Prezident Shavkat Mirziyoyev 20-dekabr kuni mamlakatimizdagi faol tadbirkorlar bilan uchrashdi. Videoselektor shaklida o‘tgan muloqotda sohani qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yil yakunlari va 2025 yilga mo‘ljallangan rejalar muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari nutq so‘zlab, bu boradagi asosiy maqsad va natijalarni ko‘rsatib o‘tdi.
– Tadbirkorlikni rivojlantirish – biz uchun strategik vazifa. Bizning tayanchimiz ham, suyanchimiz ham, eng katta kuchimiz ham shu sohada mujassam. Shu bois tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash markazdan tortib eng quyi bo‘g‘ingacha – barcha rahbarlarning kundalik ishi bo‘lishi shart. Ayniqsa, joylarda hokimlar har bir tadbirkor bilan ko‘proq muloqot qilib, korxonalarga borib, ularning dardi bilan yashashi kerak. Biz katta iqtidor egalari bo‘lgan biznes vakillarini asrashimiz, avaylashimiz zarur. Ular biz uchun juda qadrli insonlar, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ushbu ahamiyatdan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha jamoatchilik kengashi tuzilgan. Bu kengash davlat va tadbirkorlar o‘rtasida ko‘prik bo‘lib, aniq takliflarni bildirib kelmoqda. Joriy yilning o‘zida tadbirkorlar faoliyati uchun g‘oyat muhim bo‘lgan 5 ta qonun, 101 ta farmon va qarorlar qabul qilindi.
So‘nggi yillarda iqtisodiyotimizda pul ko‘paydi. Bu investitsiya loyihalarini barqaror moliyalashtirishga asos bo‘lmoqda. Jumladan, korxonalarning banklardagi mablag‘lari 20 trillion so‘mga oshib, 107 trillion so‘mga, aholi omonatlari 25 trillion so‘mga ko‘payib, 105 trillion so‘mga yetgan.
Yil yakuni bilan ajratilgan jami kreditlar 275 trillion so‘mni tashkil qiladi. 2025-yilda bu 300 trillion so‘mdan oshishi hisob-kitob qilingan. Ayniqsa, kichik biznesga beriladigan kreditlar ulushi hozirgi 28 foizdan 40 foizga oshirilib, 120 trillion so‘mga yetkaziladi.
Tadbirkorlar ehtiyojidan kelib chiqib, banklar 2025-yilda chetdan davlat kafolatisiz 6 milliard dollar olib kelishni rejalashtirgan.
Faktoringga keng yo‘l ochilgani natijasida shu yilning o‘zida 100 million dollarlik bunday xizmatlar ko‘rsatilgan.
Biznes uchun yo‘l, suv, elektr, gaz, temir yo‘l kabi infratuzilmalar uchun bu yil 35 trillion so‘m yo‘naltirilgan. Kelgusi yil yana 43 trillion so‘m rejalashtirilgan.
Korxonalarni barqaror energiya bilan ta’minlash uchun elektr ishlab chiqarish 82 milliard kilovatt soatga yetdi. Bu yil ishga tushgan 6,3 milliard dollarlik 17 ta energiya quvvatlari hisobiga, kelgusi yilda qariyb 90 milliard kilovatt soat elektr ishlab chiqariladi. Bu ishlarni davom ettirib, 2025-yilda yana 6,4 milliard dollarlik 25 ta loyiha doirasida 4,8 gigavatt yangi quvvatlar barpo etiladi.
Hozirgi kunda yurtimizda mustaqil energiya ishlab chiqaruvchilar soni 24 taga yetdi. 2025 yilda ilk bor elektr energiyasining onlayn ulgurji bozori ishga tushadi. Tajriba sifatida Samarqand, Jizzax va Sirdaryodagi elektr tarmoqlari xususiy sektorga beriladi.
Turizm sohasi ham rivojlanmoqda. Tadbirkorlarning 6,5 trillion so‘m sarmoyasi bilan 24 ming o‘rinli mehmonxonalar ishga tushdi. Kelgusi yilda mehmon o‘rinlari yana 30 mingga oshadi. Bu yil ishga tushgan 17 ta yirik savdo va turistik maskan yoniga kelasi yili yana 25 ta shunday majmualar qo‘shiladi.
Savdoni rivojlantirish bo‘yicha alohida kompaniya tashkil etilib, eksportni moliyalashtirish uchun 350 million dollar berildi. Natijada bu puldan berilgan har 1 dollar orqali tadbirkorlar 6 dollarlik eksport qildi. Kelasi yil yana 300 million dollar yo‘naltiriladi.
