Ushbu kompaniya bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish masalalari, uning O‘zbekiston energetika tarmog‘ini kengaytirish va texnologik modernizatsiya qilish loyihalarida ishtirok etish rejalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Turkiya kompaniyasi bilan hamkorlikda Toshkent va Buxoro viloyatlarida umumiy quvvati 740 megavatt bo‘lgan zamonaviy elektr stansiyalarini qurish loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Bugun Qashqadaryo viloyatining Nishon tumanida quvvati 400 megavatt bo‘lgan yangi elektr stansiyasini ishga tushirish marosimi bo‘ldi.
Ikki tomonlama "yo‘l xaritasi"ga muvofiq "yashil" energetika sohasida, jumladan, gaz taqsimlash tizimlarini modernizatsiya qilish, biogaz stansiyalarini qurish, sanoat zonalarini energiya bilan barqaror ta’minlash va boshqa istiqbolli loyihalar muhokama qilindi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял председателя турецкой компании «Aksa Enerji» Джемиля Казанчи.
Были рассмотрены вопросы развития взаимовыгодного сотрудничества с этой компанией, ее планы по участию в проектах расширения и технологической модернизации энергетической отрасли Узбекистана.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил плодотворную деятельность турецкой компании в нашей стране, совместно с которой были успешно реализованы проекты строительства современных электростанций в Ташкентской и Бухарской областях общей мощностью 740 мегаватт. Сегодня состоялась церемония запуска новой электростанции мощностью 400 мегаватт в Нишанском районе Кашкадарьинской области.
Обсуждены перспективные проекты в сфере «зеленой» энергетики, включая модернизацию газораспределительных систем, строительство биогазовых станций, устойчивое энергоснабжение промышленных зон и другие в соответствии с двусторонней «дорожной картой».