O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13-dekabr kuni yangi energetika quvvatlarini ishga tushirish hamda navbatdagilarini qurishga bag‘ishlangan tantanali marosimda ishtirok etdi.
Bular mamlakatimizda energetika tizimi barqarorligini oshirish bo‘yicha qilinayotgan keng ko‘lamli ishlarning davomidir. O‘tgan yili dekabrda 5 ta quyosh va 1 ta shamol elektr stansiyasi ishga tushirilgan edi. Davlatimiz rahbarining hududlarga tashriflarida ham ko‘plab loyihalarga asos solinmoqda.
Bu galgi marosimda umumiy qiymati 7 milliard dollardan ziyod 24 ta loyiha tayyorlangan. Xususan, Buxoro, Navoiy, Namangan va Toshkent viloyatlarida qariyb 2,3 ming megavatt quvvatga ega 5 ta quyosh va shamol elektr stansiyasi hamda 5 ta yuqori kuchlanishli podstansiya qurib bitkazilgan. O‘zbekistonda ilk bor Andijon va Farg‘onada 300 megavattli energiya saqlash tizimi barpo etilgan. Qashqadaryoda 400 megavattli elektr stansiyasi, Toshkent shahrida zamonaviy kogeneratsiya qurilmasi, Andijon, Surxondaryo va Toshkent viloyatlarida 4 ta kichik GES shay holatga keltirilgan.
Shuningdek, Farg‘ona, Samarqand, Navoiy, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahrida 2,5 ming megavattli 6 ta elektr inshooti qurilish arafasida.
Ushbu yangi loyihalar orqali kelgusi yillarda qo‘shimcha 9,5 milliard kilovatt soat elektr ishlab chiqarilib, 2,5 milliard kub metr tabiiy gaz tejaladi, 4,6 million tonna zararli gazlar chiqishining oldi olinadi.
Eng muhimi, 4 milliondan ziyod xonadon uzluksiz toza energiya bilan ta’minlanadi. Bu iqtisodiyotning boshqa sohalarida ham 4 milliard dollarlik qo‘shilgan qiymat yaratishga turtki beradi.
Umuman, yurtimizda kelgusi yili jami 84 milliard kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. Bu 2016 yilga nisbatan 25 milliard kilovatt soat yoki 1,5 barobar ko‘pdir.
Marosimda Prezident Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zlab, bu loyihalarning barchasi to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hisobiga qurilayotganini alohida ta’kidladi. Shu munosabat bilan, Birlashgan Arab Amirliklari, Saudiya Arabistoni, Turkiya, Xitoy va Germaniya kompaniyalariga, Osiyo taraqqiyot banki, Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki, Islom taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Jahon bankiga hamkorlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Mamlakatimizda xususiy sektorga keng yo‘l ochilgani natijasida oxirgi 5 yilda energetika sohasiga qariyb 20 milliard dollar to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar kirib kelgan. Avval to‘liq davlat tasarrufida bo‘lgan bu tizimda 24 ta mustaqil energiya ishlab chiqaruvchi faoliyat boshlagan.
Jumladan, “yashil energetika” sohasida 3,5 ming megavattli yoki 10 milliard kilovatt soatga teng 16 ta yirik quyosh va shamol elektr quvvatlari ishga tushirildi. Buning natijasida joriy yilda tarmoqda “yashil energiya” ulushi 16 foizdan oshdi.
Ma’lumki, o‘tgan yili mamlakatimizning yalpi ichki mahsuloti ilk bor 100 milliard dollarlik tarixiy marrani zabt etdi. 2030 yilga borib, iqtisodiyotimiz hajmini 200 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan.
Bu kelgusi 5 yilda yurtimizda elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojni hozirgidan 1,5 barobar oshiradi. Qolaversa, Parij bitimi doirasida 2030 yilgacha zararli gazlar emissiyasini 35 foizga kamaytirish mo‘ljallangan.
Shu bois davlatimiz rahbari energetika sohasidagi navbatdagi rejalarga to‘xtalib o‘tdi.
