“Afg‘oniston: xavfsizlik va iqtisodiy taraqqiyot” mavzusidagi Toshkent xalqaro konferensiyasining barcha ishtirokchilarini qutlashdan bag‘oyat mamnunman.
Ushbu forumni o‘tkazish to‘g‘risidagi tashabbusimizni qo‘llab-quvvatlagani uchun Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish janoblariga alohida minnatdorlik bildiraman.
Anjuman ishida BMT Bosh kotibining vakili janob Markus Potsel ishtirok etayotgani Birlashgan Millatlar Tashkilotining Afg‘onistonda tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash borasidagi maqsadlarga qat’iy sodiq ekanidan dalolat beradi.
Yevropa Ittifoqi va Yevropa mamlakatlari, Xitoy, Rossiya, AQSH, Markaziy va Janubiy Osiyo, Yaqin va O‘rta Sharq, Osiyo-Tinch okeani mintaqalari davlatlari maxsus vakillarining konferensiyada ishtirok etayotgani esa bugungi uchrashuvning ahamiyatini yanada kuchaytirmoqda. Sizlar Afg‘oniston muammolarini hal etish va afg‘on xalqiga yordam ko‘rsatish bo‘yicha qarorlar qabul qilishda bevosita qatnashib kelmoqdasiz.
Biz bugungi forumda Islom hamkorlik tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti, shuningdek, xalqaro moliyaviy institutlar va yetakchi tahlil markazlari vakillarini ko‘rib turganimizdan xursandmiz.
Anjumanda ishtirok etayotgan Tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi janob Amir Xon Muttaqiy boshchiligidagi nufuzli Afg‘oniston delegatsiyasini ham qutlaymiz.
Mazkur konferensiya Afg‘onistonning yangi hukumati bilan afg‘on xalqi va butun xalqaro hamjamiyat manfaatlarini har tomonlama hisobga olishga asoslangan o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan amaliy fikr almashish uchun imkon yaratadi, deb ishonamiz.
O‘zbek va afg‘on xalqlari ming yillar davomida yonma-yon yashab keladi. Bizni umumiy madaniy, ma’naviy va tarixiy qadriyatlar, yagona din va buyuk ajdodlarimizning merosi birlashtirib turadi.
Ta’kidlash kerakki, Amudaryoning narigi sohilida tinchlik bo‘lmasa, O‘zbekistonda va Markaziy Osiyo mintaqasida xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga erishib bo‘lmaydi.
Shu sababli o‘zining yangi tarixida chuqur ijtimoiy-iqtisodiy va gumanitar inqirozga duch kelayotgan Afg‘onistonga nisbatan dunyoda e’tibor susayib borayotgani xavotir uyg‘otmasdan qolmaydi.
Aminmizki, jahon hamjamiyati bugun 1990-yillardagi xatolarni qayta takrorlamaydi, ularni chetlab o‘ta oladi va bu maqsadga albatta erishish lozim.
Afg‘onistonning xalqaro maydonda yakkalab qo‘yilishi gumanitar vaziyatning yanada yomonlashuviga olib kelishi muqarrar. Shu bois bunday holatga yo‘l qo‘ymaslik muhimdir, chunki gap millionlab insonlarning taqdiri haqida bormoqda.
Hozirgi paytda Afg‘oniston Muvaqqat hukumati mamlakatda tinchlikni qaror toptirish bo‘yicha muayyan qadamlar qo‘ymoqda, ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilashga, qo‘shni davlatlar bilan do‘stona aloqalar, xalqaro hamjamiyat bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik o‘rnatishga harakat qilmoqda. Biz ushbu sa’y-harakatlarni rag‘batlantirishimiz va qo‘llab-quvvatlashimiz zarur.
Shu bilan birga, davlat boshqaruvida afg‘on jamiyatining barcha qatlamlaridan vakillar keng ishtirok etadigan tarkibni shakllantirish, inson, ayniqsa, xotin-qizlar, barcha milliy va diniy guruhlarning asosiy huquq va erkinliklarini ta’minlash Afg‘onistonda uzoq muddatli tinchlik o‘rnatishning fundamental asosi bo‘lib qolmoqda.
Biz Afg‘onistonning hozirgi hukumatini terrorizmning har qanday shakli va ko‘rinishlarining oldini olish va ularga qarshi kurashish, barcha xalqaro terrorchilik tashkilotlari bilan aloqalarni uzish uchun o‘zining qat’iy irodasini namoyon etib, keskin choralar ko‘rishga chaqiramiz.
Bunday yondashuv Muvaqqat hukumatga bo‘lgan ishonchning mustahkamlanishiga olib keladi, Afg‘oniston uchun yon-atrofdagi davlatlar va xalqaro hamjamiyat bilan do‘stlik, yaqin qo‘shnichilik va o‘zaro foydali hamkorlik muhitida barqaror taraqqiy etish bo‘yicha aniq istiqbollar ochadi.
Yaqinda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan Janubiy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash to‘g‘risidagi maxsus rezolyutsiya ham Afg‘onistonda tinchlikni saqlash xalqaro xavfsizlikni ta’minlash uchun g‘oyat muhim ahamiyatga ega ekanini tasdiqladi.
