Iqlimning yomonlashuvi, dunyodagi murakkab geosiyosiy vaziyat va undan keyingi ayrim davlatlarning boshqalarga nisbatan sanksiya siyosati, shuningdek, global energetika bozorida nomutanosiblikning kuchayishi sharoitida agrar sanoatning rivojlanishi va oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash ko'plab davlatlar, shu jumladan O'zbekiston Respublikasi uchun dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
I. qishloq xo'jaligini rivojlantirish. Qishloq xo'jaligi mamlakatimiz iqtisodiyotining asosiy tarmoqlaridan biridir. Iqtisodiy faoliyat turlari bo'yicha qishloq xo'jaligida band bo'lganlarning ulushi 24,2% ni tashkil etadi (taxminan 3,5 million kishi). Qishloq xo'jaligi mahsulotlarini tashqi bozorlarga sotish O'zbekistonga eksport daromadlarining 20-25 foizini olib keladi. O'zbekistonda mavjud bo'lgan qulay tabiiy-iqlim sharoiti, shuningdek, davlatning bu boradagi chuqur o'ylangan strategiyasi agrar sektorning jadal rivojlanishiga hissa qo'shmoqda.
Ushbu soha mamlakat iqtisodiy kompleksida muhim rol o'ynaydi va iqtisodiyotimiz o'sishi va mamlakatimiz oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlashga salmoqli hissa qo'shmoqda. Mamlakat yalpi ichki mahsulotining qishloq xo'jaligi sektori ulushi 25 foizga etadi. Shu bilan birga, O'zbekiston oziq-ovqat siyosatining ustuvor yo'nalishlari ichki bozorni oziq-ovqat mahsulotlari bilan to'ldirish, ularni ishlab chiqarish sohasida o'zini o'zi ta'minlashga erishishdir.
Ta'kidlash joizki, mustaqillik yillarida O'zbekistonning agrar siyosati jiddiy o'zgarishlarga duch keldi. Davlat sektorlarining qishloq xo'jaligi korxonalari tugatildi, ma'muriy-qo'mondonlik boshqaruv usullari mavjud bo'lmagan sharoitda ilg'or texnologiyalarni joriy etgan fermer xo'jaliklari tashkil etildi, ekin maydonlari optimallashtirildi va oziq-ovqat ekinlari ishlab chiqarish ko'paytirildi. Bu agrar sohani diversifikatsiya qilish, uning barcha sohalarini rivojlantirishga imkon berdi.
1. Ishlab chiqarish dinamikasi. O'zbekiston qadim zamonlardan buyon dehqonchilik va qishloq xo'jaligining yuksak madaniyati bilan mashhur. Mustaqillikning dastlabki yillaridan boshlab mamlakatda qishloq xo'jaligi mahsulotlari ishlab chiqarishni ko'paytirish bo'yicha zarur choralar ko'rilmoqda. 2017-2023 yillarda sanoatning jadal rivojlanishi va unga bozor mexanizmlarini joriy etish natijasida barcha turdagi qishloq xo'jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmining barqaror o'sishiga erishildi.
Shunday qilib, so'nggi 6 yil ichida qishloq xo'jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 16% ga oshdi (o'rtacha yillik o'sish – 2,6%) va 2023 yil natijalariga ko'ra 426,3 trln. so'm. Shu bilan birga, mahsulotlarning 61,7 foizi fermerlar va tomorqa xo'jaliklari, 31,4 foizi fermer xo'jaliklari va 6,9 foizi qishloq xo'jaligi korxonalari tomonidan ishlab chiqarilgan.
2023 yilda o'simlikchilik sohasida 8,4 mln tonna don ekinlari (2017 yilga nisbatan 16 foizga o'sish), 11,6 mln tonna sabzavot (13 foiz), 3,6 mln tonna kartoshka (27,9 foiz), 3,1 mln tonna meva va rezavorlar (19,4 foiz), 1,7 mln tonna uzum (6,9 foiz) yetishtirildi.% ), 0,3 mln tonna guruch ekinlari (19%). Chorvachilik sohasida 2023 yilda 2,83 million tonna go'sht (2017 yilga kelib o'sish 20%), 11,9 million tonna sut (taxminan 16%), 8,4 milliard tuxum (28,5%) ishlab chiqarilgan.
