O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida inson huquqlari va erkinliklarining ustuvorligi qoidasi, insonning hayoti, erkinligi, sha’ni va qadrqimmati oliy qadriyat ekanligi, fuqarolarning sud orqali himoyalanishga bo‘lgan huquqlari, odil sudlov prinsiplari, sud davlat hokimiyatining mustaqil tarmog‘i ekanligi, sudlarning mustaqilligi va faqat qonunga bo‘ysunishi, aybsizlik prezumpsiyasi kabi qator fundamental, umum e’tirof etilgan va xalqaro huquq normalaridaham o‘z aksini topgan.
Mamlakatimizda sud hokimiyati organlarining samarali va izchil faoliyat yuritishini, bu borada sudyalarning yuqori kasb malakasi, chuqur bilim, zamonaviy dunyoqarash va yuksak ma’naviy fazilatlarga ega bo‘lishini ta’minlash – ijtimoiy-siyosiy barqarorlikning muhim omili sifatida yondoshilmoqda. Shu o‘rinda aytish lozimki, odil sudlov – davlat faoliyatining muhim yo‘nalishlaridan biri, fuqarolar huquq va qonuniy manfaatlarini muhofaza qilish sud yordamida himoya qilish, ularni ijtimoiy himoyalashning maxsus yuridik shaklidir.
Sud hokimiyati – sud tomonidan fuqarolik, iqtisodiy, ma’muriy va jinoyat ishlarini ko‘rib chiqish, huquqiy nizolarni hal etish orqali namoyon bo‘ladi. Bunda sud fuqarolar, korxona, muassasa va tashkilotlarning huquq va qonuniy manfaatlariga ta’sir etish; jinoyat sodir etganlikda aybdor deb topish, jinoyat ishi bo‘yicha jazo tayinlash; shaxsni sud tartibida ayrim huquqlardan, mulkdan, shaxsiy huquq va erkinliklardan mahrum etish yoki ularni cheklash; adolatni ta’minlash va o‘rni kelganda shaxsning aybsizligini isbotlab, hukm chiqarish kabi faoliyatida qonunni qo‘llash bilan shug‘ullanadi. Aslida odil sudlov – insoniyat ma’naviyati va madaniyati xazinasining ulug‘ ne’mati, benazir yutug‘i hamda ma’rifiy qadriyatidir. Shunday yuksak tavsif barobarida odil sudlov – davlatning fuqarolar huquq va erkinliklarini, qonuniy manfaatlarini, jamiyat siyosiy va iqtisodiy negizlarini himoyalashga yo‘naltirilgan huquqiy siyosatining mujassam ifodasi va bevosita amalidir.
Shuningdek, o‘tgan 2017–2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha inson huquqlarini ta’minlash, davlat organlarining hisobdorligi va ochiqligini kuchaytirish hamda fuqarolik jamiyati institutlari, ommaviy axborot vositalarining roli, aholi va jamoat birlashmalarining siyosiy faolligini oshirish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirildi.
Yurtboshimizning Oliy Majlisga qilgan Murojaatnomasida ta’kidlaganidek, sudlarning asosiy vazifasi adolatni qaror toptirishdan iborat ekanligi haqida va buning uchun sud har bir ish yuzasidan qonuniy, asosli va adolatli qaror chiqarishi lozim ekanligini ta’kidlagan.
Mamlakatimizda amalaga oshirilayotgan islohotlarning tub maqsadi «Inson qadri uchun», «Davlat – inson uchun» degan ezgu g‘oyalarni hayotga tatbiq etishdan iborat. O‘zbekistonda odil sudlov tamoillarini yanada rivojlantirishga talab oshib bormoqda. Fuqarolarning erkinligi, sha’ni va qadr-qimmati oliy qadriyat ekanligi, fuqarolarning sud orqali himoyalanishga bo‘lgan huquqlari, odil sudlov tamoyillari, sud davlat hokimiyatining mustaqil tarmog‘i ekanligi, sudlarning mustaqilligi va faqat qonunga bo‘ysunishi, aybsizlik prezumpsiyasi kabi qator fundamental umum e’tirof etilgan xalqaro huquq normalari o‘z aksini topgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisga Murojaatnomasida keltirilgan “Sud ostonasiga qadam qo‘ygan har bir inson, O‘zbekistonda adolat hukm surayotganiga to‘la ishonch hosil qilishi kerak” ligi haqidagi so‘zlari sudlarga bulgan ma’suliyatni yanada oshiradi desak to‘g‘ri bo‘ladi. Mamlakatimizdagi islohotlarning pirovard maqsadi insonlar uchun erkin, qulay, farovon hayot sharoiti yaratishga qaratilgan. Sud-huquq islohotlari odil sudlovni fuqarolar manfaatlarini himoya qiluvchi jarayonga aylanmog‘i, sud-huquq tizimini liberallashtirishga olib keluvchi, mamlakatimizda demokratik yangilanishlar jarayonini chuqurlashtirish, fuqarolik jamiyatini shakllantirishga asos solinishi sifat o‘zgarishlarga olib kelmog‘i lozim.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning tashabbuslari bilan mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohatlarning izchil amalga oshirilishi davomida Yangi O‘zbekistonning 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi tasdiqlandi va keyingi besh yillikda amalga oshiriladigan islohotlarning zarur siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy va ilmiy-ma’rifiy asoslarini yaratib berishga qaratilgan bir qancha vazifalar belgilandi.
