Qadrli tibbiyot xodimlari!
Avvalo, o‘z hayotini inson salomatligini asrashdek olijanob ishga bag‘ishlab kelayotgan siz azizlar – fidoyi shifokor va hamshiralarni, soha faxriylarini kasb bayramingiz bilan chin qalbimdan muborakbod etaman.
Barchamiz yaxshi tushunamizki, el-yurt salomatligi – jamiyatning bebaho boyligidir. Tinchlik va sog‘liq bo‘lgan joyda albatta o‘sish va o‘zgarish, baxtli va farovon hayot bo‘ladi.
Shu ma’noda, Yangi O‘zbekistonimiz erishayotgan katta yutuqlarda, inson kapitalini rivojlantirishda jonkuyar tibbiyot xodimlarining munosib hissasini e’tirof etib, ularga har qancha rahmatlar aytsak, arziydi.
Keyingi yillarda amalga oshirayotgan keng ko‘lamli islohotlarimiz tufayli sog‘liqni saqlash tizimida ham tub o‘zgarishlar yuz bermoqda.
Avvalo, ajratilayotgan budjet mablag‘larining bir necha bor ko‘paytirilgani, xususiy sektor rivojiga keng yo‘l ochilayotgani tufayli sohaning moddiy-texnik bazasi va kadrlar salohiyati mustahkamlanmoqda, xizmatlar tarmog‘i kengayib, sog‘lom raqobat muhiti shakllanib, sifat va samaradorlik oshmoqda. Diagnostika va davolash amaliyotiga ilg‘or zamonaviy texnologiyalar faol joriy etilmoqda.
Barcha ijtimoiy xizmatlar qatori tibbiyotni ham xalqimizga yanada yaqin qilish uchun malakali davolash va profilaktika tizimini xonadonlargacha olib kirish choralari ko‘rilmoqda.
Shu maqsadda birlamchi tibbiy-sanitariya muassasalari faoliyati yangilanmoqda. Ushbu bo‘g‘inda birinchi navbatda kasalliklarning oldini oladigan, ularni keltirib chiqaradigan sabablarga qarshi kurashadigan mexanizmlarni joriy etish boshlangani ham shundan dalolatdir.
Aholining ehtiyojmand qatlamlariga yuqori malakali tibbiy yordam ko‘rsatishni mahallabay, manzilli va aniq maqsad asosida ta’minlash bo‘yicha yangicha tajriba qo‘llanmoqda. Tizimda “Elektron poliklinika”, “Elektron retsept” dasturlari joriy etilmoqda. Buning uchun patronaj xodimlari xalqaro standartlar asosida o‘qitilmoqda.
Tez tibbiy yordam tizimi avtomatlashtirilgan elektron boshqaruvga o‘tkazilib, xorijda ishlab chiqarilgan 1 000 ta maxsus zamonaviy avtomobil bilan ta’minlandi.
Ixtisoslashgan tibbiy xizmat ham aholiga yaqinlashtirilmoqda. Bu yo‘nalishda diagnostika usullari 500 dan, davolash usullari esa 800 dan oshgani e’tiborlidir.
Respublika ixtisoslashtirilgan gematologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida donordan olingan suyak ko‘migi o‘zak hujayralari transplantatsiyasi, Kardiologiya markazida murakkab endoskopik jarrohlik amaliyoti yo‘lga qo‘yildi.
Milliy tibbiyot markazi shifokorlari tomonidan olis tumanlarda Yevropadan keltirilgan ko‘chma kardiojarrohlik majmuasida murakkab operatsiyalar muvaffaqiyatli o‘tkazilmoqda.
Azim poytaxtimizda tibbiyot sohasidagi noyob mega loyiha sifatida barpo etilgan Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya markazining yangi zamonaviy majmuasida so‘nggi namunadagi asbob-uskuna va sharoitlar asosida kasalliklarni barvaqt aniqlash va davolash hajmi bir necha barobar oshadi. Eng muhimi, yurtdoshlarimiz ortiqcha vaqt va mablag‘ sarflab, chet eldagi davolash markazlariga borish tashvishidan qutuladi.
Hech shubhasiz, tibbiyot sohasidagi yutuqlarimiz xalqaro miqyosda e’tirof etilayotgani barchamizni quvontiradi. Bolalar milliy tibbiyot markazi xalqaro sertifikatni qo‘lga kiritgani, Xirurgiya markazida xalqaro sifat standartlari joriy etilgani, mamlakatimiz gepatit V ga qarshi kurashishda mintaqaviy maqsadli ko‘rsatkichlarga erishgani tasdiqlangani shular jumlasidandir.
Albatta, barchamizning birgalikdagi mehnatimiz mahsuli bo‘lgan bunday misollarni yana ko‘plab keltirish mumkin.
Yaqinda davlat tibbiy sug‘urta mexanizmlarini joriy etishga oid qaror imzolandi. Ushbu hujjatga ko‘ra, tizim doirasidagi bepul tibbiy xizmatlar va dori-darmonlar xarajatlari davlat budjetiga to‘lanayotgan soliqlar hisobidan qoplanishi belgilandi.
