So'nggi yillarda iqlim kun tartibi O'zbekiston ichki va tashqi siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biriga aylandi. Ushbu tendentsiya mamlakat global iqlim o'zgarishi oqibatlarini tobora ko'proq his qilayotgani bilan izohlanadi.
Shu bilan birga, iqlim o'zgarishi oqibatlarini moslashtirish va yumshatish (mitigatsiya qilish) bo'yicha hukumat tomonidan ko'rilayotgan chora-tadbirlar BMTning iqlim o'zgarishi to'g'risidagi asosiy konvensiyasi (UNFCCC), Kioto protokoli va Parij bitimi hamda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo'yicha boshqa xalqaro hujjatlar doirasida qabul qilingan O'zbekiston majburiyatlariga muvofiq amalga oshirilmoqda.
Mamlakatimizda iqlim o'zgarishiga moslashish va yumshatish masalalariga eng yuqori darajada alohida e'tibor qaratilayotgani alohida e'tiborga sazovor. Davlatimiz rahbarining turli joylarda O'zbekiston uchun iqlim kun tartibining ustuvorligini bir necha bor ta'kidlagan va ta'kidlagan so'zlari buning tasdig'idir.
Shunday qilib, parlament va xalqqa murojaat qilib (2022 yil dekabr) Sh. Mirziyoyev " hozirgi kunda O'zbekistonda ham, butun dunyoda ham jiddiy ekologik muammolar yuzaga kelmoqda. Ular orasida aksariyat mintaqalarda tuproqning degradatsiyasi, unumdor erlarning kamayishi, cho'llanish, suv tanqisligi, qurg'oqchilik, favqulodda vaziyatlar chastotasining ko'payishi, shuningdek aholini toza ichimlik suvi bilan ta'minlash masalalari mavjud. Shuning uchun tabiatga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lish, suv, havo va atrof-muhitni toza saqlash har bir mahalla aholisi uchun haqiqiy tashvish bo'lishi kerak".
Oliy Majlis palatalarining qo'shma majlisida (2023-yil iyul) Prezident yana bir bor ta'kidladi: "ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, suv resurslari yetishmovchiligi muammolarini hal qilish biz uchun dolzarb vazifa bo'lib qolaveradi. Biz hammamiz, albatta, ekologik muvozanatni, toza havo va suvni, toza muhitni ta'minlash tarafdorimiz. Bu savol biz uchun juda dolzarb va muhimdir. Mamlakatda bebaho ekotizimni saqlash va mustahkamlashga qaratilgan keng ko'lamli dasturlar amalga oshirilmoqda. Biz bu ishni jadal sur'atlarda davom ettiramiz."
BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasida (2023-yil sentabr) so'zga chiqqan davlat rahbari, shuningdek, "O'zbekiston imkon qadar Global muammo bo'lgan Orol fojiasi oqibatlarini bartaraf etishga qaratilgan sa'y-harakatlarni davom ettirayotganini ta'kidladi. Ushbu yo'nalishda ishlashni davom ettirish uchun xalqaro hamjamiyatni qo'llab-quvvatlash juda muhimdir", dedi prezident.
O'z navbatida, BMTning iqlim o'zgarishi bo'yicha doiraviy konvensiyasi (sor-28, BAA 2023) tomonlarining 28-konferensiyasida O'zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev "yashil iqtisodiyot relslariga o'tish va uglerod neytralligiga erishish yangi O'zbekistonning ustuvor strategik vazifasi "ekanini ta'kidladi.
Iqlim o'zgarishi muammolarini hal qilishda ekologik toza energiya manbalariga o'tish, energiya ehtiyojlarini qondirish va barqaror rivojlanishni ta'minlash kabi harakatlarning ahamiyati va dolzarbligini anglagan O'zbekiston 1993 yilda BMTning iqlim o'zgarishi bo'yicha doiraviy konvensiyasiga (UNFCCC) qo'shildi, Kioto protokoli (1999) va Parij kelishuvini (2018) ratifikatsiya qildi.
