Gidroenergetika inshootlari ko‘zdan kechirildi
Davlatimiz rahbari Bo‘stonliq tumaniga tashrifi chog‘ida “Ugam-1” kichik gidro elektr stansiyasini ko‘zdan kechirdi.
Mamlakatimizda energiya quvvatlarini oshirishda barcha manbalardan foydalanilmoqda. Xususan, hududlarda kunlik energiya ta’minotida gidro energetika qulay va samarali. Ular umumiy tarmoqqa ulanmasdan har bir hudud va mahalla kesimida elektr bilan ta’minlay oladi. Olinadigan elektr tannarxi ham boshqa manbalarga nisbatan ancha arzon. Shu bois keyingi yillarda bu sohani rivojlantirishga katta e’tibor qaratilmoqda.
So‘nggi yillarda yurtimizda 630 million dollar investitsiya hisobidan 400 megavattdan ortiq yangi gidroelektr stansiyalari barpo etilib, ularning quvvati 2,2 gigavattga yetkazildi.
Toshkent viloyatida umumiy quvvati 1 ming 330 megavatt bo‘lgan 25 ta gidroelektr stansiyasi mavjud. Bu respublikamizdagi jami gidroenergetika quvvatining 60 foiziga tengdir. Bugungi kunda qiymati 880 million dollar va quvvati 340 megavatt bo‘lgan yana 4 ta GES qurilmoqda. Shuningdek, 2028-yilgacha viloyatda umumiy quvvati qariyb 2 ming 400 megavatt bo‘lgan, 4 milliard 800 million dollarlik 23 ta loyiha amalga oshiriladi.
Quvvati 1,48 megavatt bo‘lgan ushbu “Ugam-1” kichik GES qurish orqali yiliga 11,8 million kilovatt soat ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqarish imkoni yaratildi. Zamonaviy samarador gidroagregatlar va avtomatik boshqaruv tizimi o‘rnatildi. E’tiborlisi, bunda to‘liq yurtimiz mahsulotlari ishlatilgan. Boshqacha aytganda, uni milliy brend deyish mumkin.
Loyihani amalga oshirish natijasida hududdagi Chorbog‘, Xumson va Ugam mahallalardagi 5 mingta xonadon hamda turizm va dam olish maskanlari uzluksiz elektr energiya bilan ta’minlanadi. Yiliga qariyb 4 million metr kub gaz tejaladi.
Hozircha Ugam daryosida ikkita kichik GES qurildi. Ularning har biridan yiliga ikki yuz milliard so‘m daromad olinayapti. Suv oqimidan takror-takror faydalanish orqali bunday stansiyalarni o‘ntagacha yetkazish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Bu bilan nafaqat energetika masalasi hal bo‘ladi, balki hudud infratuzilmasi ham yaxshilanadi. Tadbirkorlik, qishloq xo‘jaligi korxonalari paydo bo‘ladi.
Davlatimiz rahbariga hududlarda rejalashtirilgan loyihalar haqida ma’lumot berildi.
Sohaga xorijiy investitsiya va xususiy sektorni jalb qilib, 2023-yilga qadar jami quvvatlarni 6 ming megavattga yetkazish belgilangan. Buning uchun huquqiy, iqtisodiy sharoitlar yaratilgan. Jumladan, mamlakatimiz bo‘yicha ikki mingtagacha mikro va kichik GESlar qurish imkoniyati bor.

Президент ознакомился с гидроэнергетическими сооружениями
В ходе посещения Бостанлыкского района Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел малую гидроэлектростанцию «Угам-1».
В Узбекистане активно используются все возможные источники для увеличения энергетических мощностей. В частности, гидроэнергетика в регионах представляет собой удобное и эффективное решение для обеспечения ежедневного энергоснабжения. Такие станции способны обеспечивать электричеством отдельные районы и махалли, не подключаясь к общей сети. Себестоимость получаемой энергии значительно ниже по сравнению с другими источниками, что делает гидроэнергетику приоритетным направлением развития.
За последние годы благодаря инвестициям в размере 630 миллионов долларов были построены новые ГЭС мощностью более 400 мегаватт, а их общая мощность достигла 2,2 гигаватт.
В Ташкентской области функционируют 25 гидроэлектростанций общей мощностью 1330 мегаватт, что составляет 60 процентов всей гидроэнергетической мощности страны. В настоящее время ведется строительство еще четырех ГЭС общей мощностью 340 мегаватт и стоимостью 880 миллионов долларов. До 2028 года планируется реализация 23 проектов общей мощностью около 2,4 тысячи мегаватт на сумму 4,8 миллиарда долларов.
Мощность малой ГЭС «Угам-1» составляет 1,48 мегаватт, что позволяет ежегодно производить 11,8 миллиона киловатт-часов экологически чистой электроэнергии. На станции установлены современные эффективные гидроагрегаты и автоматизированная система управления. Примечательно, что при строительстве были полностью использованы отечественные материалы и оборудование.
Реализация этого проекта обеспечит бесперебойное электроснабжение 5 тысяч домохозяйств, а также туристических и рекреационных объектов в махаллях Чорбог, Хумсон и Угам. Ежегодно будет экономиться около 4 миллионов кубометров газа.
На данный момент на реке Угам построены две малые ГЭС, каждая из которых приносит доход в размере 200 миллиардов сумов в год. Было отмечено, что за счёт повторного использования водного потока число таких станций можно увеличить до десяти.
Это позволит решить не только вопросы энергоснабжения, но и улучшить инфраструктуру региона. Появятся новые предприятия в сфере предпринимательства и сельского хозяйства.
Президенту также была представлена информация о планируемых проектах в других регионах.
С целью увеличения общей мощности гидроэнергетики до 6 тысяч мегаватт к 2030 году планируется привлечение иностранных инвестиций и частного сектора. Для этого созданы все правовые и экономические условия. В частности, в стране имеется потенциал для строительства до 2 тысяч микро- и малых гидроэлектростанций.