Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-dekabr kuni “Toshkent – Xo‘jakent” yo‘nalishida yangi elektropoyezdni ko‘zdan kechirdi.
Davlatimiz rahbarining o‘tgan yil 10-oktabrdagi qaroriga muvofiq, “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatini transformatsiya qilinmoqda. Jamiyat tarkibida infratuzilma, vagon xizmati, yo‘lovchi tashish kabilar bilan shug‘ullanuvchi 6 ta mustaqil korxona ish boshladi.
Poyezdlar parki ham kengaytirilmoqda. Ayniqsa, yo‘lovchi tashishda aholi va turistlarga qulayliklar oshirilmoqda. Yangi poyezdlar olib kelindi. Toshkentdan Samarqand, Buxoro, Qarshi kabi tarixiy shaharlarimizga “Afrosiyob” elektropoyezdlarining qatnovlari ko‘paytirildi.
O‘tgan davrda yurtimizda 3 ming kilometrdan ziyod temir yo‘llar elektrlashtirildi. Buxoro – Urganch –Xiva temir yo‘l tarmoqlarini elektrlashtirish yakuniy bosqichda. Miskin – Nukus yo‘nalishida jadal davom ettirilmoqda. Toshkent atrofida ham elektrlashgan yo‘l qurilib, poyezdlarni o‘tkazish imkoniyati 30 foizga oshdi.
Endi “Toshkent – Xo‘jakent” yo‘nalishida yangi elektropoyezd qatnovga qo‘yilmoqda. Davlatimiz rahbari ushbu poyezdga chiqib, harakatlanishi va qulayliklarini ko‘rdi.
Vagonlar shinam va yorug‘, yo‘lovchilar uchun qulay. O‘rindiqlar soni 586 ta. Ma’lumot tablolari va yong‘in xavfsizligi tizimi o‘rnatilgan. Poyezd soatiga 120 kilometrgacha tezlikka chiqa oladi. Har bir tarafga kuniga uchtadan qatnov yo‘lga qo‘yiladi.
Safar chog‘ida davlatimiz rahbari temir yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish, yo‘lovchilar uchun sharoitlarni yaxshilash, temir yo‘llarni elektlashtirish va ularga tutash hududlarni obodonlashtirish bo‘yicha mutasaddilarning hisobotlarini tingladi.
Toshkent va Xojikent oralig‘idagi temir yo‘lga tutash maydonlarni 2025-yilgi renovatsiya dasturiga kiritib, ularni tartibga keltirishga ko‘rsatma berildi. Yo‘nalishdagi egri qismlarni to‘g‘ri qilib qayta qurish orqali kunlik ekspress poyezdlar qatnovini ko‘paytirish va ko‘proq yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish uchun sharoit yaratish topshirildi.
"Yashil makon" loyihasi doirasidagi ishlar ham muhokama qilindi. Temir yo‘l chetlarini ko‘kalamzorlashtirish, suv resurslari cheklangan hududlarda xorijiy tajriba asosida qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklarni ekish, chet eldan faqat mahalliy iqlimimizga mos bo‘lgan ko‘chatlarni keltirish zarurligi qayd etildi.

On December 6, President Shavkat Mirziyoyev viewed a new electric train for the Tashkent - Khojikent route.
In accordance with the President's decree dated October 10 last year, the joint-stock company “Uzbekistan Temir Yollari” is undergoing transformation. Six independent enterprises engaged in infrastructure, car maintenance and passenger transportation have started operating within its structure.
The train fleet is also being expanded. Particular attention is devoted to improving convenience for passengers and tourists. New trains have been purchased, and “Afrosiab” electric train services between Tashkent and historical cities such as Samarkand, Bukhara and Karshi have become more frequent.
Over the past time more than 3 thousand kilometers of railroads have been electrified in the country. Electrification of the Bukhara-Urgench-Khiva railroad lines is at the final stage, and work on the Miskin-Nukus route continues at an accelerated pace.
An electrified road has also been built in the vicinity of Tashkent, increasing train capacity by 30 percent.
Now a new electric train has been put into operation on the Tashkent - Khojikent route. The President took the train to Khojikent and got acquainted with its capabilities.
The train cars are spacious and comfortable. It has 586 passenger seats. Information boards and a fire safety system have been installed. The train is capable of speeding up to 120 kilometers per hour.
There will be three trips per day in each direction.
During the trip, the Head of State received reports on developing railroad infrastructure, improving conditions for passengers, electrifying the railroads and improving the territory along the tracks.
The President instructed to include the areas adjacent to the railroad between Tashkent and Khojikent in the renovation program for 2025 and bring them in order. The need to straighten the winding sections of the route was also pointed out in order to increase the number of daily trips of express trains and serve even more passengers.
Works under the “Yashil Makon” project were also discussed. The need for landscaping of railway sidings, planting of drought-resistant plants using international experience in regions with limited water resources, as well as importation of seedlings adapted to the local climate was highlighted.