Ўзбекистонда меҳнат мигрантлари ва уларнинг оилаларини қўллаб-қувватлаш - давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан биридир
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда миграция сиёсатига гуманитар жиҳатдан алоҳида эътибор берилмоқда. Бугунги кунда мамлакатимизда фуқаролар учун миграция жараёни хавфсиз, қонуний ва қулай бўлишига қаратилган ўзига хос механизм ишлаб чиқилган бўлиб, у учта асосий йўналишни ўз ичига олади:
1. Фуқароларни чет элда вақтинча меҳнат мигранти сифатида чиқишига тайёрлаш, уларга тил ўргатиш ва касбий маҳоратларини ривожлантириш;
2. Чет элда меҳнат мигранти сифатида бўлиб турган ҳамюрларимизнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, уларга моддий ва маънавий ёрдам кўрсатиш;
3. Меҳнат миграциясидан қайтган фуқароларни иш билан таъминлаш, уларни ижтимоий реинтеграция қилиш, хусусан, ижтимоий муҳитга мослашиши учун шароит яратиш.
Ушбу тизимдан шундай хулоса қилиш мумкинки, мамлакатимизда фуқароларнинг мигрант сифатида чет элга чиқишидан тортиб, Ватанга қайтиб, жамият ва ижтимоий-маънавий муҳитга мослашишигача бўлган барча жараёнларга эътибор қаратилади, уларнинг манфаатлари халқаро миқёсда, ҳар қандай шароитда ҳимоя қилинади.
Глобаллашув шароитида давлат сиёсатидаги муҳим йўналишлардан бири миграция сиёсатидир. Миграция, тегишли бошқарув амалиёти орқали, 2030 йилгача барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш жараёнида ижобий натижаларга эришишга ёрдам беради.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев меҳнат мигрантлари ва уларнинг оилаларини қўллаб-қувватлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканлигини бир неча маротаба таъкидлаган. У шундай деди: “Бугун мигрантлар мамлакат иқтисодий ривожланишида муҳим роль ўйнамоқда, улар нафақат ўз оилаларини қўллаб-қувватлайди, балки Ўзбекистон иқтисодиётига ҳам ҳисса қўшади. Бизнинг вазифамиз — уларнинг меҳнат ҳуқуқлари ҳам республика ҳудудида, ҳам унинг ташқарисида ҳимоя қилиниши учун шароит яратишдир.”
Президент шунингдек, мигрантларнинг халқаро меҳнат бозорида рақобатбардошлигини ошириш мақсадида уларни касбий ва тил тайёргарлигини кучайтириш заруриятига ҳам урғу беради. Маҳаллаларда фуқаролар талаб юқори бўлган мутахассисликлар бўйича курсларда ўқиши мумкин бўлган махсус марказларнинг очилиши асосий йўналишлардан бирига айланди.
БМТнинг миграция масалалари бўйича Махсус маърузачиси таъкидлаганидек, мигрантлар ўзларининг янги ватанига катта фойда келтиради: улар зарурий ишлар билан шуғулланади, солиқ тўлайди ва кўп ҳолларда жамиятни янада ранг-баранг ва динамик қилиб қўядиган янги ғояларни олиб келади. Халқаро мигрантлар ўз келиб чиқиши бўйича мамлакатларга ҳам манфаат келтиради. Қоидаларга кўра, улар тез орада ўз оилаларига пул юборишни бошлайди ва бу маблағлар инсон капиталининг шаклланишига ёрдам бериб, тўғри сармояланган тақдирда, фаровонликни таъминлайди. Чет элда муваффақиятга эришган мигрантлар ўз ватанига сармоя кирита бошлайдилар, бу нафақат капитал оқимини ва савдони ривожлантиришни, балки ғоялар, кўникмалар ва технологияларни ривожлантириш орқали бу мамлакатларнинг жаҳон ҳамжамиятига интеграциялаш имкониятларини кенгайтиради.
