O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov 5 dekabr kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalarini atroflicha muhokama qildilar.
Turkman xalqining milliy yetakchisi davlatimiz rahbariga Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ilgari erishilgan kelishuvlar ijrosining borishi va bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlarga tayyorgarlik masalalari tomonlarning e’tibor markazida bo‘ldi.
O‘zaro muloqot va almashinuvlar sezilarli faollashgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘tgan oyda Turkmanistonda Hududlar forumi, sanoat ko‘rgazmasi va O‘zbekiston madaniyati kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Bundan tashqari, Ashxobod shahrida atoqli mutafakkir va shoir Maxtumquli Firog‘iy asarlarining o‘zbek tilidagi to‘plami taqdimoti va hamda unga bag‘ishlab birgalikda suratga olingan badiiy film namoyishi bo‘lib o‘tdi.
Yil boshidan buyon tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard dollardan oshdi. Yuk tashishlar, shu jumladan Turkmanboshi porti orqali ko‘paymoqda. "Shovot - Toshovuz" chegaraoldi zonasi qurilishi davom etmoqda. Sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport va boshqa yo‘nalishlarda kooperatsiya kengaymoqda.
Energetika va suvdan foydalanish sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Joriy xalqaro vaziyat va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi.
Suhbat chog‘ida davlatimiz rahbari Turkmaniston yetakchisini yaqinlashib kelayotgan bayram - Betaraflik kuni bilan samimiy tabriklab, birodar turkman xalqiga farovonlik va ravnaq tiladi.

In a telephone conversation on December 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov discussed in detail the pressing issues of further strengthening Uzbek-Turkmen relations of strategic partnership and expanding multifaceted cooperation.
The National Leader of the Turkmen people conveyed greetings and best wishes of Turkmen President Serdar Berdimuhamedov to the Head of our state.
The parties focused their attention on the course of implementation of the previously reached agreements and preparations for the upcoming high-level meetings.
Notable intensification of mutual contacts and exchanges was particularly welcomed. Last month, the Forum of Regions, industrial exhibition and Days of Uzbek Culture in Turkmenistan were successfully held. In addition, Ashgabat hosted the presentation of a collection of works in Uzbek language and the screening of a joint feature film about the outstanding philosopher and poet Magtymguly Fragi.
Since the beginning of the year, trade turnover has exceeded $1 billion. Cargo transportation is growing, including through Turkmenbashi port. The “Shavat-Dashoguz” cross-border zone is under construction. Cooperation in industry, agriculture, transport and other areas is deepening.
Prospects for further development of mutually beneficial cooperation in the sphere of energy and water use were discussed.
An exchange of views on the current international situation and regional agenda was also held.
During the conversation, the Head of our state warmly congratulated the Leader of Turkmenistan on the upcoming holiday - the Day of Neutrality of the country, sincerely wishing welfare and prosperity to the brotherly Turkmen people.