Prezident Shavkat Mirziyoyev 20-noyabr kuni Samarqand viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi turmushi farovonligini oshirish chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Samarqand mamlakatimiz markazida joylashgan, savdo, sanoat, turizm, transport va agrar tarmoqlar yaxshi rivojlangan hudud. Davlatimiz rahbarining 2023-yil avgustdagi tashrifi chog‘ida belgilangan vazifalar birin-ketin bajarilmoqda.
Endi yangi-yangi marralar olish zarur. Shu maqsadda aholi va tadbirkorlar bilan uchrashuvlar o‘tkazilib, 4,1 milliard dollarlik 120 ta loyihani amalga oshirish imkoniyati aniqlangan. Xususan, kelgusi yilda Samarqand viloyatida hududiy dasturlar doirasida kamida 1 milliard 850 million dollar investitsiyalarni o‘zlashtirish, 20 ming ish o‘rni yaratish va qo‘shimcha 1,2 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarish hisob-kitob qilingan.
Masalan, Pastdarg‘om tumani “Chimboyobod” hududida hokimlik zaxirasida turgan 234 gektar yerda maxsus sanoat zonasini tashkil qilish mumkin. Tadbirkorlar u yerga 500 million dollar investitsiya kiritib, farmatsevtika, kimyo, elektrotexnika, qurilish materiallari va oziq-ovqat loyihalarini boshlashga tayyorligini bildirgan.
Yoki Zarafshon daryosi atrofidagi 25 gektar toshloq yer “Urgut” erkin iqtisodiy zonasiga qo‘shilsa, 30 million dollarlik loyihalarga joy bo‘ladi. Darg‘om kanali bo‘yida 35 kilometrli turistik yo‘lak, Narpay kanalida gastronomik ko‘prik tashkil etish orqali birinchi bosqichda 500 milliard so‘mlik loyihalar amalga oshiriladi.
Viloyatdagi yaylov va lalmi yerlarni iqtisodiy aktivga aylantirish kerak. Masalan, Samarqand tumanida 350 gektar lalmi yerda turistik-rekreatsion hudud tashkil qilib, mingta tadbirkorni joylashtirish va 3,5 mingta ish o‘rni yaratish mumkin.
Bulung‘urning tuprog‘i, iqlimi meva-sabzavotchilikka qulay. Tumandagi 6 ming gektar samarasi kam g‘alla maydonlari meva-sabzavot yetishtirishga ixtisoslashtirilsa, gektaridan daromad 10 ming dollardan oshadi, 45 ming odam ishli bo‘ladi. Mahsulotlarning yarmi eksportga chiqarilib, qo‘shimcha 52 million dollar eksport tushumi ta’minlanadi.
Ishtixon, Urgut, Payariq va Qo‘shrabotdagi odamlar 35 ming gektarda uzum yetishtiradi. Lekin serdaromad navlarni ekish, kasallikka qarshi kurashish, yangicha agrotexnik tadbirlarga ko‘nikma yetishmagani uchun hosildorlik past. Shu bois Ishtixonda Bog‘dorchilik va uzumchilik ilmiy institutini tajriba stansiyasini tashkil qilish taklifi bildirilgan. Unda “in-vitro” usulida ko‘chatchilik yo‘lga qo‘yilib, uzumning “Gigant”, “Sirliboy”, “Avatar” kabi bozorbop navlari ekiladi. Natijada hosildorlik qo‘shimcha 25-30 sentnerga, eksport 20 million dollarga oshadi.
Shuningdek, Qo‘shrabot, Ishtixon, Nurobod, Pastdarg‘om, Paxtachi va Urgutdagi konlar negizida foydali qazilmalarni qayta ishlash korxonalari ochish mumkin.
Yig‘ilishda Samarqand viloyati hokimi shu kabi imkoniyatlarni ishga solish bo‘yicha chora-tadbirlarni taqdimot qildi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, Samarqand viloyatida investitsiya va tadbirkorlik muhitini yaxshilash bo‘yicha qaror kiritish vazifasini qo‘ydi. Loyihalarni master-reja asosida joylashtirish, ko‘proq ish o‘rinlari va zamonaviy uy-joylar tashkil etib, aholi farovonligini oshirish yuzasidan topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 20 ноября провел совещание по мерам социально-экономического развития Самаркандской области и повышению благосостояния населения.
Регион расположен в центре нашей страны, в нем хорошо развиты торговля, промышленность, туризм, транспорт и аграрная отрасль. Последовательно выполняются задачи, поставленные в ходе поездки главы нашего государства в августе 2023 года.
Теперь необходимо достичь новых рубежей. С этой целью проведены встречи с населением и предпринимателями, определена возможность реализации 120 проектов на сумму 4,1 миллиарда долларов. В частности, в следующем году в рамках региональных программ планируется освоить в Самаркандской области инвестиции в размере 1 миллиарда 850 миллионов долларов, создать 20 тысяч рабочих мест и дополнительно произвести продукцию на 1,2 триллиона сумов.
Например, на территории села Чимбойобод Пастдаргомского района на 234 гектарах земли, находящейся в резерве хокимията, можно создать специальную промышленную зону. Предприниматели выразили готовность инвестировать в нее 500 миллионов долларов и начать проекты в области фармацевтики, химии, электротехники, строительных материалов и пищевой промышленности.
Если 25 гектаров каменистых земель вокруг реки Зарафшан включить в свободную экономическую зону "Ургут", это позволит реализовать проекты на 30 миллионов долларов. Также планируется реализовать на первом этапе проекты на 500 миллиардов сумов, предусматривающие организацию 35-километрового туристического маршрута вдоль канала Даргом и гастрономического моста на канале Нарпай.
Необходимо превратить пастбища и богарные земли в области в экономический актив. Например, в Самаркандском районе можно создать туристско-рекреационную зону на 350 гектарах богарных земель, разместить тысячу предпринимателей и создать 3,5 тысячи рабочих мест.
Почва и климат Булунгура благоприятны для плодоовощеводства. Если 6 тысяч гектаров малоэффективных зерновых площадей в районе специализировать на выращивании плодоовощной продукции, доход с каждого гектара превысит 10 тысяч долларов, 45 тысяч человек будут трудоустроены. Половина продукции будет экспортирована, что обеспечит дополнительную экспортную выручку в размере 52 миллионов долларов.
Жители Иштыхана, Ургута, Пайарыка и Кошработа выращивают виноград на 35 тысячах гектаров. Однако урожайность низкая из-за отсутствия навыков посадки высокодоходных сортов, борьбы с болезнями и применения новых агротехнических мероприятий. В связи с этим предложено создать опытную станцию Научного института садоводства и виноградарства в Иштыхане. На ней будет налажено выращивание саженцев методом in vitro и культивирование таких востребованных на рынке сортов винограда, как «Гигант», «Сирлибой», «Аватар». В результате урожайность увеличится на 25-30 центнеров, а экспорт - на 20 миллионов долларов.
Также можно открыть предприятия по переработке полезных ископаемых на базе месторождений в Кошработе, Иштыхане, Нурабаде, Пастдаргоме, Пахтачи и Ургуте.
На совещании хоким Самаркандской области представил меры по реализации незадействованных возможностей.
Глава государства одобрил эти предложения и поручил внести постановление по улучшению инвестиционного климата и бизнес-среды в Самаркандской области. Даны указания по размещению проектов на основе мастер-плана, созданию еще большего количества рабочих мест и современного жилья, повышению благосостояния населения.