Dunyoda axborot texnologiyalari shiddat bilan rivojlanmoqda. Jahonda uning o‘sish sur’atlari yiliga 10 foizni tashkil etib, bu yil jami 4 trillion 300 milliard dollarga yetishi kutilmoqda.
Ushbu bozorda mustahkam o‘rin egallash uchun mamlakatimizda katta ishlar boshlangan. So‘nggi besh yilda sohaga 2 milliard dollar, shu jumladan 700 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar yo‘naltirilgan.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan barcha hududlarda IT-parklar ochilib, ular uchun alohida soliq rejimi joriy etildi. Bu orqali 14 ming nafar yoshlar yuqori daromadli ish bilan ta’minlandi. Bundan tashqari, o‘zini o‘zi band qilgan IT mutaxassislar soni yil boshidan 2,5 barobarga o‘sib, 43 ming nafarga yetdi.
Eng asosiysi, IT kasblarni egallash yoshlar o‘rtasida trendga aylandi. Maktab, litsey, kollej, texnikum va universitetlarda “Bir million dasturchi” loyihasi amalga oshirilmoqda.
Joriy yilning o‘zida mamlakatimizda 134 ta yangi, jumladan, 50 ta xorijiy IT kompaniyalar tashkil etildi, eksportyor korxonalar soni esa 2 barobarga oshdi. Xizmatlar hajmi va turi ham ko‘paydi.
Soha uchun infratuzilma yaratilib, sifat yaxshilanayotgani bunda muhim omil bo‘lmoqda. Xususan, so‘nggi uch yilda mobil internet narxi 9 barobarga arzonlashdi. Mamlakatimiz bu boradagi xalqaro reytingda 68-o‘rindan 15-o‘ringa ko‘tarildi.
– Kelgusi besh yilda mamlakatimizda axborot texnologiyalari xizmatlari eksportini 1 milliard dollarga yetkazishni reja qilganmiz. Agar yoshlarni bu kasbga o‘qitishni to‘g‘ri yo‘lga qo‘ysak, ularni sifatli infratuzilma, kompyuter va kafolatli buyurtma bilan ta’minlasak, bu marraga bemalol erishamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari buning uchun 4 ta masalani hal etish lozimligini ta’kidladi.
Birinchisi, internet qamrovi va sifatini keskin oshirish. Chunki hozir hududlarni tezkor internet bilan qamrab olish darajasi 70 foiz atrofida. 118 ta qishloqqa internet ham, mobil aloqa ham kirib bormagan.
Ikkinchisi, axborot texnologiyalariga iqtidorli yoshlarni aniqlash va ularni qo‘llab-quvvatlashni yanada kengaytirish. Bugungi kunda yoshlarning “startap”lariga atigi 10 milliard so‘m grant ajratilgan. Kompyuter bilan ta’minlash ishlari yetarli emas.
Uchinchisi, barcha sohalarda raqamlashtirishni birinchi navbatdagi vazifalar qatoriga olib chiqish. Bu borada hukumat, qator vazirlik va kompaniyalarda tizim bor. Lekin Transport vaziriligi, Energetika vazirligi, Veterinariya qo‘mitasi, O‘zbekiston temir yo‘llari hamda “O‘zagrosug‘urta” kompaniyalarida ahvol sust.
To‘rtinchi muhim masala hududlarda yoshlarni eksport bozorlariga chiqishga ko‘maklashishdir. Xususan, xorijiy korxonalar yoshlarimizga ishonch bildirib, joriy yilning o‘zida 100 million dollarlik xizmatlarga buyurtma bergan. Lekin mahalliy korxonalarimiz buyurtmalari bundan ancha kam.
Yig‘ilish ochiq muloqot tarzida o‘tdi. Avval axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Shermatov sohadagi muammolarni va ular yuzasidan takliflarini aytdi. Uchrashuv ishtirokchilari ham o‘z fikr-mulohazalarini bayon etdi.
Davlatimiz rahbari mutaxassis va yoshlarning takliflarini qo‘llab-quvvatlab, mutasaddilarga tegishli qaror loyihalarini ishlab chiqish topshirildi.
– Bu masalalar – bugunimiz, kelajagimiz, ayniqsa, yoshlarimizga munosib ish o‘rinlari yaratish uchun katta zamin, – deya ta’kidladi Prezident.