Aholi salomatligiga e’tiborni kuchaytirish orqali inson qadrini oshirish, uning hayotiy manfaatlarini ta’minlashga qaratilgan bunday muhim ishlarni kelgusida ham izchil davom ettiramiz.
Muxtasar aytganda, tibbiyotni yanada xalqchil sohaga aylantirish, odamlarni ushbu tizimdan rozi qilish masalasi doimo e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
Bu boradagi vazifalarni muvaffaqiyatli ado etishda muqaddas qasamyodiga sodiq siz, zahmatkash va olijanob tibbiyot xodimlari o‘zingizni ayamasdan, boy bilim, mahorat va tajribangizni safarbar etasiz, deb ishonaman.
Buyuk Ibn Sino bobomiz an’analarining munosib davomchilari bo‘lgan siz, azizlarni Tibbiyot xodimlari kuni bilan yana bir bor chin dildan qutlab, barchangizga mustahkam sog‘liq, oilaviy baxt, sharafli faoliyatingizda yangi yutuqlar tilayman.

Искренне, от всей души поздравляю вас, самоотверженных врачей, медсестер, ветеранов сферы, посвятивших свою жизнь благородному делу – охране здоровья человека, с профессиональным праздником.
Все мы хорошо понимаем, что здоровье народа – это бесценное богатство общества. Там, где есть мир и здоровье, обязательно будет прогресс, а жизнь людей будет счастливой и благополучной.
В этом плане достойный вклад преданных своему делу медицинских работников в достижение больших успехов и развитие человеческого капитала в Новом Узбекистане заслуживает высокого признания и огромной благодарности.
В результате масштабных реформ, осуществляемых в нашей стране в последние годы, кардинальные изменения происходят и в системе здравоохранения.
Прежде всего значительно вырос объем выделяемых из бюджета средств, открыта широкая дорога для развития частного сектора – благодаря этому укрепляется материально-техническая база и кадровый потенциал сферы, формируется здоровая конкурентная среда, расширяется сеть услуг, повышаются их качество и эффективность. В практику диагностики и лечения активно внедряются современные передовые технологии.
Для дальнейшего приближения к населению социальных, в том числе медицинских, услуг принимаются меры по обеспечению доступа каждой семьи к системе квалифицированного лечения и профилактики.
С этой целью обновляется деятельность первичных медико-санитарных учреждений. Так, здесь в первую очередь было начато внедрение механизмов предупреждения заболеваний, борьбы с их причинами.
Применяется новый опыт по обеспечению оказания высококвалифицированной медицинской помощи нуждающимся слоям населения на адресной и целевой основе, в разрезе махаллей. Внедряются программы «Электронная поликлиника», «Электронный рецепт». Для этого патронажные работники проходят обучение по международным стандартам.
Система скорой медицинской помощи переведена на автоматизированное электронное управление, обеспечена 1000 современных специальных автомобилей зарубежного производства.
Ближе к людям становятся и специализированные медицинские услуги. Заслуживает внимания, что это свыше 500 методов диагностики и более 800 методов лечения.
В Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре гематологии налажена практика трансплантации донорских стволовых клеток костного мозга, в Центре кардиологии – проведения сложных эндоскопических хирургических операций.
Врачи Национального медицинского центра успешно проводят в отдаленных районах сложные операции на базе закупленного в Европе передвижного кардиохирургического комплекса.
В новом современном комплексе Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии, возведение которого в нашей столице стало уникальным мегапроектом в сфере медицины, за счет созданных условий и оборудования новейшей модификации в несколько раз увеличатся объемы раннего выявления и лечения заболеваний. Самое важное, у наших соотечественников отпадет необходимость излишне тратить время и средства, выезжая на лечение за рубеж.
Несомненно, всех нас радует международное признание достижений страны в сфере медицины. В их числе получение Национальным детским медицинским центром международного сертификата, внедрение в Центре хирургии международных стандартов качества, достижение страной региональных целевых показателей в борьбе против гепатита В.
Безусловно, можно привести еще много таких примеров эффективности наших совместных усилий в этой сфере.
Недавно было принято постановление о внедрении механизмов государственного медицинского страхования. В соответствии с ним бесплатные медицинские услуги и расходы на лекарства в рамках системы будут покрываться за счет налогов, поступающих в Государственный бюджет.
Мы последовательно продолжим важную работу по обеспечению жизненных интересов и достоинства человека, усилив внимание к здоровью населения.
Чтобы качественные медицинские услуги стали еще более доступны населению, повысилась удовлетворенность работой этой системы, развитие сферы постоянно будет в центре нашего внимания.
Уверен, что вы, верные профессиональной клятве, мобилизуете все свои знания, мастерство и богатый опыт для успешного выполнения этих задач.
Еще раз искренне поздравляю вас, достойно продолжающих традиции нашего великого предка Ибн Сино, с Днем медицинских работников, желаю всем вам крепкого здоровья, счастья и успехов в вашей благородной деятельности.