Birinchidan, 2030 yilga qadar yana 19 ming megavatt “yashil quvvat”larni barpo etilib, qayta tiklanuvchi energiya ulushi 54 foizga yetkaziladi. Xususan, 2025 yilda 3,4 ming megavattli 18 ta quyosh va shamol stansiyasi, 1,8 ming megavattli saqlash tizimlari ishga tushiriladi. Buning natijasida kelgusi yili “yashil energiya” ishlab chiqarish hajmlari 12 milliard kilovatt soatga yetadi.
Shuningdek, kelgusi 2 yilda xususiy tadbirkorlar bilan birga 2 mingdan ortiq kichik va mikro GESlar tashkil qilish bo‘yicha katta dastur amalga oshiriladi.
Ikkinchidan, elektr energiya bozorini erkinlashtirish bo‘yicha navbatdagi qadamlar qo‘yilad. Xususan, kelgusi yil yakuniga qadar raqobatli savdolar orqali elektr energiyasi ulgurji bozori yaratiladi.
Davlat-xususiy sheriklik taqsimlash tarmoqlariga ham joriy qilinib, ularni modernizatsiya qilish uchun 4 milliard dollar investitsiya jalb etiladi. Bu borada Samarqand hududiy elektr tarmoqlarini xususiy boshqaruvga berish bo‘yicha ilk loyiha ishlab chiqilib, xalqaro tender e’lon qilindi.
Uchinchidan, “yashil energetika” yo‘nalishida mintaqaviy va xalqaro hamkorlik kengaytiriladi. Bu borada birinchi amaliy qadamlar qo‘yildi – “COP29” doirasida Qozog‘iston, Ozarbayjon va Saudiyalik hamkorlarimiz bilan “yashil energiya”ni Yevropa mintaqasiga eksport qilish bo‘yicha bitim imzolandi.
Markaziy Osiyo elektr energiyasi ishlab chiqarish uchun bir vaqtning o‘zida quyosh, shamol, suv kabi tabiiy resurslar bo‘yicha katta salohiyatga ega. Bu borada mintaqaviy energiya tizimi barqarorligini ta’minlash maqsadida qo‘shni davlatlar bilan yagona platforma ishga tushiriladi.
To‘rtinchidan, “yashil energetika” boshqa soha va tarmoqlarning rivoji, aholi turmush darajasi yaxshilanishi uchun yangi drayverga aylanmoqda. Xususan, aholi va tadbirkorlar tomonidan 1 ming megavattli quyosh panellari o‘rnatilib, yiliga 1,5 milliard kilovatt soat elektr energiyasi olinmoqda. Bunday ishlar izchil rag‘batlantirilishi, dual ta’lim asosida mutaxassislar tayyorlanishi aytildi.
– Bugungi tadbir yurtimiz energetika tarixida yangi sahifa ochadi. Bshga tushirilayotgan bu loyihalar orqali nafaqat iqtisodiy o‘sishga erishamiz, balki kelajak avlodlarimiz uchun yashil va barqaror O‘zbekistonning mustaqil poydevorini yaratamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Marosimda Birlashgan Arab Amirliklarining energetika va infratuzilma vaziri Suhayl al-Mazruiy, Turkiya Respublikasi energetika va tabiiy resurslar vaziri Alp-arslan Bayraktar, Saudiya Arabistoni energetika vaziri shahzoda Abdulaziz bin Salmon Ol Saud ham nutq so‘zladi.

18 new energy facilities commissioned, 6 facilities are launched for construction
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on December 13 took part in a solemn ceremony dedicated to the launch of new energy capacities and the beginning of construction of a number of facilities.
These projects are part of a large-scale work aimed at strengthening the potential of the country's energy system. Last December, five solar and one wind power plants were put into operation. Many new projects were launched during the Head of State's visits to the regions.
Today, 24 projects worth more than $7 billion have been launched. In particular, in Bukhara, Navoi, Namangan and Tashkent regions, 5 solar and wind power plants with a total capacity of about 2.3 thousand megawatts, as well as 5 high-voltage substations have been connected to the network.