Shuningdek, 2021-yilda Birlashgan Millatlar tashkilotining iqlim o'zgarishi bo'yicha asosiy konvensiyasining (sor-26) 26-sessiyasida O'zbekiston 2030-yilga borib yalpi ichki mahsulot birligiga issiqxona gazlari chiqindilarini 2010-yil darajasiga nisbatan 35 foizga kamaytirish bo'yicha qo'shimcha majburiyatlar qabul qilinganligini ma'lum qildi. 2030 yilga kelib metan chiqindilarini 2020 yilga nisbatan kamida 30 foizga kamaytirish bo'yicha jamoaviy maqsadga erishish.
O'z majburiyatlarini bajarish maqsadida so'nggi yillarda milliy normativ-huquqiy baza sezilarli darajada kengaydi va mustahkamlandi.
Xususan, O'zbekiston iqlim siyosatining asosiy yo'nalishlari 2017-2020 yillarda rivojlanish bo'yicha harakatlar strategiyasi, "O'zbekiston-2030" strategiyasi, shuningdek, 2030 yilgacha atrof-muhitni muhofaza qilish konsepsiyasi, 2020-2030 yillarda suv xo'jaligini rivojlantirish konsepsiyasi, 2020-2030 yillarda qishloq xo'jaligini rivojlantirish strategiyasi kabi flagman hujjatlarda qayd etilgan , 2019-2030 yillarda yashil iqtisodiyotga o'tish strategiyasi, 2019-2028 yillarda biologik xilma-xillikni saqlash strategiyasi va boshqalar. Bundan tashqari, O'zbekiston iqtisodiyotini 2060 yilgacha dekarbonizatsiya qilish strategiyasi ishlab chiqilgan.
Ushbu dasturlarning amaliy amalga oshirilishini ta 'minlash, shuningdek qishloq va suv xo' jaligi, energetika, atrof muhitni muhofaza qilish va boshqa sohalarni rivojlantirish maqsadida o ' zbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasining bir qator qonunlari, farmonlari va qarorlari qabul qilindi. Bundan tashqari, mamlakatda suv, ekologik va ijtimoiy kodlar ishlab chiqilmoqda.
Ushbu hujjatlar moslashuv va miting tadbirlarini amalga oshirish maqsadlariga erishishning asosiy yo'nalishlarini, shu jumladan:
a) 2030 yilga kelib YAIM birligiga to'g'ri keladigan issiqxona gazlari chiqindilarining 2010 yildagi bazaviy darajadan 30-35 foizga kamayishi.;
b) toza va xavfsiz sanoat texnologiyalarini joriy etish va iqtisodiyot tarmoqlarining energiya samaradorligini 2 baravarga, sanoat infratuzilmasini 20 baravarga oshirish%;
v) iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida suvdan foydalanish samaradorligini oshirish, suvni tejaydigan sug'orish texnologiyalarini 2 million gektargacha joriy etish va hosildorlikni 30-35 foizga oshirish%;
D) qayta tiklanuvchi energiya manbalarining (re) ishlab chiqarish quvvatini 15-25 Gvtgacha oshirish va ularning elektr energiyasi ishlab chiqarishning umumiy hajmidagi ulushini 30-40 Gvtgacha yetkazish%;
e) muhofaza etiladigan tabiiy hududlar maydonini mamlakat hududining 12 foizigacha kengaytirish, shuningdek Orolbo'yi mintaqasida o'rmonzorlarni 2,3 million gektarga yetkazish.;
e) davlat investitsiyalari va xaridlari, binolarning energiya samaradorligini sertifikatlash tizimi va boshqalar sohasida xalqaro va milliy "yashil" mezonlarni joriy etish.
Hozirgi vaqtda mamlakatda ushbu maqsadlarga erishish yo'lidagi chora-tadbirlarning amaliy amalga oshirilishini kuzatish mumkin.
Shunday qilib, 2020 yildan boshlab mamlakatda energiya samaradorligini oshirish uchun O'zbekistonda sertifikatlashda mahsulotlar (uskunalar, tovarlar) va texnologiyalarning energiya samaradorligi klassi va texnik ko'rsatkichlarini aniqlash majburiy bo'lib qoldi.
2024 yil 1 avgustdan boshlab mahalliy korxona va tashkilotlarda Iso 50001 energiya menejmenti tizimi bosqichma-bosqich joriy etilib, energiya iste'moli samaradorligini baholashning shaffofligi va xolisligini, energiya sarfini kamaytirish va atmosferaga chiqindilarni kamaytirishni ta'minlaydi. Ushbu standartning joriy etilishi korxonalarga xalqaro darajaga chiqish uchun xalqaro sertifikat olish imkonini beradi.