Biz, butun xalqaro hamjamiyat afg‘on xalqi bilan birdamlikni namoyon etishimiz zarur. Biz o‘z sa’y-harakatlarimizni Afg‘onistonni tinch, barqaror va farovon o‘lkaga, terrorizm, urush va narkotik moddalardan xoli mamlakatga aylantirish uchun mustahkam poydevor yaratishga safarbar qilishimiz lozim.
Afg‘oniston iqtisodiyotini qayta tiklash vazifasi bizning umumiy ustuvor yo‘nalishimizga aylanishi zarur. Ayni shunday qarash jafokash afg‘on zaminida mustahkam tinchlik o‘rnatishning muhim sharti hisoblandi. Bu yo‘nalish, xususan, mamlakatning mintaqalararo iqtisodiy jarayonlarga integratsiyalashuvini, infratuzilmalarga doir va ijtimoiy ahamiyatga ega loyihalarni amalga oshirishni o‘z ichiga oladi.
Hozirgi kunda O‘zbekiston Afg‘onistonni ijtimoiy-iqtisodiy va gumanitar jihatdan qayta tiklashga ko‘maklashish borasidagi xalqaro sa’y-harakatlarga, jumladan, yirik transmintaqaviy infratuzilma loyihalarini ilgari surgan holda, salmoqli hissa qo‘shmoqda.
So‘zimning nihoyasida bugungi konferensiya foydali bahs-munozaralar uchun hamda Afg‘oniston xalqining manfaatlari va orzu-intilishlariga javob beradigan, o‘zaro kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqishda samarali muloqot maydoni bo‘ladi, deb umid qilaman.

I am sincerely pleased to welcome all the participants of the Tashkent International Conference «Afghanistan: security and economic development».
I express my special gratitude to the Secretary-General of the United Nations Organization Mr. António Guterres for his support of our initiative to hold this forum.
The participation of the representative of the UN Secretary-General Mr. Marcus Potzel at the Conference stands as a testimony of a firm commitment of the United Nations to the goals of consolidating peace and stability in Afghanistan.
The participation of the special envoys from the European Union and the countries of Europe, China, Russia, United States, the states of Central and South Asia, Middle and Near East, and the Asia-Pacific solidifies the significance of today’s meeting. You are immediately involved in decision-making on tackling the problems of Afghanistan and rendering assistance to the Afghan people.
We are pleased to see in our forum the heads of the Organization of Islamic Cooperation, Economic Cooperation Organization, as well as the representatives of international financial institutions and leading analytical centers.
We welcome the high-profile Afghan delegation led by the acting Minister of Foreign Affairs Amir Khan Muttaqi, which is participating at the forum.
We believe that this Conference shall promote a constructive exchange of views in terms of building up the interactions with the new authorities of Afghanistan based on a comprehensive consideration of interests of the Afghan people and the world community as a whole.
Distinguished participants of the Conference!
For over a space of millennia the Uzbek and Afghan people lived side by side with one another. We share the common cultural, spiritual and historical values, one religion and the heritage of great ancestors.
It should be underscored that without a stability on the other bank of Amudarya, it is impossible to achieve security and stable development in Uzbekistan and the entire Central Asian region.
In this regard, it cannot but arouse concern that the attention is getting reduced in the world to Afghanistan, which is facing deep socio-economic and humanitarian crisis in its newest history.
We are convinced that today the international community won’t repeat the mistakes of the 1990s, shall be able to avoid them and this goal should certainly be achieved.
The international isolation of Afghanistan shall inevitably lead to further deterioration of the humanitarian situation. Thus, it is important not to allow for this, since the point is about the fate of millions of people.
At the moment, the Interim government of Afghanistan takes the certain steps in terms of peaceful reconstruction of the country, strives to improve the socio-economic situation, establish the friendly relations with neighboring countries and the mutually beneficial cooperation with an international community. We must foster and endorse these efforts.
Meanwhile, forming a broad representation of all layers of the Afghan society in state governance, ensuring basic human rights and freedoms, especially of women and all ethnic-confessional groups remain a fundamental condition for establishing a lasting peace in Afghanistan.
We call on the current government of Afghanistan to show a firm will and take resolute measures to prevent and counteract terrorism in all of its forms and manifestations, break up the ties with all international terrorist organizations.
Such approach shall lead up to consolidation of trust to an Interim government, open up the real prospects for a stable development of Afghanistan in an atmosphere of friendship, good neighborliness and mutually beneficial cooperation with its nearest surrounding states and the international community.
The Special resolution adopted recently by the UN General Assembly on strengthening connectivity between the Central and South Asia has also confirmed the most important significance of preserving peace in Afghanistan to ensure the international security.
All of us, the entire international community, must show solidarity with the Afghan people. We should direct our efforts to creating the real prerequisites for Afghanistan to become a peaceful, stable and prosperous land – free from terrorism, wars and narcotics.
Our common priority must become a recovery of Afghanistan’s economy. It is such an approach, which is considered an important condition for achieving a solid peace in this long-suffering country. In particular, this direction includes its integration into inter-regional economic processes, implementation of the infrastructure and socially significant projects.
At the moment, Uzbekistan is making a tangible contribution to the international efforts on rendering assistance to the socio-economic and humanitarian recovery of Afghanistan, including through promotion of the large trans-regional infrastructure projects.
In conclusion, I would like to express hope that today’s Conference shall become an effective platform for productive discussions and development of concerted approaches, which correspond to the interests and aspirations of the people of Afghanistan.