O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-noyabr kuni iqtisodiy taraqqiyot, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchi Suma Chakrabarti bilan uchrashuv o‘tkazdi.
"O‘zbekiston - 2030" strategiyasini joriy yilgi davlat dasturi doirasida amalga oshirishning holati hamda kelgusi yilda islohotlarni yanada ilgari surish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Davlat boshqaruvida kadrlarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayoni doirasidagi keyingi qadamlar muhokama qilindi. Milliy qonunchilikni JST qoidalari va talablari bilan uyg‘unlashtirishni jadallashtirish, shuningdek, mamlakatning global reytinglardagi o‘rnini yaxshilash bo‘yicha ishlarni davom ettirish zarurligi qayd etildi.
Prezidentimiz rejalashtirilgan barcha loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirish, strategik islohotlar kun tartibini yangi tashabbuslar bilan, ayniqsa mamlakatimizda e’lon qilingan Atrof-muhitni muhofaza qilish va "yashil" iqtisodiyot yilidagi vazifalarni hisobga olib yanada boyitish muhimligini ta’kidladi.

Президент Узбекистана обсудил текущий прогресс и перспективы реализации реформ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 ноября провел встречу с советником по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Сумой Чакрабарти.
Рассмотрен ход реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в рамках Государственной программы на текущий год, а также перспективы продвижения реформ в следующем году.
Особое внимание уделено вопросам подготовки и повышения квалификации кадров государственного управления.
На встрече обсуждены дальнейшие шаги в рамках процесса по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию. Подчеркнута необходимость ускоренной гармонизации национального законодательства с правилами и требованиями ВТО, а также продолжения работы по улучшению позиций страны в глобальных рейтингах.
Президент отметил важность своевременного выполнения всех запланированных проектов, дополнения стратегической повестки новыми инициативами, особенно с учетом задач объявленного в нашей стране Года охраны окружающей среды и «зеленой» экономики.