Ривожланаётган давлатлар учун миграция аввало иш билан таъминланиш ва ишсизлик даражасини пасайтириш имкониятидир. Шунингдек, мигрантларнинг пул ўтказмалари иқтисодий ўсишга ҳисса қўшади. Мигрантларнинг пул ўтказмалари Марказий Осиё мамлакатларида валюта тушумларининг катта қисмини ташкил қилади. Шунинг учун айнан меҳнат миграцияси катта амалий аҳамиятга эга.
Миграция сиёсатининг самарадорлиги бир қатор ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ҳал қилишга боғлиқ, хусусан, аҳолини иш билан таъминлаш масалалари, айниқса, ишчи кучи ортиқча бўлган ривожланаётган мамлакатлар учун аҳамиятлидир. Шунга қарамай, миграциянинг турли шакллари мавжуд бўлиб, миграция жараёнлари комплекс ёндашувни талаб қилувчи бир қатор муаммоларни келтириб чиқаради. Миграция ривожланган мамлакатлар учун ҳам, ривожланаётган мамлакатлар учун ҳам муаммолар туғдиради.
Ривожланган мамлакатлар мигрантларнинг ўз ҳудудларида бўлиш даврида хавфсизлигини таъминлаши керак. Миграция умумий ҳолда қабул қилувчи мамлакатларда иқтисодий ўсиш ва ишлаб чиқариш кўрсаткичларини яхшилайди. Шу билан бирга, кўп ҳолларда мигрантлар оқимининг кўпайиши миллатлараро низоларнинг кучайиши хавфини оширади. Бундан ташқари, ноқонуний миграция ҳолатлари ҳам кам эмас, бу эса жиноятчиликнинг ўсишига олиб келади.
Ривожланаётган мамлакатлар мигрантларни бошқа мамлакатга кетишидан олдин тайёрлаб, уларнинг мослашувини осонлаштириш ва хавфсизлигини таъминлашга эътибор қаратиши лозим, биринчи навбатда, уларнинг эҳтимолий хавф ва таҳдидлар ҳақида хабардорлигини ошириш, инсон савдоси қурбонига айланиш хавфининг олдини олиш орқали.
Шундай қилиб, миграция умумий ҳолда ҳам ривожланган, ҳам ривожланаётган давлатлар иқтисодиётига ижобий таъсир кўрсатади. Бироқ, миграция сиёсати ривожланаётган мамлакатларда иш билан таъминлаш масалаларини ҳал қилиш, шунингдек, ривожланган мамлакатларда ишчи кучи етишмаслигини тўлдириш вазифасини бажариши билан бирга, ўзи мигрантлар учун хавф туғдирмаслиги керак. Шу билан бирга, миграция сиёсатини шакллантиришда гендер жиҳатларини ҳисобга олиш муҳим йўналишга айланмоқда.
Ушбу масаланинг алоҳида аҳамияти Ўзбекистон учун, яъни Марказий Осиёнинг энг зич аҳолига эга мамлакатларидан бири бўлган ва аҳолисининг катта қисмини ёшлар ташкил этувчи давлат учун муҳимдир. Бу ерда миграция жараёнлари жадал кенгайиб бормоқда ва Ўзбекистондан бошқа давлатларга меҳнат мигрантлари оқими аста-секин ўсиб бормоқда.
Ҳозирда Ўзбекистон миграция масалалари бўйича умумий шартномаларда иштирок этмаётганига қарамай, миграция соҳасида икки томонлама шартномалар мавжуд. Ўзбекистон Халқаро миграция ташкилотининг (ХМТ) 173-аъзоси бўлди. Женевада 27 ноябрь куни бўлиб ўтган ХМТ Кенгашининг 109-сессиясида Ўзбекистоннинг ХМТга аъзо давлат сифатида қўшилиши ҳақидаги аризаси қўллаб-қувватланди.
Республикада 2016 йилдан бери миграция соҳасига эътибор кучайтирилди. Ушбу давр мобайнида мазкур соҳани тўғридан-тўғри ва билвосита тартибга солишга қаратилган 13 норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинди. 2016 йилдаги Вазирлар Маҳкамаси қарорига кўра, ижтимоий йиғимларни ўз вақтида тўлаб бораётган меҳнат мигрантлари учун иш стажи ҳисоблаб чиқариш тартиби жорий қилинди.
