O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qatar Davlati Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy bilan 17-dekabr kuni qilgan telefon orqali suhbatda oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish va investitsiya loyihalarini ilgari surish masalalari diqqat markazida bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari Qatar Amirini milliy bayram - Davlatga asos solingan kun bilan samimiy qutlab, unga sihat-salomatlik, baxt-saodat va muvaffaqiyatlar, do‘st Qatar xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish va mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Faol muloqot va almashinuvlar natijalari ijobiy baholandi. Joriy yilning noyabr oyida Doha shahrida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishi va biznes forumi samarali o‘tdi. Oktyabr oyida Toshkent shahrida Qatar madaniyati haftaligi tadbirlari muvaffaqiyatli tashkil etildi.
Qatarning yetakchi kompaniyalari ishtirokida energetika, transport va turizm infratuzilmasini rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Poytaxtlar o‘rtasida muntazam to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yilgani o‘zaro sayyohlar oqimini oshirishga xizmat qilmoqda.
Suhbat chog‘ida davlat rahbarlari 2025-yilda bo‘lajak tadbirlar rejasiga, shu jumladan "Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" muloqotining ikkinchi sammitini o‘tkazishga alohida e’tibor qaratdilar.

Вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне и продвижения инвестиционных проектов были в центре внимания телефонной беседы Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Эмиром Государства Катар Шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани, прошедшей 17 декабря.
Глава нашего государства тепло поздравил Эмира Катара c национальным праздником – Днем основания государства, искренне пожелав ему здоровья, благополучия и успехов, а также мира и процветания дружественному катарскому народу.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества и укрепления стратегического партнерства наших стран.
Положительно оценены результаты активных контактов и обменов. В ноябре текущего года в городе Дохе плодотворно прошли первое заседание Межправительственной комиссии и бизнес-форум. В октябре в городе Ташкенте с успехом организованы мероприятия Недели культуры Катара.
С участием ведущих катарских компаний реализуются инвестиционные проекты в области энергетики, развития транспортной и туристической инфраструктуры, сельского хозяйства, здравоохранения и других приоритетных направлениях.
Между столицами налажено регулярное прямое авиасообщение, что способствует росту взаимного туристического потока.
В ходе разговора главы государств уделили особое внимание графику предстоящих мероприятий в 2025 году, в том числе проведению второго саммита диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».