Farmatsevtika sohasini rivojlantirish bo‘yicha fikr almashildi
Ham iqtisodiy, ham ijtimoiy ahamiyatga ega bu sohaga davlat tomonidan keng imkoniyatlar yaratilmoqda. Oxirgi yetti yilda farmatsevtikada ishlab chiqarish 2 karra oshgan. Eksport 11 barobar ko‘paygan. 750 million dollar investitsiya o‘zlashtirilib, korxonalar soni 3 barobar o‘sgan.
Yurtimizda 3,5 ming turdagi dori vositalari va tibbiy buyumlar ishlab chiqarilayapti. Lekin bu talabni to‘la qoplamaydi.
Shu bois davlatimiz rahbari ko‘p turdagi dorilarni mahalliylashtirish va eksportni kengaytirish bo‘yicha muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
Asaka bank va Farmatsevtika agentliga yirik mahalliy korxonalar bilan birga 2025-yilda keng iste’mol qilinadigan 200 turdagi dori vositalarini o‘zlashtirish hamda ishlab chiqarishni 2 barobar oshirish bo‘yicha dastur tayyorlash topshirildi. Bunday loyihalarga xorijdan jalb qilingan 400 million dollar qulay shartlarda yo‘naltiriladi.
Endi farmatsevtika tarmog‘ida Ilg‘or loyihalar investitsiya jamg‘armasi tashkil qilinadi. Bu jamg‘arma biofarmatsevtika, hujayra texnologiyalari, onkologiya kabi yo‘nalishlardagi loyihalarga ulush bilan kiradi, ularga katalizator bo‘ladi.
Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan Asakabankka sohani rivojlantirish uchun 100 million dollar kredit liniyasi ochilgan. Endi bu malag‘ lizing uchun ham beriladi.
Asaka bank tomonidan farmatsevtika sohasida yangi ishlanmalarni tijoratlashtirish va startap loyihalarni moliyalashtirish uchun 10 million dollarlik venchur kompaniya ochiladi. Startap loyiha chetdan qancha mablag‘ jalb qilsa, mazkur kompaniya shuncha pulni qo‘shimcha ekspertizasiz beradi.
Yangi ishlanmalar uchun Innovatsiya jamg‘armasidan 20 milliard so‘m grant ajratiladi. Bu olimlar yaratayotgan yangi mahalliy dori ishlanmalarini tijorat loyihasiga aylantirish va startaplar uchun yo‘naltiriladi.
Mahalliy farmatsevtika korxonalariga 2025-yil 1-yanvargacha berilgan bojxona imtiyozlari muddati yana 3-yilga uzaytiriladi.
Mamlakatimiz korxonalari yetakchi xorijiy farmatsevtika kompaniyalari texnologiyasi va retsepti asosida dorilar chiqarishga tayyor. Lekin bunday kooperatsiya uchun huquqiy asos yaratilmagani sababli har bir dorini yangi mahsulot kabi klinik tadqiqot va ro‘yxatdan o‘tkazishga to‘g‘ri kelayapti. Bunga ko‘p vaqt ketadi. Shu bois bu tartibni soddalashtirish muhimligi aytildi.
Tadbirkorlarning eksport bozorlarini kengaytirish uchun AQSHning Oziq-ovqat va dori vositalari sifati nazorati boshqarmasi (FDA) hamda Yevropa tibbiyot agentligi sertifikatlarini olish xarajatlari byudjetdan qoplab beriladi.
Yurtimizda o‘simliklarni sanoat usulida yetishtirib, qayta ishlash orqali substansiya va kosmetik komponent olish rivojlanayapti. Shunga muvofiq, Asaka bank ishtirokida kelgusi yilda har biri 5 gektardan bo‘lgan dorivor o‘simliklar plantatsiyasi barpo etilib, ularni qayta ishlash bo‘yicha 5 ta namunaviy loyiha bajariladi.
Umuman, farmatsevtikada 1 milliard dollarlik loyihalar shakllantirilishi belgilandi. Ular talab yuqori dori vositalarini chet elnikidek sifatda ishlab chiqarib, bozorda raqobat yaratib, narxlarni arzonlashtirishga qaratilgan.
Muloqotda soha vakillari ishlab chiqarishni rivojlantirish, mahsulotlar sifati va eksportini oshirish, ilm va ta’limni rag‘batlantirish bo‘yicha fikr-mulohazalarini bildirdi.

On December 18 President Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the heads of pharmaceutical enterprises in the framework of visiting an innovative cluster "Tashkent Pharma Park".
The pharmaceutical industry, having an important economic and social significance, is widely supported by the state. Over the past seven years, the volume of pharmaceutical production has doubled, exports have increased 11 times, the number of enterprises has tripled, and $750 million dollars of investment has been attracted.
Today the country produces 3.5 thousand titles of medicines and medical devices. However, this is not enough to fully meet the demand.
In this regard, the Head of State has put forward significant initiatives to localize production and expand exports.
“Asakabank” and the Pharmaceutical Industry Development Agency jointly with large enterprises will elaborate a program until 2025 to master and produce 200 demanded types of medicines, which will double the production volume. To implement such projects $400 million will be allocated, attracted on favorable terms.
An Investment Fund for Advanced Pharmaceutical Projects will be established, which will become a shareholder and catalyst for projects in such areas as biopharmaceuticals, cell technologies and oncology.
The Fund for Reconstruction and Development will open a $100 million credit line to “Asakabank” for projects in the field. These funds will be issued for leasing services as well.
Also “Asakabank” will open a venture company with a capital of $10 million to finance start-ups and commercialization of new developments. The company may be allocated additional funds without expertise in the amount equal to the size of independently attracted investments.
It is stipulated that 20 billion soums will be allocated from the Innovation Fund in the form of grants to support new developments. These funds will be used to turn new domestic drug developments into commercial projects and support startups.
The term of customs privileges for local pharmaceutical companies, which ends on January 1, 2025, will be extended for another three years.
Domestic enterprises are ready to produce drugs based on the technology and formulation of leading foreign pharmaceutical companies. However, there is no required legal framework for such cooperation, each drug has to be clinically tested and registered as a new product. This takes a lot of time. In this regard, the importance of simplifying this procedure was noted.
In order to expand exports, the costs of entrepreneurs for obtaining certificates from the U.S. Food and Drug Administration (FDA) and the European Medical Agency (EMA) will be covered by the budget.
In our country, the field of production of substances and cosmetic components of plant origin is developing. To support this work, in the framework of “Asakabank” projects, plantations of 5 hectares for each type of medicinal plants will be established next year and 5 pilot projects for their processing will be implemented.
In general, it is determined that a portfolio of projects with a total value of $1 billion will be generated in the pharmaceutical industry. They will be aimed at ensuring the quality of the most popular drugs at a level not inferior to foreign equivalents, strengthening competition and increasing the affordability of prices.
During the meeting, the industry representatives shared their opinions and proposals on production development, improving product quality, increasing exports, as well as stimulating science and education.