Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-dekabr kuni “Toshkent – Xo‘jakent” yo‘nalishida yangi elektropoyezdni ko‘zdan kechirdi.
Davlatimiz rahbarining o‘tgan yil 10-oktabrdagi qaroriga muvofiq, “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatini transformatsiya qilinmoqda. Jamiyat tarkibida infratuzilma, vagon xizmati, yo‘lovchi tashish kabilar bilan shug‘ullanuvchi 6 ta mustaqil korxona ish boshladi.
Poyezdlar parki ham kengaytirilmoqda. Ayniqsa, yo‘lovchi tashishda aholi va turistlarga qulayliklar oshirilmoqda. Yangi poyezdlar olib kelindi. Toshkentdan Samarqand, Buxoro, Qarshi kabi tarixiy shaharlarimizga “Afrosiyob” elektropoyezdlarining qatnovlari ko‘paytirildi.
O‘tgan davrda yurtimizda 3 ming kilometrdan ziyod temir yo‘llar elektrlashtirildi. Buxoro – Urganch –Xiva temir yo‘l tarmoqlarini elektrlashtirish yakuniy bosqichda. Miskin – Nukus yo‘nalishida jadal davom ettirilmoqda. Toshkent atrofida ham elektrlashgan yo‘l qurilib, poyezdlarni o‘tkazish imkoniyati 30 foizga oshdi.
Endi “Toshkent – Xo‘jakent” yo‘nalishida yangi elektropoyezd qatnovga qo‘yilmoqda. Davlatimiz rahbari ushbu poyezdga chiqib, harakatlanishi va qulayliklarini ko‘rdi.
Vagonlar shinam va yorug‘, yo‘lovchilar uchun qulay. O‘rindiqlar soni 586 ta. Ma’lumot tablolari va yong‘in xavfsizligi tizimi o‘rnatilgan. Poyezd soatiga 120 kilometrgacha tezlikka chiqa oladi. Har bir tarafga kuniga uchtadan qatnov yo‘lga qo‘yiladi.
Safar chog‘ida davlatimiz rahbari temir yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish, yo‘lovchilar uchun sharoitlarni yaxshilash, temir yo‘llarni elektlashtirish va ularga tutash hududlarni obodonlashtirish bo‘yicha mutasaddilarning hisobotlarini tingladi.
Toshkent va Xojikent oralig‘idagi temir yo‘lga tutash maydonlarni 2025-yilgi renovatsiya dasturiga kiritib, ularni tartibga keltirishga ko‘rsatma berildi. Yo‘nalishdagi egri qismlarni to‘g‘ri qilib qayta qurish orqali kunlik ekspress poyezdlar qatnovini ko‘paytirish va ko‘proq yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish uchun sharoit yaratish topshirildi.
"Yashil makon" loyihasi doirasidagi ishlar ham muhokama qilindi. Temir yo‘l chetlarini ko‘kalamzorlashtirish, suv resurslari cheklangan hududlarda xorijiy tajriba asosida qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklarni ekish, chet eldan faqat mahalliy iqlimimizga mos bo‘lgan ko‘chatlarni keltirish zarurligi qayd etildi.

Из Ташкента в Ходжикент запущен новый электропоезд
Президент Шавкат Мирзиёев 6 декабря ознакомился с новым электропоездом для маршрута Ташкент – Ходжикент.
В соответствии с постановлением главы государства от 10 октября прошлого года акционерное общество «Узбекистон темир йуллари» проходит трансформацию. В его составе начали деятельность шесть независимых предприятий, занимающихся инфраструктурой, обслуживанием вагонов и пассажирскими перевозками.
Также расширяется парк поездов. Особое внимание уделяется повышению удобства для пассажиров и туристо. Были приобретены новые поезда, а рейсы электропоездов «Афросиаб» между Ташкентом и такими историческими городами, как Самарканд, Бухара и Карши, стали более частыми.
За прошедшее время в стране электрифицировано более 3 тысяч километров железных дорог. Электрификация железнодорожных линий Бухара – Ургенч – Хива находится на завершающем этапе, а работы на маршруте Мискин – Нукус продолжаются ускоренными темпами.
В окрестностях Ташкента также построена электрифицированная дорога, что позволило увеличить пропускную способность поездов на 30 процентов.
Теперь на маршруте Ташкент – Ходжикент введён в эксплуатацию новый электропоезд. Президент совершил поездку на поезде до Ходжикента, ознакомился с его возможностями.
Вагоны поезда просторные и комфортные. В нем 586 пассажирских мест. Установлены информационные табло и система пожарной безопасности. Поезд способен развивать скорость до 120 километров в час. В каждом направлении будут курсировать три рейса в день.
Во время поездки глава государства заслушал отчеты о развитии железнодорожной инфраструктуры, улучшении условий для пассажиров, электрификации железных дорог и благоустройстве территории вдоль путей.
Президент поручил включить прилегающие к железной дороге территории между Ташкентом и Ходжикентом в программу реновации на 2025 год и привести их в порядок. Также было указано на необходимость выпрямления извилистых участков маршрута, чтобы увеличить количество ежедневных рейсов экспресс-поездов и обслуживать еще больше пассажиров.
Также обсуждены работы в рамках проекта «Яшил макон». Отмечена необходимость озеленения железнодорожных обочин, посадки засухоустойчивых растений с использованием международного опыта в регионах с ограниченными водными ресурсами, а также ввоза саженцев, соответствующих к местному климату.