Tadbirkorlar bu yili 11,5 trillion so‘mlik 3 mingta davlat mulki va 4 ming gektar yerni sotib olib, biznesini boshladi. Kelgusi yil yana 4,5 ming bino va 6 ming gektar yerlar tadbirkorlarga taklif qilinadi.
Uzoq yillardan beri davlat monopoliyasida bo‘lgan yo‘llarni ta’mirlash va saqlashga xususiy sektorni jalb qilish kengaytiriladi. Bu yil 260 kilometr yo‘llarni saqlash ishlari tadbirkorlarga berildi. Kelasi yili bu 3 ming kilometrga yetkaziladi. Osiyo taraqqiyot banki ishtirokida 86 ta tumanda quriladigan 841 kilometr yo‘llar to‘liq mahalliy pudratchilar tomonidan amalga oshiriladi.
Temir yo‘l sohasida raqamlashtirish va operatsion samaradorlikni oshirish hisobiga, yuk tashish muddatlari 40 foizga qisqardi. Muhimi, stansiyalarda yuklarni to‘lovsiz tushirish vaqti 2 soatdan 3 kunga uzaygani uchun tadbirkorlar yiliga 57 milliard so‘m tejayapti.
Aviatsiya sohasida xususiy kompaniyalar soni 14 taga yetdi. Qo‘shimcha 6 ta yuk va 16 ta yo‘lovchi havo kemasi olib kelindi. Buxoro, Namangan aeroportlari xususiy sheriklikka berildi, Andijon va Urganch aeroportlari bo‘yicha tender davom etayapti.
Davlatimiz rahbari qulay va jozibador biznes muhitini saqlab qolish uchun barqaror soliq siyosati yuritilishini ta’kidladi.
Jumladan, hozirgi kunda budjet tushumlari qanchalik zarur bo‘lmasin, asosiy soliqlar bo‘yicha stavkalar o‘zgarmaydi. Shuningdek, 1 yanvardan boshlab, yer yoki davlat mulki qo‘shilgan qiymat solig‘isiz sotiladi, mobil aloqa uchun aksiz solig‘i bekor qilinadi. Shahar chegarasidagi qishloq yerlariga 2 karra yer solig‘ini hisoblash to‘xtatiladi. Nashriyot korxonalari foyda solig‘ini to‘lashdan 5 yilga ozod etiladi.
Bundan tashqari, IT-park rezidentlariga barcha turdagi soliqlarni to‘lashdan ozod etish bo‘yicha imtiyozlar 2040 yilgacha uzaytiriladi. Xususiy maktab va bog‘chalar, xorijiy o‘qituvchi va mutaxassislar uchun berilgan barcha soliq imtiyozlari 2030 yilgacha amal qiladi.
Ma’lumki, O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayoni yakuniy bosqichga kirayapti. Iqtisodiyotda bu tashkilot qoidalariga zid bo‘lgan imtiyozlar bekor qilinayapti. Shu bois tadbirkorlarning adolatli raqobat muhitida ishlashi uchun barcha sharoitlar yaratilishi aytildi.
Biznes uchun transport va logistika masalasi juda muhim. Shu bois qo‘shni davlatlar bilan kelishilib, “Xonobod”, “Mingtepa”, “Qorasuv” va “Uchqo‘rg‘on” chegara postlari tiklandi. Kelgusi yilda “G‘ishtko‘prik”, “Navoiy”, “Dovut-ota”, “Shovot” va “Gulbahor” chegara postlarida qo‘shimcha koridorlar qurilib, o‘tkazish quvvati 5 karra oshiriladi.
Umuman, murakkab geosiyosiy sharoitga qaramay, bu yil mamlakatimiz iqtisodiyoti 6,3 foizga oshib, 111 milliard dollardan ko‘paydi. Sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmatlar sohasiga 38 milliard dollar investitsiya kirdi, eksport 26 milliard dollardan oshdi.
Davlatimiz rahbari bu natijalarda, aholini ish bilan ta’minlash va kambag‘alchilikni qisqartirishda tadbirkorlarning o‘rni katta ekanini ta’kidlab, ularga minnatdorlik bildirdi.
Bu sur’atni davom ettirib, kelgusi yilda yalpi ichki mahsulotni 120 milliard dollarga va eksportni 30 milliardga yetkazish, 42 milliarddan ziyod investitsiya jalb etish mo‘ljallanmoqda.
