O‘zbekiston Prezidenti Turkiya ichki ishlar vaziri bilan huquqni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-iyul kuni amaliy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Turkiya ichki ishlar vaziri Sulaymon Soyluni qabul qildi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida huquqni muhofaza qilish va jamoat xavfsizligini ta’minlash sohalarida amaliy hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida vazir Sulaymon Soylu davlatimiz rahbariga Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Turkiya tomoni sa’y-harakatlarni samarali muvofiqlashtirish va xavfsizlikka tahdid solayotgan zamonaviy xavf-xatarlarga qarshi kurashish maqsadida tizimli idoralararo sheriklikni yo‘lga qo‘yishga tayyor ekani qayd etildi.
Suhbatda faol muloqotlarni, axborot almashishni va ilg‘or tajribani o‘rganishni davom ettirish, uyushgan, shu jumladan kibermakondagi jinoyatchilik, terrorizm, diniy ekstremizm, narkotrafik va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shma tadbirlar o‘tkazish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана обсудил с министром внутренних дел Турции вопросы развития сотрудничества в правоохранительной сфере
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 июля принял министра внутренних дел Турецкой Республики Сулеймана Сойлу, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Были рассмотрены вопросы развития практического сотрудничества в правоохранительной сфере и области обеспечения общественной безопасности в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
В начале встречи министр Сулейман Сойлу передал Президенту Узбекистана теплые приветствия и добрые пожелания Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Подчеркнута готовность турецкой стороны к налаживанию системного межведомственного партнерства в целях эффективной координации усилий и противодействия современным вызовам и угрозам безопасности.
В ходе беседы особое внимание уделено вопросам продолжения активных контактов, обмена информацией и изучения передового опыта, проведения совместных мероприятий по борьбе с организованной преступностью, в том числе в киберпространстве, терроризмом, религиозным экстремизмом, наркотрафиком и нелегальной миграцией.