Farmatsevtika klasterida boshqaruv, ilm, ta’lim va ishlab chiqarish mujassam
Mazkur majmua davlatimiz rahbarining 2020-yil 28-yanvardagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan, o‘sha yili 17-aprelda uning qurilishiga tamal toshi qo‘yilgandi.
Birinchi bosqichda qariyb 20 gektar maydonda texnopark barpo etilmoqda. U ma’muriy markaz, tadqiqot va rivojlanish markazi (R&D), farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi laboratoriyasi, klinik tadqiqotlar markazi, Farmatsevtika texnik universiteti hamda vivariyni o‘z ichiga oladi.
Bugungi kunda ma’muriy markaz qurib bitkazilgan. 11 qavatli ushbu binoda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi, konferensiya zali, kovorking markazi, biznes inkubator, kutubxona, soha tarixi muzeyi joylashgan.
Davlatimiz rahbari ushbu markazni va navbatdagi inshootlar qurilishini ko‘zdan kechirdi.
Klasterdan asosiy maqsad yuqori texnologiyalarni joriy etish orqali mamlakatimiz farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish, xalqaro innovatsion tizimga integratsiyalashish, yuqori sifatli dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnikani ishlab chiqarish, malakali mutaxassislar tayyorlashdir. Ushbu keng ko‘lamli maqsadlardan kelib chiqib, Toshkent viloyati Zangiota tumanidan 190 gektar yer maydoni ajratilgan.
Hozirgi kunda bu yerdagi sanoat zonasida umumiy qiymati 818 million dollarlik 21 ta loyiha joylashtirilgan. Ularning birinchisi – “Grand Pharm Logistics Hub” tomonidan 40 million dollarlik distribyutorlik markazi ishga tushirildi va 300 dan ortiq ish o‘rni yaratildi. Korxonalar Turkiya, Hindiston, Xitoy, Malayziya, Birlashgan Arab Amirliklari, Rossiya bilan hamkorlikda tashkil etiladi.
Prezidentimiz ushbu loyihalar tashabbuskorlari bilan suhbatlashdi. Investitsiyalarni jalb etish va qo‘llab-quvvatlash izchil davom ettirilishini ta’kidladi.
Kelgusida sanoat zonasida yana 620 million dollarlik 20 ta loyiha amalga oshirilishi mo‘ljallangan.
Umuman, klasterda yuqori sifatli dori-darmonlar va tibbiy buyumlar ishlab chiqariladi, import bo‘layotgan mahsulotlar mahalliylashtiriladi, 8 ming ish o‘rni yaratiladi. Zarur amaliyotlar markazi (GxP) tovarlarning tayyorlanishidan iste’molchiga yetib borishigacha bo‘lgan barcha bosqichlarda xalqaro standartlarga muvofiqlik va sifatni ta’minlashga ko‘maklashadi.
Davlatimiz rahbariga shu yerda barpo etiladigan Farmatsevtika texnik universiteti haqida axborot berildi.
Unda farmakopeya markazi, kutubxona, sport majmuasi, o‘qituvchilar va chet ellik xodimlar uchun turar joy bo‘ladi. Sanoat farmatsiyasi, biokimyo va biotibbiyot, biotexnologiya, biofarmatsevtika, bioinformatika kabi yo‘nalishlarda yuqori malakali mutaxassislar tayyorlanadi. Buning uchun ta’lim xalqaro dasturlar asosida yo‘lga qo‘yiladi, mikrobiologiya, biotexnologiya, xujayra biologiyasi, farmakologiya, tahliliy kimyo kabi laboratoriyalar tashkil etiladi.
Universitetga joriy o‘quv yilida ilk talabalar qabul qilindi. Prezident ular bilan muloqotda bo‘ldi.
– Biz rivojlangan davlatlardan investorlar olib kelyapmiz. Ular O‘zbekistonga qanday qilib baho beradi? Sizlar bilan muloqot qilib. Mamlakatimizning boyligi – yoshlar! Farmatsevtika bo‘yicha ham eng yaxshi dasturlarni qo‘llab, kelajak uchun mutaxassislarni tayyorlab olmasak, boshqalarga pul to‘laymiz, bog‘liq bo‘lib qolamiz. Shuning uchun zamonaviy universitet tashkil qilib, dual ta’limni yo‘lga qo‘yyapmiz. Bu yerda ham bilim olasizlar, ham o‘qiganlaringizni amalda qo‘llash imkoniyatiga ega bo‘lasiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mazkur o‘quv yurti bitiruvchilariga Koreya Respublikasining Yonse, Buyuk Britaniyaning Sanderlend va De Montfort universitetlarining xalqaro miqyosda tan olinadigan diplomlari beriladi. Shuningdek, Dandi, Pusan va Purdyu universitetlari bilan ilmiy hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.

This complex is based in accordance with the decree of the Head of State dated January 28 of 2020, and on April 17 of that year the keystone laying ceremony took place.
At the first stage, a technopark is developed on an area of about 20 hectares, including an administrative center, a research and development (R&D) center, a pharmaceutical safety control laboratory, a clinical research center, a Pharmaceutical technical university and a vivarium.
To date, the construction of the administrative center has been completed. The 11-story building accommodates the Pharmaceutical Industry Development Agency, a conference hall, a co-working center, a business incubator, a museum of the industry's history and a library.
The President toured the agency and reviewed the progress of construction of the other buildings.
The main goals of the cluster - development of the country's pharmaceutical industry through introduction of high technologies, integration into the international innovation system, production of high quality drugs, medical devices and equipment, as well as training qualified specialists. A land plot of 190 hectares has been allocated in Zangiata district of Tashkent region to implement these large-scale tasks.
Industrial zone hosts 21 projects valued at a total of $818 million. The first of them was the $40 million “Grand Pharm Logistics Hub” distribution center, which created 300 jobs. Enterprises are created jointly with companies from Türkiye, India, China, Malaysia, the United Arab Emirates and Russia.
The President talked to the initiators of the projects. It was emphasized that attraction and support of investments will be steadily continued.
In the future, 20 projects worth $620 million will be implemented on the territory of the industrial zone.
Overall, the cluster will produce high quality drugs and medical devices, localized products, while creating 8 thousand jobs. The Center of good practices (GxP) will ensure the quality and compliance of products at all stages from production to delivery to the consumer.
The Head of State was also presented with information about the Pharmaceutical technical university, which will be part of the cluster.
The university will have a pharmacopoeial center, a library, a sports complex and housing for teachers and foreign specialists. It will train highly qualified specialists in the fields of industrial pharmacy, biomedicine, biochemistry, biotechnology, biopharmaceuticals and pharmaceutical chemistry. For this purpose, training will be organized based on international programs, and laboratories of microbiology, biotechnology, cell biology, pharmacology and analytical chemistry will be established.
The university has already accepted the first students this academic year. The President talked with them.
- We are attracting investors from developed countries. How do they assess Uzbekistan? Through communication with you. The main wealth of our country is the youth! It is better to use advanced programs in pharmaceuticals and train our own specialists than to pay foreign specialists and depend on them. That is why we are creating a new university and introducing dual education. Here you will not only receive theoretical knowledge, but also practical skills, working at enterprises, - underlined Shavkat Mirziyoyev.
Graduates of the university will be awarded international diplomas from the universities of Yonsei (South Korea), Sunderland and De Montfort (UK). In addition, scientific cooperation with the universities of Dundee, Pusan and Purdue has been established.