O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13-dekabr kuni yangi energetika quvvatlarini ishga tushirish hamda navbatdagilarini qurishga bag‘ishlangan tantanali marosimda ishtirok etdi.
Bular mamlakatimizda energetika tizimi barqarorligini oshirish bo‘yicha qilinayotgan keng ko‘lamli ishlarning davomidir. O‘tgan yili dekabrda 5 ta quyosh va 1 ta shamol elektr stansiyasi ishga tushirilgan edi. Davlatimiz rahbarining hududlarga tashriflarida ham ko‘plab loyihalarga asos solinmoqda.
Bu galgi marosimda umumiy qiymati 7 milliard dollardan ziyod 24 ta loyiha tayyorlangan. Xususan, Buxoro, Navoiy, Namangan va Toshkent viloyatlarida qariyb 2,3 ming megavatt quvvatga ega 5 ta quyosh va shamol elektr stansiyasi hamda 5 ta yuqori kuchlanishli podstansiya qurib bitkazilgan. O‘zbekistonda ilk bor Andijon va Farg‘onada 300 megavattli energiya saqlash tizimi barpo etilgan. Qashqadaryoda 400 megavattli elektr stansiyasi, Toshkent shahrida zamonaviy kogeneratsiya qurilmasi, Andijon, Surxondaryo va Toshkent viloyatlarida 4 ta kichik GES shay holatga keltirilgan.
Shuningdek, Farg‘ona, Samarqand, Navoiy, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahrida 2,5 ming megavattli 6 ta elektr inshooti qurilish arafasida.
Ushbu yangi loyihalar orqali kelgusi yillarda qo‘shimcha 9,5 milliard kilovatt soat elektr ishlab chiqarilib, 2,5 milliard kub metr tabiiy gaz tejaladi, 4,6 million tonna zararli gazlar chiqishining oldi olinadi.
Eng muhimi, 4 milliondan ziyod xonadon uzluksiz toza energiya bilan ta’minlanadi. Bu iqtisodiyotning boshqa sohalarida ham 4 milliard dollarlik qo‘shilgan qiymat yaratishga turtki beradi.
Umuman, yurtimizda kelgusi yili jami 84 milliard kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. Bu 2016 yilga nisbatan 25 milliard kilovatt soat yoki 1,5 barobar ko‘pdir.
Marosimda Prezident Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zlab, bu loyihalarning barchasi to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hisobiga qurilayotganini alohida ta’kidladi. Shu munosabat bilan, Birlashgan Arab Amirliklari, Saudiya Arabistoni, Turkiya, Xitoy va Germaniya kompaniyalariga, Osiyo taraqqiyot banki, Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki, Islom taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Jahon bankiga hamkorlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Mamlakatimizda xususiy sektorga keng yo‘l ochilgani natijasida oxirgi 5 yilda energetika sohasiga qariyb 20 milliard dollar to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar kirib kelgan. Avval to‘liq davlat tasarrufida bo‘lgan bu tizimda 24 ta mustaqil energiya ishlab chiqaruvchi faoliyat boshlagan.
Jumladan, “yashil energetika” sohasida 3,5 ming megavattli yoki 10 milliard kilovatt soatga teng 16 ta yirik quyosh va shamol elektr quvvatlari ishga tushirildi. Buning natijasida joriy yilda tarmoqda “yashil energiya” ulushi 16 foizdan oshdi.
Ma’lumki, o‘tgan yili mamlakatimizning yalpi ichki mahsuloti ilk bor 100 milliard dollarlik tarixiy marrani zabt etdi. 2030 yilga borib, iqtisodiyotimiz hajmini 200 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan.
Bu kelgusi 5 yilda yurtimizda elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojni hozirgidan 1,5 barobar oshiradi. Qolaversa, Parij bitimi doirasida 2030 yilgacha zararli gazlar emissiyasini 35 foizga kamaytirish mo‘ljallangan.
Shu bois davlatimiz rahbari energetika sohasidagi navbatdagi rejalarga to‘xtalib o‘tdi.
Birinchidan, 2030 yilga qadar yana 19 ming megavatt “yashil quvvat”larni barpo etilib, qayta tiklanuvchi energiya ulushi 54 foizga yetkaziladi. Xususan, 2025 yilda 3,4 ming megavattli 18 ta quyosh va shamol stansiyasi, 1,8 ming megavattli saqlash tizimlari ishga tushiriladi. Buning natijasida kelgusi yili “yashil energiya” ishlab chiqarish hajmlari 12 milliard kilovatt soatga yetadi.
