Boku shahriga amaliy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ozarbayjon yetakchisini BMTning Iqlim bo‘yicha sammiti (COP29) muvaffaqiyatli tashkil etilgani bilan samimiy muborakbod etdi.
Joriy yil avgust oyida oliy darajada erishilgan kelishuvlar doirasida O‘zbekiston-Ozarbayjon do‘stlik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi
Ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni jadal rivojlantirish yilida hamkorlik yuksak darajaga yetgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash hajmi oshmoqda, avtomobilsozlik, to‘qimachilik, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, qurilish va shaharsozlik hamda boshqa yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Loyihalar portfelini, shu jumladan Qo‘shma investitsiya kompaniyasi mablag‘larini jalb etgan holda yanada kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Afg‘onistonning iqtisodiy rivojlanishiga ko‘maklashishga qaratilgan amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ham muhokama qilindi.
Faol madaniy-gumanitar va hududlararo almashinuvni davom ettirish, shuningdek, 2025-yilda diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30-yilligini nishonlash doirasida keng qamrovli tadbirlar dasturini tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv doirasida Xonkandi shahrida qo‘shma tikuvchilik fabrikasini ishga tushirish marosimi ham bo‘lib o‘tdi.

встречу с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
В начале беседы глава нашего государств искренне поздравил лидера Азербайджана с успешной организацией Климатического саммита ООН (COP29).
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-азербайджанских отношений дружбы и союзничества в контексте договоренностей, достигнутых на высшем уровне в августе этого года.
С удовлетворением отмечен нынешний высочайший уровень сотрудничества в Год интенсивного развития многоплановых отношений между двумя странами.
Растут объемы товарооборота, успешно реализуются проекты кооперации в автомобилестроении, текстильной, электротехнической отраслях, сельском хозяйстве, стройиндустрии и градостроительстве, других направлениях.
Подчеркнута важность дальнейшего наращивания портфеля проектов, в том числе с привлечением средств Совместной инвестиционной компании.
Также обсуждены вопросы расширения практического сотрудничества, направленного на оказание содействия экономическому развитию Афганистана.
Отдельное внимание уделено продолжению активных культурно-гуманитарных и межрегиональных обменов, а также подготовке насыщенной программы мероприятий в рамках празднования 30-летия установления дипотношений в 2025 году.