Меҳнат бозорини янада шаффоф қилиш мақсадида Миграция агентлиги ва унинг 14 та филиали ташкил этилди. Уларда махсус касбий тайёргарлик кассалари фаолият юритмоқда. Фуқаролар учун энг кам ҳужжатлар билан биргина марказга мурожаат қилиш кифоя, шунда улар ягона миграция базасида рўйхатга олинишлари мумкин.
2018 йилда хусусий секторга меҳнат миграцияси билан шуғулланиш имконияти берилди. Кейинги икки йил ичида 103 та хусусий бандлик агентлиги ташкил этилди, шулардан 73 таси хорижда иш топиш учун лицензия олди. Бугунги кунда бу хизматларни фақатгина 25 та компания кўрсата олади — 39 та агентлик ўз хоҳиши билан лицензиясини қайтарди, 11 та компанияга эса фирибгарлик учун жиноий иш қўзғатилди.
Бундай салбий ҳолатларга қарамай, хусусий сектор умумий ҳолда ушбу тармоққа ижобий таъсир кўрсатди. Масалан, 2018 йилгача ҳар йили 4 минг нафар фуқаро тартибга солинган схема асосида меҳнат миграциясида бўлган бўлса, 2018-2020 йилларда 190,5 минг нафар мигрант манзилли миграция билан қамраб олинган бўлиб, шундан 8,9 минг нафар фуқаро Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги орқали иш билан таъминланган. Фақатгина 2021 йилда агентлик томонидан 108,5 минг мигрант тўғридан-тўғри ишга жойлаштирилган бўлиб, бу ўтган йилларга нисбатан 10 марта кўпроқдир.
2020 йилдан бошлаб Ўзбекистон меҳнат мигрантларини ихтисослаштиришга алоҳида эътибор қаратди — асосий диққат касбий ва тил тайёргарлигига қаратилиб, уларнинг рақобатбардошлигини оширишга йўналтирилган. Ҳозирги вақтда мамлакатда 191 та марказ фаолият юритмоқда ва улар сони яқин келажакда 200 тадан ортиши кутилмоқда. Бундан ташқари, маҳаллаларда 136 та касбий ўқув муассасаси ташкил этилган бўлиб, уларда 1, 3 ёки 6 ойлик курслар мавжуд. Касб танлови талабга қараб амалга оширилади. Маҳаллалардаги ўқув марказларида тикувчилик, компьютер саводхонлиги, сартарошлик ва ошпазлик йўналишлари бўйича таълим берилади. Вилоят марказларида эса 22 тагача касб бўйича кенгроқ танлов тақдим этилган.
Шуни таъкидлаш керакки, ҳукумат чет элдаги меҳнат мигрантларини, шу жумладан, мажбурий меҳнат қурбонларини қўллаб-қувватлашни давом эттирди ва ушбу мақсадларга 38,8 миллиард сўм (3,46 миллион АҚШ доллари) миқдорида маблағ ажратди. Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги чет элда бўлиб турган заиф ҳимояланган мигрантларга молиявий, ижтимоий ва ҳуқуқий ёрдам кўрсатди, шунингдек, Ватанга қайтиб келган мигрантларни иш билан таъминлашга ёрдам берди. Агентлик меҳнат мигрантлари билан уларнинг кетиши олдидан маслаҳатлар ўтказиб, Россия ва Қозоғистон каби асосий қабул қилувчи мамлакатларнинг меҳнат ва миграция қонунчилиги ҳақида маълумот берди. Айрим эҳтимолий меҳнат мигрантларига тиббий суғурта берилиб, транспорт ва суғурта каби асосий харажатларни қоплаш учун микрокредитлар тақдим этилди. Бундан ташқари, ҳукумат ННТлар билан ҳамкорликда меҳнат мигрантларига хорижда хавфсиз ишлаш ва уларнинг ҳуқуқлари бўйича маълумот ҳамда ёрдам кўрсатди. Ўзбекистон Россия, Қозоғистон, Туркия, Исроил, Саудия Арабистони, Жанубий Корея ва Япония билан меҳнат миграцияси соҳасида ҳамкорликни кучайтириш бўйича келишувлар имзолади.
