Aholini talab yuqori kasblarga o‘qitish va daromadli ish bilan ta’minlash vazifalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 7-dekabr kuni aholini talab yuqori kasblarga o‘qitish va daromadli ish bilan ta’minlash chora-tadbirlari bo‘yicha kengaytirilgan yig‘ilish o‘tkazildi.
Bu masala davlatimiz ijtimoiy siyosatida doim ustuvor. Iqtisodiy globallashuv jarayonida o‘rta bo‘g‘in kadrlariga bo‘lgan talab kun sayin oshib borayapti.
Shu bois yig‘ilishda o‘rta bo‘g‘in mutaxassislarini tayyorlashdagi asosiy masalalar tahlil qilinib, dolzarb vazifalar belgilandi.
So‘nggi besh yilda sanoat korxonalariga 24 milliard dollarlik uskunalar olib kelinib, 63 mingta yangi quvvat ishga tushirilgan, 1 million 500 mingta doimiy ish o‘rni yaratilgan. Hozirda iqtisodiyot tarmoqlarida 200 mingdan ortiq malakali mutaxassisga talab bor.
Kelgusi uch yilda investitsiya dasturlari doirasida ishga tushadigan korxonalarda yana 500 ming nafar ishchiga talab yuzaga keladi. Yangi uskunalar va texnologiyalarda ishlash uchun malakali kadrlar suv va havodek zarur.
Mamlakatimizda salohiyatli kadrlar tayyorlash uchun texnikumlar bilan korxonalarni bog‘lab, dual ta’lim tizimini rivojlantirish bo‘yicha ijobiy tajribalar bor. Xususan, Asaka transport va mashinasozlik texnikumi, Buxoro shahar energetika, neft va gaz sanoati texnikumi, Shirin energetika texnikumi, G‘uzor tumani va Shahrisabz shahri 1-son texnikumlarida mahalliy va xorijiy korxonalar bilan hamkorlikda zamonaviy mutaxassislar tayyorlanmoqda.
Shu bilan birga, xususiy korxonalarni qo‘llab-quvvatlash, ularga manfaatli sharoit qilib berish orqali dual ta’lim qamrovini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilab berildi.
Germaniya bilan hamkorlikda 14 ta texnikumda talab yuqori kasblarga va nemis tiliga o‘qitish yo‘lga qo‘yilmoqda. Hokimlar va tarmoq rahbarlariga har bir hududda kamida 5 tadan texnikumda ushbu tajribani joriy qilish topshirildi.
Zamonaviy kasblarda xorijiy tillarni bilish juda muhim. Shu bois maktablar va kasb-hunarga o‘qitish markazlarida bunday darslarni ko‘paytirish, texnikumlarga xorijdan o‘qituvchilar olib kelish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi tizimidagi 65 ta kasbiy ko‘nikma markazida o‘qitish sifatini oshirish, grantlar jalb etib, zamonaviy kasblarga mos uskunalar bilan jihozlash kerakligi aytildi.
Viloyatlardagi 13 ta qurilish kasbiga o‘qitish markazi dasturlari ham mehnat bozoridagi talab yuqori kasblarga moslashtiriladi. Qabul tizimi raqamlashtirilib, yiliga 20 ming fuqaro kasbga tayyorlanadi.
Kasblarni mustaqil yoki shogirdlikka tushib o‘rganganlarga xalqaro tan olinadigan sertifikatlar berish yo‘lga qo‘yiladi. Buning uchun hududlarda 5 ta Kasbiy malakani baholash markazi tashkil qilinadi.
Tashqi ishlar vazirligiga Buyuk Britaniya, Germaniya, Kanada, Slovakiya, Avstraliya, Yangi Zelandiya kabi mamlakatlarda o‘qish va malaka oshirish, zamonaviy korxonalarda ishlash istagida bo‘lgan fuqarolarga yengillik bo‘lishi uchun viza tartibini soddalashtirish bo‘yicha zarur choralar ko‘rish topshirildi.
