Boku shahrida o‘tkazilayotgan COP29 tadbirlari doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Global ekologik fond (GEF) bosh direktori va raisi Karlos Rodriges bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda jamg‘arma bilan O‘zbekistonda iqlim barqarorligi va ekotizimlarni muhofaza qilish borasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
GEFning mamlakatimizda bioxilma-xillikni asrash, tabiiy resurslarni boshqarish, iqlim o‘zgarishiga moslashish loyihalarini amalga oshirishdagi muhim hissasi mamnuniyat bilan qayd etildi. Qo‘shma loyihalar portfeli 100 million dollardan oshgan.
Havo sifatini monitoring qilish bo‘yicha mintaqaviy tarmoq yaratish, ko‘kalamzorlashtirish va ekoturizmni rivojlantirish dasturlarini amalga oshirish, yo‘qolib borayotgan hayvon turlarini asrash, shuningdek, Orolbo‘yi hududini qayta tiklash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Kelgusi yilda O‘zbekistonda yirik xalqaro tadbirlar, jumladan, Global ekologik fond donorlari yig‘ilishini o‘tkazish yuzasidan ham fikr almashildi.

Президент Узбекистана отметил важность укрепления партнерства с Глобальным экологическим фондом
В рамках мероприятий СОР29 в городе Баку Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с генеральным директором и председателем Глобального экологического фонда (ГЭФ) Карлосом Родригесом.
Были рассмотрены актуальные вопросы расширения практического сотрудничества с фондом в области климатической устойчивости и защиты экосистем в Узбекистане.
С удовлетворением отмечен важный вклад ГЭФ в реализацию в нашей стране проектов по сохранению биоразнообразия, управлению природными ресурсами, адаптации к изменению климата.
Совместный портфель проектов превысил 100 миллионов долларов.
Особое внимание уделено вопросам создания региональной сети мониторинга качества воздуха, реализации программ озеленения и развития экотуризма, сохранения исчезающих видов животных, а также реабилитации зоны Приаралья.
Состоялся также обмен мнениями о проведении в следующем году в Узбекистане крупных международных мероприятий, в том числе заседания доноров Глобального экологического фонда.