Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш қонун устуворлигини таъминлашнинг асосий мезонга айланди
Бугунги глобаллашув шароитида ҳар бир мамлакат ўз ҳудудидаги инсон ва фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини муҳофаза қилиши ҳар доимгидан ҳам долзарб аҳамият касб этмоқда. Инсон ҳуқуқларини, жамиятнинг аҳиллигини таъминлаш ва фаровонликни кафолатлаш, давлат пайдо бўлиши “ижтимоий шартнома назарияси”нинг илғор замонавий стратегиялардан саналади. Сўнгги йилларда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг қонунчилик ва ташкилий-ҳуқуқий базасини мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш ва халқаро мажбуриятларни бажаришга доир тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Зеро, инсон ҳуқуқлари қонун устувор бўлган давлатдагина тўлиқ таъминланиши мумкин. Ҳозирда дунёда мамлакатлари қаторида Ўзбекистон ҳам халқаро стандартлар ва мезонлар асосида инсон ҳуқуқларининг таъминланиш ҳолатини кузатиб, мавжуд муаммоларни бартараф этиш устида ишламоқда, такомиллашиб бормоқда.
Бу вазифалар бой давлатчилик тарихига эга Ўзбекистон учун ҳам долзарб. Шу ўринда қайд этиш керакки, Ўзбекистон Республикаси Конституциясига кўра Ўзбекистон Республикасининг Президенти, фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинликларига, Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси ва қонунларига риоя этилишининг, Ўзбекистон Республикаси суверенитети, хавфсизлиги ва ҳудудий яхлитлигининг кафилидир. Мазкур конституциявий қоида Ўзбекистоннинг давлат сифатида ижтимоий шартнома назариясига тааллуқлилигини ҳам англатади.
Янги таҳрирда қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг X боб, 54-моддаси биринчи қисми, “Инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш давлатнинг олий мақсади” эканлиги мустаҳкамланган. Бу юқоридаги сўзларнинг ҳуқуқий асосидир.
Таъкидлаш лозимки, кейинги йилларда юртимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида жуда катта натижаларга эришилди.
Хусусан, инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш, ҳимоялаш ва уларга риоя қилиш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айланди. Мажбурий меҳнат ва болалар меҳнатига барҳам берилди. Суд-ҳуқуқ соҳаси тубдан ислоҳ қилинди. Бу жараёнда суд ҳокимияти фуқаролар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қиладиган тузилмага айланди. Президент Ш.Мирзиёев таъбири билан айтганда “судьянинг онгида — адолат, тилида — ҳақиқат, дилида— поклик бўлиши керак”, деган ғояни илгари сурди. Ана шу ғоя асосида жиноий жазолар либераллаштирилди. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва суд идораларининг кўп йиллар давомида сақланиб келган,асосан, жазолашдан иборат бўлган функциясига чек қўйилди.
Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегия қабул қилинди. Ўзбекистон БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзо этиб сайланди. Бу ҳам мамлакатимизда юритилаётган оқилона сиёсатнинг юксак халқаро эътирофи сифатида бўй кўрсатди.
Мамлакатимизда эркин демократик давлат, очиқ фуқаролик жамияти барпо этиш борасида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар жараёнида инсон ҳуқуқларини ҳимоялаш, жамиятда қонун устуворлигини таъминлашга қаратилаётган эътибор “Инсон қадри учун” деган эзгу ғояни рўёбга чиқаришда муҳим дастуруламал бўлаётир. Суд-ҳуқуқ соҳасидаги ислоҳотлар бу борадаги муҳим қадамлардан бири бўлиши шубҳасиз.
Президентиимиз Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, инсон қадри биз учун қандайдир мавҳум, баландпарвоз тушунча эмас. Инсон қадри деганда, биз, аввало, ҳар бир фуқаронинг тинч ва хавфсиз ҳаёт кечиришини, унинг фундаментал ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашни назарда тутамиз.
