Yengil sanoatdagi natijalar va takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-dekabr kuni to‘qimachilik va charm sanoatidagi islohotlar natijadorligini yanada oshirish chora-tadbirlari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Bu tarmoqlar aholi bandligi va eksportda katta o‘ringa ega. Xususan, bunday korxonalarda 430 ming fuqaro ish bilan ta’minlangan. Yengil sanoatning jami ishlab chiqarishdagi ulushi 14 foizni, eksportda 16 foizni tashkil qiladi.
Lekin bugungi murakkab sharoitda tashqi bozordagi vaziyat tez o‘zgarayapti. Buning ta’sirida eksport narxlari ip kalavada 9 foizga, gazlamada 15 foizga, tayyor mahsulotda 13 foizga tushgan. Asosiy eksport bozorlarimizda tayyor mahsulot olish kamaygan.
Yig‘ilishda bu vaziyatga moslashib ishlash, ichki imkoniyatlarni to‘liq safarbar etish choralari muhokama qilindi.
Yanvar-noyabr oylarida to‘qimachilik eksporti 2,6 milliard dollarni tashkil qildi. Sohadagi imkoniyatlar hisobiga buni oshirish mumkinligi ta’kidlandi.
Jahon bozorida tola narxi pasayib borayotgan sharoitda tola va ip kalavani chuqur qayta ishlashni ko‘paytirish zarurligi qayd etildi. Buning uchun mato ishlab chiqarish va bo‘yash korxonalarini qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash choralari belgilandi. Bu orqali ip kalavani qayta ishlash darajasini 70 foizga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Shu bilan birga, bu yil qo‘y va echki terisi eksportidan 10 foizlik yig‘im bekor qilingani natijasida 3 million dollarlik eksport shartnomalari tuzilgan. Buni kelasi yil ham davom ettirib, eksportni oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Charm sanoati korxonalarini xomashyo bilan uzluksiz ta’minlash choralari va kelgusidagi rejalar bo‘yicha mas’ullarning hisoboti eshitildi.
Charm sanoatida bichuvchi, tikuvchi, kosib kabi o‘rta bo‘g‘in kadrlari yetishmayotgani, bu yo‘nalishda yiliga bor-yo‘g‘i 167 nafar mutaxassis tayyorlanayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Shu bois, poyabzal ishlab chiqarish rivojlangan Andijon, Namangan, Farg‘ona, Samarqand va Toshkent viloyatlaridagi yetakchi korxonalarni texnikumlarga bog‘lab, “dual ta’lim”ni yo‘lga qo‘yish zarurligi aytildi.
Yig‘ilishda kelgusi yilga mo‘ljallangan rejalar haqida ham axborot berildi.
Qayd etilganidek, yengil sanoat tarmog‘iga 2 milliard dollardan ortiq xorijiy investitsiya jalb qilib, 82 ta yirik loyihani amalga oshirish hamda 25 mingta ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilgan. To‘qimachilik mahsulotlari eksportini 4 milliard dollarga, charm mahsulotlari eksportini 250 million dollarga olib chiqish maqsad qilingan.

Рассмотрены результаты и предложения в легкой промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 12 декабря провел совещание по мерам дальнейшего повышения результативности реформ в текстильной и кожевенной промышленности.
Эти отрасли играют важную роль в обеспечении занятости населения и увеличении экспорта. В них трудятся 430 тысяч человек. Доля легкой промышленности в общем объеме производства составляет 14 процентов, а в экспорте — 16 процентов.
Однако в нынешнее сложное время ситуация на внешних рынках быстро меняется. Это привело к снижению экспортных цен: на пряжу — на 9 процентов, на ткани — на 15 процентов, на готовую продукцию — на 13 процентов. Кроме того, на основных направлениях экспорта наблюдается снижение спроса на готовую продукцию.
На совещании обсуждены меры по адаптации к этим условиям и полной мобилизации внутренних ресурсов.
С января по ноябрь экспорт текстильной продукции составил 2,6 миллиарда долларов. Было подчеркнуто, что существующие возможности отрасли позволяют значительно увеличить этот показатель.
Отмечено, что в условиях снижения цен на хлопковое волокно на мировом рынке необходимо увеличивать глубокую переработку волокна и пряжи. Для этого намечены дополнительные меры поддержки предприятий по производству и окраске тканей. Перед ответственными лицами поставлена задача довести уровень переработки пряжи до 70 процентов.
Кроме того, отмена 10-процентного сбора на экспорт овечьих и козьих шкур в этом году позволила заключить экспортные контракты на сумму 3 миллиона долларов. Поручено продолжить эту практику в следующем году, чтобы увеличить объемы экспорта.
Заслушаны отчеты ответственных лиц о мерах по обеспечению кожевенных предприятий сырьем и планах на перспективу.
Отмечено, что в кожевенной промышленности ощущается острая нехватка кадров среднего звена — закройщиков, швей, мастеров. В настоящее время в этой сфере ежегодно выпускается всего 167 специалистов. В связи с этим предложено внедрить систему дуального обучения, связав ведущие предприятия Андижанской, Наманганской, Ферганской, Самаркандской и Ташкентской областей с местными техникумами.
На совещании озвучены планы на следующий год.
Как было отмечено, в легкую промышленность планируется привлечь более 2 миллиардов долларов иностранных инвестиций, реализовать 82 крупных проекта и создать 25 тысяч новых рабочих мест. Намечено довести экспорт текстильной продукции до 4 миллиардов долларов, а кожевенной продукции — до 250 миллионов долларов.