Shuningdek, kelgusi 2 yilda xususiy tadbirkorlar bilan birga 2 mingdan ortiq kichik va mikro GESlar tashkil qilish bo‘yicha katta dastur amalga oshiriladi.
Ikkinchidan, elektr energiya bozorini erkinlashtirish bo‘yicha navbatdagi qadamlar qo‘yilad. Xususan, kelgusi yil yakuniga qadar raqobatli savdolar orqali elektr energiyasi ulgurji bozori yaratiladi.
Davlat-xususiy sheriklik taqsimlash tarmoqlariga ham joriy qilinib, ularni modernizatsiya qilish uchun 4 milliard dollar investitsiya jalb etiladi. Bu borada Samarqand hududiy elektr tarmoqlarini xususiy boshqaruvga berish bo‘yicha ilk loyiha ishlab chiqilib, xalqaro tender e’lon qilindi.
Uchinchidan, “yashil energetika” yo‘nalishida mintaqaviy va xalqaro hamkorlik kengaytiriladi. Bu borada birinchi amaliy qadamlar qo‘yildi – “COP29” doirasida Qozog‘iston, Ozarbayjon va Saudiyalik hamkorlarimiz bilan “yashil energiya”ni Yevropa mintaqasiga eksport qilish bo‘yicha bitim imzolandi.
Markaziy Osiyo elektr energiyasi ishlab chiqarish uchun bir vaqtning o‘zida quyosh, shamol, suv kabi tabiiy resurslar bo‘yicha katta salohiyatga ega. Bu borada mintaqaviy energiya tizimi barqarorligini ta’minlash maqsadida qo‘shni davlatlar bilan yagona platforma ishga tushiriladi.
To‘rtinchidan, “yashil energetika” boshqa soha va tarmoqlarning rivoji, aholi turmush darajasi yaxshilanishi uchun yangi drayverga aylanmoqda. Xususan, aholi va tadbirkorlar tomonidan 1 ming megavattli quyosh panellari o‘rnatilib, yiliga 1,5 milliard kilovatt soat elektr energiyasi olinmoqda. Bunday ishlar izchil rag‘batlantirilishi, dual ta’lim asosida mutaxassislar tayyorlanishi aytildi.
– Bugungi tadbir yurtimiz energetika tarixida yangi sahifa ochadi. Bshga tushirilayotgan bu loyihalar orqali nafaqat iqtisodiy o‘sishga erishamiz, balki kelajak avlodlarimiz uchun yashil va barqaror O‘zbekistonning mustaqil poydevorini yaratamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Marosimda Birlashgan Arab Amirliklarining energetika va infratuzilma vaziri Suhayl al-Mazruiy, Turkiya Respublikasi energetika va tabiiy resurslar vaziri Alp-arslan Bayraktar, Saudiya Arabistoni energetika vaziri shahzoda Abdulaziz bin Salmon Ol Saud ham nutq so‘zladi.

Введены в строй 18 новых объектов энергетической сферы, дан старт строительству еще 6 мощностей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 декабря принял участие в торжественной церемонии, посвященной запуску новых энергетических мощностей и началу строительства ряда объектов.
Эти проекты являются частью широкомасштабной работы, направленной на укрепление потенциала энергетической системы страны. В декабре прошлого года были введены в эксплуатацию 5 солнечных и одна ветровая электростанция. Во время поездок главы государства в регионы был дан старт реализации множества новых проектов.
Сегодня состоялся запуск 24 проектов общей стоимостью более 7 миллиардов долларов. В частности, в Бухарской, Навоийской, Наманганской и Ташкентской областях подключены к сети 5 солнечных и ветровых электростанций общей мощностью около 2,3 тысячи мегаватт, а также 5 высоковольтных подстанций.
Впервые в Узбекистане, в Андижане и Фергане, создана система хранения энергии мощностью 300 мегаватт. В Кашкадарье введена в строй электростанция мощностью 400 мегаватт, в Ташкенте – современная когенерационная установка, а в Андижане, Сурхандарье и Ташкентской областях – 4 малые гидроэлектростанции.
Кроме того, в Ферганской, Самаркандской, Навоийской, Ташкентской областях и городе Ташкент началось строительство 6 энергетических объектов общей мощностью 2,5 гигаватт.
