Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanida qurilishi mo‘ljallangan xalqaro turizm markazi taqdimoti bilan tanishdi.
Dunyo bilan aloqalar kengayib, infratuzilma rivojlangani sari mamlakatimizning turizm salohiyati ham oshmoqda. Shunday jozibador maskanlardan biri, shubhasiz, Bo‘stonliq tumani. Chorvoq suv ombori va daryolari, qorli tog‘lari, xushmanzara daraxtzorlari bois u yerda yilning barcha faslida maroqli hordiq chiqarish mumkin.
Davlatimiz e’tibori bilan so‘nggi yillarda Bo‘stonliqda ko‘plab yangi majmualar barpo etildi, Amirsoy, “Beldirsoy-Chimyon-Nanay” kurorti kabi loyihalar amalga oshirildi. Xususan, so‘nggi besh yilda 2 trillion so‘mdan ziyod investitsiya kiritilib, 13 mingdan ziyod o‘ringa ega 59 ta yangi turizm inshooti ishga tushirildi.
Bunday natijalar chet ellik investorlarni o‘ziga tortmoqda, yanada katta miqyosdagi loyihalarga yo‘l ochmoqda. Jumladan, ozarbayjonlik ishbilarmon Emin Agalarov bir qator yirik xorijiy kompaniyalar bilan sheriklikda Chorvoq suv ombori bo‘yida “Sea Breeze Uzbekistan” xalqaro turizm markazi barpo etish istagini bildirmoqda.
Loyihaga ko‘ra, unda dam olish, cho‘milish va sport maskanlari, mehmonxonalar, kottejlar, turar joylar bo‘ladi. Xalqaro brendlarning do‘konlari, restoran va xizmat shoxobchalari ochiladi. Turli festivallar, konsertlar va boshqa madaniy tadbirlar o‘tkaziladi. Ikki qirg‘oq o‘rtasida ko‘prik qurilib, keluvchilarga qulaylik oshiriladi. Kelajakda o‘ziga xos turizm xabiga aylanib, unda yil davomida dam olish va yashash mumkin bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari bu taklifni ma’qullab, uni xalqaro tajriba asosida loyihalashtirish va bosqichma-bosqich qurish zarurligini ta’kidladi. Bosh vazir boshchiligida komissiya tuzib, loyihaning huquqiy asosini yaratish, infratuzilma masalalarini hal etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

В Бостанлыке планируется создание масштабного центра туризма
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом международного туристического центра, который планируется построить в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
С расширением международных связей и развитием инфраструктуры нашей страны стремительно растет и туристический потенциал. Одним из самых привлекательных центров туризма, несомненно, является Бостанлыкский район. Благодаря Чарвакскому водохранилищу, рекам, снежным горам и живописным лесам это место идеально подходит для отдыха в любое время года.
За последние годы благодаря постоянной поддержке со стороны государства в Бостанлыкском районе было создано множество новых комплексов, включая курорты «Амирсай» и «Бельдерсай-Чимган-Нанай». В частности, за последние пять лет в район было привлечено более 2 триллионов сумов инвестиций, введено в эксплуатацию 59 новых туристических объектов на 13 тысяч мест.
Эти достижения привлекают внимание зарубежных инвесторов и открывают двери для реализации еще более масштабных проектов. Так, азербайджанский предприниматель Эмин Агаларов и ряд других крупных инвестиционных компаний выразили готовность построить международный туристический центр “Sea Breeze Uzbekistan” на берегу Чарвакского водохранилища.
Согласно проекту, центр будет включать зоны отдыха, пляжи, спортивные площадки, гостиницы, коттеджи и жилые комплексы. Также планируется открытие магазинов под международными брендами, ресторанов и сервисных точек. Здесь будут проводиться различные фестивали, концерты и культурные мероприятия. Для удобства посетителей будет построен мост через залив. В перспективе центр станет уникальным туристическим хабом, где можно будет отдыхать и жить круглый год.
Президент поддержал это предложение, отметив необходимость проектирования и поэтапного строительства центра на основе передового международного опыта. Дано указание создать комиссию во главе с Премьер-министром и разработать правовые основы реализации проекта, а также содействовать в решении инфраструктурных вопросов.