Yoshlarning sport bilan shug‘ullanishiga sharoitlar kengaytiriladi
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasi hamda Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili bo‘yicha davlat dasturi doirasida navqiron avlodga keng imkoniyatlar yaratilmoqda. 10 milliondan ziyod aholi ommaviy sport bilan shug‘ullanmoqda. Barcha hududlarda, ta’lim va mehnat jamoalarida turli musobaqalar o‘tkazilmoqda.
Davlat dasturida jamoaviy sport turlarini yanada rivojlantirish va ommalashtirish vazifasi belgilangan. Shunga muvofiq, qator chora-tadbirlar ishlab chiqilgan.
Masalan, jamoaviy sport turlari bo‘yicha “Mahalla ligasi” va “Maktab ligasi” musobaqalarini yo‘lga qo‘yish taklif etilmoqda. Davlat oliy ta’lim muassasalarida sport klublari tashkil qilish, ular o‘rtasida “Talabalar ligasi”, “Vazir kubogi” va “Rektor kubogi” kabi musobaqalar o‘tkazib borish ko‘zda tutilmoqda.
Jamoaviy sport turlari bo‘yicha milliy ligalar qo‘llab-quvvatlanadi. Mahalliy hokimliklar huzurida hududiy sport klublari tuziladi. “ERP Sport” elektron tizimida iqtidorli yoshlarni aniqlash, tanlash va seleksiya qilish joriy etiladi.
Yoshlarning sport bilan muntazam shug‘ullanishi uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Taklifga ko‘ra, haftaning har payshanba kuni “jismoniy tarbiya va sport kuni” sifatida belgilanadi. Jalb qilingan yoshlar soni hamda erishilgan natijalarga qarab, sport maktablari xodimlariga ustama beriladi. Shuningdek, infratuzilmadan kelib chiqib, muassasalar muayyan sport turlariga ixtisoslashtirib boriladi.
Tizim maktablarida ommaviy sport bo‘yicha trener-seleksioner lavozimini joriy etilib, ularga beshtagacha mahalla va ta’lim muassasalari biriktiriladi. Mahallalarda to‘garaklar tashkil etgan trenerlar qo‘shimcha rag‘batlantiriladi.
Prezident sport sohasi yoshlarga oid davlat siyosatining katta yo‘nalishi ekanini ta’kidlab, joylarda bu boradagi qulayliklarni kengaytirish, yosh avlodni har tomonlama yetuk etib tarbiyalash bo‘yicha fikrlarini bildirdi.

Условия для занятия молодежью спортом расширятся
Президент Шавкат Мирзиёев 21 ноября ознакомился с презентацией предложений по широкому вовлечению молодежи в спорт.
В рамках стратегии «Узбекистан – 2030» и государственной программы Года поддержки молодежи и бизнеса создаются широкие возможности для молодого поколения. Более 10 миллионов человек занимаются массовым спортом. Во всех регионах, в образовательных и трудовых коллективах проводятся различные соревнования.
В государственной программе определены задачи по дальнейшему развитию и популяризации командных видов спорта. В соответствии с этим разработан ряд мер.
Например, предлагается организовать соревнования по командным видам спорта «Махаллинская лига» и «Школьная лига». Предусматривается создание в государственных высших учебных заведениях спортивных клубов, проведение между ними таких соревнований, как «Студенческая лига», «Кубок министра» и «Кубок ректора».
Будут поддерживаться национальные лиги по командным видам спорта. При местных хокимиятах создадут региональные спортивные клубы. Будет организована работа по выявлению, отбору и селекции талантливой молодежи на базе электронной системы «ERP Sport».
Уделено внимание вопросам создания дополнительных условий для регулярных занятий молодежи спортом.
Согласно предложению, каждый четверг недели будет определен как «День физической культуры и спорта». В зависимости от количества привлеченной молодежи и достигнутых результатов работникам спортивных школ будут выплачиваться надбавки. Также, с учетом имеющейся инфраструктуры учреждения будут постепенно специализированы на определенные виды спорта.
В спортивных школах будет введена должность тренера-селекционера по массовому спорту, за которым будет закреплено до пяти махаллей и образовательных учреждений. Тренеры, организовавшие кружки в махаллях, будут дополнительно поощряться.
Президент подчеркнул, что сфера спорта является важным направлением государственной молодежной политики, и высказал свое мнение о расширении возможностей на местах, воспитании молодого поколения всесторонне развитыми личностями.