O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Boku shahrida Global o‘zgarishlar instituti raisi Toni Bler bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Britaniya munosabatlarini yanada rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, Toni Bler rahbarlik qilayotgan Global o‘zgarishlar instituti bilan amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Sobiq bosh vazir Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli va ortga qaytmas islohotlar dasturini yuksak baholab, ularni amalga oshirishda ekspert-maslahat ko‘magini taklif etishga tayyorligini bildirdi.
Institut bilan birgalikda transport yo‘laklarini rivojlantirish, yangi bozorlarga chiqish, xalqaro to‘lov tizimlarini joriy etish, investitsiya siyosati samaradorligini oshirish va boshqa sohalar hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
Sheriklikning aniq yo‘nalishlarini belgilab olish uchun tegishli idoralar ekspertlari darajasida qo‘shimcha uchrashuvlar o‘tkazishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана провел встречу с бывшим премьер-министром Великобритании, председателем Института глобальных изменений Тони Блэром
В городе Баку состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с председателем Института глобальных изменений Тони Блэром.
Были рассмотрены перспективы дальнейшего развития узбекско-британских отношений, а также вопросы налаживания практического партнерства с возглавляемым Тони Блэром Институтом глобальных изменений.
Экс-премьер дал высокую оценку осуществляемой в Новом Узбекистане масштабной программе необратимых реформ, выразил заинтересованность в оказании экспертно-консультативной поддержки в их реализации.
В качестве приоритетных направлений взаимодействия с Институтом обозначены развитие транспортных коридоров, выход на новые рынки сбыта, внедрение международных платёжных систем, повышение эффективности инвестиционной политики и другие.
Условлено о проведении дополнительных встреч на уровне экспертов профильных ведомств для определения конкретных направлений сотрудничества.