Uy-joylar qurilishida aholi mablag‘lari kafolatlanadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev uy-joy qurilishida aholi mablag‘larini kafolatlash tizimiga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimiz aholisi 37 milliondan oshdi. Shu yilning o‘zida 215 mingta oila paydo bo‘ldi. Albatta, bularning barchasi uy-joyga talabni ko‘paytiradi.
Joriy yilda 100 ming xonadonli ko‘p qavatli uylar foydalanishga topshiriladi. Kelgusi yilda 120 mingta qurilishi rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, talab ko‘pligidan foydalanib, bu sohada insofsiz biznes qilayotganlar ham bor. To‘lov tizimi tartibga solinmagani, raqamlashtirish va ochiq-oshkoralik yo‘qligi bunga yo‘l ochib berayapti. Yangi uylarni olmoqchi bo‘lgan odamlar pulini bank orqali emas, to‘g‘ridan to‘g‘ri quruvchiga berayotgani uchun bu mablag‘lar “soya”da qolayapti. Ko‘p hollarda uylarni topshirish muddati kechikib, aholi to‘lagan pullar “muzlab” turibdi. Ulushdorlik shartnomalari hech qayerda ro‘yxatga olinmay, faqat quruvchining manfaatiga xizmat qilayapti.
Shu bois davlatimiz rahbari 23 sentyabr kuni qurilish industriyasi bo‘yicha o‘tgan yig‘ilishda uy-joy sotib olishda aholi mablag‘larini kafolatlaydigan tizim yaratish topshirig‘ini bergan edi. Taqdimotda shu boradagi takliflar ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, xorijiy davlatlarda “yescrow” tizimi tajribadan o‘tgan. Unga ko‘ra, buyurtmachi va tijorat banki o‘rtasida tuziladigan shartnomaga asosan, har bir qurilish inshooti bo‘yicha “yescrow” hisobvarag‘i ochiladi. Ko‘chmas mulk uchun kelishilgan mablag‘lar ushbu hisobvaraq orqali amalga oshiriladi. Unda yig‘iladigan mablag‘lar asosida tijorat banklari buyurtmachiga pasaytirilgan foizda kredit taqdim etadi. Qurilish bitgach, xaridorning hisobvarag‘idagi pul developer tashkilotga o‘tkaziladi. Quruvchi o‘z majburiyatini bajarmagan taqdirda, bu pul egasiga qaytarib beriladi. “Yescrow” hisobvarag‘ida turgan mablag‘larga undiruv qaratilmaydi.
Prezidentimiz takliflarni ma’qullab, bu borada huquqiy asos yaratish, mazkur tizimni qurilishga aloqador vazirlik va idoralarda integratsiya qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on a system of guaranteeing people’s funds in housing construction.
Today, the population of our country has exceeded 37 million people. This year alone, 215 thousand new families have been created, which significantly increases the demand for housing.
This year, high-rise buildings for 100 thousand apartments will be commissioned. Next year it is planned to build houses for 120 thousand apartments.
Nevertheless, amid the increased demand, unfair business activities have appeared in this sphere. The lack of an orderly payment system, digitalization and transparency creates favorable conditions for malpractice. Many citizens transfer funds for new housing directly to developers, bypassing banks, which contributes to the growth of the shadow sector. Housing delivery dates are often delayed and the funds deposited are frozen. Share participation agreements are often not officially registered and drafted in a manner that serves the interests of unscrupulous developers.
In this regard, at a meeting on September 23, the President instructed to develop a system to guarantee the funds of the population when buying housing. The presentation considered the relevant proposals.
As noted, the escrow system has proven itself in foreign experience. Under this model, for each construction project an escrow account will be opened in a commercial bank based on an agreement between the customer and the bank. Settlements for real estate will be made through this account. From the funds accumulated in the account, commercial banks will be able to provide loans to the customer at a reduced rate. Upon completion of construction, funds from the buyer's escrow account will be transferred to the developer's account. If the developer fails to fulfill its obligations, the funds are returned to the owner. The funds in the escrow account cannot be foreclosed.
The President approved the proposals and gave instructions to develop a legal basis for the system and integrate it into construction-related ministries and agencies.