Prezident Shavkat Mirziyoyev 26-noyabr kuni Namangan viloyatida investitsiya va tadbirkorlik muhitini rivojlantirish, aholi farovonligini oshirish chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
O‘tgan o‘n oyda viloyatda 681 ta loyiha bajarilib, 21 mingta ish o‘rni yaratilgan. 21 trillion so‘mlikdan ziyod mahsulot ishlab chiqarilib, 702 million dollarlik eksport qilingan. Yil yakunigacha viloyat iqtisodiyoti 8 foiz o‘sishi kutilmoqda.
Endi kelgusi yilga marra olish zarur. Shu bois barcha hududlarga ishchi guruh yuborilib, tadbirkorlarning takliflari o‘rganilib, rejalar shakllantirilmoqda.
Namangan viloyatida 527 million dollarlik 182 ta yangi loyiha imkoniyati aniqlangan. Masalan, Namangan shahri “Barkamol avlod” mahallasidagi kichik sanoat zonasi kengaytirilsa, 60 million dollarlik charm-poyabzal loyihasini joylashtirish mumkin. Mingbuloqdagi “Namangan” massivida shunday zona tashkil qilinsa, 25 million dollarlik sanoat loyihalariga sharoit bo‘ladi.
Poplik tadbirkor AQSHlik hamkorlar bilan 80 million dollar sarmoya kiritib, yiliga 1,8 million tonna flyuorit toshini qayta ishlash taklifini bergan. Natijada 200 ta ish o‘rni, 70 million dollar eksport imkoniyati paydo bo‘ladi. Yana bir korxona 40 million dollar investitsiya kiritib, 5 ming gektarda dorivor o‘simlik yetishtirish, qandolat ishlab chiqarish va turizm maskani tashkil qilish istagini bildirgan.
Ushbu tumandagi sizot suvi yaqin yerlarda sholi, g‘alla, dorivor va ozuqabop ekinlar, Norin tumanidagi meliorativ tik quduqlar atrofida baliq yetishtirish mumkin. Chorkesar, Zarkent va Isparon hududlarida sug‘orish yaxshilanib, chorvadorlarga yer ajratilsa, 100 ming bosh qoramol va echki boqish imkoni bor.
Yangiqo‘rg‘onda Qishloq xo‘jaligi texnikumi tashkil etilib, kartoshkachilik markazi bilan dual ta’lim yo‘lga qo‘yilishi ham malakali mutaxassislar, ham asosiy oziq mahsuloti tayyorlashga xizmat qiladi. Asalarichilik xo‘jaliklari bilan kooperatsiya orqali xonadonlarda asalari boqib, ularni qo‘shimcha daromadli qilsa bo‘ladi.
Yig‘ilishda Namangan viloyati hokimi shu kabi imkoniyatlarni ishga solish bo‘yicha rejalarini taqdimot qildi. Xususan, 2025-yilda Namangan viloyatiga 4 milliard 200 million dollar investitsiya olib kelish, 34 ming ish o‘rni yaratish va 1 milliard dollar eksport qilish mo‘ljallangan.
Joriy yil yakunida kambag‘allik darajasini 8 foizdan ham pasaytirish rejlashtirilgan. 2025-yilda 78 ming nafar aholini kambag‘allikdan chiqarib, bu ko‘rsatkichni 5,3 foizga tushirish ko‘zda tutilgan. Shuningdek, chet elda mehnat migratsiyasida bo‘lgan 100 mingga yaqin kishini yurtimizda ish bilan ta’minlash maqsad qilingan.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, viloyat iqtisodiyotini kompleks rivojlantirish bo‘yicha qaror loyihasini kiritishga ko‘rsatma berdi. Investorlarning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlab, loyihalari uchun sharoit yaratish, aholini tadbirkorlikka jalb etib, bandlikni ta’minlash muhimligi ta’kidlandi.

On November 26, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on measures to develop the investment climate and business environment, improve the welfare of the population in Namangan region.
Over the past ten months, 681 projects have been implemented in the region, 21 thousand jobs have been created. More than 21 trillion soums worth of products have been produced, out of which it has been exported for $702 million. The regional economy is expected to grow by 8 percent by the end of the year.
Now it is necessary to define goals for the next year. In this regard, working groups are sent to all districts, proposals of entrepreneurs are studied and plans are formed.
In Namangan region, opportunities for implementation of 182 new projects worth $527 million have been identified. For example, if the small industrial zone in Barkamol Avlod mahalla of Namangan city is expanded, it is possible to establish a leather and footwear enterprise worth $60 million. Establishment of such a zone at Namangan massif in Mingbulak will create conditions for implementing industrial projects worth $25 million.
An entrepreneur from the Pap district, together with American partners, proposed to invest $80 million and process 1.8 million tons of fluorite stone per year. This would result in 200 jobs and a $70 million export opportunity. Another enterprise expressed its desire to invest $40 million in growing medicinal plants on 5 thousand hectares, producing confectionery and organizing a tourist center.
In this area, rice, cereals, medicinal and feed crops can be grown on land with access to groundwater, and fish can be raised around reclamation wells in Naryn district. In Chorkesar, Zarkent and Isparan, if irrigation is improved and land is allocated to livestock breeders, it will be possible to raise 100 thousand cattle and goats.
Organization of dual education in Yangikurgan agricultural technical school together with potato growing center will serve both training of qualified specialists and production of basic food products. Thanks to cooperation with beekeeping farms it is possible to organize bee breeding in households and provide additional income to the population.
At the meeting, the khokim of Namangan region presented plans to realize such opportunities. In particular, it was noted that in Namangan region in 2025 it is planned to attract $4.2 billion of investments, create 34 thousand jobs and provide exports worth $1 billion.
It is expected that by the end of the year the poverty rate in the region will be reduced to almost 8 percent. In 2025, it is planned to reduce this indicator to 5.3 percent, bringing 78 thousand people out of poverty. It is also envisaged to employ within the country about 100 thousand people who have returned from labor migration abroad.
The Head of State instructed to support the initiatives of entrepreneurs, create conditions for their projects, include in investment programs the necessary funds for the development of industrial infrastructure. The importance of accelerating the implementation of projects in small industrial zones, attracting the population to entrepreneurship and providing employment was emphasized.