Prezident Shavkat Mirziyoyev 3-dekabr kuni Farg‘ona viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, investitsiya va tadbirkorlik muhitini yanada yaxshilash chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Hududlar iqtisodiyotiga e’tibor natijasida Farg‘onada ham imkoniyatlar yuzaga chiqmoqda. So‘nggi 7 yilda sanoat korxonalari qariyb 3 barobar ko‘payib, 13 mingtaga yetgan. Investitsiya loyihalari natijasida 116 mingta ish o‘rni yaratilgan.
Davlatimiz rahbarining shu yil iyul oyidagi tashrifi iqtisodiyot rivojiga yangi sur’at bag‘ishladi. Bu yil 10 oyda xorijiy investitsiyalar hajmi 1,5 milliard dollarni, eksport ko‘rsatkichi 910 million dollarni tashkil qildi.
Endi buni kelgusi yilda ham davom ettirib, investitsiya, ish o‘rni va eksportni ko‘paytirish zarur. Yig‘ilishda Prezident bu boradagi imkoniyatlardan ayrimlarini ko‘rsatib o‘tdi.
Yaqinda “Qo‘qon” erkin iqtisodiy zonasi Quvasoy shahri hisobidan 210 gektarga kengaytirildi. Bu hududda umumiy qiymati 1 milliard dollarlik 185 ta loyihani joylashtirib, qariyb 12 mingta ish o‘rni yaratish mumkin. Shuningdek, Qo‘qonda 71 gektarda texnopark tashkil etilishi birinchi bosqichda 900 million dollarlik, 5 ming ishchilik korxonalarga yo‘l ochadi.
Xitoylik ishbilarmonlar bilan 1 milliard dollarlik, Janubiy Koreya bilan 240 million dollarlik investitsiyaviy kelishuvlarga erishilgan. Ularni amalga oshirish uchun viloyat tuman va shaharlarida 1 ming 210 gektarda sanoat zonalari tashkil qilishga zarurat bor. Bo‘lajak korxonalarda 30 ming kishi, jumladan, kambag‘al oila vakillari ish bilan ta’minlanadi.
Beshariq tumanida savdo-logistika markazi qurilishi boshlangan. U, xuddi Termizdagidek, erkin savdo zonasiga aylantirilib, do‘konlar tadbirkorlarga ijaraga beriladi. Buning samarasida viloyat eksporti qo‘shimcha 50 million dollarga, ish o‘rinlari esa 2 mingga ko‘payadi. Shunday majmuani Quvasoy shahrida ham barpo etish mumkin.
Qishloq xo‘jaligida ham katta imkoniyatlar bor. Farg‘onada aholi ixtiyorida, yo‘l va dala chetlarida, suv va o‘rmon fondida jami 91 ming gektar yer mavjud. Ulardan unumli foydalanib, mahsulotlarni hamda qayta ishlashni ko‘paytirish zarur.
Masalan, Farg‘ona tumanidagi 15 ta mahallada yiliga 6 ming tonna malina yetishtiriladi. Ularga yaqin hududdan yer berilsa, tadbirkor malinani saqlash, qayta ishlash va qadoqlashni yo‘lga qo‘yib, qo‘shilgan qiymatni 2,5 karra oshirish taklifini bildirgan. Boshqa bir tashabbuskor So‘xdagi o‘rmon yerini ijaraga olib, 800 gektarda kavrak, 50 gektarda za’faron yetishtirmoqchi.
Oltiariqdagi ikkita nasos stansiyasiga 9 kilometr quvur tortib, quvvatini oshirish orqali 1 ming 400 gektarda intensiv bog‘ qilsa bo‘ladi. Unda qo‘shimcha 55 ming tonna eksportbop meva yetishtiriladi.
