Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 11 ноябрь куни Саудия Арабистони пойтахти Ар-Риёз шаҳрида бўлиб ўтадиган навбатдан ташқари Араб-Ислом қўшма саммитида иштирок этади.
Иккинчи бор ўтказилаётган Араб-Ислом қўшма саммити Саудия Арабистони ташаббуси билан ташкил этилган. Анжуманда Яқин Шарқ муаммосини ҳал қилиш, хусусан, Исроилнинг Фаластин ва Ливандаги ҳарбий ҳаракатларини тўхтатиш юзасидан олий даражада фикр алмашиш режалаштирилган.
Мазкур анжуманнинг Араб-Ислом қўшма саммити деб номланишига ўтган йили Араб давлатлари уюшмаси ва Ислом ҳамкорлик ташкилоти давлат раҳбарларининг алоҳида саммитларининг биргаликда ўтказилгани сабаб бўлди. Шундан сўнг, мазкур икки ташкилотнинг олий даражадаги мажлисларини Араб-мусулмон қўшма саммити номи остида ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Тадбирдан аввал ташқи ишлар вазирлари даражасидаги йиғилиш бўлиб ўтади. Унда асосий тадбир кун тартиби ва қабул қилинадиган Қўшма баёнот лойиҳаси кўриб чиқилиши кўзда тутилган.
Ўзбекистон ва араб давлатлари халқлари ўртасидаги муносабатлар тарихи узоқ йилларга бориб тақалади. Яқин савдо алоқалари, муштарак қадрият ва анъаналар, муқаддас ислом динимиз уларнинг асосини ташкил этади. Мовароуннаҳр ва араб диёрлари ўртасидаги тарихий алоқаларни ривожлантиришда ўрта асрларда яшаб ўтган буюк мутафаккир ва алломаларимизнинг беқиёс хизматлари бор.
Ҳозирги хавф-хатарларга қарамай, иккала минтақа ҳам тинчлик, барқарорлик ва тараққиёт макони бўлиб келмоқда. Айни пайтда Ўзбекистон араб давлатларига ишончли ва узоқ муддатли ҳамкор сифатида қарамоқда.
Ўзбекистон араб-ислом мамлакатлари билан савдо ва транспорт боғлиқлигини кучайтиришдан манфаатдор. Хусусан, араб дунёси билан эркин савдо режимини жорий этиш, техник регламентларни уйғунлаштириш ва электрон тижоратни ривожлантириш долзарб аҳамиятга эга бўлиб қолмоқда.
Туризм соҳаси ҳам ўзаро алоқаларни муҳим йўналиши ҳисобланади. Ўзбекистон “Кўрфаз араб давлатлари – Марказий Осиё” ягона визасиз сайёҳлик маконини ва туристлар учун мўлжалланган замонавий кластерларни яратиш, қўшма туристик маҳсулотларни кўпайтириш ва бошқа таклифларни илгари сурмоқда.
Эътиборлиси, Ўзбекистон Ислом ҳамкорлик ташкилоти доирасида дунёда кузатилаётган исломофобия ҳолатларига қарши биргаликда курашиш масаласига алоҳида эътибор қаратаётир. Хусусан, терроризм, экстремизм ва радикализмга қарши кураш соҳасида, шунингдек, бундай таҳдидларнинг интернет ва воситалар орқали тарқалишидан ёшларни ҳимоя қилиш борасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш муҳимлиги бир қатор саммитларда таъкидланди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Президенти БМТ Бош Ассамблеяси минбари, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги, Туркий давлатлар ташкилоти ва бошқа нуфузли халқаро ҳамда минтақавий ташкилотлар саммитларида Яқин Шарқдаги можарони тинч йўл билан ҳал этиш ва мамлакатимизнинг бу борадаги позициясини очиқ ойдин таъкидлаб келмоқда. Давлатимиз раҳбари ушбу минтақадаги можаро тобора кескинлашиб бораётгани, бу эса қўшни мамлакатлар ва йирик давлатларнинг мазкур муаммо домига тортилиши оқибатида глобал инқирознинг йирик ўчоғига айланиб кетиши мумкинлигини ташвиш билан қайд этяпти.
Хусусан, 2023 йил 9 ноябрь куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти саммитидаги нутқида давлатимиз раҳбари ўткир халқаро ва минтақавий муаммоларга, шу жумладан Яқин Шарқ ва Афғонистондаги вазиятга ҳам тўхталиб ўтди. Ғазо секторидаги ҳарбий ҳаракатларни зудлик билан тўхтатиш, тинчлик музокараларини бошлаш ва оқилона муросага келишга чақирди. Фаластин халқи БМТ резолюциялари билан тасдиқланган ўзининг мустақил давлатини барпо этишга ҳуқуқи борасидаги Ўзбекистоннинг қатъий позициясини яна бир бор билдирди.
Президент Шавкат Мирзиёев 24 октябрь куни Қозон шаҳрида бўлиб ўтган “БРИКС плюс” анжуманининг ялпи мажлисидаги нутқида ушбу муаммога тўхталар экан, жумладан шундай деди: “Биз Ғазо ва Ливандаги мисли кўрилмаган гуманитар фожиани қалбимиздаги оғриқ ҳисси билан қабул қиляпмиз. Тинч аҳоли, айниқса, болаларнинг бегуноҳ қурбон бўлишини ҳеч қандай сиёсий мақсадлар оқлай олмайди. Исроил-Фаластин муаммосининг ягона ечими – “икки халқ учун икки давлат” тамойили асосида можарони тинч йўл билан ҳал қилиш бўлиб қолмоқда”.
Давлатимиз раҳбари, шунингдек, бугунги кунда ўт очишни зудлик билан тўхтатиш ва жабрланганларга шошилинч ёрдам кўрсатиш кечиктириб бўлмайдиган вазифалар экани таъкидлади.
Бундан ташқари, Туркий давлатлар ташкилотининг шу йил 6 июль куни бўлиб ўтган олий даражадаги саммити Ўзбекистоннинг ушбу муаммо бўйича аниқ фикри яна бир карра тасдиқланди. Мустақил ва озод Фаластин давлатининг ташкил этилиши Яқин Шарқда стратегик барқарорлик ва тинчликни таъминлашнинг энг асосий шарти эканлиги алоҳида урғуланди.
6 ноябрь куни Бишкек шаҳрида ўтказилган Туркий давлатлар ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисида ҳам Яқин Шарқ муаммоси муҳокамаларнинг асосий мавзуси бўлди. Ўзбекистон Президенти мазкур саммитдаги таҳлилий нутқида Остона ва Шуша шаҳарларидаги учрашувлардан кейинги вақт мобайнида глобал геосиёсий жараёнлар тобора мураккаб тус олганини алоҳида таъкидлади. Қайд этилганидек, етакчи давлатлар ўртасидаги рақобат ва ишончсизлик муҳити кескин кучаймоқда, зиддият ва уруш ўчоқлари кўпайиб, турли хавф-хатарлар янада ортмоқда.
“Бу муаммолар савдо, инвестиция, транспорт, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳалардаги қўшма режа ва катта лойиҳаларга жиддий тўсиқ бўлмоқда”, деди Ўзбекистон Президенти.
Шу маънода, сиёсат ва хавфсизлик масалаларида мулоқотларни тизимли давом эттириш, ташкилотга аъзо мамлакатларнинг умумий манфаатларидан келиб чиқиб, халқаро муаммолар бўйича якдил ва аниқ позицияни фаол илгари суриш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Бу ўринда гап, энг аввало, Яқин Шарқда давом этаётган адолатсиз уруш ва кузатилаётган икки ёқлама стандартлар ҳақида бормоқда. Ғазо сектори ва Ливандаги мисли кўрилмаган гуманитар фожиа, тинч аҳолига қарши вайронкор ҳужумлар, айниқса, бегуноҳ болалар, кексалар ва аёллар қурбон бўлаётгани алоҳида қайд этилди. Шу муносабат билан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Фаластин қочоқларига ёрдам бериш бўйича махсус агентлиги фаолиятини чеклашга қаратилган ҳаракатлар қораланди.
Мазкур кўп йиллик низонинг ягона ечими – халқаро меъёрий ҳужжатлар ва резолюцияларга мувофиқ 1967 йилдаги чегаралар асосида, пойтахти Шарқий Қуддус бўлган мустақил Фаластин давлатини тузиш экани таъкидланди.
Ўзбекистон Президенти кейинги ҳафта Ар-Риёз шаҳрида ўтадиган араб-мусулмон давлатлари саммитида бу муаммога конструктив сиёсий ечим топилишига умид билдирди.
Шу ўринда таъкидлаш керакки, Президент Шавкат Мирзиёев 2023 йил 31 октябрь куни ўтказган йиғилишда Ғазо сектори аҳолисига баҳоли қудрат ёрдам кўрсатиш учун БМТнинг Яқин Шарқ агентлигига 1,5 миллион доллар ажратиш ҳақида қарор қабул қилганини маълум қилганди эди.
“Биз Фаластин халқи билан бирдам эканимизни қатъий билдирамиз ва унинг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси ва Хавфсизлик Кенгашининг илгари қабул қилинган резолюцияларига мувофиқ ўз мустақил давлатини барпо этишга бўлган ҳуқуқини қўллаб-қувватлаймиз”, — деган эди Ўзбекистон етакчиси.
2023 йил 1 ноябрь куни эса “Фаластинлик қочқинларга ёрдам бериш ва ишларни ташкил этиш бўйича Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Яқин Шарқ агентлигига гуманитар ёрдам ажратиш тўғрисида”ги қарор қабул қилинди.
Қарор билан, фаластинлик қочқинларга ёрдам бериш ва ишларни ташкил этиш бўйича БМТнинг Яқин Шарқ агентлиги (UNRWA) томонидан олиб борилаётган Фаластин халқи учун гуманитар ёрдам кўрсатиш тадбирларини молиявий қўллаб-қувватлаш мақсадида Агентликка гуманитар ёрдам кўрсатиш учун 1,5 миллион АҚШ доллари ажратилди.
Хулоса ўрнида таъкидлаб ўтиш керакки, давлатимиз раҳбарининг Араб-Ислом қўшма саммитида иштирок этиши дунёда кечаётган глобал чақириқларни муваффақиятли ҳал этиш, тинчлик ва осойишталикни таъминлаш, халқаро муносабатлардаги замонавий мураккаб жараёнларнинг келгуси ривожини чуқур англаш, шу билан бирга, халқаро масалаларни ҳал этишда чинакам хоҳиш ва интилиш намоён эканлигидан дарак беради.

Узбекистан – сторонник мирного урегулирования на Ближнем Востоке путем диалога
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 11 ноября примет участие в чрезвычайном арабо-исламском саммите, который пройдет в столице Саудовской Аравии Эр-Рияде.
Арабо-исламский саммит, который проводится во второй раз, организован по инициативе Саудовской Аравии. На нем планируется провести обмен мнениями на высшем уровне, в частности, по решению палестинской проблемы, прекращению военных действий со стороны Израиля в Палестине и Ливане.
Причиной, по которой мероприятие названо арабо-мусульманским саммитом, является совместное проведение в прошлом году отдельных саммитов глав государств Лиги арабских государств и Организации исламского сотрудничества. После этого было решено провести встречи на высшем уровне членов двух организаций под указанным названием.
Мероприятию будет предшествовать встреча на уровне министров иностранных дел. На ней планируется рассмотреть повестку дня основного мероприятия и принять Совместное заявление.
История взаимоотношений народов Узбекистана и арабских стран имеет глубокие корни. Их основу составляют тесные торговые отношения, общие ценности и традиции, наша священная религия Ислам. Великие узбекские мыслители и ученые средних веков внесли неоценимый вклад в развитие исторических связей между землями Мавераннахра и Аравии.
Несмотря на современные вызовы, оба региона продолжают оставаться местом мира, стабильности и развития. На данный момент арабские страны рассматриваются как надежные и долгосрочные партнеры.
Узбекистан заинтересован в укреплении торгово-экономических, инвестиционных и транспортно-коммуникационных связей с арабо-мусульманскими странами. В частности, лидер Узбекистана подчеркивает острую важность введения режима свободной торговли с арабскими странами, гармонизации технических регламентов и развития электронной торговли.
Туристический сектор также является важной сферой взаимоотношений. Узбекистан содействует созданию единого безвизового туристического пространства «Арабские государства Залива – Центральная Азия» и современных кластеров для туристов, увеличению совместных туристических продуктов и другим предложениям.
Примечательно, что в рамках Организации исламского сотрудничества Узбекистан уделяет особое внимание вопросу совместной борьбы с исламофобией, наблюдаемой в мире. В частности, на ряде саммитов подчеркивалась важность укрепления сотрудничества в сфере борьбы с терроризмом, экстремизмом и радикализмом, а также защиты молодежи от распространения подобных угроз через Интернет и СМИ.
Кроме того, Президент Шавкат Мирзиёев выступал за мирное разрешение конфликта на Ближнем Востоке и озвучивал позицию Узбекистана в этом отношении с трибуны Генеральной Ассамблеи ООН, на саммитах Шанхайской организации сотрудничества, Содружества Независимых Государств, Организации тюркских государств и других авторитетных глобальных и региональных международных структур. Глава нашего государства с особой обеспокоенностью отмечает, что конфликт на Ближнем Востоке становится все более напряженным, регион становится крупным центром глобального кризиса, поскольку в эту проблему втягиваются соседние страны и крупные державы.
В частности, в своем выступлении на саммите Организации экономического сотрудничества, состоявшемся в Ташкенте 9 ноября 2023 года, глава нашего государства затронул острые международные и региональные проблемы, в том числе ситуацию на Ближнем Востоке и в Афганистане. Он призвал к немедленному прекращению боевых действий в секторе Газа, началу мирных переговоров и разумных компромиссов. Еще раз была выражена твердая позиция в отношении права палестинского народа на создание своего независимого государства, подтвержденного резолюциями ООН.
Эту проблему Президент Шавкат Мирзиёев затронул и в своем выступлении на пленарном заседании саммита «БРИКС Плюс», состоявшегося 24 октября в Казани: “Никакие политические цели не могут оправдать невинные жертвы среди мирного населения, особенно среди детей. Считаем, что единственным решением израильско-палестинской проблемы остается мирное урегулирование конфликта по принципу «два государства для двух народов».
Глава нашего государства также отметил, что немедленное прекращение огня и оказание срочной помощи пострадавшим – задачи, которые нельзя откладывать.
Ближневосточная проблема также стала важной темой обсуждения на очередном заседании Совета глав государств Организации тюркских государств, состоявшемся 6 ноября в Бишкеке. В своем выступлении на этом саммите Президент Узбекистана подчеркнул, что глобальные геополитические процессы после встреч в Астане и Шуше усложнились. Как уже говорилось, усиливается атмосфера конкуренции и недоверия между ведущими странами, увеличиваются очаги конфликтов и военных действий, возрастают различные опасности.
“Эти проблемы являются серьезным препятствием для совместного плана и крупных проектов в торговле, инвестициях, транспорте, энергетике, сельском хозяйстве и других областях”, - сказал Президент Узбекистана.
В этом смысле была подчеркнута целесообразность системного продолжения диалога по вопросам политики и безопасности, основанного на общих интересах стран-членов организации, активного продвижения единодушной и четкой позиции по международным проблемам.
Речь идет прежде всего о продолжающейся несправедливой войне на Ближнем Востоке и наблюдаемых двойных стандартах. Отмечена беспрецедентная гуманитарная трагедия в секторе Газа и Ливане, разрушительные нападения на мирное население, особенно ни в чем не повинных детей, стариков и женщин. В этой связи были осуждены усилия, направленные на ограничение деятельности Специального агентства ООН по делам палестинских беженцев.
Подчеркивалось, что единственным решением этого затянувшегося конфликта является создание независимого палестинского государства со столицей в Восточном Иерусалиме на основе границ 1967 года в соответствии с международными нормативными документами и резолюциями.
Президент Узбекистана выразил надежду, что конструктивное политическое решение этой проблемы будет найдено на саммите арабо-мусульманских стран, который пройдет в Эр-Рияде.
Здесь следует отметить, что Президент Шавкат Мирзиёев 31 октября 2023 года объявил о решении выделить 1,5 миллиона долларов Ближневосточному агентству ООН для оказания ценной гуманитарной помощи населению сектора Газа.
“Мы решительно выражаем нашу солидарность с палестинским народом и поддерживаем его право на создание своего независимого государства в соответствии с ранее принятыми резолюциями Генеральной Ассамблеи ООН и Совета Безопасности”, - сказал лидер Узбекистана. 1 ноября 2023 года было принято решение «О выделении гуманитарной помощи Ближневосточному агентству Организации Объединенных Наций для помощи и организации работы палестинских беженцев».
В соответствии с документом Агентству было выделено 1,5 миллиона долларов США для финансовой поддержки деятельности по оказанию гуманитарной помощи палестинскому народу, осуществляемой Ближневосточным агентством ООН для помощи и работ (БАПОР).
В заключение следует подчеркнуть, что участие главы нашей страны в чрезвычайном арабо-исламском саммите указывает на глубокое внимание к глобальным проблемам в мире, современным сложным процессам в международных отношениях, чувство ответственности за сохранение мира и спокойствия, дальнейшее развитие событий, стремление вносить позитивную и прагматичную повестку в решение проблем.