliga qarab 70 foizgacha ustama beriladi.
Davlatimiz rahbari malaka sinovlari tartibini takomillashtirish, sog‘lom raqobat muhitini yaratib, barcha pedagoglarga teng imkoniyat berish zarurligini ta’kidladi.
Shu maqsadda keyingi yildan hududlardagi malaka oshirish markazlarida o‘quv jarayonlari o‘zgartiriladi. Bunda har bir o‘qituvchining ehtiyojidan kelib chiqib, tabaqalashgan malaka oshirish tizimi joriy qilinadi. Malaka sinovidan o‘ta olmaganlar alohida dastur asosida qo‘shimcha o‘qitiladi. Viloyatlardagi 5 ta Pedagogik mahorat markazi zamonaviy sharoitda ish boshlaydi. Barcha markazlar situatsion o‘quv texnikalari va virtual laboratoriya bilan jihozlanadi.
Ta’lim tashkilotlariga malakali rahbarlarni jalb etish va faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida, qo‘shimcha manbalar hisobidan, maktab va bog‘chalar direktorlari hamda ularning o‘rinbosarlarini moddiy rag‘batlantirish taklifi bildirildi.
Ta’lim bilan tarbiya uzviy olib boriladi.
O‘zbekiston Prezidentining shu yil 15-noyabrdagi qaroriga muvofiq, o‘quvchilarni chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorlash tizimiga e’tibor kuchaydi.
Yuqori sinflarda harbiy vatanparvarlik darslari bir soatga ko‘paytirildi. Ushbu yo‘nalish o‘qituvchilari nufuzini oshirish uchun ularga harbiy unvon berish tartibi belgilandi.
Kelgusi o‘quv yiligacha bu fan bo‘yicha yangi darsliklar ishlab chiqiladi, kasbiy salohiyati yuqori o‘qituvchilar ishga jalb etiladi. Mudofaa vazirligi bilan birga 208 ta ta’lim maskanida “Jasorat maktablari” tashkil etiladi. Bu maktablarga tarbiyasi og‘ir o‘quvchilar ham qamrab olinadi.
Joriy yil 30-sentyabr kuni sohaga doir yana bir muhim hujjat – maktabgacha ta’lim sifati va samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha Prezident farmoni qabul qilindi. Unga muvofiq, 2025-yildan boshlab, maktabgacha ta’lim tashkilotining direktori o‘rinbosari lavozimi joriy etiladi. “Metodik mahorat soati”, “Metodik mahorat kuni” kabi malaka oshirish shakllari tashkil qilinadi.
Keyingi yil 162 ta maktabgacha ta’lim muassasasi quriladi, 100 ta xususiy va mingta oilaviy bog‘cha ochiladi. Bular orqali maktabgacha ta’lim qamrovi 78 foizga yetkaziladi. Maktabga tayyorlov guruhlari bilan boshlang‘ich sinf o‘quv dasturlarining uzviyligi oshiriladi.
Prezidentimiz sohani barcha hududlarda rivojlantirib, umumiy ta’lim sifatini oshirish, bunda, ayniqsa, chekka tumanlarga alohida e’tibor qaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Главе государства представлена информация о приоритетных задачах в системе дошкольного и школьного образования на 2025 год.
Внимание государства к этим звеньям образования, являющимся основой формирования личности, постоянно растет. Каждый год строятся новые учебные заведения, повышается потенциал специалистов, учебники и учебные пособия обновляются в соответствии с современными требованиями.
Дошкольное образование переходит на новый этап развития, опираясь на передовой зарубежный опыт. За последние годы число детских садов выросло в 8 раз, достигнув 38 тысяч, а охват дошкольным образованием повысился с 27 процентов до 76 процентов.
Развитие школьного образования в нашей стране приобрело общенациональный характер. За последние семь лет строительные и ремонтные работы выполнены более чем в 5 тысячах школ, из них в текущем году — в 608. Впервые инклюзивное образование внедрено в 530 школах.
Министр дошкольного и школьного образования доложила о дальнейших планах.
Отмечено, что в следующем году будет организовано свыше 100 школ, открыто 257 тысяч ученических мест. Государственные образовательные программы будут приведены в соответствие с международными требованиями. Количество школ с преподаванием второго иностранного языка будет доведено до 420, с обучением профессий – до 400.
В практику внедряются передовой международный опыт и современные методики. В частности, в этом году в 1,5 тысячи общеобразовательных школ внедрена новая система оценивания. Учитывая результаты анализа, в следующем году её планируется расширить на большее число школ.
При присвоении учителям квалификационных категорий внедрена цифровая система. Теперь педагоги, успешно повысившие категорию, получат надбавку до 70процентов от должностного оклада в зависимости от набранных ими баллов.
Глава государства подчеркнул необходимость совершенствовать порядок проведения квалификационных экзаменов, создавать здоровую конкуренцию и обеспечивать равные условия для всех педагогов.
С этой целью со следующего года в региональных центрах повышения квалификации будут изменены учебные программы. Для каждого учителя будет действовать дифференцированная система повышения квалификации. Преподаватели, не сдавшие квалификационные испытания, пройдут дополнительное обучение по отдельной программе. В регионах начнут работу 5 центров педагогического мастерства современного формата. Все центры будут оснащены техникой для ситуационного обучения и виртуальными лабораториями.
В целях привлечения в образовательныеорганизации квалифицированных руководителей и поддержки их деятельности предложено наладить материальное стимулирование директоров школ и детских садов, а также их заместителей за счет дополнительных источников.
В приоритете будет вопрос гармоничности учебного и воспитательного процессов. Согласно постановлению Президента Узбекистана от 15 ноября текущего годаусилено внимание к системе начальной допризывной подготовки школьников. В старших классах увеличено число часов по военно-патриотическому воспитанию, а для укрепления престижа педагогов этого направления введен порядок присвоения им воинских званий.
До начала следующего учебного года планируется подготовить новые учебники по этим дисциплинам и привлечь учителей с высоким уровнем профессионализма. Совместно с Министерством обороны в 208 образовательных учреждениях будут созданы «Школы мужества», где также будут заниматься подростки с трудным поведением.
30 сентября текущего года принят ещё один важный документ, направленный на дальнейшее повышение качества и эффективности дошкольного образования. В соответствии с ним с 2025 года вводится должность заместителя директора дошкольных образовательных организаций. Также будут внедрены новые форматы повышения квалификации — «Час методического мастерства» и «День методического мастерства».
В следующем году планируется построить 162 дошкольных образовательных учреждения, открыть 100 частных детских садов и 1 тысячу семейных детских садов, что позволит довести охват дошкольным образованием до 78 процентов. Будет усилена взаимосвязанность учебных программ групп подготовки к школе и начальных классов.
Президент дал указание планомерно развивать сферу во всех регионах, повысить качество общего образования с особым акцентом на отдаленные районы.