Prezident Shavkat Mirziyoyev 26-noyabr kuni Namangan viloyatida investitsiya va tadbirkorlik muhitini rivojlantirish, aholi farovonligini oshirish chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
O‘tgan o‘n oyda viloyatda 681 ta loyiha bajarilib, 21 mingta ish o‘rni yaratilgan. 21 trillion so‘mlikdan ziyod mahsulot ishlab chiqarilib, 702 million dollarlik eksport qilingan. Yil yakunigacha viloyat iqtisodiyoti 8 foiz o‘sishi kutilmoqda.
Endi kelgusi yilga marra olish zarur. Shu bois barcha hududlarga ishchi guruh yuborilib, tadbirkorlarning takliflari o‘rganilib, rejalar shakllantirilmoqda.
Namangan viloyatida 527 million dollarlik 182 ta yangi loyiha imkoniyati aniqlangan. Masalan, Namangan shahri “Barkamol avlod” mahallasidagi kichik sanoat zonasi kengaytirilsa, 60 million dollarlik charm-poyabzal loyihasini joylashtirish mumkin. Mingbuloqdagi “Namangan” massivida shunday zona tashkil qilinsa, 25 million dollarlik sanoat loyihalariga sharoit bo‘ladi.
Poplik tadbirkor AQSHlik hamkorlar bilan 80 million dollar sarmoya kiritib, yiliga 1,8 million tonna flyuorit toshini qayta ishlash taklifini bergan. Natijada 200 ta ish o‘rni, 70 million dollar eksport imkoniyati paydo bo‘ladi. Yana bir korxona 40 million dollar investitsiya kiritib, 5 ming gektarda dorivor o‘simlik yetishtirish, qandolat ishlab chiqarish va turizm maskani tashkil qilish istagini bildirgan.
Ushbu tumandagi sizot suvi yaqin yerlarda sholi, g‘alla, dorivor va ozuqabop ekinlar, Norin tumanidagi meliorativ tik quduqlar atrofida baliq yetishtirish mumkin. Chorkesar, Zarkent va Isparon hududlarida sug‘orish yaxshilanib, chorvadorlarga yer ajratilsa, 100 ming bosh qoramol va echki boqish imkoni bor.
Yangiqo‘rg‘onda Qishloq xo‘jaligi texnikumi tashkil etilib, kartoshkachilik markazi bilan dual ta’lim yo‘lga qo‘yilishi ham malakali mutaxassislar, ham asosiy oziq mahsuloti tayyorlashga xizmat qiladi. Asalarichilik xo‘jaliklari bilan kooperatsiya orqali xonadonlarda asalari boqib, ularni qo‘shimcha daromadli qilsa bo‘ladi.
Yig‘ilishda Namangan viloyati hokimi shu kabi imkoniyatlarni ishga solish bo‘yicha rejalarini taqdimot qildi. Xususan, 2025-yilda Namangan viloyatiga 4 milliard 200 million dollar investitsiya olib kelish, 34 ming ish o‘rni yaratish va 1 milliard dollar eksport qilish mo‘ljallangan.
Joriy yil yakunida kambag‘allik darajasini 8 foizdan ham pasaytirish rejlashtirilgan. 2025-yilda 78 ming nafar aholini kambag‘allikdan chiqarib, bu ko‘rsatkichni 5,3 foizga tushirish ko‘zda tutilgan. Shuningdek, chet elda mehnat migratsiyasida bo‘lgan 100 mingga yaqin kishini yurtimizda ish bilan ta’minlash maqsad qilingan.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, viloyat iqtisodiyotini kompleks rivojlantirish bo‘yicha qaror loyihasini kiritishga ko‘rsatma berdi. Investorlarning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlab, loyihalari uchun sharoit yaratish, aholini tadbirkorlikka jalb etib, bandlikni ta’minlash muhimligi ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 26 ноября провел совещание по мерам развития инвестиционного климата и деловой среды, повышения благосостояния населения в Наманганской области.
За прошедшие десять месяцев в области был реализован 681 проект, создана 21 тысяча рабочих мест. Произведена продукция более чем на 21 триллион сумов, из которых экспортировано на 702 миллиона долларов. До конца года ожидается рост экономики региона на 8 процентов.
Теперь необходимо определить цели на следующий год. В связи с этим во все районы направляются рабочие группы, изучаются предложения предпринимателей и формируются планы.
В Наманганской области выявлены возможности для реализации 182 новых проектов на сумму 527 миллионов долларов. Например, если расширить малую промышленную зону в махалле Баркамол авлод города Намангана, можно разместить кожевенно-обувное предприятие стоимостью 60 миллионов долларов. Создание такой зоны на массиве "Наманган" в Мингбулаке создаст условия для реализации промышленных проектов на 25 миллионов долларов.
Предприниматель из Папского района совместно с американскими партнерами предложил инвестировать 80 миллионов долларов и перерабатывать 1,8 миллиона тонн флюоритового камня в год. В результате появится 200 рабочих мест и возможность экспорта на 70 миллионов долларов. Еще одно предприятие выразило желание вложить 40 миллионов долларов в выращивание лекарственных растений на 5 тысячах гектаров, производство кондитерских изделий и организацию туристического центра.
В этом районе на землях, где имеется доступ к грунтовым водам, можно выращивать рис, зерновые, лекарственные и кормовые культуры, а вокруг мелиоративных колодцев в Нарынском районе - разводить рыбу. В Чоркесаре, Заркенте и Испаране при улучшении орошения и выделении земли животноводам появится возможность выращивать 100 тысяч голов крупного рогатого скота и коз.
Организация в Янгикурганском сельскохозяйственном техникуме дуального образования совместно с картофелеводческим центром послужит подготовке как квалифицированных специалистов, так и производству основных продуктов питания. Благодаря кооперации с пчеловодческими хозяйствами можно организовать разведение пчел в домашних хозяйствах и обеспечить дополнительный доход населению.
На совещании хоким Наманганской области представил планы по реализации подобных возможностей. В частности, отмечалось, что в 2025 году в Наманганскую область планируется привлечь 4,2 миллиарда долларов инвестиций, создать 34 тысячи рабочих мест и обеспечить экспорт на 1 миллиард долларов.
Ожидается, что по итогам года уровень бедности в области сократится до почти 8 процентов. В 2025 году планируется снизить этот показатель до 5,3 процента, выведя из бедности 78 тысяч человек. Предусматривается также трудоустроить внутри страны около 100 тысяч человек, вернувшихся из трудовой миграции за рубежом.
Глава государства дал указания по поддержке инициатив предпринимателей, созданию условий для их проектов, включению в инвестиционные программы необходимых средств для развития промышленной инфраструктуры. Подчеркнута важность ускорения реализации проектов в малых промышленных зонах, привлечения населения к предпринимательству и обеспечения занятости.