O'zbekistonda 2022-yilda qabul qilingan "yashil" iqtisodiyotga o'tish va 2030-yilgacha "yashil" o'sishni ta'minlash dasturi o'zining asosiy maqsadini belgilab berdi:
- qayta tiklanadigan energiya ishlab chiqarish quvvatining ko'payishi;
- sanoat sohasida energiya samaradorligini kamida 20% ga oshirish%;
- yalpi ichki mahsulot birligiga to'g'ri keladigan energiya sarfini 30% ga kamaytirish, shu jumladan qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishni kengaytirish orqali.
O'zbekiston 2030 yilga kelib qayta tiklanadigan energiya manbalarining quvvatini 27 gigavattga, qayta tiklanadigan va muqobil manbalardan elektr energiyasi ishlab chiqarishning umumiy hajmini esa energiya ishlab chiqarishning umumiy hajmida kamida 40 foizga yetkazmoqchi. Bu bizning mamlakatimizga nafaqat energiya resurslarini diversifikatsiya qilishga, balki atmosferaga zararli chiqindilarni 34 million tonnaga kamaytirishga imkon beradi.
O'zbekiston Reni rivojlantirish bo'yicha noyob salohiyatga ega. Tahlil shuni ko'rsatadiki, mamlakatimizda quyosh va shamol energiyasining potentsiali hozirgi elektr energiyasiga bo'lgan ehtiyojdan 10-12 baravar yuqori.
So'nggi ma'lumotlar O'zbekiston tomonidan qayta tiklanadigan energiya manbalarini rivojlantirishda erishilgan ulkan yutuqlardan dalolat beradi. Prognozlarga ko'ra, 2024 yilda elektr energiyasi ishlab chiqarishning umumiy hajmida re ulushini 10% dan 18% gacha oshirish rejalashtirilgan.
Shu bilan birga, ushbu yo'nalishdagi ishlar sakrash va chegaralar bilan davom etmoqda. Ayni paytda mamlakatimizda umumiy quvvati 6,3 gigavatt bo'lgan quyosh, shamol va gibrid elektr stansiyalarini qurish bo'yicha davlat-xususiy sheriklik asosida 28 ta loyiha ustida ish olib borilmoqda. Ulardan 2023 yilda 2,6 gigavattlik 7 ta loyiha doirasida birinchi quvvatlar ishga tushirildi.
Deyarli barcha mintaqalarda zamonaviy quyosh va shamol elektr stantsiyalari qurilmoqda. Xususan, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand va Surxondaryoda umumiy quvvati 1,6 gigavatt bo'lgan 9 ta yirik quyosh va shamol elektr stansiyalari ishga tushirildi. Andijon, Samarqand, Surxondaryo va Toshkent viloyatlarida umumiy quvvati 183 megavatt bo'lgan 6 ta yirik va kichik GES foydalanishga topshirildi.
Ijtimoiy soha obyektlarida, korxona va tashkilotlarda, tadbirkorlarga tegishli binolarda, turar joylarda umumiy quvvati 457 megavatt bo'lgan quyosh panellari o'rnatilgan. Natijada qo'shimcha 5 milliard kilovatt-soat ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqarish va 1,5 milliard kub metr tabiiy gazni tejash imkoniyati yaratildi.
O'zbekistonning yashil energetika sohasi xorijiy investorlar orasida ham katta qiziqish uyg'otmoqda. Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, so'nggi uch yil ichida ushbu sektorga 8 milliard dollar to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar kiritilgan, shuningdek, 13 milliard dollarlik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Saudiya Arabistoni, BAA, Xitoy, Frantsiya va Shveytsariya kabi mamlakatlar kompaniyalari bilan birgalikda yashil stantsiyalar va energiya saqlash tizimlarini qurish bo'yicha 12 ta loyiha ustida ish olib borilmoqda.
Xususan, 2024 yilda FESNING umumiy quvvatini 2,6 gigavattga, vesni 900 megavattga yetkazish, 400 megavatt quvvatga ega energiya saqlash qurilmalarini ishga tushirish rejalashtirilgan.
O'zbekistonning energetika sektori nafaqat xorijiy investorlar, balki aholining o'zi uchun ham yangi Klondaykga aylanmoqda. Elektr energiyasi iste'molchilarining REIGA o'tishga bo'lgan qiziqishini oshirish maqsadida mamlakatimizda "Quyosh uyi"dasturi faoliyat ko'rsatmoqda. Quyosh panellarini o'rnatgan ushbu dasturga muvofiq aholiga har bir kilovatt elektr energiyasi uchun 1 ming so'm to'lanadi. Hozirgi vaqtda 11 mingdan ortiq uy egalari ushbu imkoniyatdan samarali foydalanmoqdalar.
