Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida barpo etilayotgan “Ugam River” turistik majmuasini borib ko‘rdi.
Ugam daryosi bo‘yidagi bu maskan ilgari to‘la foydalanilmagan, toshloq joy edi. Bu yil 1 trillion so‘mlikdan ziyod loyiha doirasida qariyb 14 gektar maydonda qurilish boshlandi. Hozirda 17 ta ko‘p qavatli uy qad ko‘tarmoqda. Ular 5, 6 va 7 qavatli, 870 xonadondan iborat bo‘ladi.
Shuningdek, 16 ta kottej, 3 ta restoran, yigirmadan ortiq savdo va xizmat shoxobchalari markazlari quriladi. Bolalar o‘yingohlari, yopiq suv havzasi, fitnes va sport maydonchalari, amfiteatr, avtoturargoh, avtomobil ko‘prigi, tog‘ va sohil bo‘yi yo‘laklari ham tashkil etiladi.
Bu qulayliklari bilan yangi majmua yiliga 200 ming nafar tashrif buyuruvchiga xizmat ko‘rsata oladi. Bu tumanning turizm salohiyatini yanada oshiradi. Birinchi bosqich - ko‘p qavatli uylarni kelayotgan yilning boshida foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari shunday xonadonlardan birini kirib ko‘rdi.
Sayyohlar ko‘proq chiroyli tabiatga, toza havoga intiladi. Shuni inobatga olib, mavjud daraxtzorga qo‘shimcha 20 ming tup ko‘chat o‘tqaziladi. Zamonaviy texnologiyalar vositasida kuniga 1 ming metr kub daryo suvi qayta ishlanadi. 2 megavattlik termal isitish va sovitish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Prezidentimiz soha mutasaddilariga hudud targ‘ibotini kengaytirib, bunday maskanlarga sayyohlarni jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Turizm loyihalari tufayli ish o‘rinlari ko‘paymoqda. Shu bilan birga, aholining an’anaviy shakllangan kasb-hunarlarini ham asrash kerakligi ta’kidlandi. Masalan, tuman asal, limon yetishtirish uchun mos. Ularni rivojlantirish tabiiy muhitni asrab-avaylash nuqtayi nazaridan ham muhim.

Новый туристический комплекс сможет принимать до 200 тысяч гостей в год
Президент Шавкат Мирзиёев посетил туристический комплекс «Ugam River», строящийся в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
Ранее территория вдоль реки Угам была каменистой местностью и не использовалась в полной мере. В рамках проекта стоимостью более 1 триллиона сумов начались строительные работы на площади около 14 гектаров. В настоящее время возводятся 17 многоквартирных домов высотой 5, 6 и 7 этажей, в которых будет 870 квартир.
Также на территории комплекса запланировано строительство 16 коттеджей, 3 ресторанов, более 20 пунктов торговли и сервиса. Будут обустроены детские игровые площадки, крытый бассейн, фитнес- и спортивные площадки, амфитеатр, парковка, прогулочные дорожки в горах и вдоль побережья.
Благодаря этому новый комплекс сможет принимать до 200 тысяч посетителей ежегодно, что значительно повысит туристический потенциал региона.
На первом этапе все многоквартирные дома, предусмотренные проектом, планируется сдать в эксплуатацию в начале следующего года.
Глава государства ознакомился с одной из квартир.
Туристов привлекают красивая природа и чистый воздух. Учитывая это, на территории существующего лесного массива будут дополнительно высажены 20 тысяч деревьев. С использованием современных технологий ежедневно будет перерабатываться 1 тысяча кубометров речной воды. Также будет введена в эксплуатацию система отопления и охлаждения мощностью 2 мегаватта.
Президент дал ответственным лицам отрасли указания по продвижению этого курорта и дальнейшему вовлечению туристов.
Благодаря проектам туризма создается больше рабочих мест. Отмечено, что наряду с развитием данного направления необходимо оберегать традиционные ремесла населения. Так, в районо хороше развито пчеловодство и лимоноводство. Их развитие имеет важное значение для сохранения местной экосистемы.