2022 йилда Республика ижтимоий-ахборот маркази “Истиқболли авлод” (ННТ) томонидан 2 469 нафар шахсга юридик ёрдам ва 264 нафар шахснинг репатриациясида амалий ёрдам кўрсатилди.
Ташқи меҳнат миграцияси бўйича экспертлар учун энг муҳим омиллар сифатида инглиз тилини билиш, дипломатик ваколатхоналарнинг мавжудлиги, авиаучиш чипталари нархи ҳамда киши бошига ялпи ички маҳсулот миқдори белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти “Хорижда вақтинча меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон Республикаси фуқароларини ва уларнинг оила аъзоларини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорни имзолади. Ушбу қарорга мувофиқ, 2022 йил 1 июндан Россия Федерацияси, Туркия ва Қозоғистоннинг тегишли 12 ҳудудида Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги вакиллик институти жорий қилинади. Ҳар бир ҳудудга камида икки нафар вакил бириктирилади.
2022 йилнинг 1 майидан бошлаб ҳоким ёрдамчилари тавсиясига биноан:
меҳнат миграциясига чиқиб кетган ва “Ягона ижтимоий ҳимоя реестри” ахборот тизимида рўйхатга олинган фуқароларнинг оилаларига 2 БҲМ миқдорида бир марталик моддий ёрдам кўрсатилади;
“Ягона ижтимоий ҳимоя реестри”да рўйхатга олинган ёки “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ёки “Ёшлар дафтари”га киритилган ногиронлиги бўлган шахсларга, яъни меҳнат миграциясига чиққан фуқароларнинг оила аъзоларига дори-дармон, ногиронлик аравачалари, эшитиш аппаратлари ва ортопедик маҳсулотлар учун 5 БҲМ миқдорида бир марталик моддий ёрдам ажратилади;
меҳнат миграциясида бўлган фуқароларнинг пенсион ёшига етган ёки I ва II гуруҳ ногиронлигига эга бўлган оила аъзоларига санаторийларга ва касалликнинг олдини олиш муассасаларига бир марталик бепул йўлланмалар тақдим этилади.
Шунингдек, маҳаллалардаги ёшлар етакчилари тавсияси асосида меҳнат миграциясига чиқиб кетган ва “Ягона ижтимоий ҳимоя реестри”да рўйхатга олинган ёки махсус дафтарларга киритилган фуқароларнинг болаларига мавсумий лагерларга бепул йўлланмалар ажратилади.
Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси маблағлари ҳисобидан меҳнат миграциясига кетган фуқароларнинг оила аъзоларига моддий ёрдам ва йўлланмалар ажратишда:
меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқаролар “Labor-migration” дастурий комплексида рўйхатга олинган бўлиши керак;
моддий ёрдам ва йўлланмаларга даъвогарлар “Labor-migration” дастурий комплекси орқали электрон шаклда мурожаат қилишлари мумкин.
Қарорга кўра, хорижда вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошираётган ва ўқишда бўлган ёшларни манзилли қўллаб-қувватлаш мақсадида “Хориждаги ёшлар баланси” шакллантирилади ва улар ҳақидаги маълумотлар “Ёшлар портали” электрон платформасига киритилади.
Шундай қилиб, Ўзбекистон миграция сиёсатини такомиллаштиришга алоҳида эътибор қаратмоқда. Бу жараёнда заиф аҳоли қатламлари эҳтиёжлари инобатга олинмоқда. Юқорида келтирилган чора-тадбирлар шарҳидан кўринишича, миграция сиёсати ижтимоий сиёсат ва гендер сиёсати асосида шакллантирилмоқда.
