Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-noyabr kuni aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini energiya bilan uzluksiz ta’minlash, soha korxonalarida samaradorlikni oshirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Bu borada 10-iyun kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida vazifalar belgilangan edi. Mutasaddilar shu asnoda amalga oshirilgan ishlar, kuz-qish mavsumiga ko‘rilgan tayyorgarlik to‘g‘risida axborot berdi.
Qayd etilganidek, aholi va iqtisodiyot tarmoqlarining o‘sib borayotgan talabiga mos hajmda gaz yetkazib berilmoqda. Tarmoqlar modernizatsiya qilinayotgani, iqtisodiyotda energiya samaradorlik oshirilayotgani natijasida yo‘qotishlar kamaymoqda. Masalan, so‘nggi yillarda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish uchun gaz sarfi 1,6 barobar kamaygan.
Oldinda yana ko‘p vazifalar bor. Hozirgi mavsum va kelgusi yillarda aholini energiya manbalari bilan barqaror ta’minlash, buning uchun yetarli zaxira tayyorlash zarur.
Yig‘ilishda shu masalalar tarmoqlar kesimida muhokama qilindi.
Bu yil qish mavsumida iste’molchilarga 21 milliard kub metr gaz yetkazib berish hisob-kitob qilingan. Havo harorati keskin tushib ketsa, aholi ehtiyoji yanada oshadi. Mutasaddilar bu boradagi rejalarni oyma-oy va tumanlar kesimida bayon etdi.
Ijtimoiy muassasalar va korxonalarni energiya bilan uzluksiz ta’minlash uchun alohida zaxira inobatga olingan. Ushbu tabiiy gazni issiqlik elektr stansiyalari, kimyo va metallurgiya korxonalari, gaz quyish shoxobchalariga manzilli yetkazish bo‘yicha tizim tashkil etilgan.
Tarmoqlarda gaz hisobi va nazorati bo‘yicha boshlangan ishlarni qat’iy davom ettirib, yo‘qotishlarni yanada kamaytirish mumkinligi ta’kidlandi. Andijon, Navoiy va Toshkent viloyatlarida gazni tejash bo‘yicha aniqlangan imkoniyatlarni boshqa hududlarda ham amalga oshirish vazifasi qo‘yildi.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga ishni tuman va mahallalar miqyosida tashkil etib, energiya ta’minoti bilan bog‘liq masalalarni joyida hal qilish, talab va iste’molni muvofiqlashtirib, uzilishlarning oldini olish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Yig‘ilishda gaz sohasidagi transformatsiya jarayonlariga ham to‘xtalib o‘tildi. Tarmoq korxonalari xalqaro moliya bozoriga chiqib, modernizatsiya uchun mablag‘larni mustaqil jalb etishi belgilandi.
Gaz tarmoqlarini yangilash va tartibga solishda eng katta imkoniyat – raqamlashtirish va xususiy sheriklik. Shu nuqtayi nazardan, tarmoqqa xususiy operatorlarni jalb qilish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Prezident har bir tarmoq va uning korxonalari kesimida tannarxni kamaytirish, xarajatni maqbullashtirish va transformatsiya jarayonini tezlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Yetakchi xorijiy kompaniyalarni jalb etib, geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish muhimligi aytildi.

Accomplished work in the field of energy supply and plans for the future reviewed
On November 15, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on issues of uninterrupted energy supply to the population and sectors of the economy, improving efficiency at enterprises in the sphere.
The relevant tasks were identified at a video conference held on June 10. Today, the responsible persons reported on the work accomplished in fulfillment of these tasks and preparations for the autumn-winter season.
It was noted that gas is supplied in volumes commensurate with the growing demand of the population and sectors of the economy. As a result of the modernization of industries and increasing the energy efficiency of the economy, there is a decrease in losses. For example, in recent years, gas consumption for the production of industrial products has decreased by 1.6 times.
There is still a lot of work ahead. It is necessary to ensure a stable supply of energy to the population in the current season and subsequent years, and prepare a sufficient reserve for this.
These issues were discussed in the context of industries at the meeting.
According to calculations, 21 billion cubic meters of gas will be supplied to consumers this year during the winter season. If the air temperature drops sharply, the population's demand will increase even more. The responsible persons outlined a plan of action in such a situation by month and by district.
A separate reserve is provided for uninterrupted power supply to social institutions and enterprises. A system has been created for the targeted supply of natural gas to thermal power plants, chemical and metallurgical enterprises, as well as gas filling stations.
It was pointed out that it is necessary to resolutely continue the work started on accounting and control of gas in industries and further reduce losses. The task has been set to implement the identified gas saving opportunities in Andijan, Navoi and Tashkent regions, as well as other regions.
The Head of State gave instructions to responsible persons on organizing work at the level of districts and mahallas, solving issues related to energy supply directly on the ground, coordinating demand and consumption, and preventing interruptions.
The meeting also touched upon the processes of transformation in the gas sector. It was decided that industry enterprises will enter the international financial market and independently raise funds for modernization.
Digitalization and public-private partnerships offer the greatest opportunities in updating and regulating gas supply networks. In this regard, proposals were considered to attract private operators to the industry.
The President instructed to reduce the costs in the context of each industry and enterprises, optimize costs and accelerate the transformation process. The importance of expanding exploration activities with the involvement of leading foreign companies was emphasized.