Farmatsevtika klasterida boshqaruv, ilm, ta’lim va ishlab chiqarish mujassam
Mazkur majmua davlatimiz rahbarining 2020-yil 28-yanvardagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan, o‘sha yili 17-aprelda uning qurilishiga tamal toshi qo‘yilgandi.
Birinchi bosqichda qariyb 20 gektar maydonda texnopark barpo etilmoqda. U ma’muriy markaz, tadqiqot va rivojlanish markazi (R&D), farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi laboratoriyasi, klinik tadqiqotlar markazi, Farmatsevtika texnik universiteti hamda vivariyni o‘z ichiga oladi.
Bugungi kunda ma’muriy markaz qurib bitkazilgan. 11 qavatli ushbu binoda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi, konferensiya zali, kovorking markazi, biznes inkubator, kutubxona, soha tarixi muzeyi joylashgan.
Davlatimiz rahbari ushbu markazni va navbatdagi inshootlar qurilishini ko‘zdan kechirdi.
Klasterdan asosiy maqsad yuqori texnologiyalarni joriy etish orqali mamlakatimiz farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish, xalqaro innovatsion tizimga integratsiyalashish, yuqori sifatli dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnikani ishlab chiqarish, malakali mutaxassislar tayyorlashdir. Ushbu keng ko‘lamli maqsadlardan kelib chiqib, Toshkent viloyati Zangiota tumanidan 190 gektar yer maydoni ajratilgan.
Hozirgi kunda bu yerdagi sanoat zonasida umumiy qiymati 818 million dollarlik 21 ta loyiha joylashtirilgan. Ularning birinchisi – “Grand Pharm Logistics Hub” tomonidan 40 million dollarlik distribyutorlik markazi ishga tushirildi va 300 dan ortiq ish o‘rni yaratildi. Korxonalar Turkiya, Hindiston, Xitoy, Malayziya, Birlashgan Arab Amirliklari, Rossiya bilan hamkorlikda tashkil etiladi.
Prezidentimiz ushbu loyihalar tashabbuskorlari bilan suhbatlashdi. Investitsiyalarni jalb etish va qo‘llab-quvvatlash izchil davom ettirilishini ta’kidladi.
Kelgusida sanoat zonasida yana 620 million dollarlik 20 ta loyiha amalga oshirilishi mo‘ljallangan.
Umuman, klasterda yuqori sifatli dori-darmonlar va tibbiy buyumlar ishlab chiqariladi, import bo‘layotgan mahsulotlar mahalliylashtiriladi, 8 ming ish o‘rni yaratiladi. Zarur amaliyotlar markazi (GxP) tovarlarning tayyorlanishidan iste’molchiga yetib borishigacha bo‘lgan barcha bosqichlarda xalqaro standartlarga muvofiqlik va sifatni ta’minlashga ko‘maklashadi.
Davlatimiz rahbariga shu yerda barpo etiladigan Farmatsevtika texnik universiteti haqida axborot berildi.
Unda farmakopeya markazi, kutubxona, sport majmuasi, o‘qituvchilar va chet ellik xodimlar uchun turar joy bo‘ladi. Sanoat farmatsiyasi, biokimyo va biotibbiyot, biotexnologiya, biofarmatsevtika, bioinformatika kabi yo‘nalishlarda yuqori malakali mutaxassislar tayyorlanadi. Buning uchun ta’lim xalqaro dasturlar asosida yo‘lga qo‘yiladi, mikrobiologiya, biotexnologiya, xujayra biologiyasi, farmakologiya, tahliliy kimyo kabi laboratoriyalar tashkil etiladi.
Universitetga joriy o‘quv yilida ilk talabalar qabul qilindi. Prezident ular bilan muloqotda bo‘ldi.