Ma’lumki, rivojlangan davlatlarda talabalar uchun “Work and Travel” kabi ko‘plab dasturlar bor. Jumladan, O‘zbekistonlik yoshlar ta’til vaqtida chet elga borib, ham bilim olayapti, ham daromad topayapti. Bu dasturlardan foydalanish imkoniyatini oshirish maqsadida, kelgusi yildan Yoshlar ishlari agentligi tomonidan talabalarning yo‘lkira xarajatlari uchun ssuda ajratish yo‘lga qo‘yilishi aytildi.
Bundan tashqari, chet elda mehnat qilayotgan yurtdoshlarimiz bilan muloqotni kuchaytirish, ularning ko‘proq oylik olishiga sharoit yaratish hamda ijtimoiy va huquqiy qo‘llab-quvvatlash lozimligi qayd etildi.
Yig‘ilishda mutasaddilarning axboroti eshitildi. Ishsiz aholini talab yuqori kasblarga o‘qitish, xorijdan qaytganlarning bandligini ta’minlash bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 7 декабря состоялось расширенное совещание по мерам обучению населения востребованным профессиям и обеспечению высокооплачиваемой работой.
Этот вопрос всегда занимает приоритетное место в социальной политике государства. В условиях экономической глобализации потребность в квалифицированных кадрах среднего звена продолжает расти.
В связи с этим на совещании были проанализированы ключевые аспекты подготовки таких специалистов, а также определены актуальные задачи.
За последние пять лет для промышленных предприятий страны было ввезено оборудование на сумму 24 миллиарда долларов, создано 63 тысячи новых мощностей и 1,5 миллиона постоянных рабочих мест. В настоящее время в различных отраслях экономики ощущается потребность в более чем 200 тысячах квалифицированных специалистов.
В рамках инвестиционных программ на ближайшие три года на новых предприятиях потребуется еще 500 тысяч специалистов. Для работы на новом оборудовании и с технологиями необходимы квалифицированные кадры.
В нашей стране уже есть положительный опыт кооперации техникумов с производственными предприятиями для развития системы дуального обучения. В частности, Асакинский транспортно-машиностроительный техникум, Бухарский техникум энергетики, нефти и газа, Ширинский энергетический техникум, а также техникумы в Гузаре и Шахрисабзе совместно с местными и иностранными предприятиями готовят современных специалистов.
На совещании определены меры по поддержке частных предприятий, участвующих в этом процессе, созданию для них привлекательных условий для расширения дуального обучения.
Совместно с Германией в 14 техникумах организовано обучение востребованным профессиям и немецкому языку. Хокимам и руководителям отраслей было поручено внедрить аналогичный опыт в минимум пяти техникумах каждого региона.
Для овладения современными профессиями важное значение имеет знание иностранных языков. В связи с этим даны указания увеличить число языковых занятий в школах и центрах профессионального обучения, а также привлечь иностранных преподавателей в техникумы.
Отмечена необходимость повышения качества обучения в 65 профессиональных центрах, входящих в систему Министерства занятости и сокращения бедности, привлечения грантов для оснащения центров оборудованием, необходимым для обучения актуальным профессиям.
Программы 13 центров подготовки по строительным профессиям также будут приведены в соответствие с запросами рынка труда. Система набора будет цифровизирована, что позволит готовить до 20 тысяч специалистов ежегодно.
Будет налажена выдача международно признаваемых сертификатов лицам, освоившим профессию самостоятельно или как подмастерье. Для этого в регионах создадут пять центров оценки профессиональных навыков.
Министерству иностранных дел поручено принять необходимые меры, направленные на упрощение визового режима с такими странами, как Великобритания, Германия, Канада, Словакия, Австралия, Новая Зеландия, для граждан, желающих получить образование и повысить квалификацию, работать на современных предприятиях за рубежом.
Как известно, в развитых странах существуют программы по типу “Работай и путешествуй”. В частности, молодежь нашей страны посещает европейские страны на время каникул, где совмещают обучение с заработком. Для расширения доступа к такой возможности со следующего года Агентство по делам молодежи начнет предоставлять студентам ссуды на покрытие затрат на дорогу.
Кроме того, указано на необходимость укрепления диалога с соотечественниками, трудящимися за рубежом, создания условий для занятия работой с высоким заработком, оказания им социальной и правовой поддержки.
На совещании заслушаны доклады ответственных лиц. Определены конкретные задачи по обучению безработных востребованным профессиям и обеспечению занятости вернувшихся из-за границы граждан.