Maishiy sektorda energiya samaradorligini rag'batlantirish choralari ko'rilmoqda, shu jumladan uylarda quyosh fotovoltaik stansiyalarni o'rnatishda jismoniy shaxslarning xarajatlarining bir qismini qoplash, jismoniy va yuridik shaxslarning tijorat banklarining REE qurilmalari, energiya tejaydigan gaz yoqish moslamalari va qozonxonalar, shuningdek boshqa energiya tejaydigan uskunalarni sotib olish uchun kredit xarajatlari foizi.
2024 – yil 1 - noyabrdan boshlab O'zbekistonda 200 kvadrat metrdan ortiq maydondagi bino va inshootlar uchun energiya samaradorligi toifalari joriy etildi.ob'ektlar "a" dan "g" gacha bo'lgan eng yuqori energiya samaradorligi-eng past energiya samaradorligi toifalariga bo'linadi. 2024-yil oxirigacha bino va inshootlarning energiya auditi yakunlari bo'yicha energiya pasportlari reyestri va hisobotlarni yuritish uchun ixtisoslashtirilgan elektron platforma yaratiladi. Majburiy energiya auditi kamida besh yilda bir marta o'tkaziladi.
Bundan tashqari, qayta tiklanadigan energiya manbalari (REE) ulushini oshirish kursi. Xalqaro qayta tiklanadigan energiya agentligi (IRENA) ma'lumotlariga ko'ra, 2020-2023 yillarda mamlakatda quyosh energiyasi hajmi 63 baravar oshdi, 4 Mvtdan 253 mvtgacha, mutaxassislar buni 2021 yilda Navoiy viloyati Karmana tumanidagi quyosh elektr stansiyasining foydalanishga topshirilishi bilan bog'lashdi.
2023 yil oxiriga kelib umumiy quvvati 1,1 ming Mvtdan ortiq bo'lgan quyosh va fotoelektr stansiyalari, quvvati 500 MVt bo'lgan shamol elektr stansiyalari foydalanishga topshirildi. Umuman olganda, 2030 yilgacha "yashil" elektr stansiyalarining quvvatini 27 Gvtgacha oshirish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, mamlakatda suvni tejash va suv resurslaridan oqilona foydalanish choralari ko'rilmoqda. Mamlakatda suv xo'jaligi uchun 2024-2030 yillarga mo'ljallangan sektoral moslashuv rejasi qabul qilindi.
Ustuvor yo'nalishlardan biri sug'orish uchun suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etishdir. Suv xo'jaligi vazirligining ma'lumotlariga ko'ra, 2023-2024 yillarda suvni tejaydigan texnologiyalar bilan qamrab olingan maydon 1 dan 1,6 million gektargacha o'sdi (sug'oriladigan erlarning umumiy maydonining 23 foizidan 37 foizigacha – 4,3 million gektar).
Suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish 30-40% gacha suv, o'g'it va yoqilg'ini – 25-30% gacha tejashga imkon beradi. 2030 yilga kelib barcha sug'oriladigan yerlarni suvni tejaydigan texnologiyalar bilan qamrab olish rejalashtirilgan.
Ushbu ko'rsatkichlar O'zbekistonni Markaziy Osiyo mintaqasida birinchi o'ringa qo'ydi va dunyoda Isroil, AQSh, Rossiya Federatsiyasi, Ispaniya, Braziliya va Italiyadan keyin suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish bo'yicha dunyoda 7-o'rinni egalladi.
Bundan tashqari, O'zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan sug'orish tarmoqlarida suv yo'qotishlarini kamaytirish maqsadida 2024 yil suv xo'jaligida "kanallarni betonlashtirish bo'yicha zarba yili" deb e'lon qilindi. 2024 yilda 1,5 ming km, 2023 yilga nisbatan 4 baravar ko'p kanallarni, 2025 yilda esa kamida 2 ming km kanallarni betonlashtirish vazifasi qo'yildi.