For the first time in Uzbekistan, an energy storage system with a capacity of 300 megawatts was created in Andijan and Fergana. A 400 megawatt power plant was put into operation in Kashkadarya, and a modern cogeneration plant was put into operation in Tashkent, and in Andijan, Surkhandarya and Tashkent regions - four small hydroelectric power plants.
In addition, construction of 6 energy facilities with a total capacity of 2.5 gigawatts has started in Fergana, Samarkand, Navoi, Tashkent regions and Tashkent city.
These new projects will generate an additional 9.5 billion kilowatt hours of electricity, save 2.5 billion cubic meters of natural gas and prevent the emission of 4.6 million tons of harmful gases in the coming years.
Most importantly, over 4 million households will be provided with uninterrupted and clean energy.
This will also set the stage for $4 billion worth of value creation in other sectors of the economy.
In total, in 2025, our country will produce 84 billion kilowatt-hours of electricity, which is 25 billion kilowatt hours or 1.5 times more compared to 2016.
Speaking at the ceremony, President Shavkat Mirziyoyev emphasized that all these projects are implemented through foreign direct investment. Gratitude was expressed to companies from the United Arab Emirates, Saudi Arabia, Türkiye, China and Germany, as well as international institutions such as the Asian Development Bank, the Asian Infrastructure Investment Bank, the Islamic Development Bank, the European Bank for Reconstruction and Development and the World Bank for their fruitful cooperation.
Thanks to the open access of the private sector, Uzbekistan's energy sector has attracted about $20 billion of foreign direct investment over the past five years.
Twenty-four independent energy producers have started to operate in the sector, where previously only the state was present.
In particular, large solar and wind power plants with a total capacity of 3,500 megawatts, equivalent to 10 billion kilowatt-hours, were launched in the green energy sector. This increased the share of “green energy” in the energy system to 16 percent.
As is known, last year the country's GDP reached the historic figure of $100 billion for the first time. By 2030, Uzbekistan's economy should grow to $200 billion.
This will increase the demand for electricity by 1.5 times over the next five years. In addition, under the Paris Agreement, it is planned to reduce harmful gas emissions by 35 percent by 2030.
The President outlined the priority areas of work in the energy sector.
First, 19 thousand megawatts of additional “green capacity” will be built by 2030, and the share of renewable energy will be increased to 54 percent. Already by 2025, 18 solar and wind power plants with a capacity of 3.4 thousand megawatts and energy storage systems with a capacity of 1.8 thousand megawatts are planned. This will increase green energy production to 12 billion kilowatt-hours next year. Also within two years, a large-scale project will be implemented in cooperation with private partners to create more than 2,000 small and micro-hydroelectric power plants.
Second, liberalization of the electricity market will continue. By the end of next year, it is planned to create a competitive wholesale electricity market. Public-private partnership will be introduced in the sphere of energy distribution, and $4 billion of investments will be attracted for the modernization of networks. The first project of transferring the management of regional power grids to the private sector has been developed in Samarkand region, and an international tender has been announced.
Third, the expansion of international cooperation in the field of “green energy”. Within COP-29, agreements were signed with Kazakhstan, Azerbaijan and Saudi Arabia on joint export of “green energy” to Europe. Jointly with neighboring countries a single platform has been launched to ensure the stability of the regional energy system.
Fourth, development of “green energy” as a new driver for other sectors of the economy and improvement of living standards of the population.
Solar panels with a total capacity of 1,000 megawatts have already been installed, which makes it possible to produce 1.5 billion kilowatt-hours of electricity annually. Support for “green” initiatives will continue with the introduction of dual education for the training of specialists.
Today's event opens a new page in the history of our country's energy sector. These projects will not only ensure economic growth, but also will create an environmentally friendly and sustainable future for our descendants - said Shavkat Mirziyoyev.
The ceremony was addressed by Minister of Energy and Infrastructure of the United Arab Emirates Suhail Mohamed Al Mazrouei, Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye Alparslan Bayraktar and Minister of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia Prince Abdulaziz bin Salman Al Saud.
By pressing a symbolic switch, President Shavkat Mirziyoyev launched the operation of 18 energy facilities and construction of 6 new projects.