Taraqqiyot strategiyasining 15-maqsadida Davlat organlari va mansabdor shaxslarning faoliyati ustidan samarali sud nazoratini o‘rnatish hamda fuqaro va tadbirkorlik subyektlarining odil sudlovga erishish darajasini oshirish maqsad qilib olindi.
Shuningdek ushbu maqsadlar asosida Ma’muriy sudlarda mansabdor shaxslarning qarorlari ustidan berilgan shikoyatlarni ko‘rib chiqish tizimini takomillashtirish orqali sud nazoratini qo‘llash sohasini kengaytirish, «Xabeas korpus» institutini yanada rivojlantirish orqali tergov ustidan sud nazoratini kuchaytirish, Sud protsessida tomonlarning haqiqiy tenglik va tortishuv tamoyillarini ro‘yobga chiqarish, Sudlar tizimida «yagona darcha» tamoyilini keng joriy etish maqsadida arizalarni sudga taalluqliligidan qat’iy nazar, qabul qilish va vakolatli sudga yuborish hamda muayyan ish doirasida barcha huquqiy oqibatlarni hal qilishni ta’minlash tizimini joriy etish, Sud tizimini bosqichma-bosqich raqamlashtirish, byurokratik g‘ov va to‘siqlarni bartaraf etish orqali fuqarolar va tadbirkorlik subyektlarining odil sudlovga erishish darajasini tubdan oshirish, Nizolarni hal etishning muqobil usullaridan keng foydalanish uchun zarur tashkiliy-huquqiy shart-sharoitlarni yaratish, yarashuv institutini qo‘llash doirasini yanada kengaytirish, sud hokimiyatining chinakam mustaqilligini ta’minlashda sudyalar hamjamiyati organlarining rolini yanada oshirish, sudyalarning o‘zini o‘zi boshqarish tamoyilini keng joriy etish hamda sudyalarga g‘ayriqonuniy tarzda ta’sir o‘tkazishning oldini olish bo‘yicha ta’sirchan mexanizmlarni yaratish, sudyalar korpusini shakllantirishda ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, sud tizimidagi rahbarlik lavozimlariga tayinlashda saylanish va hisobdorlik kabi demokratik tamoyillarni joriy etish, sud tizimini tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjatlarni tizimlashtirish ishlarini olib borilishi bo‘yicha keng ko‘lamli ishlarning amalga oshirilishi oqibatida amalga oshirilayotgan ishlar o‘zining samarasini bermasdan qolmaydi. Albatta bu boradagi ishlar inson manfaatlarini himoya qilishga xizmat qiladi.
Shu o‘rinda aytish lozimki, odil sudlov – davlat faoliyatining muhim yo‘nalishlaridan biri, fuqarolar huquq va qonuniy manfaatlarini muhofaza qilish sud yordamida himoya qilish, ularni ijtimoiy himoyalashning maxsus yuridik shaklidir.
Har bir mamlakatning milliy qonunchiligi, xalqaro huquq normalaridan qati nazar, sudyalar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining huquqiy holatini, protsessual qonun hujjatlarini milliy doirada mustahkamlab kelgan. Binobarin, bu ish faqatgina, milliy qonunchilik vakolatiga tegishli, deb hisoblangan.
