O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov 5 dekabr kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalarini atroflicha muhokama qildilar.
Turkman xalqining milliy yetakchisi davlatimiz rahbariga Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ilgari erishilgan kelishuvlar ijrosining borishi va bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlarga tayyorgarlik masalalari tomonlarning e’tibor markazida bo‘ldi.
O‘zaro muloqot va almashinuvlar sezilarli faollashgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘tgan oyda Turkmanistonda Hududlar forumi, sanoat ko‘rgazmasi va O‘zbekiston madaniyati kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Bundan tashqari, Ashxobod shahrida atoqli mutafakkir va shoir Maxtumquli Firog‘iy asarlarining o‘zbek tilidagi to‘plami taqdimoti va hamda unga bag‘ishlab birgalikda suratga olingan badiiy film namoyishi bo‘lib o‘tdi.
Yil boshidan buyon tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard dollardan oshdi. Yuk tashishlar, shu jumladan Turkmanboshi porti orqali ko‘paymoqda. "Shovot - Toshovuz" chegaraoldi zonasi qurilishi davom etmoqda. Sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport va boshqa yo‘nalishlarda kooperatsiya kengaymoqda.
Energetika va suvdan foydalanish sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Joriy xalqaro vaziyat va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi.
Suhbat chog‘ida davlatimiz rahbari Turkmaniston yetakchisini yaqinlashib kelayotgan bayram - Betaraflik kuni bilan samimiy tabriklab, birodar turkman xalqiga farovonlik va ravnaq tiladi.

В ходе телефонного разговора 5 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов подробно обсудили актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-туркменских отношений стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества.
Национальный лидер туркменского народа передал главе нашего государства приветствия и наилучшие пожелания Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова.
В фокусе внимания сторон были ход реализации ранее достигнутых договоренностей и подготовка к предстоящим встречам на высшем уровне.
С особым удовлетворением отмечена заметная активизация взаимных контактов и обменов. В прошлом месяце плодотворно прошли Форум регионов, промышленная выставка и Дни узбекской культуры в Туркменистане. Кроме того, в городе Ашхабаде состоялась презентация сборника произведений на узбекском языке и показ совместного художественного фильма о выдающемся мыслителе и поэте Махтумкули Фраги.
С начала года товарооборот превысил 1 миллиард долларов. Растут грузоперевозки, в том числе через порт Туркменбаши. Ведется строительство приграничной зоны «Шават - Дашогуз». Углубляется кооперация в области промышленности, сельского хозяйства, транспорта и других направлениях.
Были обсуждены перспективы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества в сфере энергетики и водопользования.
Состоялся также обмен мнениями по текущей международной ситуации и региональной повестке.
В ходе беседы глава нашего государства тепло поздравил Лидера Туркменистана с предстоящим праздником – Днем нейтралитета страны, искренне пожелав благополучия и процветания братскому туркменскому народу.