Ўзбекистон барқарор келажак йўлида: экологик ташаббуслар ва халқаро ҳамкорлик
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 11-13 ноябрь кунлари  Боку шаҳрида бўлиб ўтаётган БМТнинг Иқлим ўзгариши бўйича ҳадли конвенцияси Томонлари конференциясининг 29-сессияси доирасидаги Иқлим ўзгаришларига қарши курашиш бўйича жаҳон саммитида иштирок этади.
Конференцияда, шунингдек, 200 га яқин мамлакатдан давлат, ҳукумат раҳбарлари ва вазирлар даражасидаги делегациялар, халқаро ташкилотлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, эксперт, илмий ва жамоат доиралари вакиллари иштирок этиши кутилмоқда.
Тадбир 1992 йилда қабул қилинган ва дунёнинг деярли барча давлатларини қамраб олган БМТнинг Иқлим ўзгариши бўйича ҳадли конвенцияси (CОP-29) иштирокчиларининг 29-конференцияси доирасида ташкил этилмоқда.  Киото протоколи ва Париж келишуви ушбу Конвенция асослари ва ривожланиши бўйича қабул қилинган ҳужжатлардир.
Ўзбекистон 1993 йил 20 июнда БМТнинг Иқлим ўзгариши тўғрисидаги ҳадли конвенциясига қўшилган, 1999 йилда Киото протоколини ратификация қилган. 2017 йилда Париж битимини имзолаш орқали Ўзбекистон бир қатор мажбуриятларни, жумладан, 2030 йилгача ялпи ички маҳсулот бирлигига иссиқхона газлари эмиссиясини 2010 йилги даражадан 35 фоизга камайтириш бўйича асосий мажбуриятларни ўз  зиммасига олди.
БМТ ҳадли конвенциясининг иштирокчиси сифатида Ўзбекистон иқлим бўйича мунтазам ҳисоботларни тайёрлайди ва Конвенция котибиятига тақдим этади. Шунингдек, миллий маъруза, икки йиллик ҳисоботлар, мослашиш режалари, миллий миқёсда белгиланган бадалларни ишлаб чиқади ва янгилайди.
Президент Шавкат Мирзиёев 2023 йил 1 декабрь куни Дубайда бўлиб ўтган CОP-28 олий даражадаги Сегментида сўзлаган нутқида иқлим ўзгариши масалалари бўйича мамлакатнинг позицияси, декарбонизация, иқлим ўзгаришига мослашиш, Орол денгиз экотизимини сақлаш ва тиклаш бўйича ҳамкорлик бўйича чора-тадбирлар тўғрисида маълумот берди.
Таъкидлаш керакки, Ўзбекистон иқлим ўзгаришига қарши курашиш ва Марказий Осиё экотизимларини ҳимоя қилишга қаратилган халқаро экологик ташаббусларда фаол иштирок этмоқда. Асосий вазифалардан бири жиддий зарар етган Орол денгизини экотизимини тиклашдир. Ўзбекистон БМТнинг  Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича ўп томонлама шериклик асосидаги Траст фондини  ташкил этиш ташаббуси билан чиқди, унинг мақсади ушбу минтақани иқлим ўзгаришига чидамли ҳудудга айлантиришдир.
Ўзбекистон CО₂ чиқиндиларини камайтириш, қайта тикланадиган энергия манбаларини ва экологик таълимни ривожлантириш мақсадида ЮНЕСКО билан “Яшил таълим” дастури бўйича ҳамкорлик қилиш тарафдори.
CОР-28 ва бошқа учрашувларда мамлакат атроф-муҳит муаммоларини биргаликда ҳал қилиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича умумий стандартларни яратиш учун минтақадаги мамлакатларни бирлаштирган “Бир минтақа, бир овоз” стратегиясини тақдим этди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Барқарор ривожланиш мақсадларига, хусусан, “яшил” энергияни ривожлантириш, чиқиндиларни камайтириш ва сув ресурсларини бошқаришни такомиллаштириш орқали эришиш мажбуриятини олди. Углеводородларга қарамликни камайтириш учун қуёш ва шамол энергетикасини ривожлантириш лойиҳалари шулар жумласидандир.
2022 йилда Тошкентда Глобал яшил ривожланиш институтининг (GGGI) офиси очилди. Бу  ушбу ташкилотнинг МДҲ ва Марказий Осиёдаги биринчи ваколатхонасидир. GGGI мамлакатларнинг “яшил” иқтисодиётни ривожлантириш ва иқлим ташаббуслари орқали барқарор иқтисодий ўсишга ўтишларини қўллаб-қувватлаш учун ташкил этилган халқаро ташкилот ҳисобланади.
Институтнинг Ўзбекистондаги фаолиятининг асосий мақсади иқлим ўзгариши шароитида минтақанинг барқарор ривожланиши ва экологик тикланишига кўмаклашишга қаратилган. Муҳим дастурларидан бири Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) томонидан молиялаштирилган Оролбўйи ҳудудларида “Яшил қопламалар” барпо этиш  лойиҳаси бўлди. Ушбу лойиҳа Орол денгизининг қуриши билан боғлиқ экологик инқироз оқибатларини енгиб ўтиш ва Қорақалпоғистонда “яшил” технологиялар ва барқарор деҳқончилик усуллари орқали аҳоли турмуш шароитини яхшилашга қаратилган.