Инсон қадри деганда, давлатимиз раҳбари ҳар бир фуқаро учун муносиб турмуш шароити ва замонавий инфратузилма ташкил этиш, малакали тиббий хизмат кўрсатиш, сифатли таълим, ижтимоий ҳимоя тизими, соғлом экологик муҳит яратиб бериш эканлигини эътироф этди.
Шу маънода мазкур ислоҳотларнинг туб негизида инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш ва халқ фаровонлигига эришиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини рўёбга чиқариш масаласи турибди.
Президентимизнинг тегишли Фармони билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясининг қабул қилинганлиги Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш, ҳимоя қилиш ва уларга риоя қилиш масалалари давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканлигига яққол исботдир.
Энг асосийси, юртимизда яшаётган ҳар қайси инсон миллати, тили ва динидан қатъий назар, эркин, тинч ва бадавлат умр кечириши, бугунги ҳаётидан рози бўлиб яшаши давлатнинг бош мақсадига айланиб бормоқда. 2030 йилгача мўлжалланган Барқарор ривожланиш мақсадлари мамлакатимизда ҳар бир инсоннинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини таъминлашни кўзда тутадиган “ҳеч кимни эътибордан четда қолдирмаслик” тамойили асосида амалга оширилмоқда.
Натижада, кенг кўламли ислоҳотлар инсонлар ҳаётини, дунёқарашини ҳамда турмуш тарзини тубдан ўзгартирмоқда. Жамиятда “Янги Ўзбеккистонни биргаликда барпо этамиз” деган улуғвор мақсад умумхалқ ҳаракатига айланди.
Дарҳақиқат, мамлакатимиздаги жадал ислоҳотлар замирида фуқароларнинг ҳаёти, шаъни, қадр-қиммати ва бошқа дахлсиз ҳуқуқларини таъминлаш мақсади мужассам. Халқаро жамоатчилик бугун Ўзбекистонда кечаётган асосий янгиланишлардан бири сифатида инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш бўйича олиб борилаётган қатъий сиёсатни эътироф этмоқда. Айниқса, билиб-билмай ҳуқуқбузарлик содир этган фуқароларга бағрикенглик кўрсатилаётгани мамлакатимизда юритилаётган инсонпарвар сиёсатнинг юксак намунасидир.
Шу билан бирга, Президентимиз таъкидлаганидек, суд-ҳуқуқ соҳасига доир асосий қонун ва кодекслар бундан деярли 20-25 йил олдин қабул қилинган бўлиб, ҳозирги давр талабларига мутлақо жавоб бермайди. Шу сабабли парламент олдида яқин йилларда Фуқаролик, Жиноят, Жиноят-процессуал, Жиноят-ижроия, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларни янгидан қабул қилиш вазифаси турибди. Бинобарин, қонунчиликни янгилашдан мақсад фақат қонун қабул қилиш эмас, аксинча, янги қонунлар эртага одамларга қандай амалий наф бериши, уларнинг ҳаётини қандай енгиллаштириши ҳақида бош қотиришдан иборат бўлмоғи лозим.
