Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 7-noyabr kuni qishloq xo‘jaligida suv va energiya manbalaridan oqilona foydalanish hamda yo‘qotishlarni kamaytirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Bugun dunyoda ekologik muammolar, tabiiy ofatlar ko‘payib bormoqda. Bizning mintaqamizga suv tanqisligi xavf solmoqda. Shu bois mamlakatimizda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish, bu ne’matni asrash bo‘yicha ko‘p ishlar qilinmoqda.
Jumladan, 550 kilometr kanal va ariqlar betonlangani evaziga 200 ming gektarda suv yaxshilandi, yiliga 450 million kub metr suv iqtisod bo‘layapti. Fermer va klasterlar tomonidan ham 13 ming kilometr ichki tarmoq betonlandi.
Suv boshqaruvi isloh qilinib, tumanlarda suvni hisobga olish tizimi shakllandi, fermerlar suvni hisob-kitob qilishni o‘rgandi. Shaffof tizim yo‘lga qo‘yilgani natijasida bu yil yerga 2 karra ko‘p suv bordi, yana 6 milliard kub metr suv hisobi joyiga qo‘yildi.
Lekin hali dolzarb masalalar ko‘p. Masalan, klaster va fermerlarga yetkazib berilayotgan har bir kub metr suvga respublika bo‘yicha o‘rtacha 212 so‘m xarajat qilinayapti. Buxoro, Qashqadaryo va Namangan viloyatlarida bu 2-3 barobar qimmat.
Oxirgi yillarda 1 milliard dollar hisobiga Qarshi, Amu-Buxoro, Amu-Zang kabi yirik nasos stansiyalari modernizatsiya qilindi. Lekin o‘rta va mayda nasoslar eskiligi sababli suv tannarxi oshib ketayapti. Betonlash hisobiga yo‘qotish 10-15 foizga kamaygan bo‘lsa-da, 20 ta tumanda bu ko‘rsatkich yuqori.
Shu kabi muammolardan kelib chiqib, yig‘ilishda galdagi vazifalar belgilandi.
Joylarda hali betonlash zarur bo‘lgan 18 ming kilometr magistral va 94 ming kilometr ichki kanallar bor. Shu bois kelgusi yilda bu ishlarga 800 milliard so‘m ajratilishi qayd etildi.
O‘tgan yili texnika, ishchi kuchi va qum-shag‘aldan yordam bo‘lgani uchun betonlash xarajati 2 karra arzonlashgan. Pudratchilarga to‘g‘ridan to‘g‘ri shartnoma asosida sement yetkazib berish orqali tannarxni yana 20 foizga pasaytirish mumkinligi aytildi.
Yana bir jihati – betonlangan kanallarda suv oqimi tezlashadi. Bu – kichik GESlar qurib, elektr olishga katta imkoniyat. Navoiy viloyatida 11 megavattli 148 ta shunday stansiya qurish boshlangan. Umuman, hududlarda 2 mingta mikro GES qurib, yiliga qo‘shimcha 600 million kilovatt elektr olish mumkin.
Mutasaddilarga bu borada xususiy sheriklik shartlarini ishlab chiqib, tadbirkorlarga e’lon qilish topshirildi.
Davlatimiz rahbari sohadagi yaxshi tajribalarni ko‘rsatib o‘tdi. Jizzax viloyati Do‘stlik tumanida suv boshqaruvini aqlli tizimga o‘tkazish bo‘yicha 21 million dollarlik loyiha yakunlangan. Suv taqsimlanadigan 2 mingta nuqtaga hisoblagich va videokamera o‘rnatilgan. Bunda avtomatlashgan boshqaruv natijasida 20 foiz, sug‘orish tarmoqlarini ta’mirlash hisobiga yana 10 foiz suv tejaladi. Suv boshqaruvi xususiy sektorga berilib, fermerlar bilan kooperatsiya tuziladi. Ilk bor suvga oldindan to‘lov bo‘ladi.
Viloyat hokimlariga ushbu tizimni o‘rganib, suv ta’minoti og‘ir tumanlarda joriy etish vazifasi qo‘yildi.