1966-yilning dekabrida BMT tomonidan qabul qilingan “Fuqarolik va siyosiy huquqlari to‘g‘risida”gi xalqaro Pakt qoidalarida ham inson huquqlarini himoya qilishda mustaqil sud tizimi muhim o‘rin tutishi alohida tarzda belgilab qo‘yildi. Mamlakatimiz parlamenti tomonidan 1995-yil 31-avgustda ratifikatsiya qilingan mazkur hujjatning 14-moddasida barcha shaxslar sudlar va tribunallar oldida tengligi hamda har bir kishi unga qo‘yilayotgan jinoiy ayblov ko‘rib chiqilayotganda yoki biror-bir fuqarolik jarayonida uning huquq va burchlari aniqlanayotganida qonunga muvofiq tuzilgan nufuzli, mustaqil va xolis sud tomonidan mazkur ish adolatli hamda ochiq holda ko‘rib chiqilishi huquqiga ega ekanligi belgilandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 7-dekabrdagi “Sudyalarning chinakam mustaqilligini ta’minlash hamda sud tizimida korrupsiyaning oldini olish samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–6127-sonli Farmonining qabul qilinishi natijasida mamlakatimizda sudyalarning chinakam mustaqilligini ta’minlash, malakali kadrlarni tanlash, sudyalik kasbiga tayyorlash va tayinlash tizimini takomillashtirish, shuningdek, fuqarolarning odil sudlovga bo‘lgan ishonchini oshirish bo‘yicha izchil ishlar olib borilmoqda.
Sud hokimiyatining mustaqilligi prinsipining ahamiyati haqida ta’kidlar ekanmiz, hokimiyatning to‘laqonli mustaqil tarmog‘i sifatida sudlarning faqat qonunga bo‘ysunishini ta’minlash alohida diqqatga sazavorligi ham bejiz emas.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining “Sudlar to‘g‘risida”gi Qonunining 8-moddasida qonuniylik, 9-moddasida sudyalarning mustaqilligi, 10-moddasida sud hujjatlarining majburiyligi, 11-moddasida qonun va sud oldidagi tenglik, 12-moddasida sud ishlarini yuritishning oshkoraligi, 13-moddasida sud ishlari yuritiladigan til, 14-moddasida sud himoyasida bo‘lish huquqi, 15-moddasida odil sudlovni amalga oshirishda malakali yuridik yordam, 16-moddasida aybsizlik prezumpsiyasi, 17-moddasida Sud hujjati ustidan shikoyat qilish huquqi prinsip darajasida belgilangan.
Albatta bu boradagi qoidalarning qonun darajasida belgilanishi O‘zbekiston Respublikasida odil sudlovning amalga oshirilishini taminlashga hizmat qiladi desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Odil sudlovni amalga oshirishda qayd etish joizki, qonun ustuvorligini ta’minlash, shaxs, oila, jamiyat va davlatning huquq va manfaatlari muhofazasini kuchaytirish, axolining huquqiy madaniyati va huquqiy ongini oshirish, fuqarolarni qonunga bo‘ysunish va hurmat ruhida tarbiyalash – bu rivojlangan bozor iqtisodiyotiga asoslangan chinakam demokratik, huquqiy davlat qurish va erkin fuqarolik jamiyatini shakllantirishning nafaqat maqsadi, balki uning vositasi, eng muhim sharti hisoblanadi. Sudyalarning mustaqilligi va qonunga bo‘ysunishi, ularning odil sudlov borasidagi faoliyatiga biron-bir tarzda aralashishga yo‘l qo‘yilmasligi, qolaversa, sud hokimiyatining qonun chiqaruvchi va ijro etuvchi hokimiyatlardan mustaqil tarzda ish yuritishi mamlakatimizda sud-huquq sohasida olib borilayotgan islohotlarda o‘zining teran ifodasini topgan.
Odil sudlovning faqat sud tomonidan amalga oshirilishi prinsipi ham katta ahamiyat kasb etadi. Bu O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga muvofiq jinoyat ishlari bo‘yicha odil sudlovni faqat sud amalga oshirishi mumkinligini anglatadi. Mazkur prinsipga muvofiq, suddan boshqa biron-bir davlat organi biron-bir shaxsni aybdor deb topishi va jinoyat uchun unga jazo tayinlashi mumkin emas. Bu prinsip jahonning ko‘pgina davlatlarida amal qiladi. U sud organlarining mustaqilligini anglatadigan hokimiyat bo‘linishi prinsipii bilan uyg‘un va uzviydir. Sud hokimiyatining mustaqilligi sudyalarni almashtirib bo‘lmasligi, ularning shaxsiy daxlsizligi, sudyalar o‘zlari qabul qilgan qarorlar uchun faqat qonun oldida javob berishi, favqulodda sudlar tuzilishiga yo‘l qo‘yilmasligi, sudlar faqat budjetdan moliyalashtirilishi singari konstitutsiyaviy normalar bilan kafolatlanadi.