Таъкидлаш жоизки, Ҳаракатлар стратегияси доирасида ҳам жазони ўтаб бўлган фуқароларнинг ижтимоий мослашуви ва жамиятга реинтеграциясига кўмаклашишда қатор самарали ишлар амалга оширилган эди. Президентимизнинг 2018 йил 7 ноябрдаги “Жиноят-ижроия қонунчилигини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу борада янги ислоҳотларни бошлаб берган бўлса, 2022–2026 йилларга мўлжалланган Тараққиёт стратегияси ҳам инсон қадрини юксалтиришга қаратилган муҳим ташаббусларни қамраб олган. Хусусан, стратегиянинг “ Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг янги қиёфасини шакллантириш ва уларнинг фаолиятини халқ манфаатлари, инсон қадр-қиммати, ҳуқуқ ва эркинликларини самарали ҳимоя қилишга йўналтириш”га оид 17-мақсадида ички ишлар органларини халқнинг ишончли ҳимоячиси сифатида халқчил профессионал тузилмага айлантириш ҳамда аҳоли билан мақсадли ишлашга йўналтириш; қонунийликни қатъий таъминловчи, очиқ ва адолатли прокуратура фаолиятининг мустаҳкам ҳуқуқий асосларини яратиш ҳамда «Қонун — устувор, жазо — муқаррар» тамойилини бош мезонга айлантириш; тезкор-қидирув ва тергов фаолияти устидан назоратни кучайтириш, фуқароларнинг қадр-қиммати ва эркинлигини самарали ҳимоя қилишнинг таъсирчан механизмларини жорий этиш; ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларда жиноятлар ҳақида хабарларни ҳисобга олиш тизимини тубдан ислоҳ қилиш, жиноятларни яшириш ҳолатларининг олдини олишда замонавий усуллардан фойдаланиш каби вазифалар белгиланган.
Тараққиёт стратегиясидаги яна бир муҳим вазифалардан бири – фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга имкон берадиган экстремизм ва терроризмга қарши курашиш бўйича самарали давлат сиёсатини амалга оширишдир.
Ўтган давр мобайнида олиб борилаётган суд-ҳуқуқ ислоҳотларининг асосига қонун устуворлиги, фуқароларнинг қонун олдида тенглиги, инсонпарварлик, адолатлилик ва айбсизлик презумцияси каби конституциявий принциплар пойдевор қилиб қўйилганлиги сабабли Ҳаракатлар стратегияси натижаларига кўра, пробация бўлинмалари томонидан 61 053 нафар шахс назорат остига олинган, 7 839 нафари ишга жойлаштирилди ва 9 090 нафарига ишга йўлланмалар берилди, 25 431 нафар назоратдаги шахслар Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 73-моддасига асосан жазо муддатидан илгари шартли озод этилди, назорат остидаги 53 393 нафар шахслар ҳисобдан чиқарилди. Муайян касбга эга бўлмаган 4 555 нафар шахслардан 3 794 нафари касб-ҳунарга ўқитилиб, 1 459 нафари касбга ўқитиш учун юборилди.
Бундан ташқари, илк бор жазони ижро этиш колонияларидаги 709 нафар пенсия ёшидаги маҳкумга пенсия берила бошланди.
Қайд этиш жоизки, жиноят ишлари бўйича судловда ишларининг юритилиши ҳам инсон манфаатларига йўналтирилган бўлиб, ҳужжатлар алмашинуви, томонларга қабул қилинган ҳукм ва бошқа процессуал ҳужжатларни тақдим этиш ишлари ҳам ёки суд мажлислари кунини белгилаш масалалари ҳам электрон шаклга ўзгартирилган. Бунда e-sud.uz электрон судлов ахборот тизими орқали фуқаролар суд мажлиси куни, судта раислик этувчи судья исми шарифи ва суд мажлиси бўлиб ўтадиган залга оид маълумотлардан ҳам масофадан туриб хабардор бўлиши мумкин. Агар илгари асосан иқтисодий судларда масофадан туриб иштирок этиш имконияти бўлган бўлса, бугунги кунда фуқаролик ва ҳатто жиноят ишлари судларининг апелляция ёки кассация инстанциялари ишлари ҳам видео-конференц алоқа (ВКА) шаклида амалга оширилмоқда. Шубхасиз буларнинг барчаси фуқароларнинг вақти ва маблағини тежашга ёрдам беради. Бу ҳам албатта инсон ҳуқуқларига бўлган эътибор ва эҳтиром намунасидир.