– Biz rivojlangan davlatlardan investorlar olib kelyapmiz. Ular O‘zbekistonga qanday qilib baho beradi? Sizlar bilan muloqot qilib. Mamlakatimizning boyligi – yoshlar! Farmatsevtika bo‘yicha ham eng yaxshi dasturlarni qo‘llab, kelajak uchun mutaxassislarni tayyorlab olmasak, boshqalarga pul to‘laymiz, bog‘liq bo‘lib qolamiz. Shuning uchun zamonaviy universitet tashkil qilib, dual ta’limni yo‘lga qo‘yyapmiz. Bu yerda ham bilim olasizlar, ham o‘qiganlaringizni amalda qo‘llash imkoniyatiga ega bo‘lasiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mazkur o‘quv yurti bitiruvchilariga Koreya Respublikasining Yonse, Buyuk Britaniyaning Sanderlend va De Montfort universitetlarining xalqaro miqyosda tan olinadigan diplomlari beriladi. Shuningdek, Dandi, Pusan va Purdyu universitetlari bilan ilmiy hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев 18 декабря посетил инновационный научно-производственный фармацевтический кластер "Tashkent Pharma Park".
Данный комплекс основан в соответствии с постановлением главы государства от 28 января 2020 года, а 17 апреля того же года состоялась закладка первого камня.
На первом этапе на территории площадью около 20 гектаров возводится технопарк, включающий административный центр, научно-исследовательский (R&D) центр, лабораторию по контролю безопасности фармацевтической продукции, центр клинических исследований, Фармацевтический технический университет и виварий.
На сегодняшний день строительство административного центра завершено. В 11-этажном здании разместились Агентство по развитию фармацевтической отрасли, конференц-зал, коворкинг-центр, бизнес-инкубатор, музей истории отрасли и библиотека.
Президент ознакомился с агентством и ходом строительства остальных зданий.
Главные цели кластера — развитие фармацевтической отрасли страны через внедрение высоких технологий, интеграция в международную инновационную систему, производство высококачественных лекарств, медицинских изделий и оборудования, а также подготовка квалифицированных специалистов. Для реализации этих масштабных задач в Зангиатинском районе Ташкентской области выделен земельный участок площадью 190 гектаров.
В промышленной зоне размещен 21 проект общей стоимостью 818 миллионов долларов. Первым из них начал работу дистрибьюторский центр "Grand Pharm Logistics Hub" стоимостью 40 миллионов долларов, который создал более 300 рабочих мест. Предприятия создаются совместно с компаниями Турции, Индии, Китая, Малайзии, Объединенных Арабских Эмиратов, России.
Президент поговорил с инициаторами проектов. Подчеркнуто, что привлечение и поддержка инвестиций будут последовательно продолжены.
В дальнейшем на территории промышленной зоны предусматривается реализация 20 проектов на 620 миллионов долларов.
В целом кластер будет производить высококачественные лекарства и медицинские изделия, локализованную продукцию, создав при этом 8 тысяч рабочих мест. Центр надлежащих практик (GxP) будет обеспечивать качество и соответствие продукции на всех этапах от производства до доставки потребителю.
Главе государства также представлена информация о Фармацевтическом техническом университете, который станет частью кластера.
В университете будут созданы фармакопейный центр, библиотека, спортивный комплекс и жилье для преподавателей и иностранных специалистов. Здесь будут готовить высококвалифицированных специалистов по направлениям промышленной фармации, биомедицины, биохимии, биотехнологии, биофармацевтики и фармацевтической химии. Для этого обучение будет организовано на основе международных программ, а также будут созданы лаборатории микробиологии, биотехнологии, клеточной биологии, фармакологии и аналитической химии.
Университет уже принял первых студентов в этом учебном году. Президент побеседовал с ними.
– Мы привлекаем инвесторов из развитых стран. Как они оценивают Узбекистан? Через общение с вами. Главное богатство нашей страны – молодежь! Лучше использовать передовые программы в фармацевтике и готовить своих специалистов, чем платить иностранным специалистам и зависеть от них. Именно поэтому мы создаем новый университет и внедряем дуальное образование. Здесь вы сможете получить не только теоретические знания, но и закрепить их на практике, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Выпускникам вуза будут выдаваться дипломы международного образца от университетов Ёнсе (Южная Корея), Сандерленда и Де Монфор (Великобритания). Кроме того, налажено научное сотрудничество с университетами Данди, Пусана и Пердью.