Qayta tiklanadigan energiya ishlab chiqarishni bunday keng miqyosda joylashtirish resurslardan foydalanishni optimallashtiradi. Masalan, mamlakatning energiya balansidagi REE ulushining 25% gacha yetishi har yili 3 milliard kubometr tejashga imkon beradi.m tabiiy gaz. 1 yil ichida 1 million xonadonni shuncha gaz bilan ta'minlash mumkin. Yoki ushbu miqdordagi gazdan foydalanib, siz qo'shimcha 15 milliard kVt ishlab chiqarishingiz mumkin.elektr energiyasi. Bu yil davomida O'zbekiston aholisining 98 foizini elektr energiyasi bilan ta'minlash uchun yetarli.
Ijobiy multiplikativ ta'sirga ega bo'lgan "yashil" energiyaga o'tish iqtisodiyotimizning asosiy omillaridan biri bo'lib, eksport hajmini oshirish va investitsiyalarni jalb qilish. Xususan, so'nggi yillarda transformatorlar, har xil turdagi kabellar, issiqlik kollektorlari, quyosh panellari, izolyatorlar, metall konstruktsiyalar va boshqa mahsulotlar ishlab chiqarishda sezilarli o'sish kuzatilmoqda.
O'zbekiston 2023 yilda Afg'onistonga elektr energiyasining asosiy xorijiy yetkazib beruvchisi bo'lib, ushbu mamlakatga 90 million dollardan ortiq elektr energiyasini eksport qildi. va shu bilan bu mamlakatda iqtisodiy salohiyatni oshirish va vaziyatni barqarorlashtirishga bebaho hissa qo'shadi.
Yashil energiya mintaqalararo hamkorlikning muhim yo'nalishiga aylanmoqda. Xususan, 2023 yilda O'zbekiston, Ozarbayjon va Qozog'iston Bokuda qo'shma kommyunike imzoladilar, unda mamlakatlarning qayta tiklanadigan energiya sohasidagi salohiyati va muqobil manbalardan olingan elektr energiyasini Evropaga eksport qilish loyihasiga qo'shilishga tayyorligi qayd etildi. Yashil elektr energiyasini uzatish loyihasining rivojlanishi iqtisodiyotimiz va energiya tizimlarimiz o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga yordam beradi, shuningdek, milliy energetika tarmoqlarini rivojlantirishga imkon beradi.
Iqlim o'zgarishiga, qazilma energiya resurslarining tez kamayib ketishiga duch kelayotgan O'zbekiston uchun "yashil energiya" ga o'tish moda tendentsiyasiga intilish emas – bu xalqaro tashkilotlar tomonidan tan olingan haqiqatan ham dolzarb ehtiyojdir.
Hozirgi vaqtda iqlim o'zgarishi muammosi va yashil o'tish barcha yirik xalqaro tashkilotlarning kun tartibida. BMT bosh kotibi A. Guterrish ta'kidlaganidek, iqlim o'zgarishi butun insoniyat uchun haqiqiy va inkor etib bo'lmaydigan tahdiddir. "Yashil" iqtisodiyotga ishonmaydiganlarni "kulrang" kelajak kutmoqda.
XVFning yana bir xalqaro tashkiloti kam uglerodli iqtisodiyotga o'tish yangi imkoniyatlar, jumladan, ish o'rinlari yaratishga yordam beradi, deb hisoblaydi. XVJ hisob-kitoblariga ko'ra, 2050 yilga kelib yashil o'tish natijasida global yalpi ichki mahsulot uglerod chiqindilarini kamaytirish choralarini ko'rmasdan 7 foizga yuqori bo'lishi mumkin.
Boshqa tomondan, so'nggi yillarda kuzatilgan aholining barqaror o'sishi va iqtisodiyotning jadal rivojlanishi elektr energiyasini ishlab chiqarishni ko'paytirishni talab qilmoqda. Masalan, O'zbekiston yalpi ichki mahsuloti faqat 2021-2023 yillarda 69,2 milliard dollardan 91 milliard dollargacha o'sdi. va aholi soni 40 million kishiga etadi.