Oziq-ovqat ekinlari ishlab chiqarishni ko'paytirish foydasiga ekin maydonlarini optimallashtirish va texnik ekinlar (paxta) maydonlarini 200 ming gektarga qisqartirish 2,2 million mavsumiy va doimiy ish o'rinlarini ta'minlashga, qo'shimcha 5 million tonna mahsulot ishlab chiqarishni ta'minlashga imkon berdi.
2. Qishloq xo'jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va infratuzilmani rivojlantirish. Milliy iqtisodiyotni modernizatsiya qilish sharoitida meva-sabzavot mahsulotlarini chuqur qayta ishlash qishloq xo'jaligining asosiy yo'nalishlaridan biri hisoblanadi. So'nggi 10 yil ichida meva – sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash hajmi 3,5 barobar oshdi, shu jumladan meva – sabzavot konservalari ishlab chiqarish hajmi 2,5 barobar, quritilgan mevalar 4 barobar, tabiiy sharbatlar 7 barobar oshdi.
Qishloq xo'jaligi vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, 2023 yilda O'zbekistonda 22 million tonnadan ortiq meva-sabzavot mahsulotlari ishlab chiqarilgan. Agar 2016 yilda qayta ishlash umumiy ishlab chiqarishning atigi 8 foizini tashkil etgan bo'lsa, hozirgi vaqtda u 15 foizni (3,3 million tonna) tashkil etadi. "O'zbekiston Respublikasi qishloq xo'jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo'ljallangan strategiyasiga" muvofiq, 2030 yilga kelib chuqur qayta ishlashni 25 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Go'shtni qayta ishlash quvvati 458 ming tonna (2016 yilga nisbatan 140 foizga o'sish), sut 3,1 mln tonna (146 foiz), un ishlab chiqarish 6 mln tonna (120 foiz), o'simlik yog'i ishlab chiqarish 1,8 mln tonna (121 foiz) ni tashkil etdi. Oziq-ovqat sanoati korxonalari soni 2016 yildagi 9,4 mingdan 2023 yilda 22,5 mingga (2,4 baravar) oshdi, ish bilan band bo'lganlar soni 85 mingdan 110,5 minggacha (130%) oshdi, ishlab chiqarish hajmi 23,2 trln. 86 trillion so'mgacha. so ' m (3,7 marta).
Qishloq xo'jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish va qayta ishlash sohasi uning infratuzilmasini rivojlantirish bilan chambarchas bog'liqdir. Shuni tan olish kerakki, sovutish omborlari, agrologiya markazlari, transportning etarli darajada emasligi sababli, yig'ish, saqlash va tashish jarayonida mahsulotlarning yo'qolishi kamida 30% ga etadi.
Biroq, so'nggi bir necha yil ichida ushbu yo'nalish ham rivojlanmoqda. Agar 2019 yilda mamlakatda 31 ta agrologiya markazi va 1,5 mingta sovutish omborlari faoliyat ko'rsatgan bo'lsa, hozirgi vaqtda ularning soni 78 ta agrologiya markazi va yiliga 1,25 million tonnagacha saqlash quvvatiga ega 2 mingga yaqin sovutish omborlariga yetdi. 2030 yilga kelib agrologiya markazlari sonini 100 taga, saqlash hajmini esa 2,5 million tonnadan oshirish rejalashtirilgan.
Ushbu yo'nalishda frantsuz va Xitoy kompaniyalari bilan hamkorlik eng faol amalga oshirilmoqda. Shunday qilib, 2020 yilda Frantsiyaning "Rungis Semmaris" kompaniyasi bilan mamlakat hududlarida umumiy maydoni 80 gektardan ortiq bo'lgan 8 ta yirik agrologiya markazlarini tashkil etish to'g'risida kelishuvga erishildi.hozirgi vaqtda umumiy qiymati 197 million dollar va umumiy quvvati 1,7 million tonna bo'lgan 3 ta logistika markazini qurish ishlari olib borilmoqda.