Odil sudlov organlari shaxsning huquqlari himoya qilinishini konstitutsiyaviy, fuqarolik, iqtisodiy, ma’muriy va jinoiy sud ishlarini yuritish orqali amalga oshiradi. Har bir fuqaro davlat organlari, korxonalar, muassasalar, tashkilotlar, jamoat birlashmalari, fuqarolarning o‘zini-o‘zi boshqarish organlari yoki mansabdor shaxslarning g‘ayriqonuniy xatti-harakatlari (qarorlari) bilan o‘z huquqlari yoki erkinliklari buzilgan deb hisoblasa, shikoyat bilan sudga murojaat qilish huquqiga ega.
Konstitutsiyaviy kafolatlarni ta’minlash vazifasini hal qilish sud hokimiyatini har tomonlama mustahkamlashni hamda sud-huquq tizimini isloh etish konsepsiyasi qoidalarini amalga oshirishni taqozo etadi, chunki faqat kuchli va mustaqil sud hokimiyati odil sudlov organi sifatida huquqiy davlatni shakllantirish, demokratiyani rivojlantirish, umuminsoniy qadriyatlarni, shaxs huquq va erkinliklarini samarali himoya qilish uchun imkoniyat yaratishga qodir.
Qonun ustuvorligi hamda inson huquq va erkinliklari himoyasi ta’minlanmas ekan, demokratik huquqiy davlat barpo etib bo‘lmaydi. Bu borada sudyalarning huquqiy maqomi bilan bog‘liq masalalarni ilmiy va amaliy nuqtai nazardan o‘rganish o‘ziga xos o‘rin tutadi. Sudlar mustaqilligi va faqat qonunga bo‘ysunishini ta’minlashda Harakatlar strategiyasida belgilanganidek, sudya lavozimida bo‘lishning ilk marotaba besh yillik, keyin o‘n yillik muddatini va so‘ng muddatsiz davrining belgilanishi muhim ahamiyat kasb etadi. Chunki sudya lavozimida bo‘lishning ushbu tartibi sudyadan zimmasiga yuklatilgan vazifani namunali va vijdonan bajarishni talab etishi bilan bir qatorda lavozimiga keyingi muddatga qayta saylanishi yoki tayinlanishi, o‘z vazifalarini namunali ado etgach, keyinchalik o‘n yilga va hatto muddatsiz davrga saylanishi yoki tayinlanishi uchun rag‘batlantiruvchi qoida ham hisoblanadi.

В Конституции Республики Узбекистан закреплено положение о приоритете прав и свобод человека, о том, что жизнь, свобода, честь и достоинство человека являются высшей ценностью, о правах граждан на судебную защиту, о принципах правосудия, о том, что суд является самостоятельной ветвью государственной власти, о независимости судов и подчинении их исключительно закону, презумпции невиновности, а также отражен ряд фундаментальных, общепризнанных и международно признанных норм международного права.
Обеспечение эффективной и последовательной деятельности органов судебной власти в нашей стране, обладание судьями высокой профессиональной квалификацией, глубокими знаниями, современным мировоззрением и высокими моральными качествами – важный фактор социально-политической стабильности. Здесь следует сказать, что правосудие – одно из важнейших направлений деятельности государства в защите прав и законных интересов граждан с помощью судебной защиты, как особой правовой формы их социальной защиты.
Судебная власть проявляется в рассмотрении судом гражданских, экономических, административных и уголовных дел, разрешении правовых споров. При этом суд может влиять на права и законные интересы граждан, предприятий, учреждений и организаций; признавать виновным в совершении преступления, назначать наказание по уголовному делу; лишать или ограничивать лицо определенных прав, имущества, личных прав и свобод в судебном порядке; обеспечивать правосудие и, когда оно имеет место, доказывать невиновность лица, заниматься применением закона в такой деятельности путем вынесения приговора. По сути, правосудие – великое благо, уникальное достижение и просветительская ценность сокровищницы человеческой духовности и культуры. При таком высоком описании, правосудие – это воплощенное выражение и непосредственное действие правовой политики государства, направленной на защиту прав и свобод граждан, законных интересов, политических и экономических основ общества.
