Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangihayot tumanidagi Xushnud mahallasida bo‘lib, aholi hayoti, hududdagi o‘zgarishlar bilan tanishdi.
Mahalla yangi – 2021-yil tashkil etilgan. Bu yerdagi 48 ta ko‘p qavatli uy hamda 625 ta hovlida 11 mingdan ziyod aholi yashaydi. Bolalar bog‘chasi, sport maktabi, oilaviy poliklinika, xususiy klinika, ishlab chiqarish korxonalari, do‘kon va maishiy xizmat shoxobchalari bor. Bu yil 49 ta mikroloyiha orqali 116 nafar fuqaro bandligi ta’minlandi.
Avvallari bu joylar chekka, ko‘rimsiz edi. 2018-yildan boshlab zamonaviy uylar, bolalar o‘yingohi va sport maydonchalari qurildi. Atrof obodonlashtirildi.
Mahallaning uch qavatli binosi ham shu yil yangi bunyod etildi. Uning birinchi qavatida mahalla raisi va xodimlarinig xonalari, kutubxona, jadidlar burchagi joylashgan. Yuqori qavatlarda aniq fanlar va xorijiy tillar bo‘yicha o‘quv markazi, fitnes zal faoliyat olib bormoqda. Yerto‘la qismida yoshlarni kasbga yo‘naltiruvchi monomarkaz tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari ushbu sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Mahalla faollari va nuroniylar bilan suhbatlashdi. Ular so‘nggi yillarda Yangihayot tumani jadal o‘zgargani, yangi transport yo‘llari va korxonalar qurilib, hayot jonlanganini aytishdi.
– Bugun kelishimizdan maqsad qabul qilayotgan qarorlarimiz natijasini, odamlar hayotini ko‘rish. Xuddi bu tumandagiday, har bir hududni rivojlantirish, odamlarga qulayliklarni va ish joylarini ko‘paytirishga harakat qilayapmiz. Shu bilan birga, ta’lim-tarbiyaga, madaniyatga katta e’tibor qaratayapmiz. Bilim va ma’naviyat mustahkam bo‘lsa, iqtisodiyot ham yaxshi rivojlanadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident mahalladagi 150 o‘rinli, zamonaviy sharoitlar yaratilgan xususiy bog‘cha faoliyati bilan ham tanishdi. U joriy yilda foydalanishga topshirilgan 16 qavatli uyning birinchi-ikkinchi qavatida joylashgan. Muassasa xonalarini jihozlashda zamonaviylik va milliylik uyg‘unlashuviga alohida e’tibor qaratilgan.
Mahallada yosh bolali ayollar ko‘p. Ular uchun shu yerga yaqin joylarda tikuvchilik, qandolatchilik kabi yo‘nalishlarda ish o‘rinlari yaratilmoqda. Mazkur bog‘cha ular uchun ancha qulay bo‘ldi. Ko‘ngli xotirjam ish bilan band bo‘ladi, oilasiga qo‘shimcha daromad keltiradi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Хушнуд Янгихаётского района, ознакомился с жизнью населения и происходящими изменениями.
Махалля новая - образована в 2021 году. В 48 многоквартирных домах и 625 хозяйствах проживает более 11 тысяч человек. Имеются детский сад, спортивная школа, семейная поликлиника, частная клиника, производственные предприятия, магазины и пункты бытового обслуживания. В этом году благодаря 49 микропроектам обеспечена занятость 116 граждан.
Раньше эти места были окраинными, неприглядными. С 2018 года построены современные дома, детские игровые и спортивные площадки. Прилегающая территория благоустроена.
В этом году было построено трехэтажное здание махалли. На первом этаже расположены кабинеты председателя и сотрудников махалли, библиотека, уголок джадидов. На верхних этажах функционируют учебный центр по точным наукам и иностранным языкам, фитнес-зал. Организован моноцентр профессиональной ориентации молодежи.
Глава государства ознакомился с созданными условиями. Побеседовал с активистами махалли и аксакалами. Они рассказали, что за последние годы Янгихаётский район стремительно изменился, построены новые транспортные объекты и предприятия, оживились все сферы.
- Цель нашего сегодняшнего визита - увидеть результаты принимаемых нами решений, жизнь людей. Как и в этом районе, мы стремимся развивать каждый регион, создавать удобства для людей и увеличивать количество рабочих мест. Вместе с тем мы уделяем большое внимание образованию и воспитанию, культуре. Если знания и духовность будут крепкими, экономика будет развиваться, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также ознакомился с деятельностью частного детского сада на 150 мест в махалле, где созданы современные условия. Он расположен на первом и втором этажах 16-этажного дома, введенного в эксплуатацию в текущем году. При оснащении помещений учреждения особое внимание уделено гармоничному сочетанию современности и национальных традиций.
В махалле много женщин с маленькими детьми. Для них в близлежащих районах создаются рабочие места в таких сферах, как швейное дело и кондитерское производство. Этот детский сад намного облегчил их заботы. Они смогут спокойно работать и приносить дополнительный доход своим семьям.
Отмечалось, что важные программы в нашей стране реализуются именно в махаллях, системе предоставляются большие полномочия и возможности. Подчеркивалось, что эта работа находит свое отражение в благоустройстве махаллей и повышении благосостояния населения.