Xitoyning eng yirik davlat investitsiya korporatsiyalaridan biri bo'lgan CITIC GROUP Sirdaryo viloyatida 32 gektar maydonda 50 ming tonna omborxona, 300 ming tonna qishloq xo'jaligi mahsulotlari aylanmasi, shu jumladan saralash, qayta ishlash, saqlash va qadoqlash bilan yirik agrologiya parkini yaratishga 50 million dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda.
3. Agrar sohani rivojlantirishning muhim jihati to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishdir. 2016 yildan buyon ushbu sohaga 8,5 milliard dollar miqdorida to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar (xorijiy investitsiyalar) kiritildi.Markaziy bank ma'lumotlariga ko'ra, 2023 yilda O'zbekiston iqtisodiyotiga xorijiy investitsiyalar hajmi 7,2 milliard dollarga yetdi, bu 2022 yilga nisbatan ikki baravar ko'p. Shu yilning sentyabr oyida O'zbekiston Respublikasida "O'zbekiston–2030"strategiyasi qabul qilindi. Ushbu hujjatga ko'ra, 2030 yilga kelib, uning mahsuldorligi va rentabelligini oshirish uchun sohaga 15 milliard dollarlik xorijiy investitsiyalarni jalb qilish rejalashtirilgan.
4. Agrar sektorga innovatsion texnologiyalarni joriy etish uning samaradorligini oshirishga yordam beradi. Joylarda zamonaviy ilm-fan va innovatsiyalarga asoslangan resurslarni tejaydigan texnologiyalar va agrotexnik tadbirlar qo'llaniladi.
Jumladan, 2019 – 2023-yillarda davlat ilmiy dasturlari doirasida umumiy qiymati 124,3 mlrd. so'mlik 100 ta ilmiy loyiha moliyalashtirildi, 62 ta yangi nav va 61 ta ishlab chiqish yaratildi, 87 ta patent olindi, 8 ta loyiha tijoratlashtirildi, 15 ta bug'doy navi, 2 ta guruch navi, 4 ta kartoshka navi, 17 ta sabzavot navi va 12 ta mevali daraxtlarning navlari. Natijada 2017-2023 yillarda bug'doy ishlab chiqarish o'sdi
35%, sabzavotlar 125%, poliz ekinlari 120%, mevalar 115% va uzum 114%.
Sanoatning innovatsion rivojlanishida ilm-fan bilan bir qatorda raqamli texnologiyalarni joriy etish ham muhimdir. Hozirgi vaqtda veterinariya sohasida 14 ta, karantin yo'nalishida 4 ta va agroinspeksiya faoliyatida 4 ta axborot tizimi joriy etilgan. Yer ajratish, ekinlarni rejalashtirish, mahsulot yetishtirishni moliyalashtirish, texnikani ro'yxatdan o'tkazish, eksport va import bo'yicha sertifikatlar berish, 45 turdagi subsidiyalar ajratish kabi 100 dan ortiq murakkab jarayonlar to'liq raqamlashtirilgan.
II. Oziq-ovqat xavfsizligi sohasidagi davlat siyosati. Mamlakatimizning davlat oziq-ovqat strategiyasi asosan o'z ishlab chiqarishi orqali uning xavfsizligini ta'minlashga qaratilgan.
2019 yil oktyabr oyida Prezident Farmoni bilan "O'zbekiston Respublikasi qishloq xo'jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo'ljallangan strategiyasi" tasdiqlandi, u 9 ta strategik ustuvorlikni qamrab oldi, ulardan birinchisi aholining oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash edi.
