Bo‘stonliqda turistlar tashrifi 12 barobar oshgan
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumaniga tashrif buyurib, bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Xushmanzara tog‘lar bag‘ridagi bu hududning drayveri, albatta, turizm. So‘nggi yillarda infratuzilma yaxshilanib, yilning barcha faslida maroqli hordiq chiqarish imkoniyati yaratildi. Dam olish, sog‘lomlashtirish, chang‘i, sayohat, umumiy ovqatlanish majmualari barpo etildi. Eski sanatoriy va bolalar oromgohlari yangilandi.
Xususan, besh yil avval tumanda 2 ming 240 o‘rinli 26 ta maskan bo‘lgan bo‘lsa, shu davrda sohaga 2 trillion so‘mdan ziyod investitsiya kiritilib, 13 mingdan ko‘p o‘ringa ega 59 ta yirik turizm inshooti ishga tushirildi. Asosiy avtomobil yo‘li ta’mirlanib, qo‘shimcha yo‘llar qurildi.
Bularning natijasida turizm jadal rivojlandi, tashrif buyuruvchilar 12 barobarga oshdi. Jumladan, besh yil oldin Bo‘stonliqqa yiliga 850 ming sayyoh kelgan bo‘lsa, bu yil 11 oyning o‘zida 12 million nafar tashrif buyurgan.
Bu sur’at izchil davom etmoqda. Davlatimiz rahbari shunday loyihalar bilan tanishdi.
Chirchiq daryosi bo‘yida “Chorvoq darvozasi” turistik majmuasi qurilmoqda. Qariyb 25 gektar maydondagi majmuada 16 ta ko‘p qavatli uy, 3 ta mehmonxona, 2 ta supermarket, 60 dan ziyod savdo va maishiy xizmat shoxobchalari, kafe va restoranlar, bank ofisi, akvapark, musiqali favvora, avtoturargoh bo‘ladi. Binolar tepasiga quyosh panellari o‘rnatiladi. Daryo ustida sayr uchun shishali ko‘prik quriladi.
Majmua kuniga 5 mingdan ortiq kishiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega bo‘ladi. Mavsumiylari bilan birga 2 ming 500 ta ish o‘rni yaratiladi.
Prezidentimiz xizmat turlarini ko‘paytirib, faol turizmni rivojlantirish, bunday majmualarni boshqa tumanlarda ham loyihalashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Hududda ekologiyaga alohida e’tibor berish, yashillikni ko‘paytirish muhimligi ta’kidlandi.

President Shavkat Mirziyoyev visited Bostanlyk district of Tashkent region and reviewed the progress of construction works.
Tourism is undoubtedly the main driver of development of this picturesque mountainous region. In recent years, the infrastructure has been improved, which allowed creating conditions for recreation at any time of year. Recreational, health-improving, skiing and other types of complexes, as well as catering enterprises have been established. Sanatoriums and children's campgrounds have been reconstructed.
In particular, five years ago there were 26 facilities in the district with a total of 2,240 accommodations. During this period, more than 2 trillion soums were invested in tourism development, enabling the opening of 59 large tourist facilities with more than 13 thousand accommodations. The main highway was repaired and additional highways were built.
As a result, tourism in the region is developing rapidly: the number of tourists has increased 12 times. If five years ago Bostanlyk was visited by 850 thousand people a year, then in 11 months this year alone 12 million visitors came here.
The Head of State got acquainted with the new projects.
The “Charvak Gate” tourist complex is under construction on the bank of the Chirchik River. On an area of about 25 hectares 16 multi-storey houses, 3 hotels, 2 supermarkets, as well as more than 60 consumer service facilities, cafes and restaurants, a bank office, a water park, a musical fountain and a parking lot will be established. Solar panels will be installed on the roofs of the buildings, and a glass bridge will be built over the river.
The complex will be able to receive more than 5 thousand visitors a day. With seasonal needs taken into account, 2.5 thousand jobs will be created here.
The President instructed to expand the range of services, develop active tourism and design similar complexes in other districts. Special attention was paid to environmental issues and development of green areas in the complex.