Эти новые проекты позволят в ближайшие годы дополнительно производить 9,5 миллиарда киловатт-часов электроэнергии, сэкономить 2,5 миллиарда кубометров природного газа и предотвратить выброс 4,6 миллиона тонн вредных газов.
Самое главное – свыше 4 миллионов домохозяйств будут обеспечены бесперебойной и экологически чистой энергией.
Это также создаст предпосылки для создания добавленной стоимости на сумму 4 миллиарда долларов в других отраслях экономики.
В целом в 2025 году в нашей стране будет произведено 84 миллиарда киловатт-часов электроэнергии, что на 25 миллиардов киловатт-часов или в 1,5 раза больше по сравнению с 2016 годом.
Выступая на церемонии, Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что все эти проекты реализуются за счет прямых иностранных инвестиций. Выражена благодарность компаниям из Объединенных Арабских Эмиратов, Саудовской Аравии, Турции, Китая и Германии, а также международным институтам, таким как Азиатский банк развития, Азиатский банк инфраструктурных инвестиций, Исламский банк развития, Европейский банк реконструкции и развития, Всемирный банк, за плодотворное сотрудничество.
Благодаря открытому доступу частного сектора за последние пять лет в сферу энергетики Узбекистана привлечено около 20 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций.
В отрасли, в которой ранее присутствовало только государство, начали работать 24 независимых производителя энергии.
В частности, в секторе «зеленой энергетики» были запущены крупные солнечные и ветровые электростанции общей мощностью 3,5 тысячи мегаватт, что эквивалентно 10 миллиардам киловатт-часов. Это позволило увеличить долю «зеленой энергии» в энергосистеме до 16 процентов.
Как известно, в прошлом году ВВП страны впервые достиг исторического показателя в 100 миллиардов долларов. К 2030 году экономика Узбекистана должна вырасти до 200 миллиардов долларов.
Это увеличит потребность в электроэнергии в 1,5 раза в течение следующих пяти лет. Кроме того, в рамках Парижского соглашения планируется сократить выбросы вредных газов на 35 процентов к 2030 году.
Президент обозначил приоритетные направления работы в энергетической отрасли.
Во-первых, до 2030 года будут построены дополнительные «зеленые мощности» на 19 тысяч мегаватт, доля возобновляемой энергии будет увеличена до 54 процентов. Уже к 2025 году планируется ввести 18 солнечных и ветровых станций мощностью 3,4 тысячи мегаватт, а также системы хранения энергии мощностью 1,8 тысячи мегаватт. Это увеличит объемы производства «зеленой энергии» до 12 миллиардов киловатт-часов в следующем году. Также в течение двух лет совместно с частными партнерами будет реализована масштабная программа по созданию более 2 тысяч малых и микрогидроэлектростанций.
Во-вторых, будет продолжена либерализация рынка электроэнергии. До конца следующего года планируется создание конкурентного оптового рынка электроэнергии. Государственно-частное партнерство будет внедрено и в сфере распределения энергии, на модернизацию сетей привлекут 4 миллиарда долларов инвестиций. В Самаркандской области разработан первый проект передачи управления региональными электрическими сетями частному сектору, объявлен международный тендер.
В-третьих, расширение международного сотрудничества в области «зеленой энергетики». В рамках COP-29 подписаны соглашения с Казахстаном, Азербайджаном и Саудовской Аравией о совместном экспорте «зеленой энергии» в Европу. Совместно с соседними странами запущена единая платформа для обеспечения стабильности региональной энергетической системы.
В-четвертых, развитие «зеленой энергетики» как нового драйвера для других секторов экономики и повышения уровня жизни населения.
Уже установлены солнечные панели общей мощностью 1 тысяча мегаватт, что позволяет ежегодно производить 1,5 миллиарда киловатт-часов электроэнергии. Будет продолжена поддержка «зеленых» инициатив с внедрением дуального обучения для подготовки специалистов.
– Сегодняшнее событие открывает новую страницу в истории энергетики нашей страны. Эти проекты обеспечат не только экономический рост, но и создадут экологически чистое и устойчивое будущее для наших потомков, – сказал Шавкат Мирзиёев.
На церемонии выступили министр энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов Сухейль бин Мухаммад аль-Мазруи, министр энергетики и природных ресурсов Турецкой Республики Алпарслан Байрактар и министр энергетики Королевства Саудовская Аравия принц Абдулазиз бин Салман Аль Сауд.
Президент Шавкат Мирзиёев, нажав на символический переключатель, дал старт работе 18 энергетических объектов и строительству 6 новых проектов.