12-noyabr kuni Bok-u shahrida o‘tayotgan COP29 sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ushbu nufuzli xalqaro moliya instituti bilan keng qamrovli hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Bankning mamlakatimizga investitsiyalari 5 milliard yevrodan oshgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Ushbu ko‘rsatkich bo‘yicha O‘zbekiston bankning mintaqamizdagi eng yirik hamkori hisoblanadi.
YTTBning faol ishtirokida bank sektorini xususiylashtirish chora-tadbirlari amalga oshirilmoqda, investitsiyalar va yer qa’ridan foydalanish sohasidagi me’yoriy-huquqiy baza takomillashtirilmoqda.
Davlatimiz rahbari loyihalarni tayyorlash sifati va samaradorligini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
O‘zbekiston va YTTB o‘rtasidagi hamkorlik strategiyasini amalga oshirish va uni yanada boyitish muhimligi ta’kidlandi. Energetika samaradorligi, kichik va o‘rta biznes, ayollar va yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash, ijtimoiy soha va infratuzilmada davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini joriy etish, shuningdek, "yashil" shaharlarni rivojlantirish sohalarida yangi loyiha va dasturlarni amalga oshirish hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida belgilandi.
Kelgusi yilda Xorijiy investorlar kengashining navbatdagi yig‘ilishini tayyorlash va o‘tkazish yuzasidan ham fikr almashildi.

Президент Узбекистана и глава ЕБРР обсудили вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства
12 ноября на полях проходящего в городе Баку саммита COP29 Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с президентом Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо.
Были рассмотрены практические аспекты расширения полномасштабного сотрудничества с этим авторитетным международным финансовым институтом.
С особым удовлетворением отмечено, что инвестиции Банка в нашу страну превысили 5 миллиардов евро. По данному показателю Узбекистан является крупнейшим партнёром ЕБРР в регионе.
При активном участии Банка осуществляются меры по приватизации в банковском секторе, совершенствуется нормативно-правовая база в области инвестиций и недропользования.
Глава нашего государства уделил особое внимание вопросам повышения качества подготовки и результативности проектов.
В фокусе внимания – реализация и дальнейшее наполнение Стратегии партнёрства между Узбекистаном и ЕБРР. В качестве приоритетов взаимодействия определены осуществление новых проектов и программ в области энергоэффективности, развития малого и среднего бизнеса, женского и молодёжного предпринимательства, внедрения механизмов ГЧП в социальном секторе и инфраструктуре, а также развития «зеленых» городов.
Состоялся также обмен мнениями по вопросу подготовки и проведения очередного заседания Совета иностранных инвесторов в следующем году.