Ushbu muloqot o‘tkazilgan “Astrum” IT akademiyasida yuzlab yoshlar zamonaviy dasturlash ko‘nikmalarini egallab, o‘qish davomidayoq daromad topmoqda. Davlatimiz rahbari bunday maskanlarni boshqa hududlarda ham tashkil qilish zarurligini aytib, bu boradagi tashabbuslar har tomonlama qo‘llab-quvvatlanishini bildirdi.

Президент провел встречу с представителями IT-сферы
Президент Шавкат Мирзиёев 29 июля посетил IT-академию «Astrum» в Юкоричирчикском районе, где встретился со специалистами сферы информационных технологий и молодежью.
IT-индустрия является одним из самых быстрорастущих сфер в мире. Темпы роста IT-услуг - 10 процентов ежегодно, ожидается, что в этом году их объем достигнет 4 триллионов 300 миллиардов долларов.
В нашей стране начата масштабная работа по занятию прочных позиций на этом рынке. За последние пять лет в сферу было направлено 2 миллиарда долларов, в том числе 700 миллионов долларов прямых инвестиций.
По инициативе главы нашего государства во всех регионах открыты IT-парки, для них введен специальный налоговый режим. Благодаря этому 14 тысяч молодых людей были обеспечены высокооплачиваемой работой. Кроме того, число самозанятых IT-специалистов увеличилось в 2,5 раза с начала года - до 43 тысяч человек.
Самое главное, карьера в сфере IT стала трендом среди молодежи. В школах, лицеях, колледжах, техникумах и университетах реализуется проект «Миллион программистов».
В одном только текущем году в стране было создано 134 новых IT-компаний, в том числе 50 иностранных, а количество предприятий-экспортеров удвоилось. Увеличились также объем и номенклатура услуг.
Важным фактором этого служит проводимая работа по созданию новой и повышению качества существующей инфраструктуры. В частности, стоимость мобильного интернета за последние три года снизилась в 9 раз. По этому показателю наша страна поднялась с 68-го на 15-е место в международном рейтинге.
- В ближайшие пять лет мы планируем увеличить отечественный экспорт услуг в области информационных технологий до 1 миллиарда долларов. Если мы правильно наладим подготовку молодежи, обеспечим ее качественной инфраструктурой, компьютерами и гарантированными заказами, мы легко достигнем этой цели, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства подчеркнул, что для этого необходимо решить 4 вопроса.
Во-первых, значительно улучшить покрытие и качество доступа к интернету. Сейчас уровень покрытия регионов высокоскоростным интернетом составляет около 70 процентов. В 118 селах нет ни интернета, ни мобильной связи.
Во-вторых, выявление и расширение поддержки талантливой молодежи в области информационных технологий. На сегодняшний день на молодежные стартапы выделено лишь 10 миллиардов сумов грантов. Недостаточна работа по техническому обеспечению.
В-третьих, сделать цифровизацию приоритетом во всех сферах. В правительстве, ряде министерств и компаний имеются положительные сдвиги в этом направлении. Однако в Министерстве транспорта, Министерстве энергетики, Комитете по ветеринарии, компаниях "Узбекистон темир йуллари" и "Узагросугурта" принимаемых мер недостаточно.
Четвертый важный вопрос – помочь молодежи в регионах выйти на экспортные рынки. В частности, иностранные компании заказали у наших молодых программистов услуги на 100 миллионов долларов. Но заказов у отечественных предприятий гораздо меньше.
Встреча прошла в формате открытого общения. Сначала о проблемах в сфере и предложениях по их решению рассказал министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов. Своими мнениями поделились и участники встречи.
Глава нашего государства поддержал предложения специалистов и молодежи, ответственным лицам поручено разработать проекты соответствующих документов.
– Эти вопросы – прочная основа для нашего текущего и будущего развития, для создания достойных рабочих мест нашей молодежи, – сказал Президент.
В IT-академии «Astrum», где проходила встреча, сотни молодых людей приобретают современные навыки программирования и получают доход без отрыва от учебы. Президент заявил, что необходимо организовать аналогичные объекты и в других регионах, а такие инициативы получат всемерную поддержку.