Bu talabni qayta tiklanadigan energiya manbalari hisobidan ta'minlash kerak, chunki bu energiya ta'minotini yaxshilash bilan bir vaqtda iqlim o'zgarishi bo'yicha Parij kelishuvi doirasida mamlakat majburiyatlarini bajarishga imkon beradi.
Bugungi kunda O'zbekiston Reni rivojlantirishda juda keng salohiyatga ega. Mamlakatimiz nafaqat to'rt fasl tabiati, noyob er osti va quruqlik resurslari, balki o'ziga xos xususiyatlari – quyoshli osmon, shamolli kengliklar, tez daryolar va biologik resurslar bilan ham ajralib turadi.
Xulosa qilib shuni ta'kidlash kerakki, qayta tiklanadigan energetikaga o'tish bir kechada sodir bo'lishi mumkin emas, ammo O'zbekiston yashil energetikani rivojlantirishni o'z rivojlanish strategiyasining asosiy vazifalaridan biriga aylantirgani, energetikani barqaror rivojlantirishga intilayotgani va uni kengaytirishga ko'maklashuvchi siyosat olib borayotgani haqiqatan ham ilhomlantiradi. Ushbu tashabbuslar mamlakatning tabiiy resurslaridan oqilona foydalanishga, davlat byudjetidan milliardlab subsidiya mablag'larini bo'shatishga va kelajak avlodlar uchun barqaror iqtisodiy rivojlanishni ta'minlashga imkon beradi.

Развитие «зеленой» энергетики – одна из ключевых задач развития Узбекистана
Принятая в 2022 г. в Узбекистане Программа по переходу на «зеленую» экономику и обеспечению «зеленого» роста до 2030 г. своей основной целью поставила:
- кратное увеличение производственной мощности возобновляемых источников энергии;
- повышение энергоэффективности в сфере промышленности не менее чем на 20%;
- снижение энергоемкости, приходящейся на единицу валового внутреннего продукта, на 30%, в том числе за счет расширения использования возобновляемых источников энергии.
Узбекистан намерен к 2030 г. довести мощность возобновляемых источников энергии до 27 гигаватт, а общий объем производства электроэнергии из возобновляемых и альтернативных источников в общем объеме производства энергии до не менее 40%. Это позволит нашей стране не только диверсифицировать свои энергетические ресурсы, но что не менее важно сократить вредные выбросы в атмосферу на 34 млн. т.
Узбекистан обладает уникальным потенциалом по развитию ВИЭ. Анализ показывает, что потенциал солнечной и ветровой энергии в нашей стране в 10-12 раз превышает текущую потребность в электроэнергии.
Последние данные свидетельствуют о значительных успехах, достигнутых Узбекистаном в развитии возобновляемых источников энергии. Согласно прогнозам, в 2024 г. долю ВИЭ планируется увеличить с 10% до 18% в общем объёме электрогенерации.
При этом работа в этом направлении продолжается семимильными шагами. В настоящее время в нашей стране продолжается работа над 28 проектами на основе государственно-частного партнерства по строительству солнечных, ветряных и гибридных электростанций общей мощностью 6,3 гигаватта. Из них в 2023 г. были запущены первые мощности в рамках 7 проектов на 2,6 гигаватта.
Почти во всех регионах строятся современные солнечные и ветровые электростанции. В частности, в Бухаре, Джизаке, Кашкадарье, Навои, Самарканде и Сурхандарье запущены 9 крупных солнечных и ветровых электростанций общей мощностью 1,6 гигаватта. В Андижанской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях введены в эксплуатацию 6 крупных и малых ГЭС общей мощностью 183 мегаватта.
На объектах социальной сферы, предприятиях и в организациях, зданиях, принадлежащих предпринимателям, жилых домах установлены солнечные панели общей мощностью 457 мегаватт. В результате создана возможность производства дополнительно 5 миллиардов киловатт-часов экологически чистой электроэнергии и экономии 1,5 млрд. куб.м. природного газа.
Отрасль зеленой энергетики Узбекистана вызывает большой интерес и у зарубежных инвесторов. По официальным данным, за последние три года в этот сектор было вложено $8 млрд. прямых иностранных инвестиций, а также реализуются проекты на сумму $13 млрд.
В настоящее время ведется работа над 12 проектами по строительству «зеленых» станций и систем хранения энергии совместно с компаниями из таких стран, как Саудовская Аравия, ОАЭ, Китай, Франция и Швейцария.
В частности, в 2024 г. запланировано довести общую мощность ФЭС до 2,6 гигаватта, ВЭС – до 900 мегаватт, запустить устройства для хранения энергии мощностью 400 мегаватт.
