Biz Ozarbayjonning zamonaviy iqlim tahdidlariga qarshi kurashish yo‘lida xalqaro hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha faol sa’y-harakatlarini to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz.
Iqlim o‘zgarishlari bugungi kunda asosiy global tahdidga aylanib bormoqda, geosiyosiy ziddiyatlar kuchayishiga bevosita ta’sir ko‘rsatmoqda. Ayniqsa, kambag‘allikka qarshi kurash, oziq- ovqat va energetika xavfsizligi, suv va resurslardan foydalanish muammolarini kuchaytirmoqda.
Bularning asoratlarini Markaziy Osiyoda o‘tkir his qilmoqdamiz. Iqlim muammolari aholimizning turmush sifatini oshirish va milliy taraqqiyot strategiyalarini ro‘yobga chiqarishda yangi to‘siqqa aylanmoqda.
Parij bitimi doirasidagi bosh maqsadimiz – mintaqada havo haroratining jadal o‘sishiga yo‘l qo‘ymaslik va joriy yuz yillikda 1,5-2 gradus atrofida saqlab qolishdir.
Bu borada biz O‘zbekistonda uglerod neytralligiga erishish bo‘yicha keng miqyosdagi islohotlarni qat’iy olib borayapmiz. 2030-yilgacha havoga isciqxona gazlari chiqarilishini 35 foizga kamaytirishni reja qilganmiz. Bu majburiyatni 2050-yilga qadar yanada kengaytirishga tayyormiz.
“Yashil” energetika ulushini 40 foizgacha oshiramiz. Elektromobil va “yashil” vodorod klasterlari, quyosh va shamol generatsiya xablarini yaratayapmiz. “Yashil makon” dasturimiz doirasida ko‘kalamzor hududlarni keskin ko‘paytiryapmiz.
Qo‘shni mamlakatlar bilan Mintaqaviy iqlim strategiyasini hayotga tatbiq qilmoqdamiz. Shu kunlari Yevropaga “yashil” energiya yetkazish bo‘yicha ko‘p tomonlama bitimni imzolaymiz.
O‘zbekiston global iqlim o‘zgarishlari oqibatlarini birgalikda bartaraf etishda o‘zining amaliy hissasini kengaytirish niyatida.
Birinchidan, rivojlanayotgan mamlakatlarga iqlim xatarlarini aniqlash uchun yetakchi davlatlar va xalqaro institutlarning texnik ko‘magini kengaytirish dolzarbdir.
Bu borada Iqlim tufayli yo‘qotish va zararlarni baholash bo‘yicha xalqaro markaz ta’sis etishni taklif qilamiz.
Ikkinchidan, transchegaraviy suv resurslari ifloslanishining oldini olish va barqaror bioxilma-xilligini saqlashda yagona yondashuvlar zarur.
Mintaqamiz misolida aytib o‘tmoqchimanki, bir avlod ko‘z o‘ngida Orol dengizining butunlay yo‘qolishi sayyoramiz miqyosidagi fojiaga aylandi. Shu o‘rinda biz Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligida Daryo ekotizimlarining butunligi va ekologik xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha majburiyatlar to‘g‘risidagi deklaratsiyani ishlab chiqish tarafdorimiz.
Uchinchidan, ko‘p tomonlama yetakchi tuzilmalar ishtirokida o‘simliklarning iqlim o‘zgarishlariga chidamliligini oshirish uchun Genetik resurslarning mintaqaviy bankini ishga tushirishni reja qilganmiz.
Dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan davlatlar uchun yurtimizda Birlashgan Millatlar Tashkilotining innovatsion agrosanoat xabini yaratish tashabbusini ilgari suramiz.
To‘rtinchidan, iqlim o‘zgarishlaridan zarar ko‘rayotgan megapolis va shaharlarning barqaror rivojlanishi bo‘yicha ilg‘or bilim va amaliyotlar transferi uchun Jahon iqlim poytaxtlari alyansini tashkil etishni va uning birinchi forumini Toshkentda o‘tkazishni taklif qilamiz.
Beshinchidan, kelgusi yili 15-may – Xalqaro iqlim kunida Orolbo‘yi mintaqasida o‘tkaziladigan Raqamli “yashil” tashabbuslar global yoshlar festivalida davlatlaringiz vakillarini kutib qolamiz.
O‘zbekiston umumiy farovonlik va “yashil” taraqqiyot yo‘lida ochiq muloqot va sheriklikka doim tayyor ekanini yana bir bor ta’kidlayman.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the UN Climate Change Conference (COP29)
I would like to sincerely congratulate the President of the Republic of Azerbaijan, His Excellency Ilham Aliyev, for the excellent organization of this historic Conference in the beautiful city of Baku.
We fully support Azerbaijan’s active efforts in broadening the international partnership to effectively address current climate challenges.
Climate change is now emerging as a major global threat, and directly influencing the escalation of geopolitical tensions.
It primarily exacerbates the problems of poverty eradication, food and energy security, as well as access to water and resources.
In Central Asia, we feel these problems especially acutely. Climate challenges are posing new barriers to improving the quality of life of our people and implementing national development strategies.
Our main goal under the Paris Agreement is to prevent the region from outpacing temperature rise, and to keep it within 1,5-2 degrees this century.
In this regard, we are resolutely pursuing extensive reforms in Uzbekistan to achieve carbon neutrality.
We have set a target to reduce greenhouse gas emissions by 35 percent by 2030. We are ready to extend this commitment by 2050.
We will increase the share of green energy to 40 percent. We are creating electric car and “green” hydrogen clusters, along with hubs for solar and wind energy generation.
We are drastically expanding green areas under the “Yashil Makon” (Green Space) Program.
Together with neighboring countries, we have embarked upon the implementation of a Regional Climate Strategy.
In the coming days we will sign a multilateral agreement on suppling green energy to the European Union.
Uzbekistan is committed to expanding its practical contributions to jointly overcoming the consequences of global climate change.
First. Increasing technical support from major powers and multilateral institutions to identify climate risks faced by developing countries is important.
In this regard, we propose to consider the establishment of an International Centre for Climate Loss and Damage Assessment.
Second. Unified approaches are essential in preventing the pollution of transboundary water resources and preserving sustainable biodiversity.
Using our region as an example, I would like to highlight that the total disappearance of the Aral Sea before the eyes of a single generation has become a global tragedy.
In this regard, we support the development of a Declaration on Obligations to Ensure the Ecological Safety and Health of River Ecosystems under the auspices of the United Nations.
Third, we plan to launch a Regional Genetic Resources Bank, involving leading multilateral structures in order to improve crop resilience to climate change.
We put forward an initiative to create in our country the UN Agro-Industry Innovation Hub for landlocked countries.
Fourth, we propose to create an Alliance of World Climate Capitals for the transfer of advanced knowledge and best practices on sustainable development in megalopolises and cities, which are negatively affected by climate change, and host its first forum in the city of Tashkent.
Fifth, we invite the representatives of your countries to participate at the Global Youth Festival of Digital Green Initiatives on May 15, 2025 in the Aral Sea region as part of the International Climate Day.
I would like to reiterate Uzbekistan’s readiness for open dialogue and partnership for the common well-being and green development.