Л.Х.Исоқов, юридик фанлар доктори, Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг Халқаро ҳуқуқ ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафедраси бошлиғи
А.И.Есемуратов, Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг Халқаро ҳуқуқ ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафедраси катта ўқитувчиси

В Узбекистане поддержка трудовых мигрантов и их семей — один из приоритетов государственной политики
В последние годы в Узбекистане особое внимание уделяется гуманитарному характеру миграционной политики. На сегодняшний день в нашей стране разработан уникальный механизм обеспечения безопасности, законности и удобства миграционного процесса для граждан, который включает в себя три основных направления:
1) Подготовка, обучение языку и профессиональному мастерству граждан до их временного выезда в иностранное государство в качестве трудовых мигрантов;
2) Защита прав и свобод соотечественников, находящихся за рубежом в качестве трудовых мигрантов, оказание им материальной и моральной помощи;
3) Обеспечение занятости граждан, вернувшихся после трудовой миграции, создание условий для их социальной реинтеграции, в частности, адаптации к социальной среде.
Из этой системы мы можем понять, что в нашей стране не оставляют без внимания все процессы, начиная от решения граждан выезжать за границу в качестве мигрантов и заканчивая возвращением на Родину, адаптацией к обществу и социально-нравственной среде, она защищает интересы своих граждан на международном уровне, при любых обстоятельствах.
Одно из важнейших направлений государственной политики в современных реалиях и в условиях глобализации – это миграционная политика. Миграция способствует достижению положительных результатов в процессе развития и реализации целей Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, особенно при надлежащем управлении этим процессом.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев неоднократно подчеркивал, что поддержка трудовых мигрантов и их семей — один из приоритетов государственной политики. Он отметил:
«Сегодня мигранты играют важную роль в экономическом развитии страны, они не только поддерживают свои семьи, но и вносят вклад в экономику Узбекистана. Наша задача — создать условия, чтобы их трудовые права были защищены как на территории республики, так и за её пределами».
Президент также акцентирует внимание на необходимости усиления подготовки мигрантов, включая профессиональную и языковую, чтобы повысить их конкурентоспособность на международном рынке труда. Одним из ключевых направлений стало открытие специализированных центров в махаллях, где граждане могут пройти курсы по востребованным специальностям.
Как отмечает Специальный докладчик ООН по вопросам миграции, мигранты приносят своей новой родине немалую пользу: они выполняют необходимую работу, платят налоги и зачастую привносят новые идеи, благодаря которым общество становится более разнообразным и динамичным. Международные мигранты также приносят пользу странам своего происхождения. Как правило, вскоре после прибытия они начинают отправлять деньги своим семьям, и эти средства могут способствовать формированию человеческого капитала и, при грамотном инвестировании, обеспечить благосостояние. Из тех мигрантов, которые остаются за границей и добиваются успеха, некоторые начинают инвестировать в страны своего происхождения, обеспечивая не только приток капитала и активизацию торговли, но и развитие идей, навыков и технологий, что расширяет возможности интеграции этих стран в мировое сообщество.
Для развивающихся стран миграция – это прежде всего возможность трудоустройства и снижения уровня безработицы. Кроме того, денежные переводы мигрантов вносят вклад в экономический рост. Денежные перечисления мигрантов составляют большую часть валютных поступлений в странах Центральной Азии. Поэтому особую и наибольшую практическую значимость имеет именно трудовая миграция.
От эффективности миграционной политики зависит решение ряда социально-экономических проблем, в частности, вопросы обеспечения занятости населения, особенно для развивающихся стран, где наблюдается, как правило, избыток рабочей силы. Однако, миграция имеет различные формы, и миграционные процессы порождают ряд проблем, которые требуют комплексного подхода. Миграция порождает проблемы как для развитых стран, которые принимают мигрантов, так и развивающихся стран, из которых идут потоки мигрантов.
Развитые страны должны обеспечить безопасность мигрантов в период пребывания на своей территории. Миграция в целом улучшает показатели экономического роста и производительности в принимающих странах. Вместе с тем, зачастую увеличение потока мигрантов несет риск обострения межнациональных конфликтов. Кроме того, нередки случаи нелегальной миграции, что ведет к росту преступности.