Яна бир муҳим инсон ҳуқуқларининг кафолатларига оид норма шуки, Ўзбекистон Республикасининг янгиланган конституцияси 28-моддаси еттинчи қисмида шахснинг судланганлиги ва бундан келиб чиқадиган ҳуқуқий оқибатлар унинг қариндошлари ҳуқуқларини чеклаш учун асос бўлиши мумкин эмаслиги белгиланган. Аввалги даврларда отаси ёки бирор бир яқин қариндошининг қилмишларини деб кўплаб билимли ва салоҳиятли мутаҳассислар давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларига ишга жойлашаолмаган ёки ишдан бўшатилган. Эндиликда бундай субъектив ёндашувга асосланган ҳолатларни бартараф этиш мақсадида мазкур норма киритилди. Назаримизда бу инсон ҳуқуқ ва қонуний манфаатларига хизмат қиладиган адолатли норма бўлиши мумкин.
Конституциявий судлов инсон ва фуқаро ҳуқуқларини таъминлашнинг Ўзбекистондаги энг олий инстанцияси ҳисобланади. Агар қонун фуқаролар ва юридик шахсларнинг фикрича, уларнинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларини бузаётган бўлса, Ўзбекистон Республикаси Конституциясига мувофиқ келмаса ҳамда судда кўрилиши тугалланган муайян ишда кўлланилган бўлса ва судда ҳимоя қилишнинг барча бошқа воситаларидан фойдаланиб бўлинган бўлса, улар қонуннинг Конституцияга мувофиқлигини текшириш тўғрисидаги шикоят билан Конституциявий судга мурожаат этишга ҳақли.
Конституциявий судга нафақат фуқаролар мурожаат қилиши мумкин, балким оммавий ҳокимият ва бошқарув органлари ҳам шундай ҳуқуқга эга бўлиши мазкур институт орқали инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишда қонун устуворлигини таъминлашга хизмат қилмоқда.
Буларнинг барчаси инсон қадрини улуғлашга қаратилган эзгу ишлар самарасини яққол намоён қилади.
Бир сўз билан айтганда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш қонун устуворлигини таъминлашнинг бош мезонига айланиб улгурди.

В Узбекистане защита прав и свобод человека стала основным критерием обеспечения верховенства закона
В условиях современной глобализации для каждой страны защита прав и свобод человека и гражданина, а также их законных интересов на своей территории приобретает особенно актуальное значение. Обеспечение прав человека, сплоченности общества и гарантирование благосостояния являются передовыми современными стратегиями “теории общественного договора”. В последние годы проводятся систематические работы по укреплению законодательной и организационно-правовой базы защиты прав человека, имплементации международных стандартов в национальное законодательство и выполнению международных обязательств.
Права человека могут быть полностью обеспечены только в государстве, где господствует верховенство закона. В настоящее время Узбекистан, наряду с другими странами мира, работает над устранением существующих проблем и совершенствуется, наблюдая за обеспечением прав человека на основе международных стандартов и критериев.
Эти задачи актуальны и для Узбекистана, обладающего богатой историей государственности. В этой связи следует отметить, что, согласно Конституции Республики Узбекистан, Президент Республики Узбекистан является гарантом соблюдения прав и свобод граждан, Конституции и законов Республики Узбекистан, а также суверенитета, безопасности и территориальной целостности Республики Узбекистан. Данное конституционное положение также означает принадлежность Узбекистана к теории теории общественного договора как государства.
В первой части 54-й статьи главы X Конституции Республики Узбекистан, принятой в новой редакции, закреплено, что «обеспечение прав и свобод человека является высшей целью государства». Это является правовой основой вышеупомянутых слов.
Следует отметить, что в последние годы в нашей стране были достигнуты значительные результаты в обеспечении прав человека.
В частности, поощрение, защита и соблюдение прав человека стали одним из приоритетных направлений государственной политики. Прекращена практика принудительного и детского труда. Судебно-правовая система была коренным образом реформирована. В этом процессе судебная власть превратилась в структуру, защищающую права, свободы и законные интересы граждан. Как отметил Президент Ш. Мирзиёев: «В сознании судьи должна быть  - справедливость, в устах – правда, в душе - чистота». На основе этой идеи были либерализованы уголовные наказания. Была прекращена многолетняя практика правоохранительных и судебных органов, которая сводилась в основном к функциям наказывания.