2030 yilga kelib beton qoplamali magistral va xo'jaliklararo kanallar ulushini 10,1 ming km (37%) dan 20,5 ming km (71%) gacha oshirish rejalashtirilgan. Umuman olganda, ma'lumotlarga ko'ra, suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish va suv xo'jaligi sohasida kompleks chora-tadbirlar ko'rish O'zbekistonga har yili 7 milliard m3 suvni tejash imkonini beradi.
Shu bilan birga, suv xo'jaligi sohasida avtomatlashtirilgan boshqaruv (SCADA) va "aqlli suv"onlayn suvni hisobga olish va nazorat qilish tizimlari faol joriy etilmoqda.

In recent years, the climate agenda has become one of the priorities of Uzbekistan's domestic and foreign policy. This trend is explained by the fact that the country is increasingly feeling the effects of global climate change.
At the same time, the measures taken by the Government to adapt and mitigate the effects of climate change are being taken in accordance with Uzbekistan's obligations under the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), the Kyoto Protocol and the Paris Agreement and other international documents on achieving Sustainable Development Goals.
It is noteworthy that in our country, special attention is paid to adaptation and mitigation of the effects of climate change at the highest level. This is confirmed by the words of the Head of State, who has repeatedly stressed and emphasizes the priority of the climate agenda for Uzbekistan at various venues.
Thus, addressing the Parliament and the people (December 2022), Sh. Mirziyoyev noted that "serious environmental problems are currently emerging in Uzbekistan, as well as around the world. Among them in most regions are soil degradation, reduction of fertile lands, desertification, water scarcity, drought, an increase in the frequency of emergencies, as well as issues of providing clean drinking water to the population. Therefore, caring for nature, maintaining the purity of water, air and the environment should become a real concern for the residents of each mahalla."
At a joint meeting of the Chambers of the Oliy Majlis (July 2023), the President once again stressed that "solving problems of ecology and environmental protection, water scarcity will continue to be an urgent task for us. We are all, of course, supporters of ensuring an ecological balance, clean air and water, and a clean environment. This issue is extremely relevant and important for us. The country is implementing large-scale programs aimed at preserving and strengthening the priceless ecosystem. We will continue this work at an accelerated pace."
Speaking at the 78th session of the UN General Assembly (September 2023), the Head of State also noted that "Uzbekistan, to the best of its ability, continues to direct efforts to eliminate the consequences of the Aral tragedy, which is a global problem. The support of the international community is very important to continue working in this direction," the President said.
In turn, at the 28th Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP-28, UAE 2023), President of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev noted that "the transition to a green economy and the achievement of carbon neutrality are a priority strategic task of the New Uzbekistan."
Realizing the importance and urgency of actions to address climate change issues, such as the transition to environmentally sound energy sources, meeting energy needs and ensuring sustainable development, Uzbekistan joined the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) in 1993, ratified the Kyoto Protocol (1999) and the Paris Agreement (2018).
Also in 2021, at the 26th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP-26), Uzbekistan announced additional commitments to reduce greenhouse gas emissions per unit of GDP by 35% by 2030 compared to 2010 levels. In 2022, the country joined the Global Methan Pledge initiative to to achieve the collective goal of reducing methane emissions by at least 30% by 2030 compared to 2020.
In order to fulfill the obligations assumed, the national regulatory framework has significantly expanded and strengthened in recent years.
In particular, the key directions of Uzbekistan's climate policy were fixed in such flagship documents as the Development Action Strategy for 2017-2020, the Strategy "Uzbekistan-2030", as well as such program documents as the Concept of Environmental Protection until 2030, the Concept of Water Management Development for 2020-2030, the Strategy for Agricultural Development for 2020-2030 The Strategy for the transition to a "green" economy for 2019-2030, the Strategy for the Conservation of Biodiversity for 2019-2028 and others. In addition, a strategy for decarbonizing the economy of Uzbekistan until 2060
has been developed. To ensure the practical implementation of these programs, as well as for the development of agriculture and water management, energy, environmental protection, etc., a number of laws, decrees and resolutions of the President and Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan have been adopted. In addition, the country is developing Water, Environmental and Social Codes.