Развивающиеся страны должны подготовить мигрантов, своих граждан, до отбытия в другую страну для облегчения их адаптации и обеспечения безопасности, прежде всего, повышая их информированность о потенциальных рисках и угрозах, предупреждая риск стать жертвой торговли людьми.
Таким образом, миграция в целом имеет положительное влияние на экономику как развитых, так и развивающихся стран. Однако, миграционная политика, решая вопрос обеспечения трудоустройства для развивающихся стран, а также восполнение недостающей рабочей силы для развитых стран, не должна влечь за собой угрозу для самих мигрантов. При этом, важнейшей тенденцией становится учет гендерных аспектов в миграционной политике.
Особую значимость данный вопрос имеет для Узбекистана, одного из самых плотно населенных стран Центральной Азии, с большей долей молодежи среди населения, где миграционные процессы интенсивно расширяются и потоки трудовых мигрантов из Узбекистана в другие страны постепенно растет.
Несмотря на то что, в настоящее время Узбекистан не участвует в универсальных соглашениях по вопросам миграции, однако, имеются двусторонние соглашения по вопросам миграции.
Узбекистан стал 173-м членом Международной организации по миграции (МОМ). На 109-й сессии совета МОМ, являющейся агентством ООН по миграции, в Женеве 27 ноября была поддержана заявка Узбекистана на вступление в МОМ в качестве страны-члена.
В республике с 2016 года усилили внимание к сфере миграции. За прошедший период были приняты 13 нормативно-правовых документов, призванных непосредственно и опосредованно упорядочить эту сферу. Согласно постановлению Кабинета Министров от 2016 года, был введен порядок начисления стажа трудовым мигрантам, своевременно оплачивающим социальный сбор.
Чтобы сделать рынок труда более прозрачным, создали Агентство по миграции и его 14 филиалов. При них действуют специализированные кассы профподготовки. Гражданам достаточно обратиться в один из центров с минимумом документов, чтобы сразу зарегистрироваться в единой миграционной базе.
В 2018 году частному сектору дали возможность заниматься трудовой миграцией. За прошедшие два года было создано 103 частных агентств занятости, из которых 73 получили лицензию на подбор работы за рубежом. На сегодняшний день такие услуги могут оказывать только 25 компаний — 39 агентств вернули лицензии по собственному желанию, против 11 компаний были возбуждены уголовные дела за мошенничество.
Несмотря на такой негативный момент, в целом частный сектор оказал положительное влияние на эту отрасль. Например, если до 2018 г. 4 тыс. граждан было в трудовой миграции по упорядоченной схеме ежегодно, за 2018-2020 гг. охват трудовых мигрантов адресной миграцией составил 190,5 тыс. человек, из которых 8,9 тыс. человек обеспечены работой по линии агентства внешней трудовой миграции. Только за 2021 г. 108,5 тыс. мигрантов трудоустроены непосредственно агентством, что в 10 раз больше показателя предыдущих годов.
С 2020 года Узбекистан стал делать ставку на специализацию трудовых мигрантов — прежде всего на профессиональную и языковую подготовку. На сегодняшний день в стане функционирует 191 центр, в дальнейшем их количество должно превысить 200. Помимо этого, организованы 136 учреждений по обучению профессиям в махаллях. Курсы там рассчитаны на 1, 3 или 6 месяцев. Выбор профессии основан на спросе. В махаллинских центрах готовят по направлениям швейное дело, компьютерная грамотность, парикмахерские услуги и кулинария. В региональных центрах выбор специальностей побогаче — до 22-х позиций.
