Farmatsevtika sohasini rivojlantirish bo‘yicha fikr almashildi
Ham iqtisodiy, ham ijtimoiy ahamiyatga ega bu sohaga davlat tomonidan keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Oxirgi yetti yilda farmatsevtikada ishlab chiqarish 2 karra oshgan. Eksport 11 barobar ko‘paygan. 750 million dollar investitsiya o‘zlashtirilib, korxonalar soni 3 barobar o‘sgan.
Yurtimizda 3,5 ming turdagi dori vositalari va tibbiy buyumlar ishlab chiqarilayapti. Lekin bu talabni to‘la qoplamaydi.
Shu bois davlatimiz rahbari ko‘p turdagi dorilarni mahalliylashtirish va eksportni kengaytirish bo‘yicha muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
Asaka bank va Farmatsevtika agentliga yirik mahalliy korxonalar bilan birga 2025-yilda keng iste’mol qilinadigan 200 turdagi dori vositalarini o‘zlashtirish hamda ishlab chiqarishni 2 barobar oshirish bo‘yicha dastur tayyorlash topshirildi. Bunday loyihalarga xorijdan jalb qilingan 400 million dollar qulay shartlarda yo‘naltiriladi.
Endi farmatsevtika tarmog‘ida Ilg‘or loyihalar investitsiya jamg‘armasi tashkil qilinadi. Bu jamg‘arma biofarmatsevtika, hujayra texnologiyalari, onkologiya kabi yo‘nalishlardagi loyihalarga ulush bilan kiradi, ularga katalizator bo‘ladi.
Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan Asakabankka sohani rivojlantirish uchun 100 million dollar kredit liniyasi ochilgan. Endi bu malag‘ lizing uchun ham beriladi.
Asaka bank tomonidan farmatsevtika sohasida yangi ishlanmalarni tijoratlashtirish va startap loyihalarni moliyalashtirish uchun 10 million dollarlik venchur kompaniya ochiladi. Startap loyiha chetdan qancha mablag‘ jalb qilsa, mazkur kompaniya shuncha pulni qo‘shimcha ekspertizasiz beradi.
Yangi ishlanmalar uchun Innovatsiya jamg‘armasidan 20 milliard so‘m grant ajratiladi. Bu olimlar yaratayotgan yangi mahalliy dori ishlanmalarini tijorat loyihasiga aylantirish va startaplar uchun yo‘naltiriladi.
Mahalliy farmatsevtika korxonalariga 2025-yil 1-yanvargacha berilgan bojxona imtiyozlari muddati yana 3-yilga uzaytiriladi.
Mamlakatimiz korxonalari yetakchi xorijiy farmatsevtika kompaniyalari texnologiyasi va retsepti asosida dorilar chiqarishga tayyor. Lekin bunday kooperatsiya uchun huquqiy asos yaratilmagani sababli har bir dorini yangi mahsulot kabi klinik tadqiqot va ro‘yxatdan o‘tkazishga to‘g‘ri kelayapti. Bunga ko‘p vaqt ketadi. Shu bois bu tartibni soddalashtirish muhimligi aytildi.
Tadbirkorlarning eksport bozorlarini kengaytirish uchun AQSHning Oziq-ovqat va dori vositalari sifati nazorati boshqarmasi (FDA) hamda Yevropa tibbiyot agentligi sertifikatlarini olish xarajatlari byudjetdan qoplab beriladi.
Yurtimizda o‘simliklarni sanoat usulida yetishtirib, qayta ishlash orqali substansiya va kosmetik komponent olish rivojlanayapti. Shunga muvofiq, Asaka bank ishtirokida kelgusi yilda har biri 5 gektardan bo‘lgan dorivor o‘simliklar plantatsiyasi barpo etilib, ularni qayta ishlash bo‘yicha 5 ta namunaviy loyiha bajariladi.
Umuman, farmatsevtikada 1 milliard dollarlik loyihalar shakllantirilishi belgilandi. Ular talab yuqori dori vositalarini chet elnikidek sifatda ishlab chiqarib, bozorda raqobat yaratib, narxlarni arzonlashtirishga qaratilgan.
Muloqotda soha vakillari ishlab chiqarishni rivojlantirish, mahsulotlar sifati va eksportini oshirish, ilm va ta’limni rag‘batlantirish bo‘yicha fikr-mulohazalarini bildirdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 18 декабря в ходе посещения инновационного кластера «Tashkent Pharma Park» провел встречу с руководителями фармацевтических предприятий.
Фармацевтическая отрасль, имеющая важное экономическое и социальное значение, широко поддерживается государством. За последние семь лет объем производства фармацевтической продукции увеличился в два раза, экспорт вырос в 11 раз, количество предприятий – в три раза, было привлечено 750 миллионов долларов инвестиций.
Сегодня в стране производится 3,5 тысячи наименований лекарственных средств и изделий медицинского назначения. Однако этого недостаточно для полного удовлетворения спроса.
В связи с этим глава государства выдвинул важные инициативы по локализации производства и расширению экспорта.
«Асакабанк» и Агентство по развитию фармацевтической отрасли совместно с крупными предприятиями разработают программу до 2025 года по освоению и выпуску 200 востребованных видов лекарств, что позволит увеличить объем производства в два раза. На реализацию таких проектов будет направлено 400 миллионов долларов, привлеченных на льготных условиях.
Будет создан Инвестиционный фонд передовых фармацевтических проектов, который станет долевым участником и катализатором для проектов в таких направлениях, как биофармацевтика, клеточные технологии и онкология.
Фонд реконструкции и развития откроет «Асакабанку» кредитную линию на 100 миллионов долларов для проектов в сфере. Эти средства будут выдаваться и на услуги лизинга.
Также «Асакабанк» откроет венчурную компанию с капиталом 10 миллионов долларов для финансирования стартапов и коммерциализации новых разработок. Компании могут быть выделены дополнительные средства без экспертизы в объеме, равном размеру самостоятельно привлеченных инвестиций.
Определено, что на поддержку новых разработок из Инновационного фонда будет выделено 20 миллиардов сумов в форме грантов. Эти средства направят на превращение новых отечественных лекарственных разработок в коммерческие проекты и на поддержку стартапов.
Срок действия таможенных льгот для местных фармацевтических предприятий, который заканчивается 1 января 2025 года, будет продлен еще на три года.
Отечественные предприятия готовы выпускать препараты по технологии и рецептуре ведущих зарубежных фармкомпаний. Однако для такой кооперации отсутствует необходимая правовая база, каждое такое лекарство необходимо клинически испытывать и регистрировать в качестве нового продукта. На это уходит много времени. В связи с этим отмечена важность упрощения данного порядка.
В целях расширения экспорта расходы предпринимателей на получение сертификатов Управления США по контролю за продуктами питания и лекарственными средствами (FDA) и Европейского медицинского агентства (EMA) будут покрываться за счет бюджета.
В нашей стране развивается сфера производства субстанций и косметических компонентов растительного происхождения. Для поддержки этой работы в рамках проектов «Асакабанка» в следующем году будут созданы плантации площадью 5 гектаров по каждому виду лекарственных растений и реализованы 5 пилотных проектов по их переработке.
В целом определено, что в фармацевтической отрасли будет сформирован портфель проектов общей стоимостью 1 миллиард долларов. Они будут направлены на обеспечение качества самых востребованных лекарств на уровне, не уступающем зарубежным аналогам, усиление конкуренции и повышение доступности цен.
В ходе встречи представители отрасли поделились своими мнениями и предложениями по развитию производства, улучшению качества продукции, наращиванию экспорта, а также стимулированию науки и образования.