Энергетический сектор Узбекистана становится новым Клондайком не только для зарубежных инвесторов, но и для самого населения. С целью повышения заинтересованности потребителей электроэнергии в переходе на ВИЭ в нашей стране действует программа «Солнечный дом». Согласно этой программе, установившим солнечные панели жителям за каждый киловатт электроэнергии выплачивается 1 тыс. сумов. В настоящее время более 11 тыс. домовладельцев уже эффективно пользуются этой возможностью.
Такое крупномасштабное развертывание производства возобновляемой энергии позволит оптимизировать использование ресурсов. К примеру достижение доли ВИЭ в энергобалансе страны до 25% позволит ежегодно экономить 3 млрд.куб.м. природного газа. Таким количеством газа можно обеспечить 1 миллион домохозяйств в течение 1 года. Или, используя это количество газа, можно произвести дополнительно 15 млрд.кВт.ч. электроэнергии. Этого достаточно для обеспечения электроэнергией 98% населения Узбекистана в течение года.
Переход к «зеленой» энергетике имея положительный мультипликативный эффект становится одним из ключевых драйверов нашей экономики, наращивания объемов экспорта и привлечения инвестиций. В частности, в последние годы наблюдается существенное увеличение производства трансформаторов, различных типов кабелей, тепловых коллекторов, солнечных панелей, изоляторов, металлических конструкций и другой продукции.
Узбекистан являясь основным зарубежным поставщиком электричества в Афганистан в 2023 г. экспортировал в эту страну электроэнергии на сумму свыше 90 млн. долл. и тем самым вносит свой неоценимый вклад в повышение экономического потенциала и стабилизацию ситуации в этой стране.
Зеленная энергетика становится важным направлением также межрегионального сотрудничества. В частности, в 2023 году Узбекистан, Азербайджан и Казахстан в Баку подписали совместное коммюнике, в котором отметили потенциал стран в области возобновляемой энергии и готовность присоединиться к проекту экспорта электроэнергии, полученной из альтернативных источников, в Европу. Развитие проекта трансфера зелёной электроэнергии будет способствовать укреплению связей между нашими экономиками и энергосистемами, а также позволит развивать национальные энергетические отрасли.
Для Узбекистана, сталкивающегося с климатическими изменениями, быстрым истощением ископаемых энергоресурсов переход на «зеленную энергетику» – это не погоня за модным трендом – это действительно насущная необходимость, признаваемая международными организациями.
В настоящее время проблема изменения климата и зеленый переход стоят на повестке дня всех крупнейших международных организаций. Как отметил генсек ООН А.Гутерриш, изменение климата – реальная и неоспоримая угроза всему человечеству. Тех, кто не верит в «зеленую» экономику, ждет «серое» будущее».
Другая международная организация МВФ считает, что переход к низкоуглеродной экономике поможет создать новые возможности, в том числе – рабочие места. Согласно оценкам МВФ, в результате зеленного перехода к 2050 г. мировой валовой внутренний продукт может оказаться на 7% выше, чем без принятия мер по снижению углеродного выброса.
С другой стороны, устойчивый рост населения и динамичное развитие экономики наблюдаемое в последние годы требуют увеличения производства электроэнергии. К примеру ВВП Узбекистана, только в 2021-2023 гг. увеличился с $69,2 млрд. до $91 млрд. Согласно прогнозам, к 2030 г. ВВП Узбекистана составит 160 млрд долл., а численность населения достигнет 40 млн. чел.
Именно за счёт возобновляемых источников энергии должен обеспечиваться этот спрос т.к. это позволит одновременно с улучшением энергоснабжения, выполнить обязательства страны в рамках Парижского соглашения по изменению климата.
Сегодня Узбекистан имеет очень широкий потенциал в развитии ВИЭ. Нашу страну отличает не только четырехсезонная природа, редкие подземные и наземные ресурсы, но и уникальные особенности – солнечное небо, ветреные просторы, быстрые реки и биологические ресурсы.
В заключение следует отметить, что переход к возобновляемым источникам энергии не может произойти в одночасье, но то, что Узбекистан сделал развитие «зеленой» энергетики одним из ключевых задач стратегии своего развития, стремится к устойчивому развитию энергетики и проводит политику, способствующую ее расширению, действительно вдохновляет. Эти инициативы позволят рационально использовать природные ресурсы страны, высвободят из государственного бюджета миллиарды дотационных средств и обеспечат стабильное экономическое развитие для будущих поколений.