По инициативе Президента Узбекистана была принята Национальная стратегия по правам человека. Узбекистан был избран членом Совета ООН по правам человека. Это также стало проявлением высокого международного признания проводимой в нашей стране разумной политики.
В процессе последовательных реформ, осуществляемых с целью построения свободного демократического государства и открытого гражданского общества, особое внимание уделяется защите прав человека и обеспечению верховенства закона в обществе. Эти усилия стали важным ориентиром в реализации благородной идеи “Во имя человеческого достоинства”. Без сомнений, реформы в судебно-правовой сфере являются одним из значимых шагов в этом направлении.
Как подчеркнул наш Президент Шавкат Мирзиёев, ценность человека для нас не является каким-то абстрактным, высокопарным понятием. Под ценностью человека мы, прежде всего, подразумеваем обеспечение мирной и безопасной жизни каждого гражданина, а также гарантию его фундаментальных прав и свобод.
Говоря о ценности человека, глава нашего государства отметил, что это также означает создание достойных условий жизни и современной инфраструктуры для каждого гражданина, предоставление квалифицированных медицинских услуг, качественного образования, системы социальной защиты и здоровой экологической среды.
В этом смысле в основе проводимых реформ лежит обеспечение прав и интересов человека, достижение благосостояния народа и реализация прав и свобод граждан.
Принятие Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека соответствующим Указом Президента является ярким доказательством того, что вопросы поощрения, защиты и соблюдения прав человека являются одним из приоритетных направлений государственной политики в Узбекистане.
Самое главное, чтобы любой человек, живущий в нашей стране, независимо от национальности, языка и религии, жил свободно, мирно и богато, довольствуясь своей сегодняшней жизнью, постепенно становится главной целью государства. Цели устойчивого развития, рассчитанные до 2030 года, реализуются на основе принципа «никого не оставить без внимания», который предусматривает обеспечение прав и законных интересов каждого человека в нашей стране.
В результате масштабные реформы кардинально меняют жизнь людей, их мировоззрение и образ жизни. В обществе великая цель «Создадим Новую Узбекистан вместе» превратилась в общенациональное движение.
Действительно, в основе стремительных реформ, проводимых в нашей стране, лежит цель обеспечения жизни, чести, достоинства и других неотъемлемых прав граждан. Международное сообщество сегодня признает решительную политику Узбекистана в области обеспечения прав и свобод человека как одно из ключевых обновлений, происходящих в стране. Особенно показательным примером проводимой гуманной политики является проявление толерантности к гражданам, которые, осознанно или неосознанно, совершили правонарушения.
Вместе с тем, как отметил наш Президент, основные законы и кодексы в судебно-правовой сфере были приняты почти 20–25 лет назад и не соответствуют современным требованиям. В связи с этим перед парламентом стоит задача в ближайшие годы принять новые редакции Гражданского, Уголовного, Уголовно-процессуального, Уголовно-исполнительного кодексов, а также Кодекса об административной ответственности. Следовательно, обновление законодательства не должно ограничиваться лишь принятием новых законов, а должно исходить из того, как эти законы будут приносить практическую пользу людям и облегчать их жизнь.