Bugungi kunda yerlarni sug‘orishga 1 ming 600 dan ziyod nasos stansiya ishlatilmoqda. Ular o‘ziga yarasha elektr energiyasi talab qiladi. Shu bois 2025-yil – suv xo‘jaligida “nasoslar samaradorligini oshirish yili” bo‘lishi belgilandi.
Xususiy sherik bilan tejamkor nasos va quyosh paneli o‘rnatib, 20 foiz elektr tejash mumkin. Masalan, xorazmlik dehqonlar shunday qilayapti. Shuningdek, quyosh paneli o‘rnatib, ehtiyojidan ortgan elektrni davlatga sotib, oyiga qo‘shimcha 7-8 million so‘m daromad olayapti.
Mutasaddilarga ushbu tajribani kengaytirishni rag‘batlantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Respublika bo‘yicha 2 million gektarda suv tejovchi texnologiyalar joriy qilingani natijasida o‘tgan yilning o‘zida 2 milliard kub metr suv tejalgan. Lekin ayrim dalalarda o‘rnatilgan uskunalar ishlamayapti.
Endi bu qat’iy nazoratga olinadi. Kelgusi yilda yana 500 ming gektarda suv tejovchi texnologiyalar o‘rnatiladi. Qoraqalpog‘istonda qo‘llangan lazerli tekislangan yerning har gektariga 1 million so‘mdan subsidiya berish tizimi endi Xorazmda ham bo‘ladi. Boshqa hududlarda ham lazerli tekislash kengaytiriladi.
Bahor va kuzdagi sel suvlarini yig‘ish – sohadagi yana bir manba. Samarqand, Qashqadaryo, Surxondaryo, Namangan, Farg‘ona va Toshkent viloyatlarida shunday inshootlar barpo qilib, 50 ming gektarda suv ta’minotini yaxshilash imkoni bor. “O‘zbekgidroenergo” kompaniyasi bu borada ikki yillik reja oldi.
Prezidentimiz suv xo‘jaligi sohasida keskin o‘zgarish qilishning birdan-bir yo‘li raqamlashtirish ekanini ta’kidladi.
Nasos stansiyalariga onlayn nazorat va “aqlli suv” qurilmalari olib kelingan. Lekin ulardan olinadigan ma’lumotlarni jamlab, tahlil qiladigan axborot tizimi yo‘q. Suv iste’moli va hisob-kitobi o‘ta murakkab.
Shu bois vazirlik huzurida Suv xo‘jaligini raqamlashtirish markazi tuzilishi belgilandi. Unda suv iste’moli va hisobini yuritishning yagona axborot tizimi ishga tushiriladi.
Mutasaddilarga suv xo‘jaligida 2030-yilgacha bo‘lgan eng muhim loyihalar dasturini tayyorlash vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan vazirlar, hokimlar va soha mutaxassislarining fikr va takliflari eshitildi.

Расчетливость и эффективность в водном хозяйстве — требования времени
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 7 ноября состоялось видеоселекторное совещание по мерам рационального использования воды и энергетических ресурсов, а также сокращению потерь в сельском хозяйстве.
Сегодня в мире наблюдается рост экологических проблем и природных катастроф. Регион сталкивается с угрозой дефицита воды, и в Узбекистане предпринимаются активные меры для внедрения водосберегающих технологий и охраны этого ценного ресурса.
В частности, за счет бетонирования 550 километров каналов и арыков водоснабжение улучшилось на площади в 200 тысяч гектаров, что позволит экономить 450 миллионов кубометров воды ежегодно. Фермеры и кластеры также забетонировали 13 тысяч километров внутренних сетей.
Система управления водными ресурсами была реформирована: в районах внедрена система учета воды, фермеры научились контролировать ее расход. Прозрачная система позволила в этом году удвоить объем подаваемой на поля воды, а также взять на учет дополнительно 6 миллиардов кубометров.
Тем не менее остаются актуальные проблемы. Например, подача каждого кубометра воды для кластеров и фермеров обходится в среднем в 212 сумов, а в Бухарской, Кашкадарьинской и Наманганской областях стоимость в 2-3 раза выше.