Bu marralarga erishish uchun tadbirkorlikka yanada keng imkoniyatlar berish zarur. Uchrashuvda shular haqda fikr almashildi. Tadbirkorlar biznes qoidalarini soddalashtirish, xomashyoni chuqur qayta ishlab, yuqori qo‘shilgan qiymat va eksportni keskin oshirish bo‘yicha takliflarini aytdi. Barcha fikr-mulohazalar ochiq muhokama qilinib, kerakli chora-tadbirlar belgilandi.
Avvalo, xususiy sektorda ishlovchi odamlarning daromadini ko‘paytirish muhimligi ta’kidlandi. Shu maqsadda, kamida 2,5 million so‘m oylik maosh to‘laydigan, 15 foiz ishchisi ehtiyojmand oiladan bo‘lgan, tayyor mahsulot chiqaruvchi to‘qimachilik va charm korxonalariga yengilliklar beriladi. Ularning foyda solig‘i ham, ishchisining daromad solig‘i ham 1 foiz bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari shunday ijtimoiy mezon asosida boshqa tarmoqlarga ham qulaylik yaratishga tayyorligini bildirdi.
Endi tadbirkorlar bank krediti bilan cheklanib qolmasdan, xalqaro standartlarga moslashib, chetdan mustaqil mablag‘ olib kelishi kerak. Buning uchun xalqaro konsalting kompaniyalarini jalb qilib, tadbirkorlarning tashqi moliya bozorlariga chiqishiga ko‘maklashuvchi markaz ochilishi aytildi.
Yurtimizda ishchilari 5 mingdan ziyod, yillik daromadi 1 trillion so‘mdan oshgan 142 nafar “chempion” tadbirkor bor. Ular “bir tarmoqdan – ko‘p tarmoqli” korporatsiyaga aylanib, yondosh sohalar rivojiga ham katta hissa qo‘shayapti.
Bunday salohiyatli tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlab, boshqalarni ham ergashtirish maqsadida ularga yer va binoni to‘g‘ridan to‘g‘ri berish, davlat korxonalarini ham uzoq muddatga boshqaruvga topshirish mumkin bo‘ladi.
Ma’lumki, dunyodagi 10 ta eng boy kompaniyaning 7 tasi axborot texnologiyalari va moliyaviy xizmat sohalaridan chiqqan. Yurtimizda ham bunday kompaniyalar ko‘payishi uchun qulayliklar oshiriladi. Xususan, ularga tadqiqot va rivojlanish markazlari (R&D) uchun laboratoriya jihozlarini, texnologik uskunalarni bojsiz olib kelishga ruxsat beriladi.
Mamlakatimizdagi mingga yaqin konlarda 100 dan ortiq turdagi mineral xomashyo zaxirasi mavjud. Ularning negizida yuqori qiymatli mahsulotlar tayyorlanishi uchun yanvarda 400 ta yangi kon auksionga chiqarilishi ma’lum qilindi.
Paxta va g‘alladan qisqaradigan yerlar 50 gektargacha yirik lotlarda auksionga qo‘yilib, sanoatlashgan plantatsiya qilish uchun professional investorlarga sotiladi. Bu yerlardagi 20 sotixgacha maydonda shok usulida muzlatish, saralash va qadoqlash sexlari qurishga ruxsat beriladi.
Tadbirkorlikka oid qonunchilikni Jahon savdo tashkiloti va zamon talablariga moslashtirish maqsadida yangilangan Bojxona kodeksi loyihasi ishlab chiqilishi belgilandi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari tadbirkorlarning loyiha va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga doim tayyorligini ta’kidladi.
– O‘zbekistonda tadbirkorlik harakati orqaga qaytarib bo‘lmaydigan katta kuchga aylandi. Biz davlat miqyosida qanday katta maqsad va vazifalarni o‘z oldimizga qo‘ymaylik, ularni amalga oshirishda butun xalqimiz bilan birga, avvalo, sizlarga tayanamiz. Tadbirkorlarimiz qancha boy bo‘lsa, xalqimiz shuncha farovon yashaydi, davlatimiz shuncha qudratli bo‘ladi. Tadbirkorning yutug‘i – bu butun xalqimizning yutug‘i, – dedi Prezident.

Шавкат Мирзиёев: Успех предпринимателя – успех всего народа
Президент Шавкат Мирзиёев 20 декабря провел встречу с активными предпринимателями страны. В формате видеоселекторного совещания обсуждались итоги года по поддержке предпринимательства и планы на 2025 год.