Также в 2017-2021 годах была проведена системная работа по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан: обеспечение прав человека, усиление подотчетности и открытости государственных органов, повышение роли институтов гражданского общества, средств массовой информации, политической активности населения и общественных объединений.
В своем Послании к Олий Мажлису глава государства отметил, что основная задача судов заключается в отправлении правосудия, и для этого суд должен выносить законное, обоснованное и справедливое решение по каждому делу.
Основной целью проводимых в нашей стране реформ является воплощение в жизнь благородных идей «за человеческое достоинство», «государство – за человека». В Узбекистане растет спрос на дальнейшее развитие принципов правосудия. В нем отражен ряд фундаментальных общепризнанных норм международного права, таких как свобода, честь и достоинство граждан как высшая ценность, право граждан на судебную защиту, принципы правосудия, то, что суд является самостоятельной ветвью государственной власти, что суды независимы и подчиняются только закону, презумпция невиновности.
Слова Президента Республики Узбекистан о том, что «каждый, кто ступает на порог суда, должен быть полностью уверен в том, что в Узбекистане царит справедливость», приведенные в Послании Олий Мажлису, еще больше увеличивают ответственность перед судами. Конечной целью реформ в нашей стране является создание для людей свободных, комфортных, благополучных условий жизни. Судебно-правовая реформа должна превратить правосудие в процесс защиты интересов граждан, привести к качественным изменениям, которые приведут к либерализации судебно-правовой системы, углублению процесса демократических обновлений в нашей стране, формированию гражданского общества.
Президент Республики Узбекистан Ш.M. Мирзиёев в ходе последовательной реализации реформ, проводимых в стране по инициативе, была утверждена Новая Стратегия развития Узбекистана на 2022-2026 годы и намечен ряд задач, направленных на создание необходимых политико-правовых, социально-экономических и научно-образовательных основ реформ, которые будут реализованы в ближайшие пять лет.
15-целью Стратегии развития является установление эффективного судебного контроля за деятельностью государственных органов и должностных лиц, а также повышение уровня правосудия граждан и субъектов предпринимательства.
Также проводимая работа в целях расширения сферы применения судебного контроля путем совершенствования системы рассмотрения жалоб на решения должностных лиц в административных судах, усиления судебного контроля за следствием путем дальнейшего развития института «Хабеас корпус», реализации принципов реального равенства и оспаривания сторон в судебном разбирательстве, широкого внедрения принципа «единого окна» в судебную систему, независимо от судебной принадлежности, в рамках конкретного дела, путем поэтапной оцифровки судебной системы, устранения бюрократических проволочек и барьеров, радикального повышения уровня правосудия граждан и субъектов предпринимательства, создания необходимых организационно-правовых условий для широкого использования альтернативных методов разрешения споров, создания и дальнейшего расширения сферы применения института примирения, дальнейшего повышения роли органов судейского сообщества в обеспечении подлинной независимости судебной власти, широкого внедрения принципа судейского самоуправления и создания действенных механизмов по предотвращению незаконного воздействия на судей, обеспечения открытости и прозрачности в формировании судейского корпуса, внедрения таких демократических принципов, как избирательность и подотчетность при назначении на руководящие должности в судебной системе, осуществления широкомасштабной работы по систематизации нормативных правовых актов, регулирующих судебную систему, не может не окупиться. Конечно, работа в этом направлении служит защите интересов человека.
Здесь следует сказать, что правосудие – одно из важнейших направлений деятельности государства, защиты прав и законных интересов граждан с помощью судебной защиты, как особой правовой формы их социальной защиты.
Национальное законодательство каждой страны, независимо от норм международного права, закрепило правовое положение судей и сотрудников правоохранительных органов, процессуальное право в национальных рамках. Следовательно, считалось, что дело относится исключительно к компетенции национального законодательства.
В положениях Международного пакта о гражданских и политических правах, принятого ООН в декабре 1966 года, также особо оговаривалось, что независимая судебная система играет важную роль в защите прав человека. В статье 14 настоящего документа, ратифицированного Парламентом нашей страны 31 августа 1995 года, говорится о равенстве всех лиц перед судами и трибуналами, а также права относительно рассмотрения авторитетным, независимым и беспристрастным судом – уголовного обвинения, предъявленного каждому лицу, или определения его прав и обязанностей в каком-либо гражданском процессе, созданным в соответствии с законом.