За последние годы на модернизацию крупных насосных станций, таких как Каршинская, Аму-Бухарская и Аму-Зангская, было выделено 1 миллиард долларов. Однако из-за изношенности средних и малых насосов себестоимость воды продолжает расти. Несмотря на снижение потерь воды на 10-15 процентов за счет бетонирования каналов, в 20 районах потери все еще высоки.
С учетом этих проблем на совещании были определены следующие задачи. В настоящее время предстоит забетонировать 18 тысяч километров магистральных и 94 тысячи километров внутренних каналов. На эти работы в следующем году будет выделено 800 миллиардов сумов.
В прошлом году затраты на бетонирование удалось снизить вдвое благодаря поддержке, включавшей предоставление техники, рабочей силы и стройматериалов. За счет прямых договоров с подрядчиками на поставку цемента себестоимость можно дополнительно снизить на 20 процентов.
Также отмечено, что в забетонированных каналах поток воды ускоряется, что создает возможности для строительства малых гидроэлектростанций. В Навоийской области начато строительство 148 таких станций общей мощностью 11 мегаватт. В перспективе планируется построить 2 тысячи микроГЭС, что позволит ежегодно получать дополнительно 600 миллионов киловатт электроэнергии.
Ответственным лицам поручено разработать и довести до предпринимателей условия участия в таких проектах.
Президент привел успешные примеры. В частности, в Дустликском районе Джизакской области завершен проект стоимостью 21 миллион долларов по внедрению интеллектуальной системы управления водоснабжением. На 2 тысячах точек установлены счетчики и видеокамеры. Автоматизированное управление позволило сэкономить 20 процентов воды, а ремонт ирригационных сетей — еще 10 процентов. Управление водой передано частному сектору. Впервые оплата за воду будет производиться авансом.
Хокимам поручено изучить этот опыт и внедрить его в районах с проблемным водоснабжением.
В настоящее время для орошения земель в стране используется более 1,6 тысячи насосных станций, которые требуют значительных энергозатрат. Поэтому 2025 год объявлен годом повышения эффективности насосных станций в водном хозяйстве.
Сотрудничество с частными партнерами и установка энергосберегающих насосов и солнечных панелей позволят сократить потребление электроэнергии на 20 процентов. В Хорезмской области фермеры уже внедряют такие решения, получая дополнительный доход от продажи излишков энергии государству в размере 7-8 миллионов сумов ежемесячно.
Ответственным лицам даны поручения расширить этот опыт и поддержать его.
На сегодняшний день водосберегающие технологии внедрены на площади 2 миллионов гектаров, что позволило сэкономить 2 миллиарда кубометров воды только за прошлый год. Однако на некоторых полях оборудование функционирует неэффективно.
Теперь этот вопрос будет взят под строгий контроль. В следующем году водосберегающие технологии будут внедрены еще на 500 тысячах гектаров. Система субсидирования лазерного выравнивания полей, ранее внедренная в Каракалпакстане, будет распространена на Хорезмскую область, а также будет расширено использование лазерного выравнивания в других регионах.
Сбор паводковых вод весной и осенью является еще одним важным источником воды. В Самаркандской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Наманганской, Ферганской и Ташкентской областях будут построены такие сооружения, что улучшит водоснабжение на 50 тысячах гектаров. Компания «Узбекгидроэнерго» разработала двухлетний план для работы в этом направлении.
Президент отметил, что единственный способ кардинальных изменений в водном хозяйстве — это цифровизация.
На насосных станциях внедрены системы онлайн-контроля и «умные» счетчики. Однако пока отсутствует информационная система для сбора и анализа данных с этих устройств. Учет и расчет потребления воды остаются сложными.
В этой связи при Министерстве водного хозяйства будет создан Центр цифровизации водного хозяйства, где будет запущена единая информационная система учета и контроля потребления воды.
Ответственным лицам поручено разработать программу приоритетных проектов в водном хозяйстве до 2030 года.
На совещании заслушаны мнения и предложения министров, хокимов и специалистов по обсужденным вопросам.