Bo‘stonliqda turistlar tashrifi 12 barobar oshgan
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumaniga tashrif buyurib, bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Xushmanzara tog‘lar bag‘ridagi bu hududning drayveri, albatta, turizm. So‘nggi yillarda infratuzilma yaxshilanib, yilning barcha faslida maroqli hordiq chiqarish imkoniyati yaratildi. Dam olish, sog‘lomlashtirish, chang‘i, sayohat, umumiy ovqatlanish majmualari barpo etildi. Eski sanatoriy va bolalar oromgohlari yangilandi.
Xususan, besh yil avval tumanda 2 ming 240 o‘rinli 26 ta maskan bo‘lgan bo‘lsa, shu davrda sohaga 2 trillion so‘mdan ziyod investitsiya kiritilib, 13 mingdan ko‘p o‘ringa ega 59 ta yirik turizm inshooti ishga tushirildi. Asosiy avtomobil yo‘li ta’mirlanib, qo‘shimcha yo‘llar qurildi.
Bularning natijasida turizm jadal rivojlandi, tashrif buyuruvchilar 12 barobarga oshdi. Jumladan, besh yil oldin Bo‘stonliqqa yiliga 850 ming sayyoh kelgan bo‘lsa, bu yil 11 oyning o‘zida 12 million nafar tashrif buyurgan.
Bu sur’at izchil davom etmoqda. Davlatimiz rahbari shunday loyihalar bilan tanishdi.
Chirchiq daryosi bo‘yida “Chorvoq darvozasi” turistik majmuasi qurilmoqda. Qariyb 25 gektar maydondagi majmuada 16 ta ko‘p qavatli uy, 3 ta mehmonxona, 2 ta supermarket, 60 dan ziyod savdo va maishiy xizmat shoxobchalari, kafe va restoranlar, bank ofisi, akvapark, musiqali favvora, avtoturargoh bo‘ladi. Binolar tepasiga quyosh panellari o‘rnatiladi. Daryo ustida sayr uchun shishali ko‘prik quriladi.
Majmua kuniga 5 mingdan ortiq kishiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega bo‘ladi. Mavsumiylari bilan birga 2 ming 500 ta ish o‘rni yaratiladi.
Prezidentimiz xizmat turlarini ko‘paytirib, faol turizmni rivojlantirish, bunday majmualarni boshqa tumanlarda ham loyihalashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Hududda ekologiyaga alohida e’tibor berish, yashillikni ko‘paytirish muhimligi ta’kidlandi.

В Бостанлыке число туристов увеличилось в 12 раз
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Бостанлыкский район Ташкентской области и ознакомился с ходом созидательных работ.
Основным двигателем развития этого живописного горного региона, несомненно, является туризм. В последние годы улучшена инфраструктура, что позволило создать условия для отдыха в любое время года. Построены рекреационные, оздоровительные, горнолыжные и другие виды комплексов, а также предприятия общественного питания. Реконструированы санатории и детские лагеря.
В частности, пять лет назад в районе функционировало 26 объектов в общей сложности на 2 240 мест размещения. За этот период в развитие туризма было инвестировано более 2 триллионов сумов, что позволило открыть 59 крупных туристических объектов с более чем 13 тысячами мест размещения. Проведен ремонт главной автомобильной дороги и построены дополнительные трассы.
В результате туризм в регионе стремительно развивается: количество туристов увеличилось в 12 раз. Если пять лет назад Бостанлык посещали 850 тысяч человек в год, то только за 11 месяцев этого года сюда приехали 12 миллионов посетителей.
Глава государства ознакомился с новыми проектами.
На берегу реки Чирчик ведется строительство туристического комплекса «Чарвакские ворота». На площади около 25 гектаров будут возведены 16 многоэтажных домов, 3 гостиницы, 2 супермаркета, а также более 60 объектов бытового обслуживания, кафе и ресторанов, банковский офис, аквапарк, музыкальный фонтан и парковка. На крышах зданий будут установлены солнечные панели, а над рекой построят стеклянный мост.
Комплекс сможет принимать более 5 тысяч посетителей в день. С учетом сезонных потребностей здесь будет создано 2,5 тысячи рабочих мест.
Президент дал указания по расширению спектра услуг, развитию активного туризма и проектированию подобных комплексов в других районах. Особое внимание было уделено вопросам экологии и созданию зеленых зон в комплексе.