These documents set out the main directions for achieving the targets for the implementation of adaptation and mitigation measures, including:
a) reduction of specific greenhouse gas emissions per unit of GDP by 30-35% by 2030 compared to the baseline level of 2010;
b) introduction of cleaner and safer industrial technologies and an increase in energy efficiency of economic sectors by 2 times, industrial infrastructure by 20%;
c) improving the efficiency of water use in all sectors of the economy, introducing water-saving irrigation technologies up to 2 million hectares and increasing yields by 30-35%;
d) increasing the production capacity of renewable energy sources (RES) to 15-25 GW and bringing their share in the total volume of electric energy production to more than 30-40%;
e) expansion of the area of protected natural territories to 12% of the country's territory, as well as bringing forest plantations in the Aral Sea region to 2.3 million hectares;
f) introduction of international and national "green" criteria in the field of public investment and procurement, certification systems for energy efficiency of buildings, etc.
By now, it is already possible to observe the practical implementation of measures towards achieving these targets in the country.
Thus, in order to increase energy efficiency in 2020, it has become mandatory in the country to determine the class and technical indicators of energy efficiency of products (equipment, goods) and technologies during their certification in Uzbekistan.
Since August 1, 2024, the ISO 50001 energy management system has been gradually implemented at domestic enterprises and organizations, providing for transparency and objectivity in assessing energy efficiency, reducing energy intensity and reducing emissions into the atmosphere. The implementation of this standard will allow enterprises to obtain an international certificate to enter the international level.
Measures are being taken to promote energy efficiency in the domestic sector, including compensation for part of the expenses of individuals when installing solar photovoltaic plants in homes, interest costs on loans from commercial banks of individuals and legal entities for the purchase of renewable energy installations, energy-efficient gas burners and boilers, as well as other energy-efficient equipment.
Since November 1, 2024, Uzbekistan has introduced energy efficiency categories for buildings and structures with an area of over 200 square meters. The facilities will be divided into categories from "A" – the highest energy efficiency to "G" - the lowest energy efficiency. By the end of 2024, a specialized electronic platform will be created to maintain a register of energy certificates and reports on the results of energy audits of buildings and structures. A mandatory energy audit will be conducted at least once every five years.
In addition, a course has been taken to increase the share of renewable energy sources (RES). According to the International Renewable Energy Agency (IRENA), in 2020-2023, the volume of solar energy in the country increased 63 times, from 4 MW to 253 MW, which experts attribute to the commissioning in 2021 of a solar power plant in the Karmaninsky district of Navoi region.
By the end of 2023, it was possible to put into operation solar and photovoltaic plants with a total capacity of more than 1.1 thousand. MW, wind farms with a capacity of 500 MW. In general, it is planned to increase the capacity of "green" power plants to 27 GW by 2030.
At the same time, measures are being taken in the country for water conservation and rational use of water resources. The country has adopted a sectoral adaptation plan for water management for 2024-2030.
One of the priorities is the introduction of water-saving technologies for irrigation. According to the Ministry of Water Management, in 2023-2024, the area covered by water-saving technologies increased from 1 to 1.6 million hectares (from 23% to 37% of the total area of irrigated land – 4.3 million hectares).
The introduction of water–saving technologies allows you to save up to 30-40% of water, fertilizers and fuel - up to 25-30%. By 2030, it is planned to cover all irrigated lands with water-saving technologies.
These indicators put Uzbekistan in first place in the Central Asian region and 7th place in the world after Israel, the USA, the Russian Federation, Spain, Brazil and Italy in terms of areas with the introduction of water-saving technologies.
In addition, in order to reduce water losses in irrigation networks, at the initiative of the President of Uzbekistan, 2024 was declared the "shock year for channel concreting" in the water sector. The task has been set to concret 1.5 thousand km in 2024, 4 times more channels than in 2023, and at least 2 thousand km of channels in 2025.
In total, by 2030, it is planned to increase the share of main and inter-farm channels with concrete pavement from 10.1 thousand km (37%) to 20.5 thousand km (71%). In general, according to the data, the introduction of water-saving technologies and the adoption of comprehensive measures in the field of water management allows Uzbekistan to save about 7 billion annually. m3 of water.
At the same time, automated control systems (SCADA) and online water accounting and control "Smart Water" are being actively implemented in the water sector.
Thanks to the introduction of digital technologies at water management facilities that facilitate the operational management of water resources, in 2021-2023, water savings increased 1.5 times, from 350 million m3 to 530 million m3.