Хотелось бы отметить, что правительство продолжило оказывать поддержку трудовым мигрантам за границей, в том числе жертвам принудительного труда, и выделило бюджет в размере 38,8 млрд сумов (3,46 млн долларов США). Агентство по внешней трудовой миграции оказывало финансовую, социальную и юридическую помощь слабозащищенным мигрантам в странах их пребывания и помощь в трудоустройстве возвращающимся мигрантам. Агентство провело консультации с трудящимися-мигрантами перед отъездом, в ходе которых оно предоставило информацию о трудовом и иммиграционном законодательстве основных принимающих стран, в частности России и Казахстана. Агентство выдало некоторым потенциальным рабочим-мигрантам медицинскую страховку и предоставило микрокредиты для покрытия основных расходов, таких как транспорт и страхование. Кроме того, правительство в сотрудничестве с НПО предоставило информацию и поддержку трудовым мигрантам в отношении безопасной работы за границей и их прав. Узбекистан заключил соглашения с Россией, Казахстаном, Турцией, Израилем, Саудовской Аравией, Республикой Корея и Японией об усилении координации в области трудовой миграции.
В 2022 году Республиканский социально-информационный центр «Истикболли авлод» (ННО) оказал юридическую помощь 2.469 человек, а также практическую помощь в репатриации 264 человек.
Наиболее важными факторами для трудовой миграции эксперты назвали знание английского языка, наличие дипломатических представительств, стоимость авиабилетов, а также ВВП на душу населения.
Президент Узбекистан подписал постановление «О дополнительных мерах по поддержке граждан Республики Узбекистан, осуществляющих временную трудовую деятельность за рубежом, и членов их семей».
Постановлением с 1 июня 2022 года в соответствующих регионах (12) Российской Федерации, Турции и Казахстана будет введен институт представительства Агентства по внешней трудовой миграции. К каждому из этих регионов будет прикреплено не менее 2-х представителей.
Ежегодно с 1 мая 2022 года по письменной рекомендации помощников хокима:
– будет оказана единовременная материальная помощь в размере 2 БРВ семьям, кормильцы которых выехали на трудовую миграцию за рубеж и числятся в информационной системе «Единый реестр социальной защиты»;
– будет предоставляться единовременная материальная помощь для приобретения медикаментов, инвалидных колясок, слуховых аппаратов и ортопедических изделий в пятикратном размере БРВ зарегистрированным в информационной системе «Единый реестр социальной защиты» или включенным в одну из тетрадей
– «железную тетрадь», «женскую тетрадь», «молодежную тетрадь» лицам с инвалидностью – членам семей граждан, выехавших в трудовую миграцию;
– будут предоставляться разовые бесплатные путевки в санатории и лечебно-профилактические учреждения системы профсоюзов достигшим пенсионного возраста или имеющим инвалидность I и II группы лицам –членам семей граждан, выехавших в трудовую миграцию и проживающих совместно с ними в Республике Узбекистан.
Также, на основании письменной рекомендации лидеров молодежи в махаллях будут предоставляться бесплатные путевки в сезонные лагеря детям граждан, выехавших в трудовую миграцию и зарегистрированных в информационной системе «Единый реестр социальной защиты» или включенных в одну из тетрадей.
При выделении материальной помощи и путевок членам семей граждан, выехавших в трудовую миграцию, за счет средств Федерации профсоюзов Узбекистана:
– материальная помощь и путевки выдаются при условии, что граждане, выехавшие в трудовую миграцию, зарегистрированы в программном комплексе «Labor-migration»;
– претенденты на получение материальной помощи и путевок обращаются в электронной форме посредством программного комплекса «Labormigration».
Согласно Постановлению, будет сформирован «Баланс молодежи за рубежом» в целях адресной поддержки молодежи из Узбекистана, осуществляющей временную трудовую деятельность и получающей образование за рубежом, необходимая информация о них будет вноситься в электронную платформу «Ёшлар портали».
Таким образом, Узбекистан уделяет особое внимание совершенствованию миграционной политики. При этом обеспечивается учет потребностей уязвимых категорий населения. Обзор вышеуказанных мер показывает, что меры в сфере миграционной политики принимаются с учетом социальной политики, а также гендерной политики.
Л.Х.Исоков, доктор юридических наук, начальник кафедры Международного права и защиты прав человека Правоохранительной академии Республики Узбекистан
А.И.Есемуратов, старший преподаватель кафедры Международного права и защиты прав человека Правоохранительной академии Республики Узбекистан