В результате принятия Указа Президента Республики Узбекистан от 7 декабря 2020 года № УП-6127 «О мерах по обеспечению подлинной независимости судей и повышению эффективности предупреждения коррупции в судебной системе» в нашей стране были приняты меры по обеспечению подлинной независимости судей, совершенствованию системы подбора квалифицированных кадров, подготовки и назначения на судейскую профессию, совершенствованию системы обеспечения правосудия граждан, а также в настоящее время ведутся последовательные работы по повышению доверия населения к суду.
Подчеркивая важность принципа независимости судебной власти, стоит отметить, что не случайно особое внимание уделено обеспечению того, чтобы суды, как полноценная самостоятельная ветвь власти, подчинялись только закону.
Законность – в статье 8 Закона Республики Узбекистан «О судах», независимость судей – в статье 9, обязательность судебных актов – в статье 10, равенство перед законом и судом – в статье 11, гласность судопроизводства – в статье 12, язык, на котором ведется судебное разбирательство – в статье 13, право на судебную защиту – в статье 14, профессиональная юридическая помощь при осуществлении правосудия – в статье 15, презумпция невиновности – в статье 16, право на обжалование судебного акта – в статье 17 определены на уровне принципа.
Конечно, не будет преувеличением сказать, что установление правил в этом вопросе на законодательном уровне будет способствовать обеспечению правосудия в Республике Узбекистан.
При осуществлении правосудия стоит отметить, что обеспечение верховенства закона, усиление защиты прав и интересов личности, семьи, общества и государства, повышение правовой культуры и правосознания населения, воспитание граждан в духе законопослушания и уважения – вот что необходимо для построения поистине демократического, правового государства на базе развитой рыночной экономики, пожалуй, не только цель и средство формирования свободного гражданского общества, но и его самое главное условие. Независимость и законопослушность судей, недопустимость какого-либо вмешательства в их деятельность в области правосудия, а также самостоятельность судебной власти от законодательной и исполнительной, нашли свое глубокое выражение в проводимых в нашей стране реформах в судебно-правовой сфере.
Большое значение приобретает и принцип отправления правосудия только судом. Это означает, что в соответствии с Конституцией Республики Узбекистан правосудие по уголовным делам может осуществляться только судом. В соответствии с этим принципом ни один государственный орган, кроме суда, не может признать лицо виновным и назначить ему наказание за преступление. Этот принцип действует во многих странах мира. Он гармоничен и неразрывен с принципом разделения властей, что означает независимость судебных органов. Независимость судебной власти гарантируется такими конституционными нормами, как невозможность замены судей, их личная неприкосновенность, ответственность судей только перед законом за принимаемые ими решения, недопустимость создания чрезвычайных судов, финансирование судов исключительно из бюджета.
Органы правосудия осуществляют защиту прав личности посредством конституционного, гражданского, экономического, административного и уголовного судопроизводства. Каждый гражданин вправе обратиться в суд с жалобой, если считает, что его права или свободы были нарушены неправомерными действиями (решениями) государственных органов, предприятий, учреждений, организаций, общественных объединений, органов самоуправления граждан или должностных лиц.
Решение задачи обеспечения конституционных гарантий требует всестороннего укрепления судебной власти, а также реализации положений Концепции реформирования судебно-правовой системы, поскольку только сильная и независимая судебная власть как орган правосудия способна обеспечить возможность формирования правового государства, развития демократии, эффективной защиты общечеловеческих ценностей, прав и свобод личности.
Без обеспечения верховенства закона и защиты прав и свобод человека невозможно создание демократического правового государства. Особое место в этом плане занимает изучение вопросов, связанных с правовым статусом судей, с научно-практической точки зрения. Важное значение приобретает установление сначала пятилетнего, затем десятилетнего, а затем бессрочного срока пребывания в должности судьи, как это определено стратегией действий по обеспечению независимости судов и подчинения только закону. Потому что, помимо того, что этот порядок пребывания в должности судьи требует от судьи образцового и добросовестного выполнения возложенных на него обязанностей, он также является стимулирующим правилом для переизбрания или назначения на должность на более поздний срок, избрания или назначения на более поздний десятилетний и даже бессрочный период после образцового выполнения своих обязанностей.