Xorazm viloyatini rivojlantirish bo‘yicha rejalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 22-noyabr kuni Xorazm viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
So‘nggi yillarda Xorazmda tadbirkorlik, agrosanoat va xizmatlar izchil rivojlanmoqda. Davlatimiz rahbarining yil boshidagi amaliy tashrifi hamda unda belgilangan vazifalar bunga qo‘shimcha sur’at bag‘ishladi.
Viloyatga kelgusi yil 1,5 milliard dollar investitsiyalarni jalb etish rejalashtirilgan. Bu ko‘plab korxonalar, ish o‘rinlari va turmush farovonligiga asos bo‘ladi.
Masalan, Qo‘shko‘pir tumanida 175 gektar yer sanoat zonasiga qo‘shib berilsa, 1 milliard dollarlik loyihalarga yo‘l ochiladi. U yerda elektrotexnika, kimyo, mashinasozlik va farmatsevtika yo‘nalishida 2 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Shovot kanalining himoya zonasi 50 metrdan 25 metrga qisqartirilsa, 30 million dollarlik loyihalarni joylashtirish mumkin bo‘ladi. U yerda 1 trillion so‘mlik xizmatlar ko‘rsatilib, 2,5 mingta yangi ish o‘rni ochiladi. G‘azovot va Polvon kanallari atrofida ham 50 million dollarlik loyihalar uchun imkoniyat bor.
Qishloq va suv xo‘jaligida ham omilkorlik zarur. Masalan, Qo‘shko‘pirda parrandachilik, Bog‘ot tumanida baliqchilikni kengaytirish uchun sharoit yetarli. Yangiariqda suv ta’minotini yaxshilab, poliz, sholi va baliq yetishtirish hisobidan 1,2 ming kishini ishli qilish mumkin.
Ijtimoiy sohada ham takliflar ko‘p. Xususan, sifatli ta’limga ehtiyoj yuqori. Shu bois 44 ta maktab va bog‘chani ta’mirlash, davlat-xususiy sheriklik asosida yangilarini qurish rejalashtirilgan. Shuningdek, Urganch, Bog‘ot, Shovot va Yangibozor tumanida ko‘p tarmoqli tibbiyot markazlari tashkil etish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni mujassam qilib, qaror loyihasi tayyorlash bo‘yicha ko‘rsatma berdi. Imkoniyatlarni natijaga aylantirib, odamlarni ish bilan ta’minlash va daromadini oshirish muhimligini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 22 ноября провел совещание по дополнительным мерам социально-экономического развития Хорезмской области.
В последние годы в Хорезме динамично развиваются предпринимательство, агропромышленность и сектор услуг. Поездка главы нашего государства в начале года и намеченные в ходе нее задачи придали этому дополнительный импульс.
В следующем году в область планируется привлечь 1,5 миллиарда долларов инвестиций. Это станет основой для создания многих предприятий, рабочих мест и роста благосостояния.
К примеру, если в Кушкупырском районе 175 гектаров земли присоединить к промышленной зоне, то можно будет реализовать проекты на 1 миллиард долларов. Там будет создано 2 тысячи рабочих мест в электротехническом, химическом, машиностроительном и фармацевтическом секторах.
Сокращение охранной зоны канала Шават с 50 до 25 метров позволит разместить проекты на 30 миллионов долларов. Здесь будут оказываться услуги на 1 триллион сумов и создано 2,5 тысячи новых рабочих мест. Вокруг каналов Газават и Полвон также есть возможность для реализации проектов на 50 миллионов долларов.
В сельском и водном хозяйстве также имеются нереализованные возможности. Достаточно условий для расширения птицеводства в Кушкупырском районе, рыбоводства в Багатском районе. Улучшение водоснабжения в Янгиарыке позволит обеспечить 1,2 тысячи человек работой на выращивании бахчевых, риса и разведении рыбы.
Есть предложения и в социальной сфере. В частности, высока потребность в качественном образовании. Поэтому планируется отремонтировать 44 школы и детских сада, построить новые учебные заведения на основе государственно-частного партнерства. Также планируется создать многопрофильные медицинские центры в Ургенчском, Багатском, Шаватском и Янгибазарском районах.
Глава государства поручил обобщить эти предложения и подготовить проект постановления. Важно превратить возможности в результат, обеспечить людей работой и увеличить их доходы, отметил Президент.