Yig‘ilishda Farg‘ona viloyati hokimi shu kabi imkoniyatlarni ishga solish bo‘yicha rejalarini taqdimot qildi. Xususan, kelgusi yilda 3,7 milliard dollar investitsiya olib kelish, eksportni 1,5 milliard dollarga yetkazish mo‘ljallangan. 500 ming fuqaroning bandligini ta’minlash, 22 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish vazifa qilib olingan.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni takomillashtirib, viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish bo‘yicha qaror tayyorlashga ko‘rsatma berdi. Ekportchilarga barcha qulayliklarni yaratish, bandlikka ko‘maklashib, ishsizlikni kamaytirish zarurligi ta’kidlandi. Hokimlar va boshqa mutasaddilarning bu boradagi mas’uliyatini oshirish shartligi belgilandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 3 декабря провел совещание по мерам социально-экономического развития, дальнейшего улучшения инвестиционного климата и деловой среды в Ферганской области.
В результате внимания к экономике регионов новые возможности открываются и в Фергане. За последние семь лет количество промышленных предприятий увеличилось почти в три раза и достигло 13 тысяч. В результате инвестиционных проектов создано 116 тысяч рабочих мест.
Поездка главы нашего государства в июле этого года придала новый импульс развитию экономики. За 10 месяцев текущего года объем иностранных инвестиций составил 1,5 миллиарда долларов, региональный экспорт - 910 миллионов долларов.
Необходимо не сбавлять темпы и в следующем году увеличить количество инвестиций, рабочих мест, объем экспорта. На совещании Президент указал на конкретные возможности в этом направлении.
Недавно свободная экономическая зона "Коканд" была расширена на 210 гектаров за счет города Кувасая. На этой территории можно разместить 185 проектов общей стоимостью 1 миллиард долларов и создать около 12 тысяч рабочих мест. Также организация технопарка на 71 гектаре в Коканде на первом этапе позволит создать предприятия на сумму 900 миллионов долларов и 5 тысяч рабочих мест.
С китайскими бизнесменами достигнуты инвестиционные соглашения на 1 миллиард долларов, с Южной Кореей - на 240 миллионов долларов. Для их реализации необходимо создать промышленные зоны в районах и городах области площадью 1 210 гектаров. На будущих предприятиях будут трудоустроены 30 тысяч человек, в том числе представители бедных семей.
В Бешарыкском районе начато строительство торгово-логистического центра. Он будет превращен в зону свободной торговли, аналогичную действующей в Термезе, магазины будут сдаваться в аренду предпринимателям. В результате к экспорту области прибавится 50 миллионов долларов, а количество рабочих мест увеличится на 2 тысячи. Такой комплекс можно построить и в городе Кувасае.
Большие возможности есть и в сельском хозяйстве. В Фергане в распоряжении населения, вдоль дорог и по краям полей, в водном и лесном фондах имеется 91 тысяча гектаров земли. Необходимо эффективно использовать их, увеличить производство и переработку продукции.
Например, в 15 махаллях Ферганского района ежегодно выращивается 6 тысяч тонн малины. Предприниматель предложил увеличить добавленную стоимость в 2,5 раза, наладив хранение, переработку и упаковку малины, если будет предоставлена земля на близлежащей территории. Другой инициативный предприниматель хочет арендовать лесные угодья в Сохе и выращивать ферулу на 800 гектарах и шафран на 50 гектарах.
Путем прокладки 9 километров труб к двум насосным станциям в Алтыарыке и увеличения их мощности можно создать интенсивный сад площадью 1 тысяча 400 гектаров. На этой территории будет выращено дополнительно 55 тысяч тонн экспортоориентированных фруктов.
На совещании хоким Ферганской области представил свои планы по использованию подобных возможностей. В частности, в следующем году планируется привлечь 3,7 миллиарда долларов инвестиций и довести экспорт до 1,5 миллиарда долларов. Поставлена задача обеспечить занятость 500 тысяч граждан и вывести из бедности 22 тысячи семей.
Глава государства поручил доработать эти предложения и подготовить постановление по развитию экономики области. Подчеркнута необходимость создания всех условий для экспортеров, содействия занятости и сокращения безработицы. Указано на важность повышения ответственности хокимов и других должностных лиц в этом направлении.