Prezident Shavkat Mirziyoyev 14-noyabr kuni kasalliklarni erta aniqlash va samarali davolashga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Davlatimizning ijtimoiy siyosatida sog‘liqni saqlash sohasi katta o‘rin egallaydi. So‘nggi yetti yilda bu tizimga ajratilayotgan mablag‘lar 6 karra oshirilgan. Oldin faqat Toshkentda bajarilgan 400 dan ortiq yuqori texnologik amaliyotlar bugun viloyat va tumanlarda ham o‘tkazilayapti.
Kasalliklarni erta aniqlash maqsadida onkologiya, endokrinologiya, kardiologiya markazlari hududlarda skrining tekshiruvlari olib borayapti. Masalan, 1 million 700 ming nafar ayol skrining qilinib, 49 mingida saraton oldi kasalliklari topilgan. Bu yil yarim yillikda 122 ming nafar aholida yurak qon-tomir va qandli diabet erta bosqichda aniqlangan.
Aholi salomatligini saqlash – uzluksiz jarayon. Sohadagi tahlil va talabdan kelib chiqib, muhim yo‘nalishlar bo‘yicha takliflar tayyorlangan. Taqdimotda shular haqida so‘z bordi.
Ma’lumki, davolashdagi eng katta muammo – kasallikning kech yuzaga chiqishi. Shu bois Prezidentimiz tashabbusi bilan Qashqadaryoda, tajriba tariqasida, onkologiya bo‘yicha har bir erta aniqlangan holat uchun tibbiyot brigadalariga 2 million so‘mdan mukofot berish joriy qilindi. Natijada oilaviy shifokorlar o‘z mahallasidagi 51 nafar ayol va bolalarda shunday belgilarni aniqladi. Buning uchun 102 million so‘m mukofot puli berilib, kech bosqichda sarflanadigan 8 milliard so‘m mablag‘ tejalgan.
Tahlillarga ko‘ra, jami onkologik kasalliklarning o‘rtacha 20-25 foizi ayollardagi ko‘krak bezi va bachadon saratoniga to‘g‘ri keladi. Shu bois bu borada skrininglarni kengaytirish va ularning reestrini yuritish rejalashtirilmoqda.
Shuningdek, gematologiya, kardiologiya, endkrinologiya kasalliklarini erta aniqlash va ularni davolash bo‘yicha uch yillik dasturlar bu yil yakuniga yetadi. Mutasaddilarga erishilgan natijalarni hisob-kitob qilib, ularning muddatini uzaytirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Tibbiyot muassasalariga markazlashgan holda dorilar xarid qilishda ham kamchiliklar bor. Ba’zi shifoxonalarda talabga nisbatan kam olingan bo‘lsa, ba’zilarida dorilar ortib qolgan.
Shu bois dori vositalari va tibbiy buyumlarni o‘n besh oylik talab asosida xarid qilish tizimi taklif etilmoqda. Bunda kelgusi yillar uchun ehtiyojlar 1-avgustdan kechikmasdan, Davlat byudjeti parametrlari bilan bir vaqtda shakllantiriladi.
Shuningdek, Sog‘liqni saqlash vazirligi huzurida “Xaridlar markazi” va uning 13 ta hududiy filiali tashkil qilinadi. Markazga 2025-yil 1-yanvardan boshlab, original dori vositalari va yopiq turdagi laborator uskunalar uchun sarflov vositalarini bevosita ishlab chiqaruvchidan to‘g‘ridan to‘g‘ri xarid qilishga ruxsat beriladi.
Yana bir taklifga ko‘ra, donorlarni qo‘llab-quvvatlash kengaytiriladi. Jumladan, “O‘zbekiston Respublikasi faxriy donori” ko‘krak nishoni olganlarga bir yo‘la beriladigan pul mukofoti bazaviy hisoblash miqdorini 5 baravaridan 15 baravarigacha oshiriladi. Ularga jamoat transportidan bepul foydalanish huquqi beriladi, davlat sihatgohlarida davolanish navbatsiz bo‘ladi.
Ushbu yangi tizim kelgusi yil 1-yanvardan joriy qilinishi belgilandi.
Mamlakatimizda sanitariya va fitosanitariya choralari bo‘yicha Jahon savdo tashkilotini xabardor qilish tartibini yo‘lga qo‘yish masalasi ham ko‘rib chiqildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 14 ноября ознакомился с презентацией предложений по раннему выявлению и эффективному лечению заболеваний.
В социальной политике нашего государства большое внимание уделяется здравоохранению. За последние семь лет объем средств, выделяемых этой сфере, увеличился в 6 раз. Более 400 высокотехнологичных операций, которые раньше проводились только в Ташкенте, сегодня выполняются и в областях и районах.
С целью раннего выявления заболеваний центры онкологии, эндокринологии, кардиологии проводят в регионах скрининговые обследования. Например, проведен скрининг 1 миллиона 700 тысяч женщин, у 49 тысяч выявлены предопухолевые заболевания. В первом полугодии этого года у 122 тысяч человек диагностированы сердечно-сосудистые заболевания и сахарный диабет на ранней стадии.
Охрана здоровья населения - непрерывный процесс. Исходя из анализа и потребностей в сфере подготовлены предложения по важным направлениям. Об этом шла речь на презентации.
Одной из главных проблем в лечении является позднее выявление заболевания. Поэтому по инициативе Президента нашей страны в Кашкадарье в качестве эксперимента введено премирование медицинских бригад в размере 2 миллионов сумов за каждый случай раннего выявления онкологических заболеваний. В результате семейные врачи выявили такие признаки у 51 женщины и ребенка в закрепленных махаллях. На это было выделено 102 миллиона сумов премиальных, что позволило сэкономить 8 миллиардов сумов, которые потребовались бы на лечение, если бы болезнь была выявлена на поздней стадии.
Согласно анализу, в среднем 20-25 процентов всех онкологических заболеваний приходятся на рак молочной железы и матки. В связи с этим планируется расширить проведение скринингов и начать ведение их реестра.
Также в этом году завершатся трехлетние программы по раннему выявлению и лечению гематологических, кардиологических и эндокринологических заболеваний. Ответственным лицам дано указание проанализировать достигнутые результаты и рассмотреть возможность продления этих программ.
Имеются недостатки в централизованной закупке лекарств для медицинских учреждений. В некоторых больницах закуплено меньше препаратов, чем требуется, а в других наблюдается их избыток.
В связи с этим предлагается система закупки лекарственных средств и изделий медицинского назначения на основе пятнадцатимесячного спроса. При этом потребности на последующие годы будут формироваться не позднее 1 августа одновременно с параметрами Государственного бюджета.
Также при Министерстве здравоохранения будет создан "Центр закупок" и его 13 региональных филиалов. С 1 января 2025 года центру будет разрешено осуществлять прямые закупки оригинальных лекарственных средств и расходных материалов для лабораторного оборудования закрытого типа непосредственно у производителей.
Еще одно предложение предусматривает расширение поддержки доноров. В частности, единовременное денежное вознаграждение обладателям нагрудного знака "Почетный донор Республики Узбекистан" увеличивается с 5 до 15 базовых расчетных величин. Им будет предоставлено право бесплатного пользования общественным транспортом и внеочередного лечения в государственных санаториях.
Внедрение новой системы запланировано на 1 января следующего года.
Рассмотрен также вопрос о внедрении порядка информирования Всемирной торговой организации о санитарных и фитосанитарных мерах, применяемых в нашей стране.