Иқлим дастури бошқа халқаро форматлар доирасида ҳам фаол равишда илгари сурилмоқда. Хусусан, давлатимиз раҳбари ШҲТ доирасида декарбонизация ва “тоза” технологияларни жорий этиш, “ақлли” қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ва сувни тежаш масалаларида мувофиқлаштириш ва амалий ҳамкорликни кучайтириш зарурлигини таъкидлади.
5-6 ноябрь кунлари Бишкекда бўлиб ўтган Туркий давлатлар ташкилоти саммитида Ўзбекистон етакчиси иқлим ўзгариши билан боғлиқ долзарб экологик муаммоларга ечим топиш учун вазирлар даражасида Туркий экологик кенгаш тузишни тезлаштиришни таклиф қилди.
Бу ташаббусларнинг барчаси Ўзбекистоннинг халқаро экологик саъй-ҳаракатларга ўз ҳиссасини қўшиш ҳамда минтақа ва бутун сайёрамиз учун янада барқарор келажакни таъминлашга содиқлигини акс эттиради.
Ўзбекистон Президентининг Бокуда бўлиб ўтадиган тадбирда иштирок этиши  мамлакатимизнинг “яшил” ўсиш ва ривожланишга содиқлигини, иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштиришга тайёрлигини ҳамда БМТнинг Иқлим ўзгариши бўйича ҳадли конвенцияси, Киото протоколи ва Париж келишуви мақсадларига эришиш бўйича ўз зиммасига олган мажбуриятларни тўлиқ  бажаришини яна бир бор тасдиқлайди.

Uzbekistan on the way to a sustainable future: environmental initiatives and international cooperation
On November 11-13, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev is taking part in the World Summit on Combating Climate Change at the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change, which will be held in Baku.
Delegations from almost 200 countries at the level of heads of state, government and ministers, representatives of international organizations, NGOs, expert, scientific and social circles are expected to participate in the conference.
The event is part of the 29th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP-29), adopted in 1992 and covering almost all countries of the world. The Kyoto Protocol and the Paris Agreement are the documents adopted on the basis of and as a follow-up to this Convention.
Uzbekistan joined the UN Framework Convention on Climate Change on June 20, 1993, ratified the Kyoto Protocol in 1999 and the Paris Agreement in 2017, assuming a number of commitments, including the main quantitative commitment to reduce greenhouse gas emissions per unit of GDP by 35% of the 2010 level by 2030.
As a party to the UN Framework Convention, Uzbekistan prepares and submits to the Convention Secretariat regular climate reporting - national communications, biennial reports, and adaptation plans, develops and updates nationally determined contributions (NDCs).
Speaking at the High Level Segment of COP-28 in Dubai on 1 December 2023, President Shavkat Mirziyoyev presented the country's position on climate change, information on measures on decarburization, adaptation to climate change, cooperation on ecosystem conservation and restoration of the Aral Sea ecosystem.
It is worth noting that Uzbekistan actively participates in international environmental initiatives aimed at combating climate change and protecting Central Asian ecosystems. One of the key tasks is the restoration of the Aral Sea, the ecosystem of which has been significantly damaged. Uzbekistan initiated the establishment of the UN-sponsored Multi-Partner Trust Fund for the Aral Sea region, which aims to transform this region into a climate-resilient zone.
Uzbekistan seeks to reduce CO₂ emissions, develops renewable energy and cooperates with UNESCO's Green Education Program to promote environmental education.
At COP-28 and other meetings, the country presented the “One Region, One Voice” strategy, bringing together countries in the region to jointly address environmental challenges and create common standards for conservation.
In addition, Uzbekistan has committed to achieving the Sustainable Development Goals, particularly through the development of "green" energy, reducing emissions and improving water management. This includes projects to develop solar and wind energy to reduce dependence on hydrocarbons.
In 2022, the office of the Global Green Growth Institute (GGGI), the first representative office of this organization in the CIS and Central Asia, opened in Tashkent. GGGI is an international organization founded to support countries in the transition to sustainable economic growth through the development of "green" economy and climate initiatives.
The main goal of the institute's work in Uzbekistan is to promote sustainable development and environmental rehabilitation of the region, especially in the context of climate change. One of the significant projects was the green rehabilitation of Aral Sea region, funded by the Korea International Cooperation Agency (KOICA). This project is aimed at overcoming the consequences of the environmental crisis associated with the shoaling of the Aral Sea and improving living conditions in Karakalpakstan through “green” technologies and sustainable farming practices.
The climate agenda is also being actively promoted within other international formats. In particular, within the framework of the SCO, our head of state stressed the need to strengthen coordination and practical cooperation in decarburization and introduction of “clean” technologies, development of “smart” agriculture and water conservation.
At the summit of the Organization of Turkic States held in Bishkek on November 5-6, Uzbekistan's leader suggested accelerating the establishment of the Turkic Ecological Council at the ministerial level to find solutions to acute environmental problems related to climate change.
All these initiatives reflect Uzbekistan's aspiration to contribute to international efforts in the field of ecology and ensure a more sustainable future for our country, the region and the planet as a whole.
The participation of the President of Uzbekistan in the upcoming event in Baku will once again reaffirm our country's commitment to "green" growth and development, readiness to consolidate efforts to mitigate climate change and fulfill its commitments to achieve the goals of the UN Framework Convention on Climate Change, the Kyoto Protocol and the Paris Agreement.