Hozirgi vaqtda o'z ishlab chiqarishi respublika aholisining go'sht va sut mahsulotlari, sabzavotlar, mevalar va poliz ekinlari kabi ijtimoiy ahamiyatga ega mahsulotlarga bo'lgan ehtiyojlarini to'liq ta'minlaydi. Yevroosiyo taraqqiyot banki ekspertlarining baholashicha, 2021-yilda O'zbekistonda agrosanoat majmuasining asosiy mahsulot turlari bo'yicha o'zini o'zi ta'minlash darajasi: sabzavot va poliz mahsulotlari – 129%, meva va rezavorlar – 122%, tuxum-100%, sut va sut mahsulotlari-99%, barcha turdagi go'shtlar-96%, kartoshka – 88%, don – 73%, o'simlik yog'i-44%, shakar – 0%.
2023 yilda respublikada go'sht, go'sht mahsulotlari va tuxum ishlab chiqarish hajmi sezilarli darajada oshganini hisobga olsak, hozirgi vaqtda ichki bozorning etarli darajada ta'minlanmaganligi faqat kartoshka, shakar, o'simlik moyi va don bilan kuzatilmoqda.
Shu nuqtai nazardan, O'zbekiston ushbu mahsulotlarning yetarli hajmini xorijiy mamlakatlardan yetkazib berish hisobiga qoplashga intilmoqda. Shunday qilib, 2023 yilda oziq-ovqat importi 3,49 milliard dollarni tashkil etdi (umumiy importning taxminan 11%), ularning uchdan bir qismi don mahsulotlariga to'g'ri keldi – 1,12 milliard dollarga 4,04 million tonna (Qozog'iston Respublikasidan), o'simlik moyi-355 million dollarga 435 ming tonna (Rossiya federatsiyasidan-66,1%,% , Ukraina 2,55%), shakar 129 ming tonna 558 million dollarga (Braziliya, Rossiyadan), kartoshka 516 ming tonna 49,6 million dollarga (Pokiston, Qirg'iziston Respublikasi, Qirg'iziston Respublikasi, RF).

In the context of climate deterioration, a complex geopolitical situation in the world and the subsequent sanctions policy of individual states towards others, as well as a growing imbalance in the global energy market, the development of the agricultural sector and ensuring food security is becoming relevant for many states, including the Republic of Uzbekistan.
I. Development of agriculture. Agriculture is one of the key sectors of our country's economy. By types of economic activity, the share of those employed in agriculture is 24.2% (about 3.5 million people). The sale of agricultural products to foreign markets brings Uzbekistan up to 20-25% of its total export revenue. The favorable natural and climatic conditions that Uzbekistan has, as well as a well-thought-out state strategy in this area, contribute to the dynamic development of the agricultural sector.
This industry plays an important role in the country's economic complex and makes a significant contribution to economic growth and food security of our country. The share of the agricultural sector in the country's GDP reaches 25%. At the same time, the priority areas of Uzbekistan's food policy are saturation of the domestic market with food products, achieving self-sufficiency in their production.
It should be noted that over the years of independence, Uzbekistan's agricultural policy has undergone serious changes. State-owned agricultural enterprises were abolished, farms were created that introduced advanced technologies in the absence of administrative-command management methods, crop areas were optimized, and production of food crops was increased. This allowed the agricultural sector to be diversified and all its spheres to be developed.
1. Production dynamics. Uzbekistan has long been famous for its high culture of farming and agriculture. Since the first years of independence, the country has been taking the necessary measures to increase agricultural production. In 2017–2023, as a result of intensive development of the industry and the introduction of market mechanisms into it, stable growth in the production of all types of agricultural products was achieved.
Thus, over the past 6 years, the volume of agricultural production has increased by 16% (average annual growth - 2.6%) and reached 426.3 trillion soums by the end of 2023. At the same time, 61.7% of the products were produced by farmers and household plots, 31.4% by farms and 6.9% by agricultural enterprises.
In the field of crop production in 2023, 8.4 million tons of grain crops were grown (an increase of 16% compared to 2017), 11.6 million tons of vegetables (13%), 3.6 million tons of potatoes (27.9%), 3.1 million tons of fruits and berries (19.4%), 1.7 million tons of grapes (6.9%), 0.3 million tons of rice crops (19%). In the field of livestock farming in 2023, 2.83 million tons of meat were produced (an increase of 20% compared to 2017), 11.9 million tons of milk (about 16%), 8.4 billion eggs (28.5%).