Следует отметить, что в рамках Стратегии действий также был проведен ряд эффективных работ по содействию социальной адаптации и реинтеграции в общество граждан, отбывающих наказание. В то время как Указ Президента от 7 ноября 2018 года “О мерах по кардинальному совершенствованию системы уголовного и уголовно-процессуального законодательства” положил начало новым реформам в этом отношении, Стратегия развития на 2022-2026 годы также охватывает важные инициативы, направленные на повышение ценности человека. В частности, в цели 17 стратегии “Формирование нового имиджа правоохранительных органов и ориентация их деятельности на эффективную защиту интересов, чести и достоинства, прав и свобод народа” определены такие задачи, как превращение органов внутренних дел в народную профессиональную структуру в качестве надежного защитника народа, а также их ориентация на целевую работу с населением; создание прочных правовых основ деятельности открытой и справедливой прокуратуры, строго обеспечивающей законность, а также превращение принципа «Верховенство закона — неотвратимость наказания» в главный критерий; усиление контроля за оперативно-розыскной и следственной деятельностью, внедрение действенных механизмов эффективной защиты чести, достоинства и свобод граждан; кардинальное реформирование системы учета сообщений о преступлениях в правоохранительных органах, использование современных методов предотвращения случаев сокрытия преступлений.
Еще одной важной задачей в Стратегии развития является реализация эффективной государственной политики по борьбе с экстремизмом и терроризмом, позволяющей обеспечить права и свободы граждан.
В связи с тем, что в основе судебно-правовой реформы, проводимой в течение прошедшего периода, лежат такие конституционные принципы, как верховенство закона, равенство граждан перед законом, гуманизм, справедливость и презумпция невиновности, по результатам Стратегии действий , подразделениями пробации было взято под контроль 61 053 человека, 7 839 были трудоустроены и 9 090 получили направления на работу,  25 431 лиц находящееся под надзором условно-досрочно освобождены от наказания в соответствии со статьей 73 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, 53 393 лиц под надзором сняты с учета. Из 4 555 лиц, не имеющих определенной профессии, 3 794 прошли профессиональную подготовку и 1 459 были направлены для профессиональной подготовки.
Кроме того, впервые пенсию начали получать 709 осужденных пенсионного возраста в колониях по исполнению наказаний.
Следует отметить, что ведение дел в судах по уголовным делам также направлено на защиту интересов человека. Обмен документами, предоставление сторонам вынесенного приговора и других процессуальных документов, а также вопросы назначения дат судебных заседаний переведены в электронную форму. Граждане с помощью электронной информационной системы e-sud.uz могут дистанционно получать информацию о дате судебного заседания, имени и фамилии председательствующего судьи, а также о зале, где пройдет заседание. Если ранее возможность дистанционного участия была в основном доступна в хозяйственных судах, то в настоящее время апелляционные и кассационные инстанции судов по гражданским и даже уголовным делам также осуществляют свою деятельность в формате видеоконференцсвязи (ВКС). Несомненно, все это способствует экономии времени и средств граждан. Это, безусловно, является примером уважительного отношения и внимания к правам человека.
Еще одна важная норма, связанная с гарантиями прав человека, заключается в том, что в обновленной Конституции Республики Узбекистан в части седьмой статьи 28 установлено, что судимость лица и вытекающие из нее правовые последствия не могут служить основанием для ограничения прав его родственников. В прежние времена из-за действий отца или какого-либо близкого родственника многие образованные и перспективные специалисты не могли устроиться на работу в органы государственной власти и управления или были уволены. Теперь для устранения таких случаев, основанных на субъективном подходе, была введена данная норма. На наш взгляд, это может стать справедливой нормой, служащей защите прав и законных интересов человека.
Конституционный суд является высшей инстанцией в Узбекистане по обеспечению прав человека и гражданина. Если, по мнению граждан или юридических лиц, закон нарушает их конституционные права и свободы, не соответствует Конституции Республики Узбекистан и был применён в конкретном деле, рассмотрение которого завершено в суде, при этом были исчерпаны все другие средства судебной защиты, они имеют право обратиться в Конституционный суд с жалобой о проверке соответствия закона Конституции.
В Конституционный суд могут обращаться не только граждане, но и органы публичной власти и управления, что способствует обеспечению верховенства закона в защите прав и свобод человека посредством этого института.
Все эти меры ярко демонстрируют результаты благородных усилий, направленных на возвышение человеческого достоинства.
Одним словом, в Узбекистане защита прав и свобод человека уже стала основным критерием обеспечения верховенства закона.