В начале встречи глава государства выступил с речью, обозначив основные цели и достигнутые результаты:
– Развитие предпринимательства – наша стратегическая задача. Предприниматели – наша самая крепкая опора и самая большая сила. Поэтому их поддержка должна стать повседневным делом всех руководителей – от центра до самого нижнего звена. Особенно на местах хокимы должны чаще общаться с предпринимателями, бывать на предприятиях, жить их заботами. Мы должны беречь и ценить представителей бизнеса, талантливых и обладающих большим потенциалом. Они для нас очень ценные люди, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим отмечена деятельность созданного при Президенте Республики Узбекистан Общественного совета по поддержке предпринимательства. Совет стал мостом между государством и бизнесом, выдвигая конкретные предложения. В этом году было принято 5 законов, 101 указ и постановление, касающиеся важнейших вопросов поддержки бизнеса.
За последние годы в экономике страны наблюдается увеличение ликвидности. Это стало основой для устойчивого финансирования инвестиционных проектов. Средства на счетах предприятий в банках увеличились на 20 триллионов сумов, достигнув 107 триллионов сумов. Вклады населения выросли на 25 триллионов сумов и составили 105 триллионов сумов.
По итогам года общий объем выданных кредитов достиг 275 триллионов сумов. В 2025 году этот показатель превысит 300 триллионов сумов. Особое внимание будет уделено кредитованию малого бизнеса: его доля увеличится с 28 до 40 процентов, достигнув 120 триллионов сумов.
Для удовлетворения потребностей предпринимателей банки планируют привлечь 6 миллиардов долларов из внешних источников без государственных гарантий в 2025 году. Благодаря расширению возможностей факторинга в этом году эти услуги предоставлены на сумму 100 миллионов долларов.
На развитие инфраструктуры – дорог, водоснабжения, электро- и газоснабжения, железных дорог – в 2024 году было направлено 35 триллионов сумов, а в следующем году планируется выделить 43 триллиона сумов.
Для обеспечения предприятий стабильным энергоснабжением производство электроэнергии достигло 82 миллиарда киловатт-часов. Благодаря введенным в 2024 году мощностям в 2025 году объем производства вырастет до 90 миллиардов киловатт-часов. В 2025 году в рамках 25 проектов общей стоимостью 6,4 миллиарда долларов будут созданы дополнительные мощности в 4,8 гигаватт.
В настоящее время в стране функционируют 24 независимых производителя электроэнергии. В 2025 году впервые заработает оптовый онлайн-рынок электроэнергии. В качестве эксперимента электросети Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областей будут переданы в управление частному сектору.
В сфере туризма предприниматели инвестировали 6,5 триллиона сумов в строительство гостиниц на 24 тысячи мест. В 2025 году это число увеличится еще на 30 тысяч. К 17 торговым и туристическим объектам, введенным в эксплуатацию в этом году, добавятся еще 25 комплексов в следующем году.
Для развития торговли создана отдельная компания, которая выделила 350 миллионов долларов на финансирование экспорта. На каждый вложенный доллар предприниматели получили 6 долларов экспортной выручки. В 2024 году на эти цели будет направлено еще 300 миллионов долларов.
В 2024 году предприниматели приобрели 3 тысячи объектов государственной собственности и 4 тысячи гектаров земли общей стоимостью 11,5 триллиона сумов. В 2025 году для бизнеса будет предложено еще 4,5 тысячи зданий и 6 тысяч гектаров земли.
Расширяется привлечение частного сектора к ремонту и содержанию дорог, которые долгое время находились в монополии государства. В 2024 году предпринимателям передали 260 километров дорог, а в 2025 году эта цифра увеличится до 3 тысяч километров. При поддержке Азиатского банка развития в 86 районах будет построено 841 километр дорог силами местных подрядчиков.
В железнодорожной отрасли цифровизация и повышение операционной эффективности сократили сроки грузоперевозок на 40 процентов. Благодаря увеличению времени бесплатной разгрузки грузов на станциях с 2 часов до 3 дней предприниматели за год сэкономили 57 миллиардов сумов.
В авиационной сфере количество частных компаний достигло 14. Приняты в эксплуатацию дополнительные 6 грузовых и 16 пассажирских самолетов. Аэропорты в Бухаре и Намангане переданы в частное управление, продолжаются тендеры на аэропорты в Андижане и Ургенче.
Президент подчеркнул важность сохранения стабильной налоговой политики для поддержания привлекательной бизнес-среды. Основные налоговые ставки останутся без изменений. С 1 января 2025 года государственная собственность и земля будут реализовываться без НДС, акцизный налог на мобильную связь будет отменен, а двойное начисление земельного налога на сельскохозяйственные земли за чертой города будет прекращено. Издательские предприятия будут освобождены от уплаты налога на прибыль на 5 лет.