Optimization of crop areas and reduction of areas of industrial crops (cotton) by 200 thousand hectares in favor of increasing the production of food crops also made it possible to provide 2.2 million seasonal and permanent jobs and ensure the production of an additional 5 million tons of food products.
2. Processing of agricultural products and development of infrastructure. In the context of modernization of the national economy, deep processing of fruit and vegetable products is one of the main areas of agriculture. Over the past 10 years, the volume of processing of fruit and vegetable products has increased by 3.5 times, including the volume of production of canned fruit and vegetable products has increased by 2.5 times, dried fruits - by 4 times, natural juices - by 7 times.
According to the Ministry of Agriculture, in 2023 Uzbekistan will produce more than 22 million tons of fruit and vegetable products. If in 2016 processing accounted for only 8% of the total production, then by now it is 15% (3.3 million tons). According to the "Strategy for the Development of Agriculture of the Republic of Uzbekistan for 2020-2030", by 2030 it is planned to increase deep processing to 25%.
The meat processing capacity amounted to 458 thousand tons (an increase of 140% compared to 2016), milk - 3.1 million tons (146%), flour production - 6 million tons (120%), vegetable oil production - 1.8 million tons (121%). The number of food industry enterprises increased from 9.4 thousand in 2016 to 22.5 thousand in 2023 (2.4 times), the number of people employed increased from 85 thousand to 110.5 thousand (130%), the production volume increased from 23.2 trillion soums to 86 trillion soums (3.7 times).
The sphere of production and processing of agricultural products is closely interconnected with the development of its infrastructure. It should be recognized that due to the insufficient level of refrigerated warehouses, agro-logistics centers, transportation, the loss of products during collection, storage and transportation reaches at least 30%.
However, this area has also been developing over the past few years. If in 2019 there were 31 agro-logistics centers and 1.5 thousand cold storage warehouses in the country, by now their number has reached 78 agro-logistics centers and about 2 thousand cold storage warehouses with a storage capacity of up to 1.25 million tons per year. By 2030, it is planned to increase the number of agro-logistics centers to 100, and storage volumes to over 2.5 million tons.
The most active cooperation in this area is with French and Chinese companies. Thus, in 2020, an agreement was reached with the French company Rungis Semmaris on the creation of 8 large agro-logistics centers in the regions of the country with a total area of over 80 hectares. Currently, work is underway to build 3 logistics centers, the total cost of which is $ 197 million, and the total capacity is 1.7 million tons.
One of the largest state investment corporations in China, CITIC GROUP, plans to invest $50 million in the creation of a large agro-logistics park in the Syrdarya region on an area of 32 hectares with warehouses with a capacity of 50 thousand tons, a turnover of 300 thousand tons of agricultural products, including sorting, processing, storage and packaging.
3. An important aspect of the development of the agricultural sector is attracting foreign direct investment (FDI). Since 2016, foreign direct investment (FDI) in the amount of $8.5 billion has been invested in this sector. According to the Central Bank, the volume of FDI in the economy of Uzbekistan in 2023 reached $7.2 billion, which is twice as much as in 2022. At the same time, 7% of these investments were in this sector. In September of this year, the Republic of Uzbekistan adopted the Strategy "Uzbekistan-2030". According to this document, by 2030 it is planned to attract $15 billion in FDI to the industry in order to increase its productivity and profitability.
4. The introduction of innovative technologies in the agricultural sector contributes to an increase in its productivity. Resource-saving technologies and agrotechnical measures based on modern science and innovation are applied locally.
In particular, during 2019-2023, 100 scientific projects worth 124.3 billion soums were financed within the framework of state scientific programs, 62 new varieties and 61 developments were created, 87 patents were received, 8 projects were commercialized, 15 varieties of wheat, 2 varieties of rice, 4 varieties of potatoes, 17 varieties of vegetables and 12 varieties of fruit trees were included in the state register. As a result, in 2017-2023, wheat production increased by 35%, vegetables by 125%, melons by 120%, fruits by 115% and grapes by 114%.
