Davlatimiz rahbariga oziq-ovqat sanoatida amalga oshirilayotgan ishlar hamda 2025-yilgi rejalar bo‘yicha axborot berildi.
Aholi soni izchil o‘sayotgan bugungi kunda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash dolzarb bo‘lib bormoqda. Buning ustiga, global iqlim o‘zgarishlari, yer va suv taqchilligi qishloq xo‘jaligida qiyinchiliklarni keltirib chiqarmoqda. Shunday sharoitga qaramasdan, bu yil yurtimizda 9 million tonna don, 3 million tonnadan ortiq paxta, 16 million tonnadan ziyod sabzavot va poliz, 5 million tonna meva va uzum, 4 million tonna kartoshka, 15 million tonnadan ko‘p go‘sht va sut yetishtirildi. Oziq-ovqat sanoati bo‘yicha 343 ta loyiha ishga tushirildi.
Shu bilan birga, mahalliylashtirish bo‘yicha hali imkoniyatlar ko‘p. Ayniqsa, non, sut, go‘sht, o‘simlik yog‘i, qandolat va salqin ichimliklar ishlab chiqarishni oshirish kerak.
Yig‘ilishda shu boradagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
So‘nggi yillarda qandolat mahsulotlari eksporti 4 karra oshib, 13 million dollarga yetgan. Xomashyo, qadoqlash va etiketkalash mahsulotlari to‘g‘ridan to‘g‘ri olib kelinib, tannarx 20 foizga kamaygani tufayli raqobatdoshlik ancha oshgan. Bu imtiyozlar muddati 2025-yil 1-yanvarda tugaydi. Ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlash maqsadida mazkur muddatni yana 2 yilga uzaytirish taklifi ko‘rib chiqilmoqda.
Yog‘-moy sanoatida 408 ta korxona ochilgan. Lekin yurtimizda xomashyo kamligi uchun ular har doim ham to‘la quvvatda ishlamayapti. Yog‘-moy eksportiga ruxsat berilsa, ishlab chiqarish 120 ming tonnaga oshib, 240 ming tonna ozuqa yem tayyorlanishi hisob-kitob qilingan.
Bosh vazir o‘rinbosariga bozor talablaridan kelib chiqib, bu borada taklif kiritish topshirildi.
Mamlakatimizda “halol” sertifikatiga ega milliy brend korxonalari ko‘payib, mintaqa va arab davlatlariga go‘sht mahsulotlari eksport qilayapti. Lekin bizda kolbasa mahsulotlarini saqlashning standart muddati 3 oy etib belgilangan. Xorijdagi iste’molchiga yetib borguncha 2 oy ketayapti. Go‘sht mahsulotini saqlash muddati Yevropa standarti kabi 4-12 oyga oshirilsa, ishlab chiqarish va eksport hajmini 2 karra ko‘paytirish imkoniyati ochiladi. Shuning uchun bu boradagi standartlarni xalqaro standartlarga moslashtirish vazifasi qo‘yildi.
Sut mahsulotlari ishlab chiqarishni kengaytirish, Namangan, Samarqand va Toshkent viloyatlarida ularni tahlil qiladigan laboratoriyalar tashkil etish zarurligi aytildi. Shundan kelib chiqib, ushbu mahsulotlarning tabiiy yoki quruq sutdan tayyorlangani to‘g‘risida belgi qo‘yiladi.
Yurtimizda salqin va alkogolsiz ichimliklar, meva-sabzavotdan tabiiy sharbat ishlab chiqarish ham yaxshi yo‘lga qo‘yilgan. So‘nggi 5 yilda ularning eksporti 9 barobar oshib, 35 million dollarga yetdi. Lekin o‘zimizda yo‘q tropik mevalar konsentratiga boj qo‘yilgani uchun boshqa davlatlar mahsulotlari bilan raqobatda yutqazayapti. Shu bois tropik mevalar konsentratlarini bojxona bojidan ozod qilish taklifi bildirildi.
Yig‘ilishda mutasaddilar «Kambag‘allikdan farovonlik sari» dasturi asosida sohadagi tadbirkorlar bilan olib borilayotgan o‘zaro manfaatli hamkorlik haqida axborot berdi. Prezidentimiz kelgusi yilda bu ishlarning sifatini yanada oshirish va ko‘lamini kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Plans in food industry reported
The Head of State was presented with information on the current work in the food industry and plans for 2025.
In the context of a growing population, ensuring food security is becoming an increasingly urgent task. Global climate change, shortage of land and water resources create additional difficulties in agriculture. Despite this, this year Uzbekistan harvested 9 million tons of grain, over 3 million tons of cotton, over 16 million tons of vegetables and melons, 5 million tons of fruits and grapes, 4 million tons of potatoes, as well as over 15 million tons of meat and milk. In the food industry, 343 projects were realized.
At the same time, there are significant opportunities for localizing production. The production of bread, meat and dairy products, vegetable oil, confectionery and soft drinks is set to increase.
Specific measures in these areas were discussed at the meeting.
In recent years, the export of confectionery products has increased four times and reached $13 million. Due to the possibility of direct import of raw materials, packaging products and labels, the cost of production has decreased by 20 percent, which has significantly increased competitiveness.
These benefits expire on January 1, 2025. In order to support producers, a proposal to extend the benefits for another 2 years is under consideration.
There are 408 enterprises in the oil and fat industry, but the shortage of raw materials in the country does not allow them to work at full capacity. If the export of oil and fat products is allowed, the volume of production may increase by 120 thousand tons, 240 thousand tons of feed meal will be produced additionally.
Deputy Prime Minister has been instructed to submit proposals on this issue, considering the requirements of the market.
The number of national brands with “halal” certification is increasing, they are actively exporting meat products to the countries of the region and Arab states. However, the standard shelf life of sausage products is set as 3 months, of which 2 months are spent on delivery to foreign consumers. If the storage period is brought in line with European standards and increased to 4-12 months, production and exports could be doubled. In this regard, it has been instructed to adapt the relevant standards to international standards.
To expand the production of dairy products, it was pointed to the need to organize testing laboratories in Namangan, Samarkand and Tashkent regions. The practice of labeling such products on the use of natural or dried milk in production will be introduced.
The production of soft drinks and beverages, natural juices from fruits and vegetables is actively developing. Over the last five years, their exports have increased nine times and reached $35 million. However, due to existing duties on imports of tropical fruits and orange juice concentrate, the products are inferior in competitiveness to the goods of other countries. In this regard, it was proposed to exempt imports of tropical fruit concentrate from customs duties.
At the meeting, the officials reported on the mutually beneficial partnership with sectoral enterprises within the framework of the “From Poverty to Prosperity” program. The President instructed to further improve the quality and scale of the work carried out next year.