Prezident Shavkat Mirziyoyev Boku shahrida o‘ziga ajratilgan qarorgohda ozarbayjonlik adabiyotshunos va shoir Akif Bag‘irovni qabul qildi.
Akif Azalp taxallusi bilan tanilgan shoir Naxichevonda tug‘ilgan, ammo umrining katta qismini O‘zbekistonda yashab, ijod qilgan. Ozarbayjon xalqini o‘zbek adabiy muhiti bilan yaqindan tanitishda fidoyilik ko‘rsatib kelmoqda. U ko‘plab o‘zbek shoirlari, adiblarining asarlarini ozarbayjon tiliga o‘girgan. Xususan, yaqinda Sirojiddin Sayyidning «Vaqt haykali» kitobini tarjima qilgan. Shoir xalqimizning shonli tarixi va O‘zbekistonning so‘nggi yillardagi yutuqlaridan, xususan, Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida amalga oshirilayotgan islohotlardan ilhomlanib yozilgan «O‘zbek kelayotir» qasidasi bilan ham mashhurdir.
Uchrashuvda Akif Bag‘irov yuksak hurmat va minnatdorlik ramzi sifatida Prezidentimizga o‘zi ozarbayjon tilida tayyorlagan «Shavkat Mirziyoyev fenomeni» kitobini taqdim etdi.
Kitobdan siyosatshunos Qudratilla Rafiqovning "Mening Prezidentim" va "Millatparvar" kitoblaridan saralab olinib, shoir tomonidan ozarbayjon tiliga tarjima qilingan publitsistik esselar o‘rin olgan. U davlatimiz rahbari boshchiligida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan asosiy islohot va o‘zgarishlarga bag‘ishlangan. Unda Shavkat Mirziyoyev olib borayotgan siyosatning asosiy yo‘nalishlari, jumladan, iqtisodiy rivojlanish, infratuzilmani modernizatsiya qilish, ijtimoiy sohani yaxshilash va O‘zbekistonning xalqaro maydondagi nufuzini mustahkamlash masalalari yoritilgan.
Prezidentimiz shoirga o‘zbek adabiyotini Ozarbayjonda ommalashtirish va ikki davlat o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlashga qo‘shgan hissasi uchun minnatdorlik bildirdi.

Президент Шавкат Мирзиёев в отведенной для него резиденции в Баку принял азербайджанского литературоведа и поэта Акифа Багирова.
Также известный под псевдонимом Акиф Азалп, поэт родился в Нахичевани, но значительную часть жизни провел в Узбекистане. Он посвятил себя знакомству азербайджанского народа с узбекской литературой и перевёл на азербайджанский язык множество произведений узбекских поэтов и писателей. Недавно он перевёл книгу «Вақт ҳайкали» известного узбекского поэта Сирожиддина Саййида. Широкую известность Багиров приобрел благодаря своей балладе «Ўзбек келаётир», вдохновлённой славной историей нашего народа и достижениями Узбекистана последних лет, особенно реформами под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
В ходе встречи Акиф Багиров в знак глубокого уважения и благодарности преподнес Президенту Узбекистана книгу «Феномен Шавката Мирзиёева», которую он подготовил на азербайджанском языке.
Книга «Феномен Шавката Мирзиёева» представляет собой сборник публицистических эссе, отобранных из книг политолога Кудратиллы Рафикова «Менинг Президентим» и «Миллатпарвар», и переведенных поэтом на азербайджанский язык. Она посвящена основным реформам и изменениям, происходящим в Узбекистане под руководством Президента. В ней освещаются ключевые направления политики Шавката Мирзиёева, включая экономическое развитие, модернизацию инфраструктуры, улучшение социальной сферы и рост авторитета Узбекистана на международной арене.
Президент выразил благодарность поэту за его вклад в популяризацию узбекской литературы в Азербайджане и укрепление культурных связей между двумя странами.