Преференции для резидентов IT-парка, освобождающие их от всех видов налогов, будут продлены до 2040 года. Льготы для частных школ, детских садов и иностранных специалистов будут действовать до 2030 года.
Процесс вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО) входит в финальную стадиб. В этой связи отменяются льготы, противоречащие правилам ВТО. Вместе с тем будут созданы все условия для того, чтобы участники рынка работали в справедливой конкурентной среде.
Транспортная и логистическая инфраструктура также остаются в фокусе внимания. Была возобновлена работа пограничных пунктов «Ханабад», «Мингтепа», «Карасув» и «Учкурган». В 2025 году на пограничных переходах «Гишткуприк», «Навои», «Давут-ота», «Шават» и «Гульбахор» будут построены дополнительные коридоры, что увеличит их пропускную способность в пять раз.
Несмотря на сложные геополитические условия, экономика страны в 2024 году выросла на 6,3 процента, достигнув 111 миллиардов долларов. В промышленность, сельское хозяйство и сферу услуг привлечено 38 миллиардов долларов инвестиций, а экспорт превысил 26 миллиардов долларов.
Президент отметил ключевую роль в достижении этих результатов предпринимателей, создающих рабочие места и сокращающих бедность, выразив им благодарность.
В следующем году планируется увеличить ВВП до 120 миллиардов долларов, экспорт – до 30 миллиардов, а объем инвестиций – до более чем 42 миллиардов долларов.
На встрече состоялся обмен мнениями о необходимых шагах для достижения этих целей. Предприниматели предложили упростить бизнес-процедуры, углубить переработку сырья, нарастить производство продуклции с высокой добавленной стоимостью и увеличить экспорт. Заслушав высказанные мнения, глава государства определил соответствующие меры.
Прежде всего, было подчеркнуто значение увеличения доходов работников частного сектора. В этой связи предприятия текстильной и кожевенной отрасли, которые выплачивают своим сотрудникам заработную плату не менее 2,5 миллиона сумов и у которых не менее 15 процентов работников из малообеспеченных семей, получат налоговые льготы. Для таких компаний ставка налога на прибыль, а также подоходного налога для их сотрудников составит всего 1 процент.
Глава государства отметил, что подобные социальные критерии предоставления льгот могут быть применены и в других секторах экономики.
Президент подчеркнул необходимость того, чтобы предприниматели не ограничивались только банковскими кредитами, а адаптировались к международным стандартам и независимо привлекали средства из-за рубежа. Для этого будет создан центр, который с участием международных консалтинговых компаний окажет поддержку в выходе предпринимателей на международные финансовые рынки.
В стране насчитывается 142 компании, так называемых «чемпионов», с числом сотрудников более 5 тысяч и годовым доходом, превышающим 1 триллион сумов. Они становятся многопрофильными корпорациями, способствуя развитию смежных отраслей.
Для поддержки таких перспективных предпринимателей и стимулирования других предлагается предоставлять им землю и здания напрямую, а также передавать государственные предприятия в долгосрочное управление.
Как известно, 7 из 10 самых богатых компаний мира работают в области информационных технологий и финтех-услуг. Для создания таких компаний в Узбекистане будут предоставлены дополнительные льготы. В частности, будет разрешен беспошлинный ввоз лабораторного оборудования и технологических установок для научно-исследовательских и опытно-конструкторских центров (R&D).
В Узбекистане имеется около тысячи месторождений с запасами более 100 видов минерального сырья. Чтобы использовать их для производства продукции с высокой добавленной стоимостью, в январе на аукцион будут выставлены 400 новых месторождений.
Земли, высвобождаемые из-под хлопка и зерновых, будут выставлены на аукционы крупными лотами до 50 гектаров и проданы профессиональным инвесторам для создания промышленных плантаций. На участках до 20 соток можно будет создавать цеха шоковой заморозки, сортировки и упаковки.
Планируется разработка обновленного Таможенного кодекса, который будет соответствовать требованиям Всемирной торговой организации (ВТО) и современным условиям.
В завершение встречи глава государства в очередной раз подтвердил приверженность поддержке инициатив и проектов предпринимателей.
– Предпринимательское движение в Узбекистане превращается в большую силу, и этот процесс необратим. Какие бы высокие цели и задачи мы ни ставили перед собой на государственном уровне, мы и наш народ прежде всего рассчитываем на вас. Чем богаче будут наши предприниматели, тем богаче будет наш народ и тем могущественнее наше государство. Успех предпринимателя – это успех всего нашего народа, – подчеркнул Президент.