In the innovative development of the industry, along with science, the introduction of digital technologies is also important. Currently, 14 information systems have been implemented in the field of veterinary medicine, 4 in the direction of quarantine and 4 in the activities of agricultural inspection. More than 100 complex processes have been fully digitalized, such as land allocation, crop planning, financing of growing products, equipment registration, issuance of export and import certificates, and the allocation of 45 types of subsidies.
II. State policy in the field of food security. The state food strategy of our country is mainly aimed at ensuring its security through domestic production.
In October 2019, the Presidential Decree approved the “Strategy for the Development of Agriculture of the Republic of Uzbekistan for 2020-2030”, which covered 9 strategic priorities, the first of which was ensuring food security for the population.
Currently, domestic production fully meets the needs of the republic's population for such socially significant products as meat and dairy products, vegetables, fruits and melons. According to experts from the Eurasian Development Bank, the level of self-sufficiency in basic types of agricultural products in Uzbekistan in 2021 is: vegetables and melons - 129%, fruits and berries - 122%, eggs - 100%, milk and dairy products - 99%, all types of meat - 96%, potatoes - 88%, grain - 73%, vegetable oil - 44%, sugar - 0%.
Considering that in 2023 the production volumes of meat, meat products and eggs in the republic will increase significantly, at present the domestic market is insufficiently supplied only with potatoes, sugar, vegetable oil and grain.
In this context, Uzbekistan seeks to cover the insufficient volume of these products through supplies from foreign countries. Thus, food imports in 2023 amounted to $3.49 billion (about 11% of the total import volume), of which a third was grain - 4.04 million tons for $1.12 billion (from Kazakhstan), vegetable oil - 435 thousand tons for $355 million (from the Russian Federation - 66.1%, Kazakhstan - 25.3%, Ukraine - 2.55%), sugar - 129 thousand tons for $558 million (from Brazil, Russia), potatoes - 516 thousand tons for $49.6 million (from Pakistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia).
Special attention is paid to the active development of the food industry in order to meet the growing demand for quality food products. According to available estimates, food production in Uzbekistan has grown dynamically over the past 6 years, increasing by 31% over this period. The volume of investment in fixed assets of the industry has also increased significantly. If in 2017 investments amounted to about $231 million, then in 2022 this figure reached more than $550 million.
The food industry makes a significant contribution to the country's economic development. Over 6 years, employment in it has increased by 122%, the number of enterprises has grown by 224%.
In general, one of the evidences of the success of the food policy pursued in Uzbekistan is the improvement of Uzbekistan's position in the ranking of countries in the world in terms of food security. Thus, according to the Global Food Security Index, at the end of 2022, Kazakhstan took 32nd place (2021 - 41), Uzbekistan - 73 (2021 - 78), Tajikistan 75 (2021 - 83) out of 113 countries in the world.
Moreover, Uzbekistan entered the top 10 countries with the greatest progress in ensuring food security in 2019-2022. This allowed Uzbekistan to move to the group with a moderate level of food security. Previously, our country was in the group with a weak level of food security.
The measures taken have enabled Uzbekistan to achieve significant progress in achieving the National Sustainable Development Goals and Targets for the period up to 2030 (UN Sustainable Development Goals), in particular Goal 2. “Strengthen food security, improve nutrition and promote sustainable agricultural development.” Today, Uzbekistan’s situation with reducing the prevalence of malnutrition is one of the best in Central Asia.
According to the FAO review, in 2020-2022, the prevalence of undernourishment in the region decreased to 3.0%, while the global average was 9.2%. In particular, in Uzbekistan, this indicator was below 2.5% in the period 2020-2022.
Thus, sustainable development and modernization of agriculture is a key priority of the country's macroeconomic strategy aimed at economic growth and raising the level of well-being of the population. Moreover, the demand for this policy at the present stage is due to the growing relevance of the problem of ensuring food security in recent years. In these conditions, an effective agricultural and food policy implemented by